Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

spatiotecte":2h62c7e3 je napisao(la):
Вожд":2h62c7e3 je napisao(la):
Да је икоме од "градских отаца" у овом граду било стало до визура Београдске тврђаве и са Саве и са Дунава, након њеног напуштања од стране војске и рушења касарни, све у улици Тадеуша Кошћушка на непарној страни до Дунава је требало порушити и не дозволити градњу, такође то важи и са савске стране за бараке у булевару Војводе Бојовића, касније бетон халу.
Како то није био случај, сада је, како ствари стоје, за визуре касно..

Svasta, gluplju izjavu davno nisam procitao na forumu!

Taj redosled zgrada u Tadeusa Koscuskog je jedan od najlepsih u gradu sa starim zgradama.
Stititi vizure ne znaci imati pustinju 3 km naokolo.

Неутемељена ароганција..
Могао бих констатовати да си функционално неписмен, јер не схваташ шта је написано, али немам намеру да комуникацију спуштам на тај ниво.
У блоку између данашњих улица Тадеуша Кошћушка, Дунавске и булевара Војводе Бојовића, о коме сам говорио, у времену када је краљевска војска почела напуштати тврђаву су биле бараке, као што су и данас изузев зграда Биљне апотеке "Јосиф Панчић", Пилотске академије и "Клуза", које су у међувремену (док је војска тврђаву потпуно напустила) изграђене.
Рекао сам и то да су тада, ако су желели, "градски оци" могли Тврђаву "отворити" за визуре према Дунаву, али су се ипак одлучили да тај блок намене изградњи, према томе, епилог такве одлуке имамо прилике да гледамо данас.
 
^^ Malo sam burno reagovao na tvoj post jer sam razumeo da pricas o drugoj strani Tadeusa Koscuskog pa mi je zato delovalo potpuno suludo. Kapiram sta si hteo reci. Jbg parna i neparna strana te ulice, mislim da skoro niko ovde ne zna koja je koja. BTW nesporazum u komunikaciji, nisam zeleo da vredjam.
 
spatiotecte":35o911mp je napisao(la):
^^ Malo sam burno reagovao na tvoj post jer sam razumeo da pricas o drugoj strani Tadeusa Koscuskog pa mi je zato delovalo potpuno suludo. Kapiram sta si hteo reci. Jbg parna i neparna strana te ulice, mislim da skoro niko ovde ne zna koja je koja. BTW nesporazum u komunikaciji, nisam zeleo da vredjam.

Ауу, па ти мора да ме сматраш :twisted: .. када си помислио да ми је логичније да предложим рушење свега од Тадеуша Кошћушка на овамо :shok: ..односно целог Београда, уместо две бараке.. :D
 
Eh, kad se setim koliko sam teksta onomad napisao i crteža napravio objašnjavajući da će se šine morati uskoro ukloniti (i to beše pre nego što je projekat BNV to najavio), da će tuda biti šetalište, da se onda pešačka zona Knez Mihajlove može povezati sa Dunavom, dok se uklanjanjem drveća u uskom pojasu duž Tadeuša Košćuška može dobiti pogled na Dunav čak i sa ulaza u Kalemegdan, da je između BEKA i Dunava, na prostoru gde se dva pešačka pravca seku idealno mesto za ogroman gradski trg ... Jedna od tih starih skica:

KalPresekP.jpg
 
А ми смо о томе писали годинама пре него што си ти оставио први пост о томе.
 
