извор НовостиN. V. B., 18.04.2008
OTVARANJEM Južnog bulevara za saobraćaj Bokeljska petlja, a i cela Autokomanda je prodisala. Proširenje ulice, na delu od Ustaničke do Maksima Gorkog, primetno je uticalo na bolju protočnost. Iako su gotovo pola godine živeli u blatu i prašini, većina građana ovog dela Beograda zadovoljna je novim izgledom saobraćajnice.
Bulevar sad ima četiri trake, a pravce razdvajaju široke baštice. Postavljen je magistralni kolektor i sekundarna kanalizacija, urađene nove vodovodne cevi, javna rasvete i parking. Lepšim bulevarom, ipak, pojedini sugrađani nisu preterano oduševljeni. Zamerke, osim na dužinu trajanja rekonstrukcije, upućuju i na račun kvaliteta radova - neravne ploče na trotoaru, šahtovi koji "klackaju", a sumnjaju i da će asfalt biti dugog veka.
Rekonstrukcija bulevara trajala je šest meseci. Razlog probijanja roka bili su problemi tehničke prirode. Kada su prvi krampovi i mašine zagrebali po zemlji naišli su na neucrtane podzemne instalacije, pa je trebalo uraditi novi projekat. U Direkciji za gradsko građevinsko zemljište, koja je investitor, odlučili su da prvo završe sa podzemnim priključcima, pa da nastave sa kolovozom, da ne bi naknadno raskopavali tek asfaltiranu ulicu.
Otkrivanje starog mokroluškog kolektora, koji se nalazi blizu nosećih stubova "Bokeljske petlje", što nije ucrtano u planovima, bilo je novo iznenađenje. Potrebno je bilo uraditi projekat za uliv novih vodovodnih i kanalizacionih priključaka, i zaštititi noseće stubove.
Kompletna rekonstrukcija ovog dela bulevara teška je 550 miliona dinara. Polovinu je finansirala Direkcija, a pola je iz kredita Evropske investicione banke.
BROJKE
90 DANA bio je prvobitni rok za zvršetak radova
195 DANA zadražali su se majstroi u Južnom bulevaru
28.000 KVADRATA bulevara potpuno je rekonstruisano
ANKETA - DA LI SE ISPLATILO ČEKANjE NA ZAVRŠETAK RADOVA U JUŽNOM BULEVARU?
1. Dušan Knežević, 25 (vojnik)
- Previše su dugo radili. Ipak sada je mnogo bolje nego što je bilo. Bulevar je stavrno propao i neophodno ga je bilo rekonstruisati. Osim što izgleda lepše, bolja je i protočnost saobraćaja. Očekujem da će uskoro započeti radove i na drugom delu bulevara, koji je takođe u očajnom stanju.
2. Vesna Pavlek, 49 (zubni tehničar)
- Ne mogu nikako biti zadovoljna. Prvo radovi su trajali neverevatno dugo. Tokom rekonstrukcije nismo mogli da priđemo svojim zgradama od blata i prašine. Misle da su završili posao time što su zasadili cveće i drveće. Ne možemo normalno da hodamo trotoarom, ploče su neravne, pa samo čekam kada ću vrat da slomim.
3. Slavica Čamprić, 57 (domaćica)
- Mišljenja među komšijama su podeljena. Kao pešak, pošto automobil ne vozim, vrlo sam zadovoljna. Nema buke, gužve, zastoja. Međutim, šahtovi na kolovozu su loše urađeni. Nisu u ravni sa asfaltom, pa kad god točkovi pređu preko njih čuje se truckanje. U petak sam čak videla kada je jedan automobil upao točkom u šaht i otpala mu je ratkapna.
4. Ivanka Videnović, 73 (penzioner)
- Zadovoljna sam zato šro je bulevar pre rekonstrukcije bio u očajnom stanju. Tačno je da su radovi potrajali i da smo u toku sanacije ostajali bez struje i vode, ali nadležni su se trudili da nam maksimalno olakšaju. Najteže nam je u stvari bilo što kola Hitne pomoći nisu mogla da priđu zgradama. Značajno je bolja protočnost, a i bezbednije je, jer su postavili dosta semafora, pa se vozi sporije. Moda bi još samo mogli da postave neku pasarelu.
DRUGI DEO
GRAĐANI iščekuju kada će biti rekonstruisan i drugi deo Južnog bulevara, od Maksima Gorkog do Grčića Milenka. U Direkciji za gradsko građevinsko zemljište kažu čim se stvore uslovi.
