Šta je novo?

Izbori 2024

Politika Srbije i Hrvatske prema Bosni i Hercegovini drzi ovu zemlju na ivici egzistencije u svakom pogledu vec decenijama.
Nema politicki i ekonomski stabilnog regiona, bez stabilne Bosne i Hercegovine.
Како БиХ може бити стабилна кад половина њених становника жели да она нестане а друга половина види БиХ искључиво по њиховим интересима. Релно БиХ опстаје само захваљујући интересима запада измешани са интересима Турске и Арапских земаља, међутим та интервенција неће моћи вечито да траје. Једино можемо да се надамо да ће тада до распада доћи мирно, без нових жртава са било које стране и без масовног исељавања.
 
БиХ просто нема могућност да буде функционална и стабилна самостално и то због њених унутрашњих фактора. Али да не скрећемо са теме.
 
Nasa "beogradska" levica ne razume potrebu prigradske i provincijske Srbije za autoritarnim liderom.
 
Svi problemi srba proizilaze iz manjka obrazovanja. Sa manjim obrazovanjem ne može čovek da posmatra širi kontekst. Svaki srbin bi švajcarski standard, ali bi da proda glas za par kg brašna. On bi elektronsku upravu, ali bi i da ugura šuraka u opštinu preko veze. On bi građansko društvo, ali da budu svi srbi, i niko peder. On bi KiM da bude srpsko, ali da nema albanaca. On bi EU, ali ne da poštuje pravila igre, nego neku lovu da izkamči. On bi šatro demokratiju, ali "treba srbinu čvrsta ruka".

To je isto kao kad roditelji vole svoju decu, ali ne vode ih kod zubara. Srećnija bi situacija bila da ih manje vole rečima, ali da više rade sa njima. Tako i sa ovim sendvičarskim glasovima, ako je većinsko stanovništvo spremno da ide u autobus za sendvič i soma kinti, da menja državljanstvo za 20-30e, onda je upitno da li je takvo stanovništvo zaslužilo više od onoga što trenutno ima kao državu.

Prosto, ne može vučić da otvori fabriku čipova ako zaposleni na birou jedva znaju da čitaju. Kablovi brate, i to je maks. I deluje da se najviše nerviraju oko toga ljudi koji mogu sasvim pristojno da žive u Srbiji, a da oni koji ispadaju slepci (da, za mene su ljudi koji za hiljadu dinara prodaju glas slepci), njima je to skroz ok.
 
Naravno da imaju pravo na državljanstvo. Najveći problem je u tome što će im prebivalište biti u Beogradu. Dakle, glasaće za vlast i to na izborima za gradonačelnika. To je skandal i teška zloupotreba.
Što se tiče izbora, ovo je velika šansa u Beogradu. Ako se ne skine SNS sa vlasti, da se samoubije opozicija. Vlast zajedno sa Šapićem i SPS-om ima jedva 40% što je bedno. Samo da se manu spomenika, potcenjivanja ljudi iz prigradskih naselja i eto dobrog retultata. Ne znam ko savetuje Jankovića, ali mi deluje da u opozicii ima dosta krtica. Ljudi poput Predraga Markovića mogu samo da odmognu jer su to ljudi koji žive u svom svetu i ne razumeju većinsku Srbiju.
Upravo je ta veza sa narodom dovela do ovoliko popularnosti zelene koalicije. Šajkača, srpske zastave, ne damo seljaka i naše njive, to je ono što Srbija želi da čuje.
Evo, sada radikali drobe već par dana o Stefanu Nemanji, o Beogradu na vodi, o antisrpskoj opoziciji... Dajte se u pamet!
 