Čitajući čitavu gomilu prethodnih komentara izgleda sasvim izvesno da su neki delimično zaboravili, a neki nisu nu čitali onu iscrpljujuću i dugačku diskusiju koju smo davno vodili. Kao pomoć, evo male rekapitulacije koliko trenutno uspevam da se setim, sa par starih i novih fotografija. Dakle, vrlo ukratko:

Zahin centar, iako sam po sebi sjajan, za Kalemegdan ima prevelike gabarite, i na lošoj je poziciji. I zbog vizura i zbog mnogih drugih problema. Ti drugi problemi su naprimer: saobraćaj, zagađenja više različitih vrsta, loša okolna infrastruktura, uvođenje Kalemegdanu neprimerenih poslovnih i komercijalnih sadržaja, nepotrebno dovođenje hiljada za Kalemegdan i ušće inače potpuno nezainteresovanih ljudi, orjentacija na masovne usluge u ogromnim multifunkcionanim centrima u zoni posebnih prirodnih i kulturnih vrednosti, zauzimanje dragocenog ravnog prostora na obali reke koji bi grad mogao bolje iskoristiti za svoje potrebe, itd ... Pošto se sada priča samo o vizurama da ostavimo sve to po strani.

Kad su u pitanju vizure, imamo vizure ka tvrđavi i sa tvrđave. Prostor možemo podeliti na tri zone.

KalemegdanBekoVizure1.jpg


Desno od crvene linije soliteri na obali uglavnom zaklanjaju tvrđavu, sem eventualno sa visokih brodova, što tek ostaje da se proveri. Zbog toga sam vas pitao kakve veze ima lepota Dorćolske obale sa prevelikim objektom tik pored Kalemgdana, jer se ni jedno ni drugo sa reke ne verovatno ne vidi, pa je cela diskusija o tome bespredmetna. Ovakav zaljučak se može izvući sa sledeće fotografije koja je izgleda snimljena negde blizu Pančevačkog mosta, i na nivou vode. Ovde se vidi deo tvrđave, ali zato što gledamo pre početka solitera. Pitanje je da li bi se nešto videlo malo uzvodno, sa nivoa drugog ili trećeg sprata, što je nivo gornje, otvorene terase turističkih brodova. Zahin kompleks ima problem sa vizurama sa drugih lokacija, ne sa dela Dunava nizvodno od solitera, jer se ovde verovatno ionako ništa ne vidi.

14603231768_be3e12e028_z.jpg


Pogled odozgo na istu oblast.

55657162.jpg


Između crvenene i žute linije Zahin kompleks će potpuno ili delimično da zakloni tvrđavu kad se posmatra sa brodova na Dunavu. 25. maj nije dovoljno visok da zakloni pogled, a krov mu je dizajniran tako da što manje smeta čak i kad je posmtarač relativno blizu desne obale (a veći brodovi ne prolaze tako blizu, pa se sada tvrđva sa njih sasvim lepo vidi).

Takođe, uskoro će biti uklonjene šine oko Kalemegdana, što će otvoriti fantastično novo šetalište od Ade Ciganlije pa skoro do Pančevačkog mosta. Ono će prolaziti po trasi mnoštva paralelnih koloseka koji ovde zauzimaju prilično mesta. To bi moglo da bitno proširi prostor i sadržaje Donjeg grada. Nažalost, u ovom segmentu tvrđava će biti potpuno zaklonjena i sa prostora gde su sada šine (ustvari, imaćete vertikalni svetleći zid od nekih 9 ili 10 spratova visine neposredno ispred sebe). Ovaj prvi objekat, desno, ovde apsolutno nema šta da traži, to je čisti urbanistički zločin:

710.jpg


Trenutno neometani pogled sa šina na tvrđavu. Potencijalno izuzetan prostor koji će biti bitno degradiran visokom i širokom zgradom desno od BIGZa.

