"Aj ovako, prvo, realni broj glasaca je bar oko 5.7-5.8 miliona, ako ne i manje, zato sto:
1. Po nizoj projekciji rzzs za 2015. godinu (postoje i srednja i visa) broj stanovnistva mladjeg od 18 godina je 1.288.041, a ne 400-500k kako se cini po broju upisanih u glasacke spiskove i ukupnog stanovnistva
2. Po UN-ovom, world population ageing izvestaju iz 2015., stanovnistva mladjeg od 15 godina u Srbiji je 16.3%, sto je 1.170.742, kad se doda u obzir da fale jos svi od 15-18 godina, sto je inace deo najveceg petogodisnjeg klastera, lako se probija 1.4 miliona.
Kao sto rekoh, uzeo sam nizu projekciju.
Znaci u startu izlaznost od 3.7 miliona je pre oko 65% od realnog broja glasaca.
U inostranstvu registrovano 11600 glasaca, realno taj broj je podosta veci. Na svaku osobu iz inostranstva koju znam da je glasala, znam i jednu koja nije zato sto nisu imali gde, a posto se vecina nije odjavila u Srbiji jos uvek ovde dobijaju pozive. Dodati jos i ljude u starackim domovima i drugim bolnickim ustanovama i taj broj se sigurno meri u visini promila, ako ne i preko celog procenta.
I finalno, ono sto je najveca zabluda koja promice kad se gledaju cifre, veliki broj glasaca koji nisu izasli su uradili to zato sto njihov kandidat nije izasao. To je zapravo kljuc pobede u prvom krugu, cinjenica da se nisu kandidovali standardni odnosac glasova SPS (a pored njih uticali su i drugi koji su mogli da se kandiduju SVM. i kandidati za Sandzak, Bujenovac, Presevo).
U zbiru, po parlamentarnim 2016, oni faktoruju sa 550 hiljada glasova. Na njih treba dodati i SRS sto je dobio 140k manje glasova od parlamentarnih 2016. To je 690k glasaca koji ili nisu izasli ili su glasali za AV ili su glasali za nekog drugog. Oni iz ove grupe koji nisu izasli, ne mozes da racunas u te koje zovu na proteste.
Mozemo da zakljucimo po slaboj izlaznosti na jugu da je ovo istina za juzne manjine. Po slabijoj izlaznosti u ostatku Centralne Srbije znamo i da deo SPS i SRS glasaca nije izasao. AV je skocio za 180ku odnosu na 2016., ali po tome ko ga je sve podrzao trebao je da skoci za preko 450k. Otud dolazi veliki pad u izlaznosti, koji se uopste nije primetio, a zasto pise ispod.
Trenutno je nezahvalno pretpostavljati koliko je bilo ovih neglasaca (mogao bih da napravim pretpostavku da imam tacne rezultate po oblastima), ali radi se o celim procentima, sigurno je da ih je preko 100k, vrlo moguce i dosta vise.
Opozicioni blok (ne bih ga nazivao demokratskim) je na proslim izborima imao 835309k glasova. Ako dodamo i manjinske grupacije koje su potencijalno opoziciono nastrojene taj broj naraste do max 961131. Ove godine opozicioni blok je uzeo 36%, odnosno, 1.332.811. To je skok izmedju 38 i 60 posto. Sto je zapravo 22%-25% od realnog broja glasaca.
I za to su sigurno najzasluzniji Beli i SJ, i to je razlog sto se nije osetila tolika razlika u izlaznosti u odnosu na 2016.
Kad se sve uzme u obzir, realna izlaznost je pre oko 65%, i plus postoji jedno 5%-10% u apstinentima koji nisu opozicionog tipa, i ljudima koji nisu bili u mogucnosti da glasaju.
Tako da ispada da glasacko telo koje nije glasalo (a da nisu bili u nemogucnosti ili su iz vladajuceg bloka), je samo 25-30% od realnog broja glasaca. Da bi doslo do drugog kruga je bilo potrebno da izadje jos preko 300 hiljada glasaca iz tih 25%-30%, sto dize realnu izlaznost na preko 70%, a nasa najveca izlaznost je bila 71% pred 5. oktobar, sto nemaju ni mnoge razvijenije zemlje. Tako da vecina tih koji nisu izasli, su zapravo oni koji ce uvek biti deo one mase koja ne izlazi. Iz cega sledi zakljucak, ne treba se cimati oko apstinenata, ima tu jos prostora, da, ali pre se treba cimati oko onih koji jesu izasli i onih koji glasaju za SPS, SRS, manjine, od njih zavisi, a ne od apstinenata
"