Ajde iskoristite tu pamet toliku i da nesto iznesete svoje, ne samo Srbi ovakvi i onakvi

 
Srbi nisu najveći narod na Balkanu, ajde čoveče, promašio si forum. Nije tema geopolitika. Ne treba da glasaju ljudi koji nikada nisu živeli u Beogradu. Šta ima da odlučuje o vlasti neko ko ne zna probleme ovog grada?
Dosta mi je više srpstva i drugih gluposti. Tako se skriva ogromno siromaštvo i nekultura, a sve pod plaštom nacionalizma. Niko nije kriv Srbima što se dave u smeću, što ne mogu da okreče fasade, što prljaju reke, žvrljaju po celom gradu.
Prvo pogledaš sebe, vidiš šta ne valja i to počneš da menjaš. Zbog nedostatka samokritike, ovde nikada neće biti bolje. Samo čovek koji je svestan svojih grešaka, može da ih i ispravi.
 
Ko je rekao da treba da glasaju ljudi koji ne žive u Beogradu? Ja sam govorio o pravu glasa na parlamentarnim izborima.
 
Ko je rekao da treba da glasaju ljudi koji ne žive u Beogradu? Ja sam govorio o pravu glasa na parlamentarnim izborima.
Ovi će da glasaju na beogradskim izborima. Ne samo oni, nego i gomila ljudi iz centralne Srbije koji će na mufte biti prijavljeni u Beogradu.
 
Морамо да разграничимо то да председник Србије није председник свих Срба, и да Срби као народ изнад држава, наравно са Србијом као матицом, али и другим земљама и регионима подједнако битним за наш народ. Питања владе, председника, економије и политике треба да буду техничка са акцентом на живот грађана, а национална политика нешто што се не доводи у питање и што се не сме злоупотребљавати за политичку корист.
 
Svi problemi srba proizilaze iz manjka obrazovanja. Sa manjim obrazovanjem ne može čovek da posmatra širi kontekst. Svaki srbin bi švajcarski standard, ali bi da proda glas za par kg brašna. On bi elektronsku upravu, ali bi i da ugura šuraka u opštinu preko veze. On bi građansko društvo, ali da budu svi srbi, i niko peder. On bi KiM da bude srpsko, ali da nema albanaca. On bi EU, ali ne da poštuje pravila igre, nego neku lovu da izkamči. On bi šatro demokratiju, ali "treba srbinu čvrsta ruka".

To je isto kao kad roditelji vole svoju decu, ali ne vode ih kod zubara. Srećnija bi situacija bila da ih manje vole rečima, ali da više rade sa njima. Tako i sa ovim sendvičarskim glasovima, ako je većinsko stanovništvo spremno da ide u autobus za sendvič i soma kinti, da menja državljanstvo za 20-30e, onda je upitno da li je takvo stanovništvo zaslužilo više od onoga što trenutno ima kao državu.

Prosto, ne može vučić da otvori fabriku čipova ako zaposleni na birou jedva znaju da čitaju. Kablovi brate, i to je maks. I deluje da se najviše nerviraju oko toga ljudi koji mogu sasvim pristojno da žive u Srbiji, a da oni koji ispadaju slepci (da, za mene su ljudi koji za hiljadu dinara prodaju glas slepci), njima je to skroz ok.

Ne bih se slozio. Nasi ljudi rade po svetskim firmama, sasvim su dovoljno obrazovani. Obrazovanje je samo prvi stepen znanja. Obrazovanje ne znaci pamet, ne znaci moral. To znaci da ste u stanju da reprodukujete neko tudje znanje. Ni manje ni vise. Obrazovanje je uteha mediokriteta.

Dakle, video samnase doktore nauka u inostranstvu, nisu losiji od drugih.
Video sam ih u Srbiji, obicno su glupi/pametni kao prosecni pijacni prodavac i orijentisani na "muvanje" i "ako prodje prodje".

Problem je u sistemu u Srbiji koji od budeale pravi gospodara, a od pametnog pravi lopova koji se dovija kako da pokrade zajednicku imovinu.
Taj sistem stvorio je ljudski otpad koji gospodari nama, u sprezi sa stranim gazdama.
To se nije desilo odjednom, ovo su posledice dugackog procesa raspadanja.
 