IMG_3039.jpg


Jer tu dolazi nešto ovakvo

202079561052f7ad1d82c699.jpg


Dalje, izuzetno bitan pogled sa zidića tvrđave, takoreći zaštitni znak Beograda, je u bitnom delu unakažen baš u ovom segmentu. Ovo je značajnije nego što izgleda, jer ljudi ne mogu izbaciti iz perifernog vida nešto ovako veliko, čak i kad ne žele da gledaju na tu stranu. Trenutno turisti u ogromnoj meri fotografišu baš ovaj deo, ka ravnicama preko reke, i uz Dunav. Poseban užas će biti noću, kad mnogo hiljada vati neonske svetlosti ljudima potpuno uništi noćni vid, a time i pogled na Zemun, Ratno ostrvo, Novi Beograd, a sasvim sigurno na poneku zvezdu ili planetu koja se ovde još vidi. To znači zbogom romantici mesta koje je osvetljeno samo dalekim svetlima grada, ali i zbogom opservatoriji i astronomskom društvu u kuli.

IMG_2974_Obris711.jpg


169548141150bccc415a997919251328_orig.jpg


Treća oblast je levo od crvene i žute linije. Vizure zavise od mesta odakle se posmatra. Ako pričamo o šetalištu pored reke, Zahin kompleks ne ometa pogled na tvrđavu zbog teniskih terana i drveća uz šine i put (leti, kad ima lišća). Međutim to ne mora biti tako i ubuduće, posle rekonstrukcije prostora, šina i zelenila.

Glavni problem ovde je pogled sa reka, jer se sa brodova, u "istom kadru", sasvim lepo vidi i tvrđava i Zahin kompleks. To se odnosi na Savu, na deo Dunava koji predstavlja samo ušće, i na njegov drugi, uzvodni deo, koji se pruža sve do Zemuna, a plovnim putem uz levu obalu sve do Kineskog mosta. Sa visokih brodova je duž čitavog ovog ogromnog rastojanja vidljiva i tvrđava i Zahin kompleks pored nje, a sa malih uzvodno sve negde do pola Ratnog ostrva. Nije teškoća da u ovom segmentu novi objekti nešto zaklanjaju, kao što se stalno pogrešno ponavlja bez napomene o lokaciji o kojoj se priča, nego da su oni u ovoj oblasti vizuelno previše uočljivi i napadni. Naša tvrđava se ne sastoji od visokih kula i šiljaka koji paraju oblake, već je to dugački i relativno niski zid koji vijuga na uzvišici. Ona zato MORA oko sebe da ima prazan prostor da bi došla do izražaja. Ali, ne samo da je neka osoba bez iole skrupula izabrala da tik pored nje gradi bilo kakav uočljiv objekat, nego je on i previše visok, i previše širok, i previše primaknut Savi, i ima IZRAZITO napadnu i vidljivu teksturu. SVE to konkuriše tvrđavi koja pored njega bledi i postaje neupadaljiva. Odnosi veličina tvrđave i Zahinog kompleksa

beko3%20%28Small%29eng.jpg

710.jpg

BekoZahaAb.jpg


Ovo je fasada koja će se videti pored tvrđave. Sad je još zamislite noću, kad upali sva svetla.

576913_337731952990002_12896918_n.jpg


Procena gabarita, položaja i vidljivosti. Gledano sa nivoa vode na obali Ratnog ostrva. Turistički brodovi imaju dva ili tri sprata, pa je tačka gledišta putnika bliža, ali i bitno viša.

DSCN5603_resize.jpg

DSCN5623_resize.jpg

DSCN5625_resize.jpg

DSCN5369_resize.jpg


Slično ovome, gabariti objekta se mogu ucrtatati i na sledećim slikama, gde se obala vidi iz malo drugačijih uglova, pa se može steći potpunija slika o tome kako će Beograd ljudima izgledati sa brodova. Ovo je snimano manje-više tačno sa mesta gde se susreću matice Save i Dunava.

