Šta je novo?

Izbori 2024

@MC_ dekriminalizovna je, znači da nije krivično delo ali je kažnjivo i dalje u građanskopravnom smislu, podneseš parničnu tužbu, dekriminalizovana je zbog zaštite novinara prvenstveno... to je ukratko
 
Uvreda može da se učini verbalno i gestovima (upućivanje ružnih reči, pokazivanje srednjeg prsta itd) i može biti istinita ili neistinita, a kod klevete se radi o lažnim, neistinitim tvrdnjama, koje neko iznosi ili pronosi.. u oba slučaja se povređuje nečija čast i ugled.

Uvreda je i dalje krivično delo, kleveta više nije. Za uvredu se goni po privatnoj tužbi i možeš odmah da istakneš imovinskopravni zahtev za naknadu štete, ali se to obično radi u parnici-kad se završi krivični postupak i dobiješ presudu, onda podnosiš parničnu tužbu za naknadu štete... što se tiče klevetanja-jedino možeš da tražiš naknadu štete podnošenjem parnične tužbe, zaštite u krivici više nema.
 
Npr, ako se za nekog kaze "Ti si lopov" ili "Lopove!" avno, da li je to kleveta ili uvreda?
 
Jer iako je istinita tvrdnja ti ne smeš da je ponavljaš u nedogled, on je svoje odslužio i sad ti namerno na svakom javnom skupu ponavljaš istinitu tvrdnju koja je uvredljivog karaktera.
 
Jer iako je istinita tvrdnja ti ne smeš da je ponavljaš u nedogled, on je svoje odslužio i sad ti namerno na svakom javnom skupu ponavljaš istinitu tvrdnju koja je uvredljivog karaktera.
A, npr, ako sam uhvatio lopova na delu i to mu kazem, a nije odsluzio (jos)?
 
Novinari su donekle zaštićeni posebnim članom u okviru KD uvrede ako svoje mišljenje, viđenje, kvalifikacije daju u okviru ozbiljne kritike a ne da laprdaju unaokolo po tviteru...

Takođe @MC_ imaj u vidu da su lica na javnim funkcijama dužna da istrpe više, tako da tu možes ponoviti i 10 puta da je neko lopov i neće se dogoditi ništa...
 
Tokom Velikog bečkog rata, 1690. godine dolazi do Velike seobe Srba u Habzburšku monarhiju... Sam Arsenije Čarnojević je pisao da se iz Srbije iselilo 30.000 ljudi (porodica) i da je zemlja opustela. Danas se procenjuje da je iseljeno i do 80.000 ljudi.

Kako god, Austrija je 1717. nakon pobede nad Turcima zavladala Srbijom do Zapadne Morave i tim područjem je vladala narednih 20 godina.. Prema austrijskim izveštajima, 1717. je broj stanovnika u Srbiji procenjen na svega 40.000..bilo je više opustelih, nego naselja u kojima je bilo ljudi.. potpuna pustara...

Tek u 19. veku, kada Srbija stiče autonomiju, počinje masovno naseljavanje iz krajeva koji su još uvek bili pod Turcima-Toplički kraj, Kosovo-Stara Srbija, Crna Gora, Hercegovina..

Ne znam šta vam je tu čudno i smešno, čisti istorijski podaci, ali ajde..
Treba te podatke ipak uzeti sa rezervom, Srbija je bila sumovita i tajnovita zemlja, neistrazena, nasem stanovnistvu je bilo zabranjeno da se naseljava u gradovima ciju populaciju je cinilo skoro iskljucivo tursko, jevrejsko i romsko stanovnistvo, narod je ziveo po zabacenim selima koja su imala skrivene crkve brvnare, broj stanovnika je bilo skoro nemoguce da se utvrdi. Dokaz za to je Prvi srpski ustanak kada je po procenama zivelo oko 500 hiljada ljudi na teritoriji jedva vecoj od te koju je Austrija okupirala svega stotinak godina ranije, ne postoji ni teoretska sansa da se stanovnistvo uveca za 1000% u tako kratkom periodu. 1834. je zivelo 678k ljudi u Srbiji a 1850. 957k po popisima.
 
Istražili su Austrijanci i popisali detaljno stanovništvo Srbije, da bi mogli da razrežu porez.. 1717. na teritorijama koje su dobili na upravu, nije živelo više od 4000 porodica-tj. između 20 i 30000 ljudi..
Jedno dobro istraživanje:
 
А, распад ЕПС-а је ипак инострана завера.

Јесте. Само трипут годишње су неки странци говорили: "Средите ЕПС..." а ми им се опирали.
 