Republika Srpska je takođe u atlantističkom okruženju kao i Srbija, ona nema ni poluge suvereniteta koje Srbija barem na papiru ima, pa opet ne vodi "kooperativnu" politiku prema zapadu, da upotrebim taj eufemizam. Nebi bio nikakav problem da mi vodimo najekstremniju prozapadnu politiku ako bi zapad zauzvrat prestao da vodi antisrpsku politiku, ali već više od 20 godina vidimo da se njihova politika ne menja, ko god da je ovde na vlasti.

Nisam advokat Zavetnika, ali ne vidim šta je to u njihovoj politici "SS" ? Mnogo veće sličnosti sa nacistima imaju drugosrbijanske stranke koje ovde podržavaju stvaranje "velike albanije", i SNS koji vodi njihovu politiku krijući se iza lažne patriotske ikonografije. Jedina "velika albanija" u istoriji je bila nepriznata marionetska država koju su 1941. napravili Hitler i Musolini, nakon što su okupirali i rasparčali Kraljevinu Jugoslaviju.

И Република Српска се дебело културно, економски и демографски урушава, управо зато што јој политику воде мафијаши којима се "патриотизам" заснива искључиво на терању ината западу а не унапређивању живота људи који ту живе. Исту политику коју би и Заветници водили. Да такве стручњаке одвете у доба Немањића и дате им власт потпалили би народ како је средњовековна Србија "византијска колонија" и како Србија треба да се бори против ње по цену свог уништења јер је све остало "издаја". Србија не би дочекала 15. век и била избрисана из историје.

Србија јесте и одувек је била сиромашна, слаба и бедна земља која је добила територије и власт пузајући пред много јачим колонијалним силама а изгубила све што је могла када је кренула да ратује против њих. Све што смо изгубили смо изубили за време режима који су умислили да су неки међународни фактор и да су у стању да терају инат војно-економском савезу који их окружује и од кога потпуно зависе.

Толерисан је Милошевићев покушај унитаризације Србије којом би се Косово интегрисало потпуно назад у Србију ако се пристане на миран разлаз да би Београд то одбио и на крају изгубио и све те републике и Косово
Нуђена је аутономија у Крајини да би је Београд одбио и Срби протерани одатле
Нуђен је компромис за Босну да би га Београд одбио и Срби од већине постали мањина
Нуђена је сарадња са Републиком Српском да би је Додик и компанија одбили, сарађујући са западним непријатељима и изгубили чак и оне привилегије које су гарантоване Дејтонским споразумом
Нуђено је чланство Србији у Нато пакту да би га Београд одбио, шурујући са Русијом и Црна Гора отцепљена како би се Србији као руској савезници одсекао приступ Јадрану

Шта ћемо следеће, да анексирамо Црну Гору и кукамо на "антисрпску политику" када НАТО испуни своју обавезу да брани чланицу? Да шаљемо бомбардере на Кијев ради мајчице Русије? Па човече да играш стратешку игрицу не би шиљио к***ц на војну силу која те потпуно окружује са свих страна већ би им се придружио или у најмању руку, "сарађивао" са њима као неутрална земља. За људе попут тебе је то "издаја" а ви имате диспропорционално јак утицај на нашу спољну политику већ 40 година због чега и јесмо ту где јесмо.
 
Naravno da naši ljudi rade po svetskim firmama, naravno da naši ljudi imaju svetske karijere i u Srbiji, slažem se. Ali pokušaj da se izuzmeš iz svog okruženja, pretpostavljam, ali sam prilično siguran da tvoje okruženje nije prosečno. U glavi treba imati prosečnog glasača, ne posmatraj ekstreme, neko sa 3 faksa ili neko što ne zna da se potpiše, nisu reper.

Iz popisa 2011 imamo da je jedna trećina stanovništva sa najviše osnovnim obrazovanjem, skoro 35%, danas je nadam se nešto manje al nebitno. Pritom, govorimo o ljudima koji su odrasli, o onima koji su svoje školovanje završili, odnosno glasačima. Ako nas ima 7 miliona recimo, to je skoro 2 ipo miliona glasača koji imaju najviše osnovnu školu.