IMG_4548_resize.jpg

IMG_4550_resize.jpg

IMG_4551_resize.jpg


Malo niz Savu

IMG_4383_resize.jpg


I malo uz Dunav

14603211608_b39b20e218_z.jpg
 
Mair":1jynajzp je napisao(la):
Zgrade koje spominjete kao ružne su projektovane po najmodernijem standardima urbanizma, stila i opreme stanova. Naselje ima prostor oko zgrada, parking (tačno je da nemaju svi mesta za parking, ali to je druga priča). Neke slike možete pogledati ovde:

Stan 1. u ulici Dunavski kej

Stan 2. u ulici Dunavski kej

Stan 3. u ulici Dunavski kej

Stanari kada su dobili stanove i kada su se uselili verovatno im je rečeno da će se pruga izmestiti kada se završi "Beogradski čvor" od tada je prošlo 30 godina, ali oni danas imaju odlične stanove i na ceni i na lokaciji i ako je dalje tu pruga u blizini koja sada ima manji obim saobraćaja. Arhitekte i urbanisti su odlično to izveli jer je tih godina uvedena zabrana gradnje stambenih objekata viših od 8 spratova, možda bi izgradili nešto veće zgrade kao u Zemunu, ali nisu mogli, 80-te su ipak bile teže ekonomski od 60-tih i početak 70-tih.


Stvar nije toliko u tome koliko su zgrade lepe i funcionalne i kakavi su im stanovi, vec je rec o lokaciji na kojoj se nalaze i vizuri sa reke.


Delija":1jynajzp je napisao(la):
Та трансвезала по којој се сада налази распала пруга и гомила колосека просто сама тражи да постане зелена трака обогаћена лрт линијом и парковима која би практично оивичила цели Стари Град и повезала скоро све путне правце града и сва до сада скрајнута и одсечена насеља која су таква између осталог и баш због те пруге.

Beograd bi ovim jako puno dobio - jedan prostrani dunavski bulevar.
Ne samo to, prostor je dovoljno sirok da duz njega postoji kanal koji bi tacno mogao da spaja luku sa kalemegdanom cime bi se novo naselje na dorcolu izdvojilo kao naselje na adi. No, to je za nase prilike naucna fantastika.
 
Зума, ја заиста не видим шта је овде толико проблематично, главни поглед са калиша ће и даље да остане исти, а на том делу где су сада распале зграде и бараке ће да никне једна прелепа зграда.

Калемегдан је окружен градом, није Мачу Пикчу па да је скандалозно што се види нека зграда са њега, ко што није скандалозно ни да се види нека зграда са обале. Уосталом и са твојих слика се види да се поглед пружа преко зграде ка Банату, а остали су ме убедили (доказима) да поглед са Дунава не постоји.

Мене много више узнемирава како се граде нови блокови по НБГ-у (А-Блок нпр), и недостатак погледа у њима због набијених зграда...
 
Kad vidim ovu sliku:

710.jpg


Prosto ne verujem da ljudi govore u nekakvom zaklanjanju.

Ja čak mislim da će Kališ zbog kontrasta još više doći do izražaja
 
Управо тако Мекбејн, толики контраст, толико векова разлике, а слична геометријска форма за резултат имају да једна грађевина наглашава другу.

Ово је пример хармоније по контрасту за уџбенике архитектуре.

Оно што мене брине је евентуална урбанизација парцела између Беко комплекса и улице тадеуша Кошћушког. То би једног дана МОРАЛО да буде у архитектонском складу са Захином архитектуром. Плашим се неке транзиционале.
 
Slazem se sa Mekbejnom i Stf-om, kad vidim onu sliku tvrdjave i Zahinog projekta nemam osecaj da ce Kalemegdan da bude zaklonjen. To je jednostavno normalan redosled, grad se razvija oko Kalemegdana i ovo je samo jedan korak dalje.
Urbanizacija je neminovan proces, tako ce se i izgraditi deo izmedju Beka i Tadeusa Koscusckog jednog dana sa zgradama koje ce biti izgradjene umesto prizemnih postojecih objekata.
 
Kada bi taj plac u Tadeusa.K bio zelena povrsina, hotel bi se izbojio kao posebna celina okruzena prirodom.



