Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Па цела прича са конверзијом је још један висококоруптиван документ на основу кога државни апарат може до у недоглед да уцењује инвеститора, или оно што се најчешће и дешавало, да га довољно дуго кочи тако да локални тајкуни не добију здраву конкуренцију на време. Инвеститори се коче док локални тајкуни не уђу први у посао (хотелијерство, некретнине ... ).

То је био и једини циљ и чувене "Студије високих објеката" коју смо, тако се јасно сећам, сви напљували да би сада одједном већини постала идеалан документ?!?! Закон о конверзији је иста прича.

Уопште ми није јасно због чега би конкретно Ламбада плаћала конверзију? ОК, земљиште је наменски било индустријско, и треба да постане стамбено-пословно. АЛИ!!! Није инвеститор захтевао измену урбанистичког плана па да имају основа да му ту ставку наплате. Сам Град Београд је још пре продаје комплекса изменио план и пренаменио то земљиште. Инвеститор је практично купио плац са јасно дефинисаном урбанистичком наменом. И сад треба да плаћа конверзију у ту намену коју је сам Град Београд одредио?

Јебо луд збуњеног.
 
konverzija ima smisla kada si kupio firmu zbog placeva, nekretnina i sl.
U ovom slučaju je kupljena zgrada a ne ceo Beko i ja ne vidim smisla da ovde investitor plaća konverziju
 
Хомере, јеси упоран. :)

Да је призводња нека па и да прогледам кроз прсте. Шалу на страну, нема презира али има недостатка поверења. Држава је економски болесна, по теби, јер продаје мачку у џаку? А овај је здрав кад је купује? :lol:

Белка као правник даје информацију да може да се наплати конверзија и то треба искористити. Да неће стварно да побегне? Чисто сумњам. Сви гледају да не потцене себе или искористе максимум. Са тим у вези, а када си већ и политику увео помињући Ђитлера...боље да се шамара у државне фондове, него као што је била пракса у свој џеп. Боље је да плати конверзију или шта му се још испостави као рачун, него да плати да га политичар не кочи.

За будуће инвеститоре се слажем. Убрзати им све, учинити доступним, да се зна како и када, као и колико ће то да кошта. То куповање мачке у џаку, па наплата претрпљене штете због не уласка у посед по унапред предвиђеном сценарију. Делија је лепо објаснио другде, олакшавају. Па шта нама треба да буде жао ако буду олакшани, зато га и сматрам безобразним.

Неће тај никада градити, све да му даш, то се назирало и самим избором архитектонског студија. Стална коска нама у Србији...бациш Заху, измузеш, препродаш. Белка ми отвори очи, цео ми се сценарио сложио. Никад овај неће ни један м2...
 
samo borčanac investitor nije kupio fabriku nego zemljište.


velika razlika.
 
Вест коју је Хомер поставио још на првој страни, као и уважени Белка, кажу другачије.
Све једно. Поента и суштина овога што сам нсписао би требало да је јасна и није уско везана за то.
 
Ne govore drugačije. "Lamda" je kupila nekretnine od "Beka", a ne fabriku. Fabrika i dalje postoji i još je u stečaju. Zato su i prodavali nekretnine, kako bi pokrili nagomilane dugove poveriocima.
 
Кад већ тераш мак на конац...

Опет си доказао да говоре другачије!
Милисав је рекао да су купили земљиште, сада је све јасније да нису. Како и сам кажеш :p

Хајде да се вртимо око тога...а лепо се да видети да није релевантно за мој упис. Те сам то да није толико битно и додатно напоменуо.

Да није тога, још данас би увео пропис друге врсте, да му узмем колико могу пара.
 
Vučko, ne pratiš na času, to smo već radili u januaru - viewtopic.php?p=261678#p261678 :D

Mada, ni ne čudi da ne možemo da utvrdimo da li u ovom slučaju treba da se plati konverzija ili ne, kada to za 1.000 drugih slučajeva ne mogu da utvrde naši pravosudni organi kojima je to btw. posao.
 
