Srbija ne daje garancije „Srbijagasu“ za izgradnju „Južnog toka“
M. N. S. | 06. mart 2014. 07:10 | Komentara: 3
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ek ... uznog-toka
DRŽAVA sa „Gaspromom“ dogovorila da "Srbijagas" dobije zajam koji će se vraćati iz dividendi projekta po kamatnoj stopi od 4,25 odsto godišnje. Bajatović: Sa „Gaspromom“ dogovoren kredit koji vraćamo iz dividendi
SRBIJA ne daje više nikakve garancije „Srbijagasu“ za izgradnju „Južnog toka“, već je sa „Gaspromom“, koji je naš strateški partner, dogovoreno da dobijemo zajam koji će se vraćati iz dividendi projekta po kamatnoj stopi od 4,25 odsto na godišnjem nivou.
To tvrdi Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“, posle informacija da će biti problema sa „Južnim tokom“ jer još nema državnih garancija. Prema njegovim rečima, u ovom momentu u toku je završno razmatranje tog ugovora, uz napomenu da su ostala tri rizika koja bi trebalo da se reše.
- Ako bude kasnio projekat, zakupac 100 odsto kapaciteta, a to je „Gasprom eksport“ praktično će plaćati sve troškove kredita koji „Srbijagas“ uzima za dokapitalizaciju projekta - rekao je Bajatović. - Drugi rizik je - šta ukoliko se desi da mi izgradimo energetski objekat, a nije gotova Mađarska ili recimo Slovenija, ili ako ne možemo da se oslonimo na 100 odsto zakupa kapaciteta, a u tom slučaju rizik snosi ruska strana i to nije sporno.
Kao treći rizik, Bajatović je naveo finansijsko restrukturiranje „Srbijagasa“.
OBAVEZE
NIKAKVIH problema oko „Južnog toka“ neće biti. Država je mnogo ozbiljnija nego što bi neki koji u njoj rade želeli da je predstave. Srbija će ispuniti sve svoje obaveze, a to da li neko negde nekome od ministara nešto prebacuje, ja time neću da se bavim, rekao je u sredu Aleksandar Vučić, prvi potpredsednik Vlade.
- Ako se taj posao ne završi, a mi smo ga već počeli bez obzira na to šta ko priča u javnosti, pa i ministarstvo, važno je da ne vežemo taj prihod dividendi koji bi u principu išao na račun „Srbijagasa“, već mora biti osigurano da će taj prihod ići na otplatu kredita - rekao je Bajatović. - U pitanju je nekih 270 miliona evra, a sve ostalo je projektno finansiranje, a da bi se to završilo moramo do kraja da dovedemo priču oko cene projekta, jer to utiče na konačne troškove određivanja dividendi. Dakle, nema nikakvih nedoumica, što se tiče tvrdnji da je tu problem što „Srbijagas“ nije restrukturiran. Trudimo se da sve rizike svedemo na minimum, a pre svega rizike koje ima država Srbija.
U Ministarstvu energetike naglašavaju da je na vreme sprovedeno finansijsko restrukturiranje „Srbijagasa“, kako su i predlagali, u 2014. bi ovo javno preduzeće ostvarilo oko 120 miliona evra profita i ne bi bilo potrebe za izdavanjem državnih garancija za finansiranje projekta „Južni tok“.
MORA BITI JASNA RAČUNICA
MINISTAR finansija Lazar Krstić izjavio je da finansijska konstrukcija za „Južni tok“ mora da bude jasna i da se mora znati na koji način će se otplaćivati.
- To je ozbiljan novac, dve i više milijardi evra potencijalno, i moramo da imamo punu transparentnost - rekao je Krstić. - Mora da se zna odakle će taj novac doći, ko će ga dati, ko će ga otplaćivati i koje garancije se za to mogu dati, imajući u vidu čitavu finansijsku konstrukciju. Siguran sam da će se naći rešenje koje će biti za sve strane prihvatljivo.