Šta je novo?

Izbori 2024

Mozda ako pod Evropom podrazumevas Albaniju, Grcku van Krfa i jos nekih mesta, Bugarsku, Makedoniju, neko postsovjetsko bespuce ili pak onaj delic Turske...
Ti si nedokazan. Kao rasprava sa detetom. Džabe sve ovo moje pisanje o komunalnim upravama i sl. Dam ti i argumente i literaturu, a ti i dalje verglaš jedno te isto.
Neka, džaba. Barem sam te naučio da je romanika bila deo raškog stila, to si ipak diskretno i sam morao da priznaš. Kao i postojanje svih ustanava o kojima sam pisao, a za koje si tvrdio da ne postoje.

Ovo sve ovde napisano, na prethodnim stranama, neka ostane u svrhe obrazovanja. Da neko ne pomislim da prihvati istoriju kako im servira neko na forumu.
 
Džabe sve ovo moje pisanje o komunalnim upravama i sl. Dam ti i argumente i literaturu, a ti i dalje verglaš jedno te isto.
Evo recimo barok kod Srba u Vojvodini je prihvacen na jedvite jade, tek na tzv. spoljni pritisak.

Tako da je to jedan od dokaza kako bi tekli opsteevropski procesi u Srbiji da nije bila pod Turcima. Tj. kako ne bi uopste tekli.
 
Upravo je to druga teritorija u Evropi nakon sadasnje Italije koja je imala renesansu.
A Srbiju bi renesansa zaobisla pre svega zbog tzv. crkvenih kanona i paranoicnih strahova od unijacenja i pokatolicavanja.

Dovoljno je napomenuti da je barok u Srba (danasnja Vojvodina) dosao tek pod stranim pritiskom, tj. da nije bas oberucke prihvacen.
Srecom pa se ipak ziloti i mracnjaci nisu pitali, inace bi i gradovi od Subotice pa do Zemuna/Panceva licili na Novi Pazar, Veliko Tarnovo, Berat, Djirokastru, (Titin) Veles, one po Kosovu, Veriju, skopsku carsiju i slicne balkanske ''bisere arhitekture''.
Čisto koga interesuje (ovo je iz moje lične biblioteke) rad akademika Momčila Spremića koji obrađuje temu kako se u našoj književnosti, u zadnjim decenijama Despotovine, pojavljuju elementi renesanse. Da neko ne pomisli da bunanub nešto argumentovano piše.
 

Prilozi

  • 20220712_000037.jpg
    20220712_000037.jpg
    102,6 KB · Pregleda: 93
Čisto koga interesuje (ovo je iz moje lične biblioteke) rad akademika Momčila Spremića koji obrađuje temu kako se u našoj književnosti, u zadnjim decenijama Despotovine, pojavljuju elementi renesanse. Da neko ne pomisli da bunanub nešto argumentovano piše.
Da, cuo sam jos odavno da je ''Slovo ljubve'' bio nagovestaj renesanse u Srba.

No, ne videh ijednog stranca-strucnjaka, svejedno iz koje zemlje da to potvrdjuje. Npr. kada na Guglu trazim ''Renaissance in Serbia'' nema nikakvih rezultata. ;)

Isto, tesko da bi se u Srbiji ikada zapatilo ovako nesto:

ca-27-d-27oro-facciata.jpeg
 
Da, cuo sam jos odavno da je ''Slovo ljubve'' bio nagovestaj renesanse u Srba.

No, ne videh ijednog stranca-strucnjaka, svejedno iz koje zemlje da to potvrdjuje. Npr. kada na Guglu trazim ''Renaissance in Serbia'' nema nikakvih rezultata. ;)

Isto, tesko da bi se u Srbiji ikada zapatilo ovako nesto:

ca-27-d-27oro-facciata.jpeg
"Šta kaže strani stručnjak" i "google" je valjan argument protiv onoga što piše akademik i istoričar priznat u Evropi (posebno je, uz pokojnog Simu Ćirkovića, poštovan u italiji). I posle kao autošovinizam nije bolest...