Nije to to Stf, kako ti zaključuješ. Pre toga ovo oko prezira prema investitorima. Nemam ja nikakav prezir, svaka investicija je dobrodošla i sve je to super. Ne plaća on zato konverziju, kakvu je tezu izneo Stf, da bi se izvršila prenamena iz industrijskog u komercijalnu delatnost tj mešovitu stambeno-poslovnu zonu, a to je već urađeno u GUP-u. Radi se o sticanju svojinskih prava. Zemljište je bilo nacionalizovano 1958. godine (govorimo i o izgrađenom i o neizgrađenom zemljištu) i iz privatne svojine prešlo u državnu svojinu. Bivši vlasnik zemljišta ili nosilac prava na objektu na zemljištu je posedovao (i i dalje poseduje u velikom delu) tzv pravo korišćenja zemljišta jer gradsko građevinsko zemljište nije mogflo biti u privatnoj svojini. Sad idemo dalje.

Donosi se zakon 2009. godine, koji Stf karakteriše kao visoko koruptivan dokument, i ja to ne sporim njegovo pravo na takvo viđenje stvari, jer to je vizura arhitekte. On njega vidi kao akt kojim se blokiraju procesi gradnje, jer omogućava birokratiji da ucenjuje investitora neizdavanjem rešenja o konverziji i stalnim finansijskim pritiskom na investitora. Međutim, za mene kao pravnika, iz tzv pravnog ugla, to je jedan od najboljih i najpoštenijih zakona koji su kod nas ikada doneti. O čemu se radi?

Taj zakon u jednom tranzicionom peridou u kome kao društvo prerastamo i prelazimo iz jednog društveno-vrednosno-ekonoskog sistema u drugi, uvodi mrvicu reda, pravila, pravičnosti i poštenja u materiju toliko značajnu za celu državu a to je oskudno gradsko građevinsko zemljište. Naime, to sam već ranije objašnjavao, prilikom kupovine kapitala nekog privrednog subjekta u procesu privatizacije (a ovde je ključno što isto to važi i za stečaj i izvršni postupak) vrednost zemljišta je vrednovana nula dinara. To je omogućilo našim džiberima od tajkuna poput Miškovića, Petra Matića i sličnih indijanera i čobanotija, da kupuju budzašto propale fabrike i ruše ih, gase proizvodnju i na golom zemljištu grade stambeno - poslovne komplekse (primer Fabrika čarapa Partizanka - Zvezdara, preduzeće Autokomanda na Autokomandi).

I svi ćemo se složiti da je to budalaština, kad on nije platio zemljište prilikom kupovine tog slažem se raspalog privrednog subjekta jer ono nije ni vrednovano u ceni kapitala. Samim tim ni taj subjekat nije imao pravo svojine na njemu, već samo pravo korišćenja i to radi obavljanja te privredne delatnosti. E sad, oni su koristili tu rupu dok nije donet zakon iz 2009. godine, onda su se kockali sa konverzijom jer su pritiskali vlast da popusti i da im cenu kapitala koju su platili kupovinom preduzeća uračuna u cenu zemljišta tj cenu konverzije, što su ovi i prihvatili, ali im ni to nije bilo dovoljno, pa su još malo glockali da ne plate i onda je Ustavni sud presekao stvar i rekao: prilikom kupovine preduzeća u privatizaciji, stečaju i izvršnom postupku, nije kupljen ni jedan kvadratni metar zemljišta, već samo pravo korišćenja zemljišta za obavljanje delatnosti tog preduzeća. I kraj. Za mene je to genijalno i prepošteno. Nije vrednovano zemljište, nije ušlo u cenu kapitala preduzeća, pa nisi ga rođo ni kupio.

Šta je sad kod Beka slučaj? Ovi su pre tog zakona iz 2009. godine, isto kao i naši tajkuni, kupili objekte preduzeća Beko u stečaju. Jel vrednovano zemljište prilikom prodaje? Šta je vrednovano: pravo korišćenja koje je imala fabrika Beko tj preduzeće, odnosno privredno društvo Beko u stečaju? Pa koliko je vrednovano? Tu se sad javlja problem što su ovi istresli stvarno veliku cifru 55,8 miliona evra. Ali setite se da je i Mišković istresao isto tako 16 ili 17 miliona evra za Autokomandu, pa ga je popu*** iz sve snage (izvinjavam se ženskom čitalačkom delu publike). Pa mislim se i ko velim, pa što bi drugi tretman bio i za ovog Grka? Jesi bato platio 55,8 miliona evra, ali si upao u zamku zakona o planiranju i izgradnji i obavezu plaćanja konverzije. Videćete uskoro kada bude trebala da se izda građevinska dozvola, da li će biti problema ili ne, ja mislim da neće biti hrabrih dileja da izdaju građevinsku dozvolu, nego će morati baticu da pošalju na konverziju.

