Šta je novo?

'Južni tok' - gasovod kroz Srbiju

pa ljudi su racionalni, ako im je nešto skupo, oni prelaze na drugi energent. Da je procedura otkazivanja gasa lakša, otkazali bi i drugi. Ja imam centralno grejanje, znači indirektno se grejem na gas, ali neću da otkazujem, cimanje mi je sve to, struja je momentalno jeftinija posebno što zima nije oštra, pa može da se uštedi (sa daljinskim grejanjem cena je ista, meni su balkonska vrat ai prozori širum otvoreni a radijator samo bije), ali ko zna šta će biti za par godina.
Jedan od argumenta za grejanje gasom je i to što ne zagađuje, ali koga briga za to_
 
Da, ali realna cena elektricne energije je veca. Takodje, ugalj i ogrevno drvo ce uskoro biti optereceni ekoloskom taksom. Takodje, gas je bez neke ozbiljnije alternative preko potreban industriji.
Vreme jeftinih energenata je iza nas i verovatno se vise nece vracati, a svakako je bolje imati alternativu vise.
Takodje, Juzni tok ce se najvise koristiti za tranzit gasa dalje ka EU koje i jesu najveci potrosaci ovog energenta. Juzni tok, a posredno i Srbija ce imati i finansijsku korist od ovog tranzita.
Nisam rusofil, ali ovo je ako bude realizovano jedno od retkih ozbiljnih investicija i ekonomske podrske od strane kapitala iz Ruske Federacije.

P.S. Bajatovic i registracija firme u Svici su vec druga strana medalje vezane za ovaj posao, ali za to smo sami krivi...

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
to da neko pravi stotine miliona evra gubitka i da se provlači bez ikakvih posledica, a pritom ima basnoslovnu platu samo govori u kakvoj tvorevini živimo, a (ne)gradnja gasovoda je dodatni pokazatelj javašluka i neozbiljnosti
 
O bajatovicu nemam jednu pozitivnu...
ALI
Te stotine miliona gubitaka koje Brankica i ekipa servira nisu bas takve kakvim nam se predstavljaju. Ako drzava propisuje neekonomsku cenu energenta, a pri tom ne pokriva razliku u ceni, ako tolerise neplacanja privrede kao i velikih potrosaca kao sto su recimo Beoelektrane, zelezara itd, sasvim je logicno da u tom slucaju dodje do gubitaka. E sad sto to Bajatovic koristi kao alibi za druge necasne rabote...

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
ko bre priča o neekonomskoj ceni? otkud ti to? gas je recimo skuplji nego u hrvatskoj, a o kvalitetu ne treba trošiti reči, ta firma trguje nečim i ostvaruje gubitak, to nema ni u jednoj ozbiljnoj zemlji, nije ne srbijagasu da glumi nekog darovaoca gasa bilo kome, ko ne plati - zavrni slavinu, kao da se mora grejati na gas, pa nije to socijalna pomoć, kupi ugalj ili drva ili čokove pa se grej, ali vidi da li će ti neko dati na veresiju, malo morgen. isto je i sa firmama, niko ne lupa po ušima srbijagas da daje gubitašima i neplatišama, oni treba da vode svoju poslovnu politiku a ne socijalnu politiku, kakve su to zamene teza, sačuvaj bože
 
Од „Јужног тока“ Србија може да заради на три начина:
-Од грађевинских радова, фирме које буду биле ангажоване, да видимо колико ће бити ангажоване пошто не верујем наши да имају искуства у градњи гасовода
-Од транзита гаса, не знам колико се зарађује од транзита, но не верујем да то прелази 100 милиона годишње, али овде се ограђујем, немам податке, а питање је дали и министри знају
-од потрошње гаса под условом да се тако супституира скупљи енергенти (нафта, струја, угаљ...). Дали је реално да се гасом замени јефтини угаљ? Некако не верујем да је могуће, Руси баш и не дају гас јефтино.

Завод за статистику је објавио публикацију "Пројекција становништва до 2041 године" linkгде постоје 5 сценарија и у свим становништво Србије сесмањује за 5-10%. дали то значи и да се потрошња гаса (и других енергената) смањује за 10%. Ако појачамо и енергетску ефикасност и штедњу, колико можемо да смањимо потрошњу? И дали ће гас да има такву важност како се мисли данас?

Само да подвучем, нисам ја против гасовода него да се његово значење стави у реалне оквире, шта се тачно добија и дали се нешто и губи?
 
