Šta je novo?

Izbori 2024

Ne želim ni da zamislim da smo im bliže, bili bismo kao Belorusija. Ovako ima još nade za nas. Da se iznutra reformišemo i nastavimo gde smo pre 10 godina stali.
 
Pa ako sps+sns ne budu imali zajedno 50+% znači ima opozicija. Ako niko ne uhvati av za suknju, tehnička vlada.

Dilema EU-rusija ne postoji, bukvalno su našli šta je kontra eu, pa viču mi smo za kontra. Pošto je glupo vikati mi smo za kontra, viču mi smo za rusiju.
Ne znam da li je manje pismen onaj koji viče da treba da idemo u savez sa rusijom, ili briks, ili onaj koji viče da treba da budemo samostalni.

Pa još priče da eu hoće da nam bude gazda, a ne brate ruje bi da nas nose na krkačama.
 
Људи имају слабо познавање прилима у бившем СССР. Лукашенко је озбиљан играч још од распада савеза. И његове амбиције су биле да буде председник уједињене Русије и Белорусије (и Украјине). Та амбиција је настала у доба Јелцина. Али онда је 2000. дошао Путин са истом амбицијом, и тада Белорусија повлачи ручну у зближавању са Русијом. Сарађују тесно али опет нису у подређеном положају. И користе своје прилике. Нпр. Белорусија је продавала возила Украјини за војску током прве фазе рата у Украјини од 2014. до 2022.
Са друге стране у слободној Европи имамо јаку Немачку која пуца у своје колено по диктату Америке и Велике Британије одричући се сировина из Русије.
 
Pa ako sps+sns ne budu imali zajedno 50+% znači ima opozicija. Ako niko ne uhvati av za suknju, tehnička vlada.

Dilema EU-rusija ne postoji, bukvalno su našli šta je kontra eu, pa viču mi smo za kontra. Pošto je glupo vikati mi smo za kontra, viču mi smo za rusiju.
Ne znam da li je manje pismen onaj koji viče da treba da idemo u savez sa rusijom, ili briks, ili onaj koji viče da treba da budemo samostalni.
ako nam EU nesto da treba da budemo u EU.
posto nam nisu dali 20 godina treba da budemo samostalni
 
Dilema EU-rusija ne postoji, bukvalno su našli šta je kontra eu, pa viču mi smo za kontra. Pošto je glupo vikati mi smo za kontra, viču mi smo za rusiju.
Ne znam da li je manje pismen onaj koji viče da treba da idemo u savez sa rusijom, ili briks, ili onaj koji viče da treba da budemo samostalni.
Ljudi bez dilema i sumnji zovu se fanatici.

Saldo naseg druzenja sa EU je negativan.
Uzimaju nam i deo teritorije.
 
Svaki tvoj post je isti. Kažeš jednu glupost, pa na osnovu te gluposti doneseš još gluplji zaključak. I onda treba da ti odgovorim na premisu ili zaključak?
I ne bude mi teško, ali ti posle sat vremena opet novi zaključak, i opet nova glupost.

A to da piše neko svakih 20 strana šta donosi eu i šta ne donosi, naročito nekome ko je na stranici 24/7, ne pada mi na pamet. Živite svoje učmale živote zadojeni kokardom i bratom iz majke rusije kog samo malo još da sačekamo, boli me uvo. Lažite sebe i maštajte da će svet da igra po vašim notama, i šeretski zažmurite da je i smrdljiva hrvatska postala 3 puta bolja država od srbije, a krenuli smo iz istih govana.
 
Шаровић непријатно оштар према Радуловићу. Хвата се за неке техникалије око вођења и финансирања ДЈБ и претходних изјава као да намерно жели да дискредитује Радуловића.

 
Po čemu su 3x bolji?
Medijalna zarada u Hrvatskoj 900 i kusur evra, u Srbiji oko 500. Minimalac u Hrvatskoj 550, u Srbiji manje od 400 evra. Cene su slične, kada su neke stvari znatno jeftinije u Hrvatskoj. Mogu da rade po EU gde god hoće, stranci mogu bez drndanja na granici da dođu do mora. Imaju duplo veći standard po glavi stanovnika od Srbije. Stopa kriminala mnogo manja nego u Srbiji. Na HRT-u novinari rade slobodno, mogu da kritikuju i vlast i opoziciju.

Mane: novogradnja je užasna, odliv stanovništva, reinkarnacija ustaša, nemaju neki veći i značajniji grad.

Sve u svemu, prosečan stanovnik Hrvatske je bogatiji od prosečnog stanovnika Srbije. Ima bolje uslove i veće mogućnosti u životu. To je to.
 
Hrvatska ima vise para po glavi stanovnika tacno za onoliko koliko im je veci prihod od turizma. A taj turizam nisu sami zasluzili, nit su kopali rupe i sipali posoljenu vodu, nit su sami se izborili za te teritorije ili ih zasluzili, nit su sagradili gradjevine zbog kojih turisti dolaze.