Eto to je suština cele priče. Prlikom kupovine nije ni vrednovano, te zemljište nije ni kupljeno, nije stečeno pravo svojine na njemu, već samo pravo korišćenja i ne može zato da dobije konverziju u pravo svojine bez naknade, nego mora sa nakndaom i to 100% tržišne vrednosti. Ne konvertuje se konverzijom namena zemljišta po urbanističkom planu, već jedno stvarno pravo - pravo korišćenja u drugo stvarno pravo - pravo svojine (stvarno pravo je pravo na neku stvar, najprostije). A pravo svojine je uslov za gradnju.

Nadam se da post neće izazvati hard fellings, ma koliko se neki ne slagali sa njegovom suštinom.
 
Ламда једноставно не може да има исти третман као да је купила предузеће па да мора да врши конверзију. Конверзија је стављена на снагу како би се инвеститори спречили да преко куповине безвредних предузећа за мале паре постану и корисници знатно вреднијег земљишта

Ламда је купила за огромне новце само земљиште и тиме је стекла пуно право да располаже њиме. А град је претходно то земљиште гуп-ом наменио за комерцијалну употребу.
 
U suštini i nije toliko bitno da li će država Grcima da ispostavi račun za konverziju ili ne. "Lamda" je već dovoljno dugo u Srbiji i imala je prilike da nauči kako stvari ovde funkcionišu, pa verujem da ih ni to ne bi iznenadilo. Ako im je, kao što neko gore reče, ova lokacija zaista toliko važna, verovatno će se otvoriti i za tu sumu. Ako nije - spakovaće kofere i otići će. Možda će da izvuku i neku kintu nazad, a sa polusrušenim "Bekom" ćemo se već nekako snaći...

Ipak, nije tajna da ne delim Belkin entuzijazam po pitanju Zakona iz 2009. godine.

- Prvo, jer je nepravedan - svako ko je uspeo da izgradi nešto na mestu privatizovanih fabrika pre 2009. godine je praktično amnestiran! Evo npr. Petar Matić - on nije platio konverziju za fabriku čarapa na Zvezdari, već je adaptirao u luksuzne stanove koje je uvalio za veoma fine pare. Ili npr. slučaj istog investitora, koji bi u neku ruku mogao da bude ekvivalentan Beku - slučaj Ušće. Matić je kupio bombardovanu zgradu, koju je naravno adaptirao i nadogradio bez plaćanja ikakve konverzije. Ali ne samo to - Matiću je grad Beograd praktično poklonio svo ostalo građevinsko zemljište u Bloku 16!!! Tako da je tržni centar izgrađen na jednoj od najatraktivnijih lokacija na Novom Beogradu, i to na zemljištu koje je dobijeno potpuno džabe. Dakle, pomenuti zakon jasno diskriminiše sve one kupce privatizovane imovine koji građevinske dozvole nisu dobili do 2009.

- Drugi razlog - zakon je neefikasan. Možda postajem dosadan, ali ako se za četiri godine (2009-2013) od više od hiljadu zahteva za konverziju reše samo četiri - onda tu nešto ne funkcioniše.

- Treći razlog - ne može se baš reći "ko j*** Miška što je dao 16-17 miliona evra za Autokomandu". Jer na toj Autokomandi ništa, ali baš ništa, osim lokacije, ne vredi ni približno toliko. Za taj novac možeš da napraviš bar tri moderna auto-servisa uz Koridor 10. A sad sa tom Autokomandom ne možeš ništa - niti da gradiš, niti da servisiraš automobile. No, nisu naše pare, pa nas takve računice ne interesuju.

- I dolazimo do četvrog razloga - demagoško-populistička dimenzija zakona. U državni budžet su se slile milijarde evra od privatizacije. Taj novac je dobrim delom spiskan na plate, penzije, lažnu socijalnu politiku i punjenje partijskih džepova. Onda je došla kriza, prilivi su naglo smanjeni i ta ista država je onda rekla - hej, hajde sada da uvedemo naplatu konverzije. Naravno, u javnosti je odmah stvorena slika o alavim tajkunima koji su za siću pokupovali fabrike da bi gradili molove, dok su političari amnestirani. Oni su navukli na sebe kapuljaču Robina Huda i počeli da se dodvoravaju raji kako će eto sada da isprave haos. I to haos koji su sami napravili. Više niko ne pita - a ko je prodao fabrike tajkunima i gotovo celu deceniju (2001-2009) im omogućavao da te iste fabrike gase i na njihovim mestima zidaju poslovne, stambene i komercijalne prostore? I više niko ne pita - a gde su pare koje su se u budžet slile od privatizacije?

