Šta je novo?

"Kennedy Residence" - Blok 9a

Zna li se ko je prozivodjac ovog parketa? Mi u New Minelu muku mucimo sa trulim hrastovim parketom proizvodjaca Drvoprodex ovaj mi na slikama lici prilicno na taj.
 
Hvala, @shadestudio , odlicne fotke. Super sve izgleda, jedino za te led trake mislim da su glupa ideja, no dobro. Da li su mozda najavili kada ocekuju predaju kljuceva?
 
Bio u stanu, meni je sve savrseno, izuzetno sam zadovoljan. Izolacija stan <> hodnik je odlicna. Balkon je najbolji na kojem sam bio.
 
Elit je najkvalitetniji prohromski bojler na nasem trzistu… ja sam sebi ugradio nakon sto mi je Gorenje procureo nakon godinu dana i super sam zadovoljan. Ali ruzan jeste :)

Da ljudi gledaju samo izgled a ne kvalitet/dugotrajnost, treba razmišljati i o delovima kada budete sutra zvali električara da ga popravlja ako se pokvari (tj da vas što manje košta ili da budu dostupni brzo), pa meni Metalac bojler radi 10 godina bez kvara, roditelji mi imaju Elit i isto odlični.
 
Stopa povraćaja PDV je 10% ili 8%? Mislio sam da je 10% sigurno, sada ispada da je ipak 8%, barem po jednom kupcu kog znam koji je skoro kupio nov stan u Novom Sadu.
 
Stopa povraćaja PDV je 10% ili 8%? Mislio sam da je 10% sigurno, sada ispada da je ipak 8%, barem po jednom kupcu kog znam koji je skoro kupio nov stan u Novom Sadu.
10% je porez na nekretnine, pa se toliko i vraca. Porez se vraca na 40 kvm na nosioca ugovora i 15 kvm na clanove domacinstva koji imaju pravo na povracaj. Ako kupujete 120kvm a imate 4 clana porodice, onda cete zaista dobiti manje od ukupnog pdv-a koji ste platili jer drzava u ovom slicaju vraca pdv samo na 85kvm.
 
10% je porez na nekretnine, pa se toliko i vraca. Porez se vraca na 40 kvm na nosioca ugovora i 15 kvm na clanove domacinstva koji imaju pravo na povracaj. Ako kupujete 120kvm a imate 4 clana porodice, onda cete zaista dobiti manje od ukupnog pdv-a koji ste platili jer drzava u ovom slicaju vraca pdv samo na 85kvm.
Hvala na odgovoru, tako sam i ja shvatio, ali onda ispada da je ovaj kupac iz Novog Sada zbunjen (ne verujem da govori neistinu) ili je možda u pitanju neki propis koji važi samo u Vojvodini?
 
Cuo sam iz vise izvora slicno i ti ljudi samo nisu znali da racunaju. Ne dobijas 10% od ukupne cifre koju si isplatio, vec 10% od osnovice sto je i logicno
 
Hvala na odgovoru, tako sam i ja shvatio, ali onda ispada da je ovaj kupac iz Novog Sada zbunjen (ne verujem da govori neistinu) ili je možda u pitanju neki propis koji važi samo u Vojvodini?
Pa zavisi koliki je stan i koliko ima članova porodice. Npr:

stan košta 2500 Eur po kvm sa uključenim PDV
4 člana porodice i svi članovi imaju pravo na povraćaj PDV.
Stan od 120kvm

Stan košta 120kvm x 2500 Eur/kvm = 300.000 EUR.

U ovoj sumi država uzima 30.000 EUR za PDV, jer je stopa PDV 10% u celoj državi. (PDV ne može biti drugačiji na lokalnom nivou).

Kupac ima pravo na povraćaj na osnovicu od 85 kvm (40 za sebe + 15 za svakog člana porodice). Tih 85 vm košta 85 kvm x 2500 Eur/kvm = 212.500 EUR i porez od 10% u ovoj sumi je 21.250 EUR i na taj iznos ima pravo povraćaja.

Dakle kupac plati stan 300.000 EUR i vrati 21.250 EUR, što je nekih 7% od ukupne sume koju je platio. Ne može da vrati ceo PDV nikako.

