Stf,
Tvoja analiza uopšte nije dobra. Prvo, fotografije imaju preveliki kontrast, pa se ništa ne vidi. Pozvamo se da kažemo kako je ružna panorama od koje se vidi mračna traka na svetlom nebu. Ne kažem da je panorama lepa, ali se kod tebe ona i ne vidi. A ni izbor lokacija nije potpun. Pogledaj ovu sliku pa reci da li će ovako ogroman i vizuelno agresivan objekat da smeta tvrđavi.
Ja sam slične slike sa reka poslao jos 21. i 22. Septembra 2013. (
viewtopic.php?p=247577#p247577,
viewtopic.php?p=247729#p247729) pa mogu samo da ponovim tu istu poruku
Zuma":3owadr16 je napisao(la):
Nove fotografije sa Dunava. Odavde ce Zahin kompleks zahvaljujući blizini, visini, osvetljenju, hipnotički izuvijanim neprekidnim linijama fasade i ogromnom, kompaktnom volumenu biti daleko najuočljivija i najmarkantnija karakteristika Ušća, potpuno potiskujući zid Tvrđave koji je dalji od njega, tanak i razvučen. Zgrade će se nalaziti na mestu Beka i, sa jos jednim potkovicastim delom, na prostoru desno od Beka i ispred njega, ka nama. Otprilike još toliko udesno i ka nama koliko je ovde dugačak vidljivi deo Beka.
I sa Savskog dela
Što se tiče komentara.
Prvo, to što se što se tvrđava ne vidi sa Dunava nizvodno od 25. maja nema blage veze sa zaključkom da je zato moramo sakriti (sa kopna) ili degradirati (sa reka) i uzvodno od tog mesta, sa DRUGIH mesta na Dunavu i Savi odakle SE VIDI.
Zatim, to što je panorama Dorćola ružna takođe nema logičke veze sa tvrđavom i degradacijom vizura na nju.
Zatim, posao urbaniste je da projektuje za budućnost. To što je Dorćol sada takav ne znači da će takav i ostati. Obala Dunava ima ogromnu vrednost, a na njoj nema ništa vredno. To znači da će pre ili kasnije neki super moderni (i skoro sigurno visoki) urbani komlpleks zauzeti čitav taj deo obale. Takođe će i nagib Dunavske padine, iznad same obale, početi da se popunjava modernim zgradama. Za ovakvim vidikom postoji velika potražnja i na to nećemo dugo čekati. Industrijsko bespuće će netragom nestati, pa će imidž Beograda posmatran sa Dunava nizvodno od 25. maja biti radikalno drugačiji: moderan grad sa visokim zgradama i na obali i na visokoj padini grada. I sad, šta mislite šta će posle TAKVIH zgrada, posle 25. maja, putnik na brodu koji ide uzvodno želeti da vidi? JOŠ jednu zgradu tog tipa, posle mnogih, ili stari deo grada reprezentovan tvrđavom BEZ hipnotičkih vijuga na deset metara od nje? Svaki putnik po svetu zna da je u Evropi stigao u centar grada onda kad vidi stare zgrade i tvrđavu. To je ono što je bitno. Obično i jedino što je bitno. Stotine kvadratnih kilometara stakla i čelika znači da je vreme za spavanje. To se ignoriše i ne vidi.
A čak i da sve trajno ostane kao što je sad, zapušteno (a sigurno neće), preveliki kontrast će samo istaći ruglo, privući pažnju na njega. Neće jedna moderna zgrada popraviti imidž, niti će nam iko zameriti ako je baš ovde nema, naprotiv. Ljudi žele da vide srce grada, tvrđavu i stare zgrade. Sigurno je jedino da ne dolaze u Beograd zbog novih. A, ako baš žele, mogu da ih vide tamo gde ih očekuju, u Novom Beogradu i na drugim mestima. Nikako ne na mestu gde je istorija i istorijski identitet jedino što je bitno.
I na kraju, kao što gornje fotografije pokazuju, tvrđvava se veoma dobro vidi i sa Save, i sa kompletne oblasti ušća dve reke, i sa dela Dunava uzvodno od 25. maja (dakle oblast ušća i dalje uz Dunav sve dok je Ratno ostrvo ne zakloni).
Ovo je znamenje Beograda, nešto što je deo njegovog grba. Nema zemlje bilo gde u svetu koja bi ovako bitno degradirala pogled na takav objekat, pa bilo odakle da se on danas vidi, treba i dalje da se odatle vidi. Sam i bez savršeno nepotrebne konkurencije. Na jedno takvo istorijsko i osetljivo mesto ubaciti mnoštvo "biznismena" i "potrošača", akustično, svetlosno i saobraćajno zagađenje, dakle jedan sasvim generički, neinventivan moderni kompleks zgrada gigantskih dimenzija, agresivne forme i velike visine je apsolutno ismejavanje osnovnih urbanističkih principa.