Šta je novo?

Izbori 2024

Po meni glavni cilj protesta je već ostvaren. Slanje poruke ovima oko Vučića, ispod Vučića, a bogami i ovima iznad (van Srbije) u Rusiji i na zapadu.

Prezadovoljan sam. A i da mu padne skor makar i za jedan procenat fenomenalno! A pada i više rapidno. Nemam dokaz, samo osećaj. I padaće jer na protest protiv nasilja neko ko je autoritarac nema odgovor.
 
Po meni glavni cilj protesta je već ostvaren. Slanje poruke ovima oko Vučića, ispod Vučića, a bogami i ovima iznad (van Srbije) u Rusiji i na zapadu.

Prezadovoljan sam. A i da mu padne skor makar i za jedan procenat fenomenalno! A pada i više rapidno. Nemam dokaz, samo osećaj. I padaće jer na protest protiv nasilja neko ko je autoritarac nema odgovor.

Slazem se ali se ne sme stati nego treba nastaviti (koliko su samo trajali protesti 96/97) i treba da se prosire po celoj zemlji.
 
Уместо да протест буде 26. маја и да широм града и земље буду блокаде да се спречи секта да довуче сендвичаре и оргија по Београду,
Они заказују протест за сутрадан, да се “смире тензије”, па килоње једне смиривање тензија само њему одговара, ја не знам ко уопште одлучује о томе, ко пласира овај бесмисао у јавност, ко су ти Павле, Добрица, Зеленовић, Мариника и остали, ко је њих овластио за било шта.
И онда би Вучић послао батинаше са палицама и моткама уз подршку полиције као јуче у Панчеву...
I da i ne. Do Beograda vodi preko 20 puteva i ulica (zavisno kako računamo). Ako bi se Orkovi blokirali na više lokacija, Murija i batinaši bi imali pune ruke posla i ne bi mogli da postignu sve.

Ali da, to jeste prilično komplikovana priča sa neizvesnim epilogom.
 
Svaki objekat, ima neke dinamičke karakteristike, kao što ima masu/težinu, isto tako ima neku kružnu frekvencu, periode oscilovanja, i slično. Zašto je to važno? Pri dinamičkim opterećenjima, u slučaju da se kružne frekvence mosta i dinamičkog opterećenja poklapaju, tada će isti intenzitet opterećenja da ima daleko veći uticaj na konstrukciju nego da se radi istovetnom ali statičkom opterećenju. Kad se poklope frekvence objekta i opterećenja dolazi do rezonance, fenomena koji je poznat i van građevinarstva.

Kako se rešava problem? Najjednostavnije moguće, gledaš da su što dalje kružna frekvenca objekta i opterećenja. Budući da na vetar ne možeš da utičeš, ili na mašinu u proizvodnoj hali, ona je takva kakva je, utičeš na tvoju halu, menjanjem krutosti, mase, prigušenjima i tako dalje da ne detaljišem. I dalje je dinamičko opterećenje dinamičko, ali tada će biti recimo max30% veće nego takvo statičko opterećenje, a ne 1500% nego takvo statičko.


Verovatno najpoznatiji primer ovoga što sam pričao gore je ovaj most u Japanu. Čisto da vidite koliku moć ima rezonanca zapravo.

Što se tiče prelaska preko Brankovog mosta, u opštem slučaju vojska ili građani koji bi marširali svi istovetnim pokretima bi mogli da budu kritično opterećenje za most, barem što se tiče kontrole vibracija, ugiba, obrtanja preseka i slično, a kasnije i nosivosti mosta. Moralo bi svašta nešto da se poklopi, ali ajde. U realnosti bi se ova masa ljudi verovatno mogla gledati kao "razmazano opterećenje", znači bez nekih ludačkih naprezanja za most. Da bih tvrdio sto posto nešto, morao bih mnogo više stvari da znam, počevši od stanja mosta.
 
Slazem se ali se ne sme stati nego treba nastaviti (koliko su samo trajali protesti 96/97) i treba da se prosire po celoj zemlji.
Saglasan.

Mogu samo u svoje ime. Ne očekujem da Vučić padne sledeći vikend. Ovo gledam kao stepenik. Šta god da se desi super. Nema mesta nikakvom razočarenju. Daleko bilo.

