Pa, da pocnemo:
Izvor BlicKako će nakon obnove izgledati KCS
Još jedna kula za Klinički centar
Autor: S. Tuvić | Foto:M. Perić | 24.05.2009. - 00:01
Klinički centar Srbije dobiće još jednu kulu. U te dve zgrade biće smešten kompletan dijagnostički centar, četrdesetak operacionih sala, kardiologija, kardiovaskularna hirurgija, biće centralizovana sterilizacija, biohemijska laboratorija, koja je sada raštrkana na 14 mesta. Tu će biti premešten i Urgentni centar.
Konačni master plan o rekonstrukciji KCS rade italijanske firme „Altijeri“ i „Sofreko“, biće gotov za mesec-dva. Oni će raditi idejni i detaljni plan, na osnovu kojih će da raspisati tender za firmu koja će izvoditi radove. Dr Đorđe Bajec, direktor KCS, očekuje da će svi planovi i projekti biti završeni do kraja godine, tako da građevinske radnike u KCS očekuju već početkom 2010. Sredstva za ove poslove obezbeđena su iz kredita Evropske investicione banke, oko 100 milijardi evra, a za rekonstrukciju i nadogradnju još nekoliko pratećih zgrada novac će biti obezbeđen iz budžeta.
Pored dve kule, koje će biti srce Kliničkog centra, biće otvoren savremen neurološki centar. Njega će činiti postojeći Institut za neurohirurgiju, koji ostaje u istoj zgradi, ali će pored njega biti napravljena još jedna u kojoj će biti smeštena neurologija.
Interna A, gde je sada hematologija, biće izmeštena u centralne kule, a u obnovljenu zgradu premestiće kožnu kliniku i alergologiju. Zgrada Instituta za plućne bolesti biće rekonstruisana i iz nje će u centralne zgrade biti izmeštena grudna hirurgija s intenzivnom negom, a u postojećoj zgradi će ostati samo pulmologija. U postojećim objektima ostaće GAK u Višegradskoj, Očna klinika, kao i ORL. U zgradu gde je kožna klinika (koja se seli u internu A), nakon rekonstrukcije i nadograđivanja, biće preseljena Infektivna klinika. Dr Bajec kaže da će se voditi računa da ona bude uređena tako da odoli izazovima, kao što su razne pandemije. Kako se kompletna hirurgija seli u centralne zgrade, u objektima današnje Prve i Druge hirurške klinike radiće se dnevna hirurgija. Tu će se obavljati laparoskopske operacije žučne kese, operacije kile, operacije hemoroida...
– Urgentni centar će biti smešten u nove kule, a u jednom krilu postojeće zgrade biće psihijatrijska bolnica i nefrologija, kao i centar za palijativno zbrinjavanje. Tu će se zbrinjavati najteži pacijenti, kojima će biti obezbeđena odgovarajuća nega – nastavlja dr Bajec, i dodaje da će rekonstrukcija biti vođena po evropskim standardima i da će svaka soba imati po dva kreveta i toalete.
Rok za završetak 2012. godina
Kredit Evropske investicione banke za rekonstrukciju kliničkih centara odobren je krajem 2006. godine. Posle tri godine privodi se kraju izrada master plana, a rok za završetak svih radova je 2012. godina. Dr Bajec kaže da se iskreno nada da će sve biti gotovo u planiranom roku.
Atraktivne lokacije
Planom rekonstrukcije KCS predviđeno je da se potpuno isprazne Infektivna klinika sa svim pratećim zgradama, tako da će biti oslobođena tri hektara najatraktivnijeg zemljišta u Beogradu. Osim Infektivne klinike, prazna će ostati i zgrada Instituta za urologiju, koji je sada u očajnom stanju, ali je takođe na odličnoj lokaciji.
Šta će biti sa ispražnjenim zgradama, još se ne zna. Dr Đorđe Bajec, direktor Kliničkog centra Srbije, kaže da će se s Vladom, koja je njihov osnivač, i Gradom, koji je vlasnik dela zemljišta, tek dogovoriti o tome.
Predviđeno je da se potpuno isprazne i postojeća zgrada Instituta za neurologiju i Interna B, koje će biti predate Medicinskom fakultetu.