Šta je novo?

JKP Gradska čistoća

Да, Мерцедес Еконик (ниска кабина) смећара скоро. Док са друге стране имамо старија возила Чистоће која су у последње две године расходована, махом ФАПове широм Србије, до Пећинаца до Нове Вароши и Космета са БГ таблицама.
 
Добро би било да сиромашна и заостала земља као што је Србија смишља и примењује једноставна и јефтина, а ефектна решења за мноштво проблема с којима се све више суочава.

У области употребљивог отпада, уместо, на пример, посебних и скупих подземних контејнера, понегде би могло да се проба с једноставним жичаним боксовима какве сам видео у крагујевачком насељу Ердоглија.
Тамо се налазе поред контејнера и видео сам да им садржај преузимају камиончићи који вероватно припадају неком комуналном предузећу.

Град би овде могао да стандардизује, направи и постави такве, веома једноставне жичане боксове иза контејнера у Београду, тамо где је то могуће. Не много велике, по, на пример, четири за различите врсте отпада: папир, стакло или текстил, пластика, метал. Њихов садржај би могао да узме било ко, а Град би подстакао Цигане да то раде јер они највише то и сада раде. Град би могао да склопи уговоре с некима од њих и купи им трицикле/мопеде с корпама за терет какве неки ид њих већ имају.
Уместо што претурају по контејнерима, кваре их и разбацују садржај из њих, тако би лако и непосредно долазили до већ разврстаног корисног отпада не дирајући контејнере. Град би чак могао да препоручи грађанима да спљоште ПЕТ амбалажу и конзерве пре убацивања у бокс, ради уштеде простора.
Један број Цигана би тако дошао до редовног, сигурног и много лакшег прихода него сада с могућношћу да с временом направе и развију сопствена предузећа из те области. Контејнери би се мање кварили, њихова околина била уреднија, ређе би се празнили. Тако би Град веома брзо надокнадио улагање које би у почетку имао, један број Цигана би имао бољи стандард и перспективу, изгледе на успешнију социјализацију, и не би морао да се бави нелегалним и штетним стварима.
Не би много коштало да се проба с таквим пројектом у неколико насеља где постоје услови за такав пројекат.
 
To mora neko prvo da smisli, pa da nađe par sposobnih da to proguraju do menadžemnta koji to mora da shvati. Toliko pametnih i empatičnih ljudi teško da ima u jednom javnom preduzeću :(

Naravno, odlična ideja.
 
Постоје жичани боксови за ПЕТ амбалажу код Црвеног крста Стари град испод Академског парка. И мислим да би исти могли да се поставе на више места по граду.
 
astrodule":14ref274 je napisao(la):
To mora neko prvo da smisli, pa da nađe par sposobnih da to proguraju do menadžemnta koji to mora da shvati. Toliko pametnih i empatičnih ljudi teško da ima u jednom javnom preduzeću :(

Naravno, odlična ideja.
Један радник је имао идеју, предложио директору па је добио отказ :D
Дошљак":14ref274 je napisao(la):
Да, Мерцедес Еконик (ниска кабина) смећара скоро. Док са друге стране имамо старија возила Чистоће која су у последње две године расходована, махом ФАПове широм Србије, до Пећинаца до Нове Вароши и Космета са БГ таблицама.
Е јесте, видео сам 3 до сада. 1 црвени и два бела, сви са ПА таблицама, а пре пар дана сам видео и неко мало возило са истим таблицама. Мора да је нека мућка у питању.

Послато са SM-G998B помоћу Тапатока
 
Могуће да су узета нека половна возила која је неко увезао у Панчево.
 
https://www.blic.rs/vesti/beograd/dzamb ... cu/807s07l

Чини ми се да су ови контејнери све заступљенији по граду, у различитим насељима, типа Булевар (ту су заменили старе и дотрајале истог типа), НБГ, сад ево и Медаковић, што је скроз пријатно изненађење. Иде ли се скроз ка оваквим контејнерима и у другим насељима? Реално, много су бољи од оних обичних, које радници чистоће никад, ама баш никад не заклапају након што их испразне
 
Мислим да то зависи искључиво од тога може ли камион да приђе месту, пошто ови контејнери немају точкове а камион стане бочно наспрам њих да подигне. Иначе има их у Котежу на неким местима. Памтим такве за рециклажу преко пута сајма.
 

Весић: ЈКП „Градска чистоћа” донирала камион за одношење смећа ЈКП „Младеновац”


Заменик градоначелника Горан Весић присуствовао је данас у Младеновцу примопредаји камиона за одношење смећа, који је ЈКП „Градска чистоћа” донирала ЈКП „Младеновац”.

Весић је истакао да ће камион за одношења смећа бити од велике помоћи општини Младеновац.

– Младеновац ће са овом донацијом имати укупно осам камиона за одношење смећа, те са набавком 500 нових контејнера биће у прилици да покрије територију целе општине – истакао је Весић.

Весић је подсетио да је ЈКП „Градска чистоћа” до сада поклонила више од 30 камиона општинама у Београду, као и широм Србије.

– Поклањали смо камионе српским срединама на северу Косова и Метохије, а последња донација је била општини Сјеница – казао је заменик градоначелника.

Истакао је да је ЈКП „Градска чистоћа” опслужује 10 градских општина са 157 великих и 43 мања камиона – смећара.

– После опсежне обнове возног парка стекли су се услови да поједине камионе, који раде у систему скоро две деценије, поклонимо другим општинама у Београду, али и широм Србије – казао је Весић и најавио за ову годину куповину нових 29 камиона – смећара.

Он је истакао да буџет Града Београда за ову годину износи рекордних 1,4 милијарде евра.