- I peta stvar - sklonost naše javnosti ka selektivnosti zakona. Mi prema investitorima nemamo gotovo nikavu empatiju. OK, reći ćemo da su bahati bogataši to i zaslužili. No, kada država jaše njih - mi to zovemo pravdom, a kada jaše nas - mi to zovemo tlačenjem. Da je npr. neko sa ovog foruma kupio staru trošnu kuću na Vračaru s namerom da je sruši na njenom mestu napravi novi objekat - i da je došao neko iz opštine/grada i rekao mu "hej, pa ti nisi kupio zemljište, ti si kupio kuću, plati još xyz evra, pa ćemo ti dati da gradiš", verujem da bi ceo Beobuild stao na stranu našeg prevarenog člana. Ili ono - ko ga šljivi što je bacio 16-17 miliona evra. Da li biste vi kupili stan na petom spratu u zgradi bez lifta, gde treba da promenitie stolariju, renovirate kuhinju i kupatilo, okrečite, hoblujete parket, sredite struju... i za to dali više novca nego što bi vam trebalo za potpuno novi stan? Naravno, da ne bi. Ili kako biste reagovali da kupite stan, a onda saznate da se oko tog stana vodi spor? Ili da je npr. taj stan prodat dva puta? Ili npr. da vam je sudski spor zaglavljen u fiokama četiri, pet, šest, sedam, osam godina!? Ili npr. primer legalizacije. Iz godine u godinu se donose sve fleksibilniji propisi o legalizaciji, a ona nikako da zaživi. No, ako je rođak Pera sazidao kuću bez papira u Altini, onda je to OK, jer je rođak Pera ceo život lomio kičmu u državnoj firmi za male pare i valjda je zaslužio da te svoje crkavice obezbedi sebi krov nad glavom. No, da je rođak Pera kojim slučajem tajkun, onda bi se svi setili da zakon važi i za njega, zar ne?

- I da konačno završim ovaj predugački post - krajnja posledica svega ovoga jeste da takvu Srbiju niko nikada neće shvatati kao ozbiljnu državu. Upravo na tim stvarima gubimo ugled kod ozbiljnih investitora. Ovde vlada uverenje da se zakoni menjaju kako vetar duva - da nešto što važi danas može sutra da ne važi i obrnuto. Za poslovanje vam je uvek važnije koga znate nego koliko znate. Zato je i ova zemlja izgradila ideal po kojem će se svaki nedostatak novca rešiti time što će se prvo prodati nešto što vredi, a kad toga nestane, onda ćemo zavlačiti ručice u džepove onih koji imaju. Samo što niko još uvek nema spreman odgovor na pitanje - a šta ćemo onda kada oni koji danas imaju sutra ostanu bez novca ili odu odavde?
 
По мени си све изврнуо на поставу. Нема емпатије јер сви знају чије су те паре. Сем тебе који мислиш да су њихове.
Да си радио у фирми, као милион других, у којој је било муљања. Епилог тога је да си у позним годинама ти пред вешање и у агонији од глади и очаја...а на твојој муци, фирми коју си градио неко гради тржњак или друго нешто. Ништа су те фирме плаћене. Погледај БПК из Д.Стефана, ИКЛ... ма колико хоћеш примера таквих који су имали и тржиште и објекте и локације а сада су покрадене и сијалице, цеви, каблови за струју. Све покрадено од тих поштених, да би се то остварило и гореле су и људи су страдали... а сад прича да нам није жао, јер нису наше паре :(

Чисто практично гледано, на крају крајева...држава не може да преживи, јасно је да ће да ваћари кинту негде. Стицај околности је да је само још поједини имају, а и ти су све саме сумњиве главе.

Причамо о терању инвеститора, слажем се око тога. Морамо да успоставимо систем и да се обрачунамо са досадашњим инвеститорима које је створила нека шема.
Ко може да се клади да ни овде није по среди страни капитал са слободног тржишта. Ја верујем да већина инвестиција у Србију, посебно из околних земаља и из пореских рајева, није ништа друго до реинвестирање, прање, увођење у легалне токове новца који је изнесен на Кипар у Милошевићевој ери или онај други налет крадених милијарди из приватизације. Колико рече онај енглез? 52 милијарде?