Jer iako je istinita tvrdnja ti ne smeš da je ponavljaš u nedogled, on je svoje odslužio i sad ti namerno na svakom javnom skupu ponavljaš istinitu tvrdnju koja je uvredljivog karaktera.
Kesic iznova naziva Simu Spasica silovateljem.

Mislim ja to podrzavam, nego samo kazem da sa pravnog aspekta, Kesic to koristi da ga tovari stalno.
 
А, распад ЕПС-а је ипак инострана завера.

Јесте. Само трипут годишње су неки странци говорили: "Средите ЕПС..." а ми им се опирали.
Verujes su dobronamernost tih stranaca?

Zar ne znas kako funkcionise MMF?
Zemlja u nevolji obraca se MMF-u?
MMF oglasava interesantne resurse te zemlje.
Pojavljuju se zainteresovani.
MMF daje kredit, a zemlja u nevolji prodaje po niskoj ceni svoje resurse.

Upucujem te da vise pratis ekonomiju. Prica je uvek ista.

Znači mi sada živimo 30 puta gore nego pre 15 godina. Da bismo živeli bolje sve što treba da uradimo je da prekinemo trgovinu sa EU.

Ima smisla.
Ti i tvoji svakako zivite mnogo bole. Ja ne.
 
Istražili su Austrijanci i popisali detaljno stanovništvo Srbije, da bi mogli da razrežu porez.. 1717. na teritorijama koje su dobili na upravu, nije živelo više od 4000 porodica-tj. između 20 i 30000 ljudi..
Jedno dobro istraživanje:
Додуше, комисија није обилазила сва насеља, већ је извештаје састављала на основу изјава кнезова и свештеника, који су мењали праву слику стања на терену у циљу одређивања што мањег пореза. Ипак, неспоран је мали број насеља и домова, који је био последица ратних збивања с краја 17. и почетка 18. века

Ovo je iz tog istrazivanja. Nije mi uopste namera da diskreditujem autora koji je svakako pozvaniji od mene da to istrazuje i komentarise, ali ovakava recenica sustinski pobija bilo kakvu tezu o preciznom popisu broja stanovnika i cak sugerise da je broj sasvim sigurno veci od navedenog. Da se opet ne pozivam na kasnije statisticke podatke koji pokazuju zakljucak da je broj stanovnika bio visestruko veci, inace ne bi mogao da se dostigne populacioni nivo u 19.veku. Srbi prosto nisu verovali Austrijancima kao sto nisu verovali ni Turcima, zato i nepotpuni podaci.
 
Verujes su dobronamernost tih stranaca?
Zar ne znas kako funkcionise MMF?
...
Upucujem te da vise pratis ekonomiju. Prica je uvek ista.
Да, лакше је живети кад се верује да су криви странци. Само, како ли не растурише електропривреде Црне Горе, Бошњака у ФБиХ, Хрвата у ФБиХ, РС?
(Максимално пратим економију. Прича је увек иста код неспособних и бараба.)
 
Poslednja izmena:
Додуше, комисија није обилазила сва насеља, већ је извештаје састављала на основу изјава кнезова и свештеника, који су мењали праву слику стања на терену у циљу одређивања што мањег пореза. Ипак, неспоран је мали број насеља и домова, који је био последица ратних збивања с краја 17. и почетка 18. века

Ovo je iz tog istrazivanja. Nije mi uopste namera da diskreditujem autora koji je svakako pozvaniji od mene da to istrazuje i komentarise, ali ovakava recenica sustinski pobija bilo kakvu tezu o preciznom popisu broja stanovnika i cak sugerise da je broj sasvim sigurno veci od navedenog. Da se opet ne pozivam na kasnije statisticke podatke koji pokazuju zakljucak da je broj stanovnika bio visestruko veci, inace ne bi mogao da se dostigne populacioni nivo u 19.veku. Srbi prosto nisu verovali Austrijancima kao sto nisu verovali ni Turcima, zato i nepotpuni podaci.
Pa trebalo je onda da citiraš i ono što piše par rečenica dalje-da se danas misli da su Austrijanci na popisu namerno i povećali broj porodica da bi uzeli više poreza (nisu oni bili naivni pa da ih popovi i knezovi prevare), ali da se na kraju ustalilo uverenje (koje je prihvatio i istoričar Sreta Pecinjački) da početkom treće decenije 18. veka na tom prostoru nije živelo više od 4000 porodica.

I još piše da je na kraju austrijske vladavine na istoj teritoriji Srbije bez Beograda živelo oko 7000 porodica, tj. najmanje 29.000 ljudi..