Jednog trenutka bi arhitektura bila takva. Išlo je ka tome, pročitaj onu knjigu pa ćeš skontati. Arhitektura naših gradova u primorju se i oblikovala prema uzorima iz Italije (mada manje dekorativno).
 
I posle kao autošovinizam nije bolest...
To podebljano **anje na ''A'' ne postoji, vec postoji samo samokritika, tako neprijatna rodjenim megalomanima kao sto su srbende.

A izumitelj tog izraza na ''A'' je ionako drustveni parazit i jedna obicna fabrika za safalade koja nakon izbacivanja sa mesta profesora moze samo da kopa po kontejneru i to ono sto ni psi lutalice nece. Vec se zali da je izgubio jedno 30-ak kila. :D
Arhitektura naših gradova u primorju se i oblikovala prema uzorima iz Italije (mada manje dekorativno).
To da.
Ali unutrasnjost, posebno Vranje, Prizren, Pristina itd. sto geografski gravitira prema jugoistoku (Turska, Vizantija, sta vec) bogami ne.
 
To podebljano **anje na ''A'' ne postoji, vec postoji samo samokritika, tako neprijatna rodjenim megalomanima kao sto su srbende.

A izumitelj tog izraza na ''A'' je ionako drustveni parazit i jedna obicna fabrika za safalade koja nakon izbacivanja sa mesta profesora moze samo da kopa po kontejneru i to ono sto ni psi lutalice nece. Vec se zali da je izgubio jedno 30-ak kila. :D

To da.
Ali unutrasnjost, posebno Vranje, Prizren, Pristina itd. sto geografski gravitira prema jugoistoku (Turska, Vizantija, sta vec) bogami ne.
Ne, tvoji tekstovi ovde su primer autošovinističkog pristupa. I mani me bota Ćirjakovića ili koga već. Samokritika je pisati argumentovano i realno. Bez preuveličavanja, ulepšavanja ili nagrđivanja. Zato ja iznesem i dobre i loše činjenice o nečemu, jer se tek onda može shvatiti problem koji treba kritikovati i rešiti. Ti si primer megalomanije, sušta suprotnost u stavovima tih "srbendi" kako ih nazivaš, ali ista isključivost. Ali eto, barem se ova rasprava osvrnula na raški stil, komunalnu samoupravu, Novobrdski zakonik, 139. član Dušanovog zakonika itd. Ko bude hteo da sazna nešto, ima napisano i datu literaturu.
U suprotnom, prihvatiće stavove vas megalomana, bilo onih koji preulepšavaju ili "preuružnjavanju" prošlost. A to ni u jednom, ni u drugom slučaju ne vodi u dobro.

P.S. Naveo sam primere kuća na Rudniku/Ostrovici sa zidnim dekoracijama, tako da bi izuzetni primeri arhitekture vremenom bili prisutni i u unutrašnjosti, pod uslovom da Srbija nije pala pod tursku vlast.
 
Sigurno ulazi.. to pokazuje i Beograd i nepodnošenje prigovora za ono selo koje nas je kočilo da završimo izborni postupak...

Ali kao da je to bitno, zanimljivija mi je bila vaša rasprava o romanici, baroku i renesansi u Srba...
 
Sigurno ulazi.. to pokazuje i Beograd i nepodnošenje prigovora za ono selo koje nas je kočilo da završimo izborni postupak...
Taman da se nista ne menja i to godinama... :mad:
Ali kao da je to bitno, zanimljivija mi je bila vaša rasprava o romanici, baroku i renesansi u Srba...
Pa upravo je odsustvo istih istorijskih fenomena razlog zasto ovo nikada nece biti normalna evropska zemlja tipa recimo Ceske, vec uvek neka pusta turska periferija periferije.
 