- Za sada nemamo zakonski osnov da pokrenemo rešavanje imovinsko pravnih odnosa - objašnjava Nenad Bajić iz Direkcije. - Čekamo Detanjni urbanistički plana za ovaj deo grada. Kada bude usvojen počećemo da radimo.
Logičnije ?! .. pa, gde si to još video. ... i kakvo 'pranje novca'?bojan87":32uzjdxb je napisao(la):Zar nije logicnije da kanalizacija ide ispod trotoara .....
Hvala, već sam skontao. Još me interesuje da li će u toj sredini postaviti i bezbednostne ograde? Jer sam to već primetio da to u gradu ima.KiD":2y744pt7 je napisao(la):^^^^ Rocker, kada se kaze pesacko ostrvo ne misli se da je ono za kretanje pesaka vec vise kada su ulice siroke postoji pojas na kome pesci mogu da se zaustave kako ne bi prelazili ulicu 'u jednom potezu'. Ta ostrva imaju bezbednosnu ulogu i za automobile i za pesake.
Извор:ПолитикаЈужни булевар још градилиште
Настављају се недаће житеља ове улице – последњи проблеми настали због изливања отпадних вода
Радови у Јужном булевару
(Фото Л. Вулетић)
Тек што је прошло месец дана откако су становници Јужног булевара дочекали да неимари сперу блато и заврше преуређење њихове улице, задесила их је нова невоља. После првих обилних падавина средином минуле недеље отпадне воде излиле су се испред зграде број 3.
У току полугодишње обнове улице у јавности су се појављивале приче попут оне о породици Радојковић, којој су због радова на саобраћајници биле пресечене електроинсталације, поткопан темељ куће, у коју је продрла и вода. Радови на улици су завршени пре око месец дана, али не и они на канализационој мрежи.
Како су објаснили у „Водоводу и канализацији”, до изливања фекалија дошло је јер је Булевар још полуградилиште, зато што на тој локацијиније до краја завршен колектор за отпадне воде.
– Радови на око 300 метара колектора у последњем делу Булевара према Аутокоманди нисуокончани, тако да је његов део који је урађен прикључен на стару канализацију. Управо на месту где је тај привремени спој дошло је до загушења канализационих цеви па су отпадне воде кроз шахт избиле на површину, а под притиском дошло је и до пуцања новопостављеног асфалта. Било је хитно да се Булевар отвори за саобраћај, јер да се чекало да буде завршен цео колектор, радови у тој улици још не би били окончани. Уколико дође до нових обилнијих падавина не би требало да се излије канализација, мада тај ризикјош постоји – истакао је Зоран Матић, шеф погона „Београд 1”.
Светозар Веселиновић, извршни директор „Водовода”, рекао је да су они одгушили канализационе цеви одмах сутрадан и помогли да се проблем реши иако још немају надлежност над том саобраћајницом.
– Још није истекао гарантни рок над пословима који су рађени у Булевару, тако да је за њега надлежан извођач радова, грађевинско предузеће „Ратко Митровић – нискоградња”. Та улица је још градилиште, тако да то што се догодило није необично– објаснио је Веселиновић.
Како је истакао Ненад Бајић, представник за медије Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда, која је инвеститор радова у Булевару, приликом обнове ове саобраћајнице све је рађено по плану.
– Предузеће „Ратко Митровић” је све послове урадило без грешке. Раније смо договорили да уредимо део колектора, а остало је да се оконча и његова градња у Бокељској улици. Ти послови ће бити завршени крајем јуна, после чега ће све отпадне воде бити усмерене устаромокролушки колектор – нагласио је Бајић.
Нису могли, како каже, да предвиде колико има отпадних вода у околним цевима које се са Лекиног брда и Неимара уливају у нови колектор.
– Очигледно да је ту било доста песка и прљавштине, кишница је све то погурала у Булевар и скупила у новим цевима које су шире од оних у старој канализационој мрежи – објаснио је Бајић.
Подсетимо, у обнову Јужног булевара градске власти уложиле су 550 милиона динара, а уместо 90 дана, како је првобитно најављивано, уређење ове улице трајало је двоструко дуже.
После најновијих недаћа које су их задесиле, житељима тог краја апсурдно делују раније тврдње надлежних да је окончање радова на улици каснило управо због сређивања подземне инфраструктуре.
Д. Јокић
[објављено: 26/05/2008.]