Šta je novo?

Južni bulevar - rekonstrukcija i proširenje

ja ovo ne bi bas nazvao rekonstrukcijom, ovo je bukvalno novogradnja,
 
Tako se ulice obnavljaju na zapadu. Nema ono, zakrpi ovde i onde, vec se digne sve, dodje se do zemlje, pa iz pocetka.
Tako se isto i autoputevi "obnavljaju".
Na zalost, mi i dalje nismo u finansijskoj situaciji za tako nesto, ali sa povecanjem standarda ce i to postati neminovnost.
 
Vredelo je čekati
N. V. B., 18.04.2008

OTVARANJEM Južnog bulevara za saobraćaj Bokeljska petlja, a i cela Autokomanda je prodisala. Proširenje ulice, na delu od Ustaničke do Maksima Gorkog, primetno je uticalo na bolju protočnost. Iako su gotovo pola godine živeli u blatu i prašini, većina građana ovog dela Beograda zadovoljna je novim izgledom saobraćajnice.

Bulevar sad ima četiri trake, a pravce razdvajaju široke baštice. Postavljen je magistralni kolektor i sekundarna kanalizacija, urađene nove vodovodne cevi, javna rasvete i parking. Lepšim bulevarom, ipak, pojedini sugrađani nisu preterano oduševljeni. Zamerke, osim na dužinu trajanja rekonstrukcije, upućuju i na račun kvaliteta radova - neravne ploče na trotoaru, šahtovi koji "klackaju", a sumnjaju i da će asfalt biti dugog veka.

Rekonstrukcija bulevara trajala je šest meseci. Razlog probijanja roka bili su problemi tehničke prirode. Kada su prvi krampovi i mašine zagrebali po zemlji naišli su na neucrtane podzemne instalacije, pa je trebalo uraditi novi projekat. U Direkciji za gradsko građevinsko zemljište, koja je investitor, odlučili su da prvo završe sa podzemnim priključcima, pa da nastave sa kolovozom, da ne bi naknadno raskopavali tek asfaltiranu ulicu.

Otkrivanje starog mokroluškog kolektora, koji se nalazi blizu nosećih stubova "Bokeljske petlje", što nije ucrtano u planovima, bilo je novo iznenađenje. Potrebno je bilo uraditi projekat za uliv novih vodovodnih i kanalizacionih priključaka, i zaštititi noseće stubove.

Kompletna rekonstrukcija ovog dela bulevara teška je 550 miliona dinara. Polovinu je finansirala Direkcija, a pola je iz kredita Evropske investicione banke.

BROJKE
90 DANA bio je prvobitni rok za zvršetak radova
195 DANA zadražali su se majstroi u Južnom bulevaru
28.000 KVADRATA bulevara potpuno je rekonstruisano

ANKETA - DA LI SE ISPLATILO ČEKANjE NA ZAVRŠETAK RADOVA U JUŽNOM BULEVARU?

1. Dušan Knežević, 25 (vojnik)

- Previše su dugo radili. Ipak sada je mnogo bolje nego što je bilo. Bulevar je stavrno propao i neophodno ga je bilo rekonstruisati. Osim što izgleda lepše, bolja je i protočnost saobraćaja. Očekujem da će uskoro započeti radove i na drugom delu bulevara, koji je takođe u očajnom stanju.

2. Vesna Pavlek, 49 (zubni tehničar)
- Ne mogu nikako biti zadovoljna. Prvo radovi su trajali neverevatno dugo. Tokom rekonstrukcije nismo mogli da priđemo svojim zgradama od blata i prašine. Misle da su završili posao time što su zasadili cveće i drveće. Ne možemo normalno da hodamo trotoarom, ploče su neravne, pa samo čekam kada ću vrat da slomim.

3. Slavica Čamprić, 57 (domaćica)
- Mišljenja među komšijama su podeljena. Kao pešak, pošto automobil ne vozim, vrlo sam zadovoljna. Nema buke, gužve, zastoja. Međutim, šahtovi na kolovozu su loše urađeni. Nisu u ravni sa asfaltom, pa kad god točkovi pređu preko njih čuje se truckanje. U petak sam čak videla kada je jedan automobil upao točkom u šaht i otpala mu je ratkapna.

4. Ivanka Videnović, 73 (penzioner)
- Zadovoljna sam zato šro je bulevar pre rekonstrukcije bio u očajnom stanju. Tačno je da su radovi potrajali i da smo u toku sanacije ostajali bez struje i vode, ali nadležni su se trudili da nam maksimalno olakšaju. Najteže nam je u stvari bilo što kola Hitne pomoći nisu mogla da priđu zgradama. Značajno je bolja protočnost, a i bezbednije je, jer su postavili dosta semafora, pa se vozi sporije. Moda bi još samo mogli da postave neku pasarelu.