Dakle, ono sto oni realno sami stvore i zarade je isto kao i kod nas. Kao i njihova sposobnost.
 
Hrvatska ima vise para po glavi stanovnika tacno za onoliko koliko im je veci prihod od turizma. A taj turizam nisu sami zasluzili, nit su kopali rupe i sipali posoljenu vodu, nit su sami se izborili za te teritorije ili ih zasluzili, nit su sagradili gradjevine zbog kojih turisti dolaze.

Dakle, ono sto oni realno sami stvore i zarade je isto kao i kod nas. Kao i njihova sposobnost.

U politici reci kao "zasluzili" "pravda", "izborili" nista ne znaci.
Sada imaju.
Mi smo bili gluplji.
 
Kiselo
Hrvatska ima vise para po glavi stanovnika tacno za onoliko koliko im je veci prihod od turizma. A taj turizam nisu sami zasluzili, nit su kopali rupe i sipali posoljenu vodu, nit su sami se izborili za te teritorije ili ih zasluzili, nit su sagradili gradjevine zbog kojih turisti dolaze.

Dakle, ono sto oni realno sami stvore i zarade je isto kao i kod nas. Kao i njihova sposobnost.
Kiselo grožđe. Koga briga čiji su dalmatinski gradovi i ko ih je gradio? Oni žive od toga i mogu da ne rade ništa, uvek će imati keša. To da ne rade, nije istina. Imaju vinograde, prodaju voće, masline itd. Tačno da se previše oslanjaju na turizam, zato nisu mnogo napredovali.

To je tipa, imamo Beograd zato što su Karađorđevići iskorišćavali celu Jugoslaviju pa je velelepan. Beč je lep jer su iskorišćavali ostale narode. Koga briga, to što imaš je tvoje pa ti zaradi.
 
Ne želim ni da zamislim da smo im bliže, bili bismo kao Belorusija. Ovako ima još nade za nas. Da se iznutra reformišemo i nastavimo gde smo pre 10 godina stali.
To znači dva puta veća kupovna moć, red vožnje za autobuse koji se poštuje, dobra i jeftina železnica, besprekoran rad komunalnih službi, jeftine komunalne usluge, jeftino (dostupno) stanovanje, razvijena patronažna medicina, država pokriva operacije presađivanja jetre i bubrega, država ti omogućuje dve godine rada u struci za koju si se školovao odmah posle studija, dovoljno mesta u vrtićima pri čemu vrtić za 350 dece zauzima namenski organizovan hektar, planska gradnja sa dovoljno zelene, saobraćajne i socijalne infrastrukture, vodnim resursima upravlja organizacija na državnom nivou (kanali saobraćajni i poljoprivredni, plovne reke, hidrocentrale), u školama od drugog osnovne sekcije, od trećeg osnovne jednom nedeljno fizičko u bazenu, udžbenici besplatno ako ih vratiš neoštećene na kraju godine (radne sveske se troše i kupuju), besplatna hrana za decu do četvrtog razreda, a u selima do kraja osnovne, bezbedni uslovi za bicikliranje koje je deo nacionalne politike, namenska industrija autobusa za domaće potrebe, pelena koje su kvalitetne i jeftine, plata za dete do 3 godine kako bi majka bila više sa detetom a ne bila ekonomski ugrožena, bezprofitna državna stanogradnja jeftinim, masovnim, i standardizovanim tenikama gradnje (panelna gradnja), niske svote kazni u saobraćaju ne sa ciljem da se puni budžet, već je cilj red na ulici i u državi. U selima postoje državne prodavnice sa spiskom osnovnih namirnica, kućne hemije i alata koje obavezno moraju da imaju, apoteka, ambulanta, vrtić, kao i radna mesta u kolhozu za one koji ne umeju da sami naprave neki svoj agrobiznis. U makar nekoj grupi zemalja opšte populacije preko 100 miliona ljudi su naši proizvodi cenjeni, traženi, prepoznati po našem brendu, sa profitom koji ostaje u državi proizvođaču. Rudnici su naši, reke su naše. Železnička stanica je u centru grada, ta lokacija je centar javnog prevoza, a vozovi su glavni dugolinijski prevoz. Milionski grad gradi metro, kilometar godišnje, ali konstantno, svojom građevinskom kompanijom, i bez stranih građevinskih firmi i banaka. Vladajuća partija vuče 2% a ne 10% populacije države, i nije preduslov dolaska do direktorskih pozicija u državnom sektoru. Biciklističkim i ekološkim udruženjima (u kojima sam najviše učestvovao u Srbiji) ne treba "Kritična masa", zato što ih lokalna vlast i ministarstva primaju, čak javno objavljuju kako su poslušali njihove sugestije i menjali zakone i rešenja. Reciklažom se bavi država, a ne Romi, otkupljivači i ekološka udruženja.