35id6qx.jpg
 
Meni ovaj projekat tik uz kalimegdan onako izolovan od samog urbanog 'gradjevinskog' jezgra bode oci pa i dalje mislim da mu zbog toga tu nije mesto. Drugo, totalno ce zaseniti kompleks 25.maj koji se vise maltene nece primecivati, evo to je posebno ocigledno na ovoj mekbejnovoj slici.

Kompleks je kao stvoren da oplemeni staro urbano jednolicno tkivo grada i donese fenomenalan kontrast i zivost u njemu a ne ovde na obroncima kalimegdana gde ce samo delovati zbunjujuce i nekako neintegrisano i gde ce vremenom poceti svima da bode oci, i zagovornicima za i onima drugima. Dodatnom izgradnjom na ovom placu uz T. Koscuska gde su sad one barake moglo bi se nesto popraviti jer bi na taj nacin kompleks bio spojen sa starim urbanim tkivom pa bi na taj nacin postao njegov sastavni deo tj. prirodni nastavak i tek onda bi eventualno dobili neku celinu i zaokruzenu pricu uz neophodnu arh. harmoniju koja trenutno ne postoji.
 
Ovo će vrlo brzo imati status kao Deltini projketi. Sarena laza....
 
Може ли неко да нови комплекс офарба у неку другу боју, да не буде онако бљештеће бијела, па да видимо хоће ли бити толики контраст?
 
Београдска тврђава је у културном и историјском смислу највреднија грађевина у Београду, а простор на коме се налази је највреднији на територији града и то се мора узети у обзир приликом и планирања било каквих радова у њеној близини.

Такође и зграда Клуза има своју историјску вредност и против сам промене њеног изгледа или рушења.

Лично мислим да планираној Захиној грађевини није место овде из више разлога, али не бих имао ништа против да се изврши супституција земљишта за неко такође атрактивно, уз реку (Дунав или Саву), где би Захина "змија" могла и да се "усправи" и остави и јачи утисак него што је овде случај..
 
Dobra ideja. BNV je u potrazi za projektima upečatljivih zgrada, jer Savski amfiteatar ionako ne znaju kako da popune tako da deluje reprezentativno i dostojno ovako visokog političkog pokroviteljstva. Tamo je zemljište (još uvek) u državnom vlasništvu. Samo se uradi trampa i svi su srećni. Ako treba, investitor može biti zemljištem kompenzovan zbog dosadašnjih legalnih problema, nas zamena ništa ne košta, a dobijamo Beogradu više nego dragoceno proširenje Donjeg Grada. Zahin kompleks za SA nije previše visok pa se čuvaju vizure, a njegove krive linije i spuštena centralna zona kao da su stvorene da se gledaju i odozgo i sa svih strana, jer svaka promena ugla daje potpuno drugačiji i novi utisak. Kontinuitet tih linija traži veliki prostor za sagledavanje, i ne može doći do izražaja u sendviču između tvrđave, 25. maja i Tadeuša Košćuška, ali je idealno u sredini i na najnižoj tački jednog ogromnog amfiteatra. Vidik je ovde takođe dobar, a biznis u zgradi može biti samo podstaknut lokacijom koja je već biznis i stambeno orjentisana, pošto na Kalemegdanu sem drveća i ljudi koji NISU pošli u kupovinu nema puno drugih stvari. Tako bi i investitor bio srećan i promoteri BNV-a, pa se sve kockice uklapaju, sem što bi bila potrebna modifikacija projekta jer nema zgrade BEKA (ali zato dizajner dobija veću slobodu, a projekat je dosledniji).
 
Михаило":1b55fbbi je napisao(la):
Зума, ја заиста не видим шта је овде толико проблематично, главни поглед са калиша ће и даље да остане исти, а на том делу где су сада распале зграде и бараке ће да никне једна прелепа зграда.