I ako pogledate ovo jeste nastavak protesta stop krvavim košuljama. I taj protest je bio zbog nasilja. I on je imao svoju ulogu. Tada je mrak bio najgušći i bilo je potrebno pokazati da ne postoji samo Vučić. Svaki stepenik omogućava da se desi onaj naredni. 👌
 
Gradjanski rtat je za SNS svakako primamljiva opcija, mozda cak i za njegove gazde.
Zato eventualna blokada najveceg skupa ikad bi morala da bude na mirna nacin, lezanjem na kolovozu itd.
 
Ако говоримо о изборима, имам да кажем следеће:

1. Највероватније ће бити локалних и парламентарних избора. Не верујем да ће Вучко себи беспотребно скраћивати мандат, а режиму не одговарају ни самостални локални избори.
2. Локални избори широм Србије (мислим на оне јединице локалне самоуправе у којима их није било прошле године) су и тек како потребни, претходни су одржани у условима короне. Ако узмемо у обзир то да су напредњаци повећали присутност у мањим срединама и освојили неке нове тврђаве (Шабац, Параћин...), највероватније ће доћи до про-СНС/анти-СНС поларизације на том микроплану.
3. Цензус можда буде враћен на стандардних 5%. Смањење на 3% је уведено 2020. због очекиваног слабијег одзива услед короне и бојкота значајног дела опозиције. Ја мислим да је бесмислено да цензус остане 3%, и то за СВЕ осим мањина, дакле и за коалиције. За опозицију је боље да се праг врати на 5%.
 
Ako se prag vrati na 5% samo SPS i SNS ulaze u skupstinu.
Tako govore istrazivanja javnog mnjenja, cak i NSPM.
 
Ako se prag vrati na 5% samo SPS i SNS ulaze u skupstinu.
Tako govore istrazivanja javnog mnjenja, cak i NSPM.
Та истраживања су у овом тренутку ирелевантна, петопостотни цензус може да утиче на опозицију да се боље организује по питању форме у којој излази на изборе и смањи укупан проценат гласова испод цензуса (wasted votes). Упореди 2016. и 2020. по том питању.
 
Ако говоримо о изборима, имам да кажем следеће:

1. Највероватније ће бити локалних и парламентарних избора. Не верујем да ће Вучко себи беспотребно скраћивати мандат, а режиму не одговарају ни самостални локални избори.
2. Локални избори широм Србије (мислим на оне јединице локалне самоуправе у којима их није било прошле године) су и тек како потребни, претходни су одржани у условима короне. Ако узмемо у обзир то да су напредњаци повећали присутност у мањим срединама и освојили неке нове тврђаве (Шабац, Параћин...), највероватније ће доћи до про-СНС/анти-СНС поларизације на том микроплану.
3. Цензус можда буде враћен на стандардних 5%. Смањење на 3% је уведено 2020. због очекиваног слабијег одзива услед короне и бојкота значајног дела опозиције. Ја мислим да је бесмислено да цензус остане 3%, и то за СВЕ осим мањина, дакле и за коалиције. За опозицију је боље да се праг врати на 5%.
Заборавих да напоменем да би цензус требало обрачунавати искључиво као проценат важећих, а не укупних (важећих + неважећих) гласова. Такође треба обратити пажњу на то да број бирача који је изашао на изборе није исто што и број бирача који су гласали. Прва ставка се односи на број потписа у изводу из бирачког списка, а друга на број гласачких листића (важећих + неважећих) у кутијама.
 
Wagner na protestu. Za sve usijane glave što bi da upadaju i provaljuju ovde i onde:
Screenshot_2023-05-21-08-22-27-952_com.twitter.android~2.jpg
 

Verovatno najpoznatiji primer ovoga što sam pričao gore je ovaj most u Japanu. Čisto da vidite koliku moć ima rezonanca zapravo.

Što se tiče prelaska preko Brankovog mosta, u opštem slučaju vojska ili građani koji bi marširali svi istovetnim pokretima bi mogli da budu kritično opterećenje za most, barem što se tiče kontrole vibracija, ugiba, obrtanja preseka i slično, a kasnije i nosivosti mosta. Moralo bi svašta nešto da se poklopi, ali ajde. U realnosti bi se ova masa ljudi verovatno mogla gledati kao "razmazano opterećenje", znači bez nekih ludačkih naprezanja za most. Da bih tvrdio sto posto nešto, morao bih mnogo više stvari da znam, počevši od stanja mosta.
Ovaj most je bio u SAD - Takoma je kod Portlanda - i srušio se još pre rata, koliko znam, usled udara vetra. Otad se u projektovanju velikih mostova koristi vazdušni tunel.