Gargoyle":20q394p5 je napisao(la):
ko bre priča o neekonomskoj ceni? otkud ti to? gas je recimo skuplji nego u hrvatskoj, a o kvalitetu ne treba trošiti reči, ta firma trguje nečim i ostvaruje gubitak, to nema ni u jednoj ozbiljnoj zemlji, nije ne srbijagasu da glumi nekog darovaoca gasa bilo kome, ko ne plati - zavrni slavinu, kao da se mora grejati na gas, pa nije to socijalna pomoć, kupi ugalj ili drva ili čokove pa se grej, ali vidi da li će ti neko dati na veresiju, malo morgen. isto je i sa firmama, niko ne lupa po ušima srbijagas da daje gubitašima i neplatišama, oni treba da vode svoju poslovnu politiku a ne socijalnu politiku, kakve su to zamene teza, sačuvaj bože

Ja pricam o neekonomskoj ceni?! Pa?
Jeste prijatelju gas skuplji nego u Hrvatskoj, samo kao sto si se raspitao o ceni gasa, tako istrazi i kolike kolicine gasa oni vade iz sopstvenih busotina, a kolike uvoze.
trenutno oko 50% podmiruju iz sopstvenih izvora i to iz razloga sto odredjene kolicine svog gas izvoze u Italiju , a te kolicine nadomescuju uvozom iz Rusije po nekoliko puta vecim cenama (lopovske igre).
Inace odnos sopstvene proizvodnje i potrosnje im je oko 70 do 75%.
Slozices se da kada imas sopstvene energetske resurse manje si zavisan od cene na svetskom trzistu.

I varas se da niko ne bije Srbijagas da daje gubitasima i neplatisama. Bije ga drzava Srbija, tacnije vlast koja tako pretace dugove iz godine u godinu.

Синдикат "Србијагаса" позива Владу да нађе системско решење наплате дугова за испоручени гас, како би се избегла ситуација обуставе исплата зарада запосленима. Највећи дужници буџетски корисници, топлане и предузећа у реструктурирању, поручују из синдиката.
izvor: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... D0%B3.html

Dugovanja kikindskog Javnog preduzeća "Toplana" prema Srbijagasu trenutno iznose 288 miliona dinara...
Na osnovu razlike u ceni kvalifikovanog i tarifnog kupca, kikindska "Toplana" osporava 85 miliona duga prema Srbijagasu, uz pripadajuću kamatu u gotovo istom iznosu. Spornih 170 miliona rasteretili bi to kikindsko javno preduzeće ogromnog balasta
Izvor: http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/kiki ... 59375.html

Javno preduzeće “Srbijagas” blokiralo je račun kruševačke Toplane zbog duga od 40 miliona dinara što ozbiljno može da ugrozi grejnu sezonu, rekao je direktor Dragan Azdejković.
Izvor: http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/438721/ ... -zbog-duga

Pančevačkoj „Petrohemiji“ je u petak prosleđen nalog centrale „Srbijagasa“ svom distributeru da u četvrtak, 23. januara, u 12 sati, prestane sa isporukom gasa ovom pančevačkom preduzeću, koje se, inače, godinama nalazi u restrukturiranju. Isporuka gasa će, navodi se, biti nastavljena nakon ispunjavanja komercijalnih uslova, u prevodu, posle plaćanja duga od oko 20 milijardi dinara. Da li je ta namera i ozbiljna, mora se znati najkasnije u ponedeljak...


Dugovi korisnika prema „Srbijagasu“ su, kako kažu u ovom javnom preduzeću, oko 800 miliona evra, a gubici oko milijardu.
Izvor: http://rtvpancevo.rs/Vesti/Ekonomija/sr ... emiji.html


Iako je ukupni dug Beogradskih elektrana prema Srbijagasu smanjen sa 4,3 na 3,9 milijardi dinara, sav novac koji stigne od naplate računa i dalje ide na podmirivanje tog duga, što znači da Beogradske elektrane, prema Vasiljevićevim rečima, trenutno gas dobijaju samo zahvaljujući dobroj volji Srbijagasa.
izvor: http://www.studiob.rs/info/teme_stampaj.php?id=257

Ovo sto sam naveo naravno nikako ne opravdava lopovluk i bahatost koja je svakako prisutna u SrbijaGas-u,
ali pokusavam da demistifikujem hajku i histeriju koja se zadnjih meseci vodi u nekim medijima, a kojima po mom skromnom misljenju nije zelja da se klupko lopovluka i prevare odmota, vec neka sasvim druga politicko uticajna svrha.
 