Калемегдан је окружен градом, није Мачу Пикчу па да је скандалозно што се види нека зграда са њега, ко што није скандалозно ни да се види нека зграда са обале. Уосталом и са твојих слика се види да се поглед пружа преко зграде ка Банату, а остали су ме убедили (доказима) да поглед са Дунава не постоји.

Ne vidi se sa Dunava nizvodno od solitera, ali se vidi sa obe reke uzvodno od tog mesta. Sem urbanističkih problema, u vizuelnom domenu je pre svega problematično to što u malom delu toka Dunava zaklanja, a u Savi i ostatku Dunava previše odvlači pogled od tvđave, čini je malom, beznačajnom i teško uočljivom. Beogradska tvrđava je sa reka u vizuelnom smislu ustvari samo jedan dugačak ali nizak zid, svega oko 7 metara visok, sa jednom ili dve male kule. Zato noću pokušavaju da je istaknu svetlima, a danju se koristi kontrast kontinualne trake jednobojnog kamena sa okolnim zelenilom promenljivih nijansi. Već je i ovo bilo teško postići. Bilo kakav dodatak bitno degradira vizuelni utisak. A pogotovo nešto što je visoko kao brdo i tvrđavski zid kad se uzmu zajedno, što je previše blisko i vizuelno agresivno. Dakle, imaćemo veliki hipnotički blok stakla i svetlog betona pored vrlo uske, od starosti sive i teško vidljive trake koja je još i poprilično dalje od nje, kad se gleda tačno sa ušća.

Svaki grad ima samo jedan simbol, pa i mi imamo samo jedan ovakav objekat. Ne možete i od tvrđave napraviti jednu od zgrada u uličnom nizu, nešto sa svega jednom vidljivom fasadom koja se nastavlja na susedne, samo zato što je i ona "u gradu", a preovlađujući koncept je izgleda da je svako mesto u njemu jednako. Objekti ovako ogromnog značaja, a pogotovo ovog tipa, moraju svuda oko sebe imati dovoljno slobodnog prostora. A naročito ako je ovo poslednja prilika da se zauvek ne uništi istorijska veza tvrđave (koja simbolički, istorijski i kulturno predstavlja čitav naš grad) sa Dunavskom stranom. Terazijski greben koji se ovde oduvek završavao tvrđavom ima DVE padine koje izlaze na DVE reke, pa i tvrđava mora da ima bar ta dva lica, i ta dva slobodna prostora ispod sebe. Baš OVDE "zarađivati", i baš ovde praviti veštački zid (uprkos tome što je po Gup-u iz normalnijih vremena sve ovo trebala biti zelena zona), je po meni bukvalno neka vrsta lobotomije mozga, razdvajanje nečega što se ne sme razdvojiti.
 
Zuma":27zdekuf je napisao(la):
...Sem urbanističkih problema, u vizuelnom domenu je pre svega problematično to što u malom delu toka Dunava zaklanja, a u Savi i ostatku Dunava previše odvlači pogled od tvđave, čini je malom, beznačajnom i teško uočljivom. Beogradska tvrđava je sa reka u vizuelnom smislu ustvari samo jedan dugačak ali nizak zid, svega oko 7 metara visok, sa jednom ili dve male kule...

U želji da ispadneš najveći branilac Beogradske tvrđave, upravo si je degradirao kao niko dosad na ovoj temi :kafa:
 
Kakve veze ima značaj nekoga ili nečega sa njegovim izgledom? Važnost ne proizilazi iz izgleda nego se izgled prilagođava važnosti. Niko ne tera devojke da se odreknu šminke. Treba li da kažemo da većina ionako ne izgleda preterano lepo, pa zbog toga od danas pa zauvek moraju da nose nešto što će šminku učiniti skoro besmislenom, recimo ljubičastu odeću, samo zato što mi slučajno posedujemo fabriku ljubičaste farbe? Situacija je potpuno analogna. Kratkoročni materjalizam na pogrešnom mestu, protiv kulture, estetike i dugoročne koristi svih vrsta. Lepše devojke ne znače samo lepši život nego i više dece :)