– Раст сандарда у Граду Београд значи повећање стандарда и за све градске и приградске општине. Како смо упућени једни на друге, Београд ће наставити да помаже и другим локалним самоуправама, јер једино на тај начин Србија може да напредује – закључио је Весић.

Председник општине Младеновац Владан Глишић је истакао да је та општина добила вредну донацију и захвалио челницима Града Београда.

Истакао је да је ЈКП „Градска чистоћа” и у претходном периоду помагала општини Младеновац у превозу рециклираног асфалта, те најавио да ће ЈКП „Младеновац” добити на позајмицу и једну ауто-чистилицу.

Он је за неколико дана најавио и доношење одлуке о проширењу зоне изношења смећа на месне заједнице, које до сад нису биле у систему, што ће, према његовим речима, унапредити ту комуналну делатност у општини Младеновац.

Директор ЈКП „Градска чистоћа” Марко Попадић истакао је да је Град Београд последњих година улагао велика средства у обнову возног парка и механизације у том предузећу. Сада смо дошли у ситуацију да можемо да помажемо и другим општинама, закључио је Попадић.

Догађају су присуствовали директор ЈКП „Паркинг сервис” Андрија Чупковић и директор ЈКП „Младеновац” Владета Лучић.

989720db2928a43a0935877dc2e9fe8f_5072521403.jpg


3f3cbf5de6f91b3a4fd19c08ffa7fc97_6299171706.jpg


 
Добар овај мерцедес без обзира на године, леп гест. Доста камиона су донирали широм Србије.
 
Pozdrav! Šta da radim sa kabastim smećem (kauč i dve fotelje :)) kojih sad u subotu moram da se oslobodim? Mogu li da odvezem na neku deponiju?
 
Zovi Gradsku čistoću pa ih pitaj kakva je procedura. Tako sam ja zvao gradsko zelenilo da pitam za proceduru prilikom sadnje biljaka i dobio konkretan odgovor, tako da sada znam kako treba da postupam u budućnosti.
 
Iako kažu da se kabasto smeće sme iznositi samo prve subote u mesecu, pored mojih kontejnera svaki dan prolazi mali kamion gradske čistoće i odnosi kabasto smeće koje ostavlja kad god ko stigne.
 
Pozdrav! Šta da radim sa kabastim smećem (kauč i dve fotelje :)) kojih sad u subotu moram da se oslobodim? Mogu li da odvezem na neku deponiju?
Moje iskustvo sa opštine Voždovac u kraju koji nema kontejnere već je svako domaćinstvo dobilo kante na točkiće od Gradske čistoće:

Tokom sedmice u kojoj je prvi vikend u mesecu nazovi Gradsku čistoću na tvojoj opštini (broj se nađe na internetu). Kažeš da imaš kabasto smeće, navedeš koje, ostaviš adresu i kontakt telefon i to je to. Smeće sam iznosio ispred kuće, iz razloga što nemamo kontejnere.

Desi se nekada da ne odnesu u subotu ujutru, već u nedelju ujutru.

U svakom slučaju bitno je da se najavi iznošenje kabastog smeća Gradskoj čistoći.
 
Hvala svima! Doneli smo iz sela za BG, pa ćemo po propisu :) Prevoznik koga smo angažovali nam je davao super savete - zapalite, ostavite pored puta, u jarku itd. Ludilo.
 
Градска чистоћа је набавила нове камионе који су толико топ, да ћу ја од сада почети и њих да фоткам :ROFLMAO:
DAF by Somi303, on Flickr
DAF by Somi303, on Flickr
Буквално не прође дан да ми неки не западне за око, они већи ми још боље изгледају. Котили се, множили се :LOL::gobb:
 
Čistoća u julu delila po dve kante domaćinstvima u Kotežu, jednu za reciklažu, drugu za organski otpad. Počeli sa naplatom odnošenja smeća i sklonili kontejnere sa ulica.

E sad naizgled sve to lepo izgleda, ali neko od stručnjaka nije razmišljao o stambenim zgradama u blizini koje sad nemaju gde da izbacuju smeće pa ga odlažu na mestima gde su nekada stajali kontejneri. I onda to smeće stoji 7 dana po ulici, dok ne dođe ekipa iz čistoće da kupi smeće iz kanti koje su podelili...
 
One koje nisu uzeli su opasno skamovali. :)

Sad kad neko pita za kante, kažu dođite po njih, kao da su to korpe iz maksija i u džep ih možeš da ih staviš. Plus, cena je 6.6 dinara po kvadratnom metru, ali nisu napomenuli da je to cena za jednu kantu, ne za dve. Pa je svima došlo x2. A kad se pitala cena: Je l' toliko ispada? Ispada toliko. I na kraju dođe x2. Realno, veoma funjarski pristup su odradili. Ovo za kontejnere što su sklonili je tek priča za sebe i to nikako nije smelo da se desi jer se prave navedene deponije.
 
Citiram Vučkov post sa teme o Bulevaru:


Tiče se ovih pančevačkih đubretara:

U poslednje vreme viđam sve više đubretara sa PA tablicama po Beogradu, pogotovo oko Pančevca, primetio sam da često ulaze u pogon Gradske čistoće u Bulevaru despota Stefana.

Koja je šema tu u pitanju? Pogotovo je interesantno da su vozila brendirana oznakama beogradske Gradske čistoće, jel su oni preuzeli upravljanje smećem u Pančevu ili je neko muljanje po sredi?
 
Možda su uspostavili neku saradnju jer im fale radnici, jer neće da plaćaju ljude. Bar je to bila situacija sa Beogradskom Čistoćom.
 
БГ Чистоћа купила возила са Панчевачким таблицама.
 
Vrh