Не могу да натерам себе да их жалим. Или да тугујем јер им не одговара пословна клима. Сами су одабрали долазак овде.
Мени је више жао што су као део те климе лоше готово заустављене породичне радиности. Мала и средња предузећа...сопствена снага овог народа.
Ту имам емпатију. Ако су им узели фирме у којима су животе градили, нека им дају прилику бар да дишу а не поред ових великих највише мале да гуше. Они већ грцају.
 
Ja pokušavam da postavim stvari racionalno, a ti teraš na emocije. Ako sistem ne funkcioniše, onda ne funkcioniše ni tebi, ni meni, ni Peri, ni Mišku, ni Grku... Ako je neko krao - zna se ko treba time da se bavi - policija i tužilaštvo. To je sistem. A ne da užasan poslovni ambijent pravdamo time što kažemo "ali znaš, ti investitori su krali". Prvo, ako su krali, neka idu u zatvor (a koliko vidim, neki su na putu da tamo završe). Drugo, ako ne uspostaviš sistem, gotovo da ti nikada neće doći drugi investitori osim onih koji kradu. Prosto ko pasulj :)
 
Jeste prosto ali nekako i gotovo naivno kada pogledamo nase drustvo i okolnosti.
 
Управо због онога што је Хомер лепо описао у Србију долазе само перачи пара, монополисти, повлашћени, субвенционисани, сецикесе...

Ламда је веома озбиљан инвеститор и тврдим да не постоји ни један страни инвеститор који нас је оволико испоштовао. Ангажовао је понајбољи и засигурно најскупљи арх. студио на свету, пројекат у потпуности прилагодио захтевима завода за заштиту споменика и платио земљиште астроносмких 56 милиона евра које сада не вреди ни упола толико.

Борчанац, ајде онда твоју аргументацију мало да проширимо. Ако је држава лоповска а политичари корумпирани зашто бисмо им давали још већи криминално-рекеташки потенцијал законом о конверзији и зашто бисмо терали инвеститоре да уплаћују још пара у државну касу коју тако предано и у великом обиму олакшавају горепоменути рекеташи и суштински - антинародне странке?
 
Хомере, систем не функционише. Ту нема спора, као што нема ни емоција код мене када размишљам о овоме. Просто ти одговарам где се саосећа а где не а у остатку поста се слсжем све, сем што другачије посматрам ствар . Онај обућар или произвођач ајвара ће наравно пропорционачно бити измузен, само је њему ту крај, ретко ко кош добро подноси намете и околности. Овом великом није крај света а већина их се већ окористила о излажења у сусрет, стимулације и гледање кроз прсте.
Ламда јесте платила људски, јесте цео пакет ту, са све Захом. Шта ту да додам. Али не верујем да су ту без плана или да наивно и неочекивано пролазе овако. Па колико би онда били озбиљни у опште? Озбиљним инвеститорима се шупљине у оволиким уговорима не дешавају...сем плански.

Делија, колико тај закон може да погоди мала и средња предузећа? Колико може да спута ситне произвођаче? Ни слично као оне који су шпекуланти или лешинари над убијеним капиталом бивше Српске привреде.

А ови мали су управо снага за опоравак! Видели смо велике стране инвеститоре, Запад, Кина, Русија, Арапи...ко је у свету још релевантан и са кинтом за наш инстант опоравак? Сви су ту... само знаке опоравка ћемо видети тек кад предност добије породица или ти производни послови под њеним окриљем. Да су субвенционисали такве оним хиљадама евра, којима су награђивали нова а од странаца створена радна места. То би био знак опоравка и бриге, смањеног лешинарења.
Док се то не догоди, неће се реализовати ни ови велики пројекти јер се за гологузију не праве такви ни станови, локали, услуге и разонода. Да би БНВ, Беко, град у луци Београд...били реални, мора да ојача средњи сталеж. Да би се све покренуло.
Немам наравно аргументе, како си поменуо. Ово је неко мишљење, ако хоћеш и осећај да другачије не може да се преокрене ствар.

Белка је честито предавање одржао. И правно али и морално овај пут. Двоструко добро, само доста касно, када се већ много раскрчмило. У суштини закон чува од уништавања фирми и јефтине пренамене, а са друге стране даје основ за наплату средстава која се свакако неком морају узети за функционисање. Мање је зло узети од амбициозних поштењачина него од малог произвођача слаткиша који још и извози уз производњу и запошљавање који га прате, ваљда.
 