Opet kažem, zavisi koliki je stan i koliko članova porodice ima pravo na povraćaj, toliki taj procenat bude (manji od 10% svakako).

Nadam se da je sada jasnije ...
 
Izvinjavam se, vratiće 10% ako je stan manji ili jednak od 85 kvm i kupac ima 4 člana porodice koji imaju pravo povraćaja. Dakle, može da se vrati i svih 10%.
 
Da, da, dobija se povraćaj 10% ali za kvadraturu na koju ima pravo, a to onda matematički nije 10% od ukupne sume. Hvala na razjašnjenju.
 
Pa zavisi koliki je stan i koliko ima članova porodice. Npr:

stan košta 2500 Eur po kvm sa uključenim PDV
4 člana porodice i svi članovi imaju pravo na povraćaj PDV.
Stan od 120kvm

Stan košta 120kvm x 2500 Eur/kvm = 300.000 EUR.

U ovoj sumi država uzima 30.000 EUR za PDV, jer je stopa PDV 10% u celoj državi. (PDV ne može biti drugačiji na lokalnom nivou).

Kupac ima pravo na povraćaj na osnovicu od 85 kvm (40 za sebe + 15 za svakog člana porodice). Tih 85 vm košta 85 kvm x 2500 Eur/kvm = 212.500 EUR i porez od 10% u ovoj sumi je 21.250 EUR i na taj iznos ima pravo povraćaja.

Dakle kupac plati stan 300.000 EUR i vrati 21.250 EUR, što je nekih 7% od ukupne sume koju je platio. Ne može da vrati ceo PDV nikako.

Opet kažem, zavisi koliki je stan i koliko članova porodice ima pravo na povraćaj, toliki taj procenat bude (manji od 10% svakako).

Nadam se da je sada jasnije ...
ovaj racun nije tacan, to je upravo ono o cemu sam ja pisao. PDV se placa na osnovicu i od osnovice se racuna 10%, a ne od ukupne sume. Dakle ako je stan od 40kv bez PDV kostao 100 000, onda je njegova cena sa pdv-om 110 000 i povrat pdv-a je 10k. Ono gde ljudi grese je da racunaju 10% od ukupne cifre, to bi bilo 10% od 110 000 u ovom slucaju, pa bi onda ocekivali da dobiju 11 000 sto ne moze nikako biti tacno.
 
ovaj racun nije tacan, to je upravo ono o cemu sam ja pisao. PDV se placa na osnovicu i od osnovice se racuna 10%, a ne od ukupne sume. Dakle ako je stan od 40kv bez PDV kostao 100 000, onda je njegova cena sa pdv-om 110 000 i povrat pdv-a je 10k. Ono gde ljudi grese je da racunaju 10% od ukupne cifre, to bi bilo 10% od 110 000 u ovom slucaju, pa bi onda ocekivali da dobiju 11 000 sto ne moze nikako biti tacno.
Tako je u pravu si. Računa se od osnovice, ja sam računao 'odozgo' :)

Večina ljudi gleda koliku ukupnu sumu plati, pa koliko dobije nazad od te cifre. U svakom slučaju ta cifra ide od 7%-9% ili sl i to izaziva zabune, jer je slažem se uvek manje od 10% od ukupne cifre...
 
Pozdrav,
Ako je neko već realizovao plaćanje stana iz kredita, zanima me koliko se čekalo dana da katastar uradi rešenje o upisu hipoteke. U banci su nam rekli oko dve nedelje, pa me zanima ako je neko već prošao tu proceduru, koliko se u praksi čekalo na realizaciju.
 
Pozdrav,
Ako je neko već realizovao plaćanje stana iz kredita, zanima me koliko se čekalo dana da katastar uradi rešenje o upisu hipoteke. U banci su nam rekli oko dve nedelje, pa me zanima ako je neko već prošao tu proceduru, koliko se u praksi čekalo na realizaciju.
Moje rešenje je završeno sad u petak. Trebalo je 15 kalendarskih dana da se završi.
 
Možete to lako proveriti na elektronskoj oglasnoj tabli, nekada izgube par dana samo u čekanju da pošalju rešenje poštom.

Takođe, neke banke prihvataju i delovodni broj koji dobijate čim potpišete ugovor kod notara.
 
Vrh