Ako se tome doda da je jedan deo onih sa srednjom školom, kojih ima 50%, sa trećim stepenom, onda je obrazovna struktura još katastrofalnija, a nismo uzeli u obzir da je jedan deo fakultetski obrazovanih otišao preko, da ima dosta kupljenih diploma koje ulaze u statistiku kao original, i tako dalje, ispade haos.
 
Nasa "beogradska" levica ne razume potrebu prigradske i provincijske Srbije za autoritarnim liderom.
И како би ти помогао овим људима што гласају за СНС?

Ако мислиш да пружањем офуцане новчанице од десет динара некоме чиниш велику услугу онда се грдно вараш.
 
Potpuno identicna prica o tome kako je Tramp dobio izbore jer tipa Njujorcani su krug dvojke i zive izolovano i ni ne poznaju pravu Ameriku. Sa sve njihovim Kesicem.

 
И како би ти помогао овим људима што гласају за СНС?

Ако мислиш да пружањем офуцане новчанице од десет динара некоме чиниш велику услугу онда се грдно вараш.
Potrebno je stampati letke sa objasnjenejm zasto je sadasnja praksa i politiak pogubna.

recimo, objasniti kakvi ce biti efekti sadanje "pomoci mladima" kroz par meseci. Slusam nakupce na pijaci i obrazovane inzenjere. Toliko su svi srecni sto "Vucic daje". To su najnizi instinkti, pohlepa. Tu se ne radi o manjku obrazovanja, nego o zalpeljenosti.
Treba stampati letke.
Beogradska elita treba da se obrati bas njima, da od epo sleima i klekne pred one koje prezire.
 
Krenuo sam da pisem, raspisao se i onda sam sve obrisao shvativsi da ne znam kome pisem...
Ljudi, kao Boga vas molim, ako shvatate sta nam se radi trideset godina unazad, izadjite i izaberite nekoga za koga nikada niste culi na TV-u.
Ako ipak ne shvatate i vase ubedjenje ide ka SNS, SPS i slicno, pitajte svoje ukucane, komsije, rodbinu- kako zivi sad, a kako su ziveli 2005-2008...
Ako i dalje mislite da nisam u pravu, probajte da nadjete sva obecanja u zadnjih 12 godina i uporedite sa onim sto je ispunjeno i sve afere koje su u tom periodu zataskane.
Ako vam i to nije dovoljno, procitajte neku lepu knjigu i prosetajte malo u prirodi, barem nesto korisno uradite za sebe.
Svako dobro svima zelim i da nam se promeni nesto na bolje ove godine.
 
Coming soon to Vucicev Srbistan:
MIslim da ce zaista doci do toga. FED uskoro podize kamatne stope. Krediti koje su radikali uzeli bice tesko vratiti.
Mozda ce kod nas biti i posebne ekipe "patriota" koje ce ici po kucama i stimulisati gradjane da daju ili poklone zlato Srbiji.
 
Ne mislim da ce biti bas tako kako si opisao, ali da, kako sve vise budemo postajali Evropska Turska (cemu zaista mislim da cemo da klizimo ako se ovi izbori procerdaju) svakakve novotarije se mogu ocekivati.

Pogotovu nakon serija zaduzivanja i kriza koje su nesposobni SNS kadrovi napravili.

A i na globalnom nivou je u toku opsti grabez i prevara tako da ce verovatno biti i raznih propagandi sa strane (mimo drzave i vlade) da se ljudi odreknu materijalnih bogatstava jer "sta ce im, ionako sve postaje digitalno i virtuelno". Uostalom i po forumu vec imamo prve obrise toga.
 