Gas je preskup i to je ekonomska činjenica. Kuća mojih roditelja je otkačena sa gasa. Tačka.

Nego mene brine jedna sitna vest o početku gradnje južnog toka. Rečeno je da su Rusi tom prilikom oprostili i nekakav dug koji je Srbija imala jer nije povukla garantovane količine gasa. Da li to znači da postoji ugovor u kome se Srbija obavezala da će povlačiti minimalnu količinu gasa odnosno da su Rusi dužni da garantuju za tu količinu gasa? Šta ako se beogradske toplane prebace na neki drugi energent ili najveći potrošači gasa predomisle?
 
Placaju se penali vrlo jednostavno beogradske elektrane ,koriste gas jer je jeftiniji od mazuta trenutno
 
Ok, mazut može biti skuplji ali šta ako Beograd poželi da se greje iz Obrenovca? Jesmo li se mi to obavezali? Na koju količinu? Koliko vremena? Ko kaže da će gas decenijama unapred biti povoljan? Već nije.

Samo da pomenem da Rusi planiraju udvostručenje Severnog toka sve u nameri da jedan deo gasa ide i ka Velikoj Britaniji. Englezi zato sada frakuju po rođenoj zemlji ko blesavi. Hoće da se izvuku iz "ledenog ruskog zagrljaja".
 
Мазут треба да буде само крајња нужда, кад је висок ваздушни притисак отрује пола града. Гасна инфраструктура се баш гради ко је у току сигурно зна, сигурно ће гас да буде јефтинији кад Србија буде транзитна земља. А ко зна у данашњем свету шта ће бити за пар деценија, неке су процене да ће гас доминирати наредних 4-5 деценија. А на ту пропаганду о леденом руског загрљају је најбољи онај одговор "боље да ти Руси заврну гас него да ти га Немци одврну".

А шта Србија као енергетски сиромашна земља може да изгуби, Руси дали новац за инфраструктуру, ми им тај новац враћамо од транзитних такси. Цеви кад се поставе у земљу неће да се ваде, није то нека инвестиција која може да оде из Србије чим се укаже боља прилика.
Србија евентуално може да изгуби ако би било неко натезање између ЕУ и РУ а чак и тада не треба заборавити гасна складишта која Србија има а биће и већег обима.
Или боље шта је алтернатива грејању на гас, овај угаљ препун сумпора од кога се сада трујемо, дрва која је лако посећи, струја која је сада јефтина чисто да би се сачувао социјални мир?
 
brdjanin":3f8juppy je napisao(la):
Ok, mazut može biti skuplji ali šta ako Beograd poželi da se greje iz Obrenovca? Jesmo li se mi to obavezali? Na koju količinu? Koliko vremena? Ko kaže da će gas decenijama unapred biti povoljan? Već nije.

Samo da pomenem da Rusi planiraju udvostručenje Severnog toka sve u nameri da jedan deo gasa ide i ka Velikoj Britaniji. Englezi zato sada frakuju po rođenoj zemlji ko blesavi. Hoće da se izvuku iz "ledenog ruskog zagrljaja".

Uvek se ugovaraju odredjene kolicine energenta na neki period. Sa jedne strane placas penale ako ih ne povuces, ali sa druge ti to daje sigurnost u isporuci. U proticnom moze da ti se desi da ti u pola zime smanje isporuke, ili znacajno podignu cenu.
Sto se tice Beograda i grejanja iz Obrenovca, nazalost nista od toga, a cak i da se dozovemo pameti i tu vodu ce biti potrebno dogrevati. Velike kolicine gasa koriste i drugi gradovi, a pod pretpostavkom obnavljanja industrije ovaj energent je neophodan u mnogo vecim kolicinama nego danas.
Sto se "ledenog ruskog zagrljaja" tice, nemam neki komentar, mada ne sticem utisak da im smeta taj gas, vec im smeta sto Rusi lepo zaradjuju na tom energentu.

Podseticu na izjavu jedne zapadne politicarke, visoko pozicionirane u diplomatiji: -"Nije fer da jedna zemlja sa par stotina miliona stanovnika ima monopol na tolike prirodne resurse"


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
samo da dodam i da ako ugovoriš ranije količine, recimo za 10 godina, tada Rusi daju popust, za par nekih procenata, bar je tako rekao Bajatović, guru za gas u Srbiji
 
"Nije fer da jedna zemlja sa par stotina miliona stanovnika ima monopol na tolike prirodne resurse"

ovo je ako se nevaram rekla klintonka i kako bi bilo lijepo da rasparca rusiju ,nasta su bacuske rekle da su bajke za malu djecu
 
А да неко пита Клинтонку "Да ли је у реду да једна земља има толике финансијске ресурсе? (успут прикупљене распиривањем ратова)"

Није ми намера да коментаришем однос према Русији и Русима. Само ме занима да ли уговор о гасу има и неке тајне чланове који имају озбиљне финансијске последице. Успут, такви чланови постављају ограничења и за неке будуће планове развоја.
 