Mislim, ne znam šta se ovde više pokušava. Srbija je početkom 18. veka bila opustošena, kasnije su se ljudi doseljavali sa strane, znatan broj stanovništva Srbije danas vodi poreklo od doseljenika iz pasivnih krajeva CG, Hercegovine, Bosne, Stare Srbije... koji su ovde dolazili u potrazi za boljim prirodnim i ekonomskim uslovima, tako da... nema ljutiš..
 
То му дођу најосновније чињенице. За становништво западне Србије је нпр. већ на први поглед јасно да је динарског порекла. Открили смо славину за хладну воду.
 
Moj deda je iz Krupnja, proučavao sam malo poreklo familije, negde sam našao da smo tamo starosedeoci, a negde da smo doseljenici iz Hercegovine...ali da, po fizičkim karakteristikama uklapamo se u dinarski tip..
 
Kesic iznova naziva Simu Spasica silovateljem.

Mislim ja to podrzavam, nego samo kazem da sa pravnog aspekta, Kesic to koristi da ga tovari stalno.

Kesić je novinar, a ja sam napisao da za novinare važi poseban stav tog člana koji se odnosi na uvredu 🙂

(4) Neće se kazniti za delo iz st. 1. do 3. ovog člana učinilac, ako je izlaganje dato u okviru ozbiljne kritike u naučnom, književnom ili umetničkom delu, u vršenju službene dužnosti, novinarskog poziva, političke delatnosti, u odbrani nekog prava ili zaštiti opravdanih interesa, ako se iz načina izražavanja ili iz drugih okolnosti vidi da to nije učinio u nameri omalovažavanja.“

Treba inteligentno zaobličiti misao i onda ne mora i neće biti uvreda ili možeš da prospeš diskvalifikacju kao Vucićević i onda je svakako uvreda, iako si novinar... Sad već ulazimo u pojedinosti. Ne bi postojali sudovi, da sve mozemo da čitamo iz zakona... Imaj u vidu i da je jedno imati sve potrebne elemente da je delo učinjeno, koje se pritom goni po privatnoj tužbi, a drugo je pokrenuti postupak i dokazati tvrdnje...

I ti i ja smo učinili na desetine ne prekršaja nego krivičnih dela, barem uvreda ako ništa drugo... (ja sam minimum još 2 dela koja se isto gone po privatnoj tužbi) ali nismo uhvaćeni, niko nije pokrenuo krivični postupak i nikom ništa...

Moj primer sa lopovom je bukvalno citat sa predavanja, ako ponavlja iako istinitu tvrdnju u nameri da ga omalovažava na nekom javnom skupu = uvreda, na isti način izneta neistinita tvrdnja = kleveta...

Zašto je laž dekriminalizovana a uvreda nije? Meni je to bilo čudno, saslušao sam argumente, ne umem da ih ponovim al mi je ostao utisak da je bilo bolje ranije rešenje da i jedno i drugo bude krivično delo ili da i jedno i drugo ne bude, ali uvek uz postojanje građanskopravne odgovornosti za povredu časti i ugleda i naknadu štete. Po meni je je teža povreda izneti lažnu tvrdnju od uvredljive tvrdnje... Više me boli da neko nešto izmisli o meni nego da mi kaže da sam bu****, ludak, manijak ili slinavko, peder, ženski petko isl... Ne želim da mi kaže da sam pedofil ili silovatelj jer to nikad nisam ni pokušao, niti imam takve aspiracije, a za peder može krivično da odgovara a da mi kaže pedofil samo građanskopravno. Gde je tu logika? Meni je gora povreda časti i ugleda da me neko nazove pedofilom...
 
Да, лакше је живети кад се верује да су криви странци. Само, како ли не растурише електропривреде Црне Горе, Бошњака у ФБиХ, Хрвата у ФБиХ, РС?
(Максимално пратим економију. Прича је увек иста код неспособних и бараба.)
Nisu stranci krivi, mi smo krivi. Stranci samo koriste povoljnu situaciju za njih.
Mi smo ti koji trazimo usluge MMF-a.

Емануел Жиофре: Живот грађана Србије унапређен услед сарадње са ЕУ. Мишчевић: Партнерством и сарадњом са ЕУ Србија добија финансијску помоћ, али пре свега учи европске вредности


Ovo je tako bedno, kao da EU nije glavni cinilac koji ovde promovise:
1. bezakonje, nacinom kako resava pr0blem Kosova i namece kopanje litijuma
2. diktaturu, podrzavajuci vlast SNS-a
3. kriminal, zataskavajuci i precutkujuci zlocine svojih ljudi u Srbiji i pljacku nasih resursa (saldo Srbije u interakciji sa EU je oko -193 milijarde evra za 15 godina)
 
Vrh