DRUGI DEO
GRAĐANI iščekuju kada će biti rekonstruisan i drugi deo Južnog bulevara, od Maksima Gorkog do Grčića Milenka. U Direkciji za gradsko građevinsko zemljište kažu čim se stvore uslovi.
- Za sada nemamo zakonski osnov da pokrenemo rešavanje imovinsko pravnih odnosa - objašnjava Nenad Bajić iz Direkcije. - Čekamo Detanjni urbanistički plana za ovaj deo grada. Kada bude usvojen počećemo da radimo.
извор Новости
линк http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=119946&datum=2008-04-19
 
Ovo sa sahtovima koji su preduboko u asfaltu je problem sa SVIM obnovljenim ulicama i nije mi jasno kako mogu stalno da ponavljaju istu gresku. Nekada je to par centimetara, ali bilo je primera i od po jedno 6-7cm pa je ostecenje auta neminovno!
 
Meni nije jasno kako uopste mogu da stavljaju sahtove na sred ulice. Zar nije logicnije da kanalizacija ide ispod trotoara pa i ako nesto treba iskopati, kopa se trotoar a ne kolovoz.

Kada sam bio u engleskoj niti jedan shaht nije bio na ulici vec su svi bili ispot trotoara.
 
Jel ti i dalje nije jasno da je aktuelno pranje novca!? Više će da zarade na ulici nego na trotoaru ako ga budu kopali...
 
bojan87":32uzjdxb je napisao(la):
Zar nije logicnije da kanalizacija ide ispod trotoara .....
Logičnije ?! .. pa, gde si to još video. ... i kakvo 'pranje novca'?

Znali ovde neko šta je to 'pranje novca'? .. svašta se piše.
 
Pa u nekim ulicama po Beogradu imaš kišnu kanalizaciju ispod trotoara. Slivnici su onda skroz sa strane ulice, tj. skoro se ne vide na ulici. Meni to ne samo da je praktičnije, već mi je i mnogo ljepše rješenje.
 
Tamo gde je novija, planska gradnja kao na N.Bgd. - šahtovi su sa strane do trotoara, ali
sama kanalizacija nije ispod trotoara, jer ona mora biti odmaknuta ( ne znam tačno koliko)
od temelja zgrada/objekata za slučaj kad bi došlo do pucanja i izlivanja.

Znam da u Zemunu na Karađorđevom trgu, 22.Oktobra i Teslinoj kojom dolazi veliki kolektor
iz retenzije za N.Bgd, kanalizacija ide sredinom tih ulica, a nedavno je bilo pucanja u 22.Oktobra
ispred zgrade koja je već bila sanirana zato što je tonula, pa je bila raskopana cela ulica.
 
Hteo sam da kazem obrtanje ili kako se to vec kaze...svi znamo da se velike pare uzimaju na samo jednom metru asfalta, a to kako se to zove uopste mi nije bitno...
 
Video sam slike na titulnoj stranici. Dakle, veoma dobro izgleda novi Južni bulevar. Samo ono sa tom trakom zelenila u sredini: "2 rekonstruisane trake u svakom smeru koje su sada razdvojene zelenim pešačkim ostrvom". Ono zeleno ostrvo u sredini nije dosta široko za pešake, bar ja tako mislim. Bolje je, naravno, ići trotoarima :) I kada će konačno biti šahtovi kanalizacije ispod trotoara, to niko ne zna, ima i u BGD-u takvih ulica, ali siguro su u manjini. Sve u svemu, bulevar izgleda mnogo bolje nego pre rekonstrukcije, to je sasvim jasno.
 
^^^^ Rocker, kada se kaze pesacko ostrvo ne misli se da je ono za kretanje pesaka vec vise kada su ulice siroke postoji pojas na kome pesci mogu da se zaustave kako ne bi prelazili ulicu 'u jednom potezu'. Ta ostrva imaju bezbednosnu ulogu i za automobile i za pesake.
 
KiD":2y744pt7 je napisao(la):
^^^^ Rocker, kada se kaze pesacko ostrvo ne misli se da je ono za kretanje pesaka vec vise kada su ulice siroke postoji pojas na kome pesci mogu da se zaustave kako ne bi prelazili ulicu 'u jednom potezu'. Ta ostrva imaju bezbednosnu ulogu i za automobile i za pesake.
Hvala, već sam skontao. Još me interesuje da li će u toj sredini postaviti i bezbednostne ograde? Jer sam to već primetio da to u gradu ima.

Pozdrav
 
Za sada ne, ali s' obzirom na to da ce prvom prilikom lenji ljudi krenuti da pretrcavaju ulicu, verovatno je i Juznom Bulevaru ta ograda sudjena..
 
Изгледа да има неких проблема са реконструисаним колектором у Јужном... поплава
 
Јужни булевар још градилиште
Настављају се недаће житеља ове улице – последњи проблеми настали због изливања отпадних вода
Радови у Јужном булевару
Juzzni_Bulevar-l-vuletich.jpg

(Фото Л. Вулетић)

Тек што је прошло месец дана откако су становници Јужног булевара дочекали да неимари сперу блато и заврше преуређење њихове улице, задесила их је нова невоља. После првих обилних падавина средином минуле недеље отпадне воде излиле су се испред зграде број 3.