Борчанац, сам си себи одговорио. Инвеститор је велики и треба га додатно измусти. ? Зашто? Зато што има пара?

Па да је у питању неко доста слабији, одавно би банкротирао са овом мртвом инвестицијом. Ламбада се покрива јер је доста јака и то је једини разлог зашто су још увек ту. Нема сумње да је из тренутне песпективе, направљен лош посао, тј, да их је држава зајебала. Платили су 56 милиона евра и 7 година имају мртву инвестицију. Колико је наша држава направила Ламбади штете својом неспособношћу? Колико милиона евра годишње Ламбада губи јер поштено купљеним земљиштем не располаже, тј. оно не доноси очекивани, тј. НИКАКАВ профит. А дебело је плаћено.

Држава и треба да им плаћа штету, тј. пенале.
 
ja bih se samo osvrnuo na deo retroaktivnosti zakona, što je Homer pominjao:
jbg, ja bih amnestirao one od pre 2009.
Pričaš o stabilnom okruženju - ok. Ali onda ne možeš da nekom naplaćuješ nešto od pre 5 godina.
Sa ostatkom se uglavnom slažem sa tobom i Delijom
 
Белка није ни правно ни морално у праву.

Конверзија земљишта се ради под врло јасним условима када инвеститор не купи земљиште већ предузеће на њему. Овде је инвеститор директно купио земљиште од фабрике и то за огромне новце и ту нема ништа спорно ни са правне ни са моралне стране. Имате још и судску пресуду приде која то потврђује.

Србија се последњи пут заиста развијала почетком 20. века када је краљевина била изразито либерална када је у питању економија али и изразито националистичка када су у питању државни и национални интереси. То је било доба када су цветали породични бизниси, када смо имали домаће приватне банке, врхунске привреднике и економисте који су се издигли до нивоа националних хероја (Вајферт на пример), приватне пензионе фондове, приватни јавни превоз и још доста тога прогресивног што је чак и данас за нас недостижно.

Ја сам први овде писао да нема нама бољитка док домаће привреднике не ставимо на ноге а домаће тајкуне не присилимо на законито пословање.

Запитајте се сами, да ли су ваши пријатељи, рођаци, познаници... ишли по беломе свету да допринесу развоју тих земаља или су ишли да узму лову у што краћем року на што лакши начин, обезбеде свој имовински статус и врате добар део лове у матичну земљу?

Тако и страни инвеститори, ту су да зараде кинту, покупе те криминалне субвенције, искористе систем и онда паљба.

Али у овом случају имамо инвеститора који је дао огромну лову за земљиште, пукао још које милионче на добар пројекат иако је реално могао да потури још једно транзиционо срање какво добијамо у 99% случајева инвестиција у некретнине а тек ће да пукне за изградњу овог чуда које га по квадрату сигурно кошта барем 15% више него да је ту наслагао класичне квадар крмачице на које смо навикли.
 
Хајде да прескочим први део поста, уз резерву да сам у криву по овом питању, те ћу застати да не дубимо тему више.
Други део сам закључио да си ме на прави начин разумео, потпуно подударање. Неколико постова колега форумаша је било као да не пратимо исту тему или се чита на прескок. У суштини се слажем са Хомеровим неким погледима и поготово у анализи стања, као и са твојим погледом на инвеститоре и економију. Једино што ја изгледа немам разумевања за оне веће јер њихове су позиције другачије.

Делија +
 
Био сам учесник овогодишње Регате "Река" па сам искористио прилику да фотографишем Стари Београд са Дунавске стране, односно са брода, одакле га странци који долазе крузерима први пут угледају и да и фотодокументацијом коначно срушимо те имагинарне легенде о неким превредним "визурама" и ступидаријама о "заклањању" тврђаве, "идентитету града" и сличним беспредметним физозофијама.

Све ово што се фотодокументацијом доказује сам и у теорији објашњавао и писао и писао, али није много вредело. Ова фотодокументација такође лепо показује колико већина великих критичара и "бораца за Београд" заправо познаје свој град, тј. НЕ познаје.