Везано за одустајање од гаса и прелазак на други вид грејања мој рођај је то урадио, прешао је на угаљ, кад сам га питао за разлику у трошковима одговор је био да има скоро исте трошкове али да се сада бољe угреје јер не мора да штеди, има централно грејање па је калкулисао са температуром, сад наложи и не размишља.
Наравно нема калкулације да је у крају готово немогуће дисати од смрада, и сав посао и прљавштину који иду уз угаљ.

Други случај, познаник који нема ЦГ, пре увођења плина грејао једну просторију на дрва и каже да му је требало 2м3 месечно, а кад је увео плин грејао је ту исту просторију и само пред спавање спаваћу собу мало догрејао. Рачун за плин је био 5000 дин што значи да је јефтиније него грејање на дрва. (1M3 drva je 35 евра)

А везано за питање да ли Србија може нешто да изгуби од ЈТ, мене је мало бринуло док није почео да се гради да је прича за Јужни ток била врста притиска на Украјину, међутим онда сам се мало распитао и сазнао да је поред свих полит. проблема украјински гасовод зрео за реконструкцију што је мало једноставније од градње испочетка.
Пре потписивања дугорочног уговора за гас требало би увести "енергетску дисциплину", увести еколошке таксе и тачно проценити колико би се трошило струје за грејање и то дозволити само старим зградама које немају могућност преласка на други вид енергије.
Изградити електране на гас и на тај начин тешко бити у ситуацији да не повучемо резервисане количине гаса, користити и складишта гаса за повлачење гаса у повољнијим условима.

Иначе куповина енергије унапред је класика, купујемо и струју и то по много већој цени него што је плаћамо ЕПСу, а ако се не уклопимо у резервирано па имамо интервентни увоз одвале нас по ушима, само струју не купујемо од злих империјалних Руса па се то медијски слабије испрати :)
 
Zgrade u Beogradu treba dobro izolovati. To je jako bitno, i obnoviti propalu stolariju. To će drastično da pomogne. Moj brat svoju kuću greje na slamu od soje i jako mu se isplati, greje nekih 300m2 za 900e godišnje. I to se dobro greje. samo noću malo padne temperatura. Da ima izolaciju bilo bi i manje. A gas ga je dosta više izlazio, i nije grejao celu kuću kao sada. Inače, grejanje cele kuće smanjuje cenu po m2.
A koliko sam ja računao sebi za neku buduću garsonjeru, isplati mi se TA peć. Da li će i u buduće tako da bude? Nemam pojma. Moji se kod kuće greju na drva i sistem odlično funkcioniše. E sad, uz dobru izolaciju bih možda i prešao na gas čisto da eleminišem muke oko loženja.
 
ovo je prvi put da pročitam da ja gas jeftiniji od drva ili od uglja. Ja inače imam centralno grejanje planiram da ga otkažem (u paketu sa ugrađivanjem nove PVC stolarije), pa se dosta raspitujem šta dalje. komšije u mojoj ulici koji su prešli na gas ili ga otkazuju ili plaču što su ga uopšte uveli. Skuplje je čak i od mog CG (kod CG me nervira to što nemogu da uštedim kada je ovakvo vreme, radijatori rade punom parom, a meni prozori otvoreni. Što ne isključe malo to grejanje kada je ovako toplo?). Treba razmisliti i od peletu, za one koji ne vole da cepaju drva.

Mislim da je izolacija kluč jeftinih troškova za grejanje.
 
Izolacija skida dosta. Najviše se isplati izolovati plafon na kućama. Dobra stolarija je isto jako bitna, pogotovu stavljanje onih traka da dihtuju. I termo sloj na staklima jako puno pomaže! Pre 2 meseca sam bio na nekom splavu, i pipnem staklo a ono mlako!

Pelet je oko 30% skuplji od drveta, ali imaš komociju posle. I lako se šteluje temperatura, to sa drvima u ovim periodima jako teško postižeš ako nemaš onaj spremnik toplote (bojler od 500, 800, 1000 ili 2000l). I za pelet je jako bitno da kupiš kvalitetan.