Nisam Beogradjanin, iz malog sam mesta, i da, jedan od sustinskih problema i jeste ta vecita podela na pa na koga hocete, tesko je Srbe podeliti..sto se izbora tice, naijskrenije se nadam nekakvom uspehu opozicije, pobeda u BGD, sa drugim krugom, i ulaskom barem dve kopaicije u parlament(Ujedinjeni i Moramo), bio bi pun pogodak..od koalicije Da se Struka Pita, ne ickeujem mnogo po tom pitanju, iako, sto s emene tice, mozda i pre zasluzuju ulazak u parlament nego, npr. Ujedinjena Opozicija..sto se predsednickih tice, rekoh vec, nadam se drugom krugu, koliko je realan, pitanje je..glasam najverovatije za Ponosa, Skoro nije los, ali objektivno, premale su sanse, ostali nek se j...., Tadic najvise, gori je od Obradovica postao..
 
Djordje Vukadinovic:

А реалност је најчешће управо таква да се никоме превише не допада. Да. Вучићева лична популарност јесте на низбрдици – зато се управо толико и труди да је допигује и билдује. Али су, с друге стране, он и СНС и даље апсолутни фаворити на предстојећим изборима – укључујући и београдске. Плус, непопуларност власти још увек не значи да расте популарност опозиције. А то већ не воли да чује друга страна. И тако у круг.

Нема средине. Нема мере. Нема простора за критичку јавност. А нема – сем деклеративно – ни свести да нам је она потребна. Има само двовалентне, шмитовске политичке логике („пријатељ-непријатељ“).
 
Нема средине. Нема мере. Нема простора за критичку јавност. А нема – сем деклеративно – ни свести да нам је она потребна. Има само двовалентне, шмитовске политичке логике („пријатељ-непријатељ“).

Pa ovo je inace sustinski problem kod nas..
 
Ono što je vrlo čudan potez ali mislim da bi bio jako učinkovit, je da opoziciona javnost skuplja kapilarne glasove. Znači ne opozicija, nego građani. Kao sns što skuplja. Na nivou srbije, bilo bi sigurno 10 soma ljudi koji bi se iscimali da skupe lupam po 50 ljudi kao kapilarne glasove. Jedini način da glasača sns-a privoliš na svoju stranu jeste da pređeš na lični nivo. "Molim te brate, zbog mene". Ključno bi bilo da se ne skupljaju kapilarni glasovi opozicionih glasača da se popuni cifra, nego da se vuku za rukav oni koji bi inače glasali za sns. Tako bi imao 500 000 glasova, a praktično duplo, jer si oduzeo jedan snsu, dodao sebi jedan.

Ako bi se ovako neka ideja plasirala od javnih ličnosti koje narod gotivi, skupili bi se prebrzo. Deset, dvadeset javnih ličnosti da pokrene ovakvu ideju, krenuo bi zamajac lagano. Pa jedan mim kad krene šizenje ima 10 soma varijacija na temu za jedno veče. Pritom, ljudi se ne bi lično eksponirali, ne bi pisali na fejsu pa drhtali, nego jedna viber grupa skroz dovoljno. Prosečnoj babi i dedi nema šanse da priđe misao u glavu da glasa kontra vlasti, ali ako im dođe unuk i kaže "e baba, obećali mi posao, ali moram da skupim potpise za đilasa", baba bi skupila sama još 50 glasova. Pritom ljudi se uče na neku akciju, ali neće biti izloženi batinama i pretnjama, jer se sve radi gerilski. Nekog cimaš kao uslugu, nekom kažeš obećali mi posao, nekom da imaš 10e za svaki glas, šta god pali. Dosta ljudi hoće da uradi nešto ali je u strahu, ovako će biti sigurni da rade kul stvar, i da niko ni nema pojma o tome.

Takođe, ti isti što su skupljači glasova, nisu u direktnom kontaktu sa samim strankama, pa ne bi bilo "sad meni upravni odbor jer sam ti onda rešio 50 glasova", a isto tako ti što su skupljali da Dobrica dođe na vlast prvi put kad Dobrica nešto sje*******e, gledaće da ga sruše jer ih je prodao "ja mu skupljao glasove a gle sad šta radi".

Iako je preludo na prvi pogled, živimo u vremenu gde se pola sveta polivalo ledenom vodom jer je neko počeo to da radi, i onda svima to bila fora.
 
Vrh