За почетак, сочна панорама постиндустијске апокалипсе планете земље из неке сурове будућност филма тематике "Побеснели Макс" - овом изузетном панорамом и првим утиском коју странац доживљава наш град неприкосновено доминира његово преузвишено височанство - СУЛУНДАР, потпомогнут изузетно допадљивим Панчевачким мостом. Да не заборавим и шодер-крузер у златном пресеку реке. :D
r1y72t.jpg


Негде у оси реке Саве примат преузима спортски комплекс МГМ иако сулундар никако не дозвољава да изгуби ни грама своје пажње неприкосновене звезде градске силуете. Смела футуристичка архитектура спортског комплекса заједно са омиљеним нам сулундаром, соцреалитичким казамат солитером и клонираним блоковима, уз потпуно пуст и беживотан кеј и даље одају утисак планете после људи. Руку на срце, ипак је било 11 ујутро а и киша је стала пре само пола сата.
xbn0hd.jpg


Идолазимо до суштине приче. Панораме Београдске тврђаве са Дунава. Ту је и старо здање Беко фабрике које у старту, као што видимо, не заклања апсолутно НИШТА. На овој фотографији са лакоћом можемо замислити и тај додатни део новопланираног комплекса и закључити да ни он неће заклонити апсолутно НИШТА. А панорама ће бити изузетно обогаћена јер ће поред старе камене тврђаве ушушкане у зеленило и архитектуре футуристички пројектованог спортског центра место наћи и једна модерна флуидна форма да складно повеже тај несклад и испрати тај својеврсни карактер Београда. Искрено речено - феноменално! :gobb:
2957das.jpg


Од те тачке трвђава бива у потпуности заклоњена спортским комплексом све до момента када се Деспотова кула не нађе тачно између затворених базена и куле спортског центра. Овде коначно долазимо до осетљивог питања погледа на тврђаву. Међутим, ако пажљивије анализирамо фотографију и присетимо се "продора" по средини новопланираног комплекса закључујемо да ће ново "проблематично" крило Захиног пројекта бити на позицији ових бандера са рефлекторима иза затворених базена јер је старо здање Беко фабрика иза саме куле комплекса а продор кроз Захин комплекс је у оси Деспотова кула-кула спортског центра. Закључак - тврђава ни са ове позиције не бива заклоњена.
2hwdo6.jpg


Ја сам горње фотографије начинио са циљем. Колегиница из гостујућег града није била претерано фасцинирана овом иузетном панорамом:
10qx5b7.jpg


А шта то она фотографише? Можда нешто што је и вредно подешавања експозиције? Реку, бродиће а иза њих земунске солитере које извирују из рајског зеленила и стари Земун са Гардошем у даљини ... да, нешто истински вредно фотографисања. "Бај д веј" на овој фотографији се наслућује и колико би у целу ову визуру "легле" куле хотела Кампински и колико лупетају глупости наши врли "стручњаци" о "визуелној конкуренцији" Гардошу. Сваким даном имам све мање поштовања за домаћу струку.
j9wjki.jpg


За крај, да се ми вратимо на наше височанство - сулундар ијош једну постапокалиптичну идилу напуштене старе дорћолске централе:
33a9kcj.jpg


Од ове тачке смо се сви сморили. Нит има природе, нит има града, ништа битно, ништа лепо ... укрштање два вида јавног превоза код Панчевца. Иначе, обновљена је носећа греда моста која просто блиста за разлику од свега осталог.
2vigg04.jpg


и тако све до Великог села одакле почиње права речна дивљина која се простире све до Винче, након које следи Ритопек са заиста специфичном и харизматичном панорамом.
 
Bravo Stf hvala na izuzetnim fotkama i kao potvrda o nepostojecim vizurama o kojima smo toliko govorili a mnogi se upirali da dokazu suprotno.
 
stf":vq2ck1ii je napisao(la):
"Бај д веј" на овој фотографији се наслућује и колико би у целу ову визуру "легле" куле хотела Кампински и колико лупетају глупости наши врли "стручњаци" о "визуелној конкуренцији" Гардошу. Сваким даном имам све мање поштовања за домаћу струку.

Vise puta smo se uverili, previse puta ipak, da ta "struka" ne izlazi na teren i ne proverava da li bi se nesto uklopilo, zaklonilo, odklonilo, itd... Ove slike takodje to dokazuju, a prelep primer je i Stari mlin, svaki put kada prodjem ja se odusevim kako to prelepo izgleda i kako strasno dobro stoji jedno uz drugo.
 
Vrh