Koliko je u Ukrajini van Kijeva dobro govori to što je 15% Bresta gde živim Ukrajinci, i da su Ukrajinci do zatvaranja granice početkom prošle godine bili glavna nadničarska radna snaga u poljoprivredi. Železnice su im na nivou 1990-tih i početka 2000-tih u Srbiji, sada je u Srbiji mnogo gore.

I da, u Srbiji sam protestovao, bunio se, pisao za novine i ne kajem se zato što je u Srbiji katastrofalan politički program. Dok me Belorusija i posle tri godine još uvek prijatno iznenađuje novim i novim detaljima odličnog pismenog programa i državne organizacije. Imam primedbi, ali ih je mnogo malo u odnosu na to koliko je u Srbiji maltene sve pogrešno. Čak ni najbolji u srpskoj opoziciji nemaju ni trećinu kvaliteta beloruskog političkog programa, i zašto bih se bunio čak i da sam poreklom odatle, a nisam. Brata moje sestre su držali 15 dana u zatvoru, gde su politički zatvorenici imali mnogo gori tretman od lopova i bitangi. Da, mislim da je to važna pogrešna komponenta politike, ali čak ni on nije karijerno i materilno ugrožen, kao građanin Srbije koji završi fakultut sa strukom vezanom za javni sektor, a ne želi da se učlani u SNS.

Ženi sam pokazao Srbiju prvi put ove godine, i nije promenila odluku da je nama daleko bolje u Belorusiji nego u Srbiji. Ja je potpuno razumem, a uopšte nije pitanje ni jezika, ni stana, jer u Srbiji imamo gde da živimo, ni ljudi, jer su Sloveni i ovde i tamo druželjubivi i otvoreni.
 
Nije kiselo grozdje nego pokazatelj njihovih realnih sposobnosti, a i koliki je benefit od ulazenja u dupe zapadu.

Imaju, niko im ne spori, sta ih briga.

Samo nisu zbog neceg konkretnog sto su sami uradili bolji od nas pa da treba da se ugledamo na njih.

Nisam ja ljubomoran sto moj ortak ima stan u centru i auto od 200 000 evra, zaradio mu cale posteno, svaka cast, ali ne moze meni neko da kaze vidi njega, a vidi tebe, ugledaj se malo na njega. Ako ortak i ima dobre osobine i ugledam se na njega, to mi nece doneti stan i auto jer te osobine nisu ni njemu vec cale.

Hrvatska drzava je k od ovce kao i Srbija, a zbog turizma je razlika u novcu.

Kaze postali su tri puta bolja drzava, a krenuli smo iz istih govana. Ne, nisu postali tri puta bolja drzava i nismo krenuli iz istih govana. U stvarnostu su postali mozda i gora drzava u poredjenju sa kvalitetom govana iz kojih su krenuli.
 
Upravo t
U politici reci kao "zasluzili" "pravda", "izborili" nista ne znaci.
Sada imaju.
Mi smo bili gluplji.
Upravo tako. Srbi su dali 2 miliona života za ovo danas što imamo. Da li je vredelo? Ne baš. Mi smo uložili daleko više resursa da bismo imali centralnu Srbiju i Vojvodinu. Neki dobili državu na tacni. Ko je pametniji? Onaj koji se manje cimao.

Koliko je samo Srba poginulo za Makedoniju? Bila priča, nećemo da delimo ništa sa Bugarima. Ironija, da je Srbija to podelila sa Bugarima, možda bi sačuvala i Kosovo i deo Makedonije. Ovako, Makedonija je data 1945. bez ispaljenog metka. Kao šlag na tortu, dobili su i sve crkve i manastire. Primer netalenta Srba u politici. Ne pamtim koju su to Srbi dobru odluku doneli u poslednjih 100 godina.
 
Dobro slicnih primera ima i kod drugih naroda, Nemaca, Madjara Rusa.... lako je sada da analiziramo posle 80 i 100 godina, da smo imali pametnije ljude da vode drzavu ne bismo prosli kako smo prosli. Isto vazi i danas,
 
Јесте диктатура, али је уређена земља. То умеју да буду одвојене ствари. Не треба их мешати.
Možda jeste čista, ali ako je diktatura, tu nema pravde. Verujem da su kulturološki na znatno višem nivou u odnosu na Srbiju.
 
Možda jeste čista, ali ako je diktatura, tu nema pravde. Verujem da su kulturološki na znatno višem nivou u odnosu na Srbiju.
Па, да. Када говоримо о организованости и уређености два друштва, посреди је подела по оси север - Југ (прво је Србија, друго Белорусија). Другопоменута држава је свакако уређенија од нпр. Грчке, или од југа Италије, сад ко шта воли...

По питању политичког система, подела је по оси исток - запад (мада и ми ту имамо неке елементе истока...).
 
Vrh