Deo tvrđave koji se sa reka najviše vidi je kao što sam opisao, ali to ne znači ona nije najvažniji objekat u gradu, niti da smemo prestati sa pokušajima da je i vizuelno istaknemo, a pogotovo ne smemo novom gradnjom aktivno ometati izglede da u tome uspemo. Takođe, bez onog prvog dela Zahinog kompleksa bolje će se videti još jedan deo tvrđave, njen Dunavski ugao, koji iako je mali, ipak daleko bogatije izgleda, pa bi smo mogli da ga osvetljenjem, zelenilom, i na druge načine vizuelno "izvučemo" mnogo više nego što je to sada slučaj.

IMG_3052.jpg
 
Па Беко комплекс ће више истицати тврђаву него што то чини зеленило, управо због великог контраста.

Камен и зеленило су симбиоза и не истичу једно друго већ се гутају. На старим фтографијама Калемегдана од пре сто година се јасно види колико је тврђава била доминантнија када није имала засаде дрвенастих врста.

Мени је иначе фасцинантно да се после толико фотографија и даље покушава дунавски поглед на тврђаву приказати као вредан. Људи,лажете себе.
 
stf":1mfa54ji je napisao(la):
Па Беко комплекс ће више истицати тврђаву него што то чини зеленило, управо због великог контраста.

Камен и зеленило су симбиоза и не истичу једно друго већ се гутају. На старим фтографијама Калемегдана од пре сто година се јасно види колико је тврђава била доминантнија када није имала засаде дрвенастих врста.

Мени је иначе фасцинантно да се после толико фотографија и даље покушава дунавски поглед на тврђаву приказати као вредан. Људи,лажете себе.

Не бих се сложио са твојом тврдњом да су камен и зеленило лоша "комбинација", а камен и бетон добра..
Управо контраст зеленила и камена јесте најбољи и најприроднији, убацивање бетона и стакла није логично и нарушава постојећи склад.
spissky.jpg

277337349624235133857330.jpg

Уосталом, имамо историјски пример, који се може видети на фотографијама поређаним хронолошки, како временом војска напушта делове Београдске тврђаве, тако они постају парковске површине, изузев блока који је очигледно и тада био планиран за изградњу, на коме је изграђена установа за шивење униформи, што јесте добрим делом заградило овде помињану визуру тврђаве ка Дунаву. Међуратна градска администрација је, нарочито за време Владе Илића, учинила велике напоре на модернизацији града, али у неким случајевима, иако са добром намером, показало се, није била у довољној мери далековида. То се види на примеру трасе пруге Београд - Панчево, изградњом Бетон хале, или дозвољавањем градње са непарне стране улице Тадеуша Кошћушка, уместо да се настави пракса изградње парковских површина.
(пример прво неуређене површине и каснијег парка са кружним стазама на простору садашњег зоо врта)
kafanaresavackraljapetra.jpg

kalis2.jpg

Н'о, поштујући реалност и чињеницу да је за ову дискусију поприлично касно, те да је стопирање изградње на овом простору немогуће или прескупо (осим у случају да се докаже да је било незаконитих поступака у процесима који су се догађали у Беку и око Бека, а да је у њима учествовао и купац, што опет, на основу досадашњих искустава није искључено), можемо само да гледамо шта ће се и како градити или не, односно да се надамо да ће се неко из града или републике, да би грчког парнтера поштедео даљег натезања са бирократијом, сетити да му понуди простор уз реку, (у БнВ-у, насељу Старо сајмиште, или темеље Музеја Револуције) где не би имао ограничење спратности и облика или неке друге повољности.
А и реално, БнВ би у архитектонском смислу имао много већу тежину са Захом..
astana-expo-2017-zaha-ha.jpg

, или на пример Калатравом.
389627480b502cd5b9ao.jpg
 
Vrh