У току полугодишње обнове улице у јавности су се појављивале приче попут оне о породици Радојковић, којој су због радова на саобраћајници биле пресечене електроинсталације, поткопан темељ куће, у коју је продрла и вода. Радови на улици су завршени пре око месец дана, али не и они на канализационој мрежи.

Како су објаснили у „Водоводу и канализацији”, до изливања фекалија дошло је јер је Булевар још полуградилиште, зато што на тој локацијиније до краја завршен колектор за отпадне воде.

– Радови на око 300 метара колектора у последњем делу Булевара према Аутокоманди нисуокончани, тако да је његов део који је урађен прикључен на стару канализацију. Управо на месту где је тај привремени спој дошло је до загушења канализационих цеви па су отпадне воде кроз шахт избиле на површину, а под притиском дошло је и до пуцања новопостављеног асфалта. Било је хитно да се Булевар отвори за саобраћај, јер да се чекало да буде завршен цео колектор, радови у тој улици још не би били окончани. Уколико дође до нових обилнијих падавина не би требало да се излије канализација, мада тај ризикјош постоји – истакао је Зоран Матић, шеф погона „Београд 1”.

Светозар Веселиновић, извршни директор „Водовода”, рекао је да су они одгушили канализационе цеви одмах сутрадан и помогли да се проблем реши иако још немају надлежност над том саобраћајницом.

– Још није истекао гарантни рок над пословима који су рађени у Булевару, тако да је за њега надлежан извођач радова, грађевинско предузеће „Ратко Митровић – нискоградња”. Та улица је још градилиште, тако да то што се догодило није необично– објаснио је Веселиновић.

Како је истакао Ненад Бајић, представник за медије Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда, која је инвеститор радова у Булевару, приликом обнове ове саобраћајнице све је рађено по плану.

– Предузеће „Ратко Митровић” је све послове урадило без грешке. Раније смо договорили да уредимо део колектора, а остало је да се оконча и његова градња у Бокељској улици. Ти послови ће бити завршени крајем јуна, после чега ће све отпадне воде бити усмерене устаромокролушки колектор – нагласио је Бајић.

Нису могли, како каже, да предвиде колико има отпадних вода у околним цевима које се са Лекиног брда и Неимара уливају у нови колектор.

– Очигледно да је ту било доста песка и прљавштине, кишница је све то погурала у Булевар и скупила у новим цевима које су шире од оних у старој канализационој мрежи – објаснио је Бајић.

Подсетимо, у обнову Јужног булевара градске власти уложиле су 550 милиона динара, а уместо 90 дана, како је првобитно најављивано, уређење ове улице трајало је двоструко дуже.

После најновијих недаћа које су их задесиле, житељима тог краја апсурдно делују раније тврдње надлежних да је окончање радова на улици каснило управо због сређивања подземне инфраструктуре.

Д. Јокић
[објављено: 26/05/2008.]
Извор:Политика
Линк:http://www.politika.co.yu/rubrike/Beograd/Juzni-bulevar-josh-gradilishte.sr.html
 
Svi su uradili sve bez greske ali im nije jasno kako je nastalo sr**e. Problem je u tome sto se sada vec ocigledno bivsa vlast u Beogradu nije dovoljno trudila da neke stvari kao sto je sredjivanje ulica dovede do nekog normalnog nivoa nego se skoro svaka obnova pretvori u blamazu. Mnogo obecavaju veoma malo realizuju. Jedan deo biraca je upravo time i revoltiran pa zbog toga i glasa za radikale.
 
vau, odlucili su se za bolje :p ..radikali ce da urade mnogo togaaa :lol: samo ce jos vise da zas....u!
 
Ne zelim ni da poredim radikale i demokrate jer to po meni ne moze da se poredi. Ja samo isto ne mogu da razumem da demokrate ne mogu sami da shvate da je potrebno malo se potruditi a da volja i glasovi biraca ne dolaze sami od sebe. Bili su previse sigurni u svoju pobedu i na zalost izgleda se silno presli. Ne mogu se osvajati glasovi time sto ce svaka obnova trajati duplo duze a oni se svaki put vade na lose vreme.
 
jadni mi Srbi sa ovim nasim liderima..mozda nisu ni oni krivi, mozda smo i mi tezak i nadrkan narod..ma bre, zaje*******ani...kad cemo videti bolju svetlu, bezbriznu, srecnu buducnost .. :/
 
Coceve, kod nas je raskopavanje tek rekonstruisanih ulica postala praksa :bash: Sa ovakvim vlastima Beograd i zasluzuje jednog Vucica...
 
Ma gradska vlast je bila jako losa, i realno nisu zasluzili da dobiju jos jedan mandat, ali opet je nas problem sto nemamo normalnu opoziciju :(
 
Vrh