A kad napregnem sećanje, javlja mi se da smo 1996/97. Brankov most prelazili po grupama - redari su to organizovali. Ali da je ljuljanje bilo, meni bar, jezivo, to se jasno sećam.
 
Искрено плаши ме што се најканцерогеније биће у досадашњој СНС власти, штрумфета Зока Коридора јавно огласила да подржава протесте. Све ми изгледа као да служба и амбасада раде вредно. Зеленовића и остале деривате распада ДС некако и да сварим, мада су ми смешни у покушају да се ставе на чело масе, али прелетачи из СНС су веома опасни.
 
Искрено плаши ме што се најканцерогеније биће у досадашњој СНС власти, штрумфета Зока Коридора јавно огласила да подржава протесте. Све ми изгледа као да служба и амбасада раде вредно. Зеленовића и остале деривате распада ДС некако и да сварим, мада су ми смешни у покушају да се ставе на чело масе, али прелетачи из СНС су веома опасни.
Nemaju nikakve šanse. Zorana, Šormaz i slično. Mogu samo da stoje sa strane. Tu nemam nikakve brige.

Više mi liči da je i ova Zorana Vučićev projekat. Ništa za njega do sada nije rekla. Jedno jedino slovo, ništa. A zna mnogo.
 
Мислиш да је Зока претходница за Вучићеву бежанију са нагнуте барже СНС?
 
Brankov most 96/97 Kada smo prvi put išli preko bilo je ljuljanja (zaista neprijatnog). Posle toga smo most prelazili u grupama.

Most je daleko bio od rušenja, ali nikome nije prijatno kada ti se ljulja tlo pod nogama (bilo da si pijan, ili zemljotres, ili ljuljanje broda, ili ljuljanje mosta).

Gazela se malo ljuljala prošli petak, prekjuče nisam osetio mnogo.

Ono što je neprijatno jer to što je to ljuljanje prilično sporo, ali se oseti, ali most tako osciluje i kada su kola na njemu.

I čisto da se ne brinite, ulične trke već decenijama prelaze preko mostova i još nijedan nije pao.

nyc-marathon-verrazano-narrows-sadrunner.jpg
 
Мислиш да је Зока претходница за Вучићеву бежанију са нагнуте барже СНС?
Ne znam. Nekako su mi narodni pokret za državu i Zoranina solo uloga nekog kvazi zapadnjaka vrlo spojivi.

Jedino u tandemu mogu nešto da rade. Zorana solo nema nikakvu ulogu ni šansu. Isključivo u sudnici.
 
Brankov most 96/97 Kada smo prvi put išli preko bilo je ljuljanja (zaista neprijatnog). Posle toga smo most prelazili u grupama.

Most je daleko bio od rušenja, ali nikome nije prijatno kada ti se ljulja tlo pod nogama (bilo da si pijan, ili zemljotres, ili ljuljanje broda, ili ljuljanje mosta).

Gazela se malo ljuljala prošli petak, prekjuče nisam osetio mnogo.

Ono što je neprijatno jer to što je to ljuljanje prilično sporo, ali se oseti, ali most tako osciluje i kada su kola na njemu.

I čisto da se ne brinite, ulične trke već decenijama prelaze preko mostova i još nijedan nije pao.

Pogledajte prilog 162291

Zao mi je sto sam pokrenuo ovu pricu oko Brankovog mosta u ovoj temi ali nakon citanja ovog teksta https://www.futurity.org/pedestrian-bridges-mass-synchronization-engineering-2671762/ gde pominju veliku paniku koja je nastala kada su prelazili Golden Gate zabrinuo sam se da se to ne desi ovde i da baci veliku ljagu i na proteste i na organizatore jer sami kazete da su nas 96/97 pustali u grupama sto znaci da je bila solidna organizacija! Svakako da nam neki takvi problemi sada ne trebaju na ovim protestima. Sto se Gazele tice tamo je sam izlazak na most sam regulisan jer je ulazak na most iz Kneza Milosa uzak tako da ne moze da se desi da odjednom na most stupi velika grupa ljudi i to se vidi na snimcima dronova gde je gustina ljudi manja na samom mostu nego pre i posle njega.
 
Vrh