A pričao mi je brat da se za gas dešava da puste i malo vazduha ili lošiji kvalitet. To se vidi u boji plamena kako on kaže.

a da, da dodam i to: Pretprošle zime sam imao priliku da vidim koliko znači i kad je cela zgrada izolovana. Bivša devojka je imala stan u Braći Jerković i 2 dana nije grejala na onim niskim temperaturama, u stanu je bilo 16 stepeni. U nekom gradu to indirektno grejanje naplaćuju :D Inače, potpuno neosnovano. I tu samo fali kalorimetar ili da se poveća cena grejanja onim ljudima koji imaju grejanje. Na žalost ali tvoj je problem što nisi izolovao stan...
 
С обзиром да је грејање најзначајнији вид трошења енергије за наше услове ево чему треба тежити: Пре свега повећање енергетске ефикасности. Што се тиче извора енергије на првом место да буду термоелектране/топлане где могу да се искористе, потом топлане на гас за централно грејање, грејање на гас за индивидуалне кориснике, тамо где не постоје услови за гас да се користи пелет и дрво. По старим зградама оставити могућност да се греју на ТА пећи и да се тарифама мотивишу да их само ноћу држе укључене (помоћу просте аутоматике може да се подеси да се пале у 0:00 a гасе у 8:00). Друга варијанта грејања на струју ко мора би биле климе инвертери.
Све ово је јако лако постићи увођењем еколошких такси за угаљ и спровођењем паметне ценовне политике за ел. енергију и повећања свести да је грејање на струју само крајња нужда.
 
Najvaznija je stolarija, posebno kada duva vetar, ako je stara, dzabe grejanje. Sa trakama imam negativna iskustva, ili ja ne znam da ih namestim, ali brzo otpadaju. Ne znam kakva je to termo sloj, neka nova tehnologija?

pelet jeste da ja skuplji, ali ako se stan ne greje mnogo intenzivno onda ima računa. Slažem se sa tobom da je kvalitet vrlo bitan, krenuli su da stavljaju svašta u njih.
 
A dali treba graditi gasne elektrane, treba dobro razmisliti. Čitam dosta komentara da to baš i nije baš jeftinije. U Skoplju su se opekli sa kombiniranom gasnom elektranom, više radi nego što ne radi, pošto ne mogu da budu kompetitivni sa lokalnim cenama grejanja
 
Imaš ga u CAF-u i na novim automobilima. Sedi na leto pored prozora u CAF-u i primetićeš da te ne ubija sunce.

Low-emissivity windows[edit]

Window glass is by nature highly thermally emissive, as indicated in the table above. To improve thermal efficiency (insulation properties) thin film coatings are applied to the raw soda-lime glass. There are two primary methods in use: Pyrolytic CVD and Magnetron Sputtering.[2][3] The first involves deposition of fluorinated tin oxide (SnO2:F see Tin dioxide uses) at high temperatures. Pyrolytic coatings are usually applied at the Float glass plant when the glass is manufactured. The second involves depositing thin silver layer(s) with antireflection layers. Magnetron sputtering uses large vacuum chambers with multiple deposition chambers depositing 5 to 10 or more layers in succession. Silver based films are environmentally unstable and must be enclosed in an Insulated glazing or Insulated Glass Unit (IGU) to maintain their properties over time. Specially designed coatings, are applied to one or more surfaces of insulated glass. These coatings reflect radiant infrared energy, thus tending to keep radiant heat on the same side of the glass from which it originated, while letting visible light pass. This results in more efficient windows because radiant heat originating from indoors in winter is reflected back inside, while infrared heat radiation from the sun during summer is reflected away, keeping it cooler inside.
Glass can be made with differing thermal emissivities, but this is not used for windows. Certain properties such as the iron content may be controlled, changing the thermal emissivity properties of glass. This is "naturally" low thermal emissivity, found in some formulations of borosilicate or Pyrex. Naturally low-e glass does not have the property of reflecting near infrared (NIR)/thermal radiation, instead this type of glass has higher NIR transmission, leading to undesirable heat loss (or gain) in a building window.

Što se tiče gumica, ja imam pozitivna iskustva. Imaš više tipova u vidu slova P E i D, vrlo moguće još nešto. A ja sam imao suprotan problem, jedva sam skinuo sunđere i lepak. Kasno sam saznao da ih nitro razređivač uklanja. Elem, proveriti kolika je rupa između površina i kolike su razlike da bi gumice lepo zatvorile te rupe. Isto, ne ide na sve delove sa iste strane.
 
Vrh