Ово ложење на Дизни слику средњег века - кућерци на спрат са косим дрвеним гредама, витешки турнири са шареним одорама, цркве и палате са готичким китњастим украсима је у нивоу ложења АВ и екипе на Дубаи архитектуру или ложења сплаварки на кич гардеробу.
Једна слика средњег века је исфорсирана у популарној култури, пре свега Холивуду. Византијска култура нажалост због дисконтинуитета се изједначава са Азијом и ако је у оно доба то био врхунац Европске цивилизације.
 
I šta to menja? Da li kao državi, ili kao narodu- svima nam je nalepio krivicu, a svojim planom predvideo nezavisno Kosovo.. uz to i potkupljen od strane Albanaca.

Helenu Rantu i njeno naknadno pranje savesti -preskačeš?

Kažem, sjajnih zemalja i idealnih društava se plašim.. i Švajcarska je divna zemlja, sa duševnim bolnicama i sanatorijumima na svakom ćošku..
Не прескачем нити глорификујем Ахтисарија нити Ранту, али како нећемо о читавој Србији судити на основу Вучића и Вулина - јер бисмо онда закључили да је то, у најкраћем, једна бедна нација - нећемо ни Финској само на основу то двоје.

Неки смо овде престроги према себи, а други опет смо мало "лабави" кад треба наш шит (који уопште није мали, да ексклузивно саопштим) сравнити са туђим.
 
Ja sam strog i prema sebi i prema drugima.

Možda je Finska zemlja idealnih ljudi, naravno da pojedinci ne mogu da reprezentuju ceo narod, ali ih ipak donekle predstavljaju. Srbija je tako sa to dvoje predstavnika finskog naroda, koji su eto u dve važne prilike mogli da utiču na našu sudbinu i pokažu se kao časni i pošteni ljudi- imala veoma loša iskustva. Za mene dovoljno da ih ne gledam kroz ružičaste naočare, već da kad se o toj zemlji govori kao o sistemu koji "podstiče samo dobro u ljudima", upalim crvenu lampicu.

A da, mi smo i ovakvi i onakvi, ali bar nismo slali predstavnike u daleke zemlje da bismo ih rasparčavali i svojim izveštajima doprinosili bombardovanju istih.. Ili meni takvi slučajevi nisu poznati..

Mi se samo držimo balkanskog blata.
 
Ma kako da nije, zemlja idealnih ljudi, gde je pivo 14 €, da ne bi svi pomrli od trovanja alkoholom... I Rusi kažu 'pijan ko Finac'...

Ko uopšte govori o 'idealnom'? Najbolje ako mi, imajući u vidu Srbiju, imamo istovremeno u glavi idealno. A to npr. jeste snažna komponenta krajnje provincijalnog kompleksa viśe vrednosti kakav pronalazimo mahom kod našeg dinarskog stanovništva ('sve iz mojeg sela je savršeno'), i to nas dosta košta.
 
Pa eto ti si napisao da je to sjajna zemlja.

Ili ajde, ako gledamo "zvanična istraživanja", Finska je uglavnom na svetskom vrhu kada se govori o srećnom stanovništvu, blagostanju i zadovoljstvu u životu.

A onda vidimo da tu nešto škripi, pa piju kao ludi, stopa samoubistava je visoka i svi su depresivni.

Ili Norveška- sreća, bogatstvo, ovo, ono, pa onda Brejvik poubija onoliku decu.

Napisao je Vladeta Jerotić jednu knjigu o stanju društava po Zapadnoj Evropi, gde je živeo i radio. Nadam se da ću stići da je pročitam u skorije vreme.
 
U svakoj utopiji nešto škripi, ipak...

Vezano prvo za tu Rante, koliko sam video ona je bila kamen spoticanja vezano za izveštaj o Račku koji je Voker hteo da progura, nemam vremena da se sada prisećam celog slučaja ali ostao mi je u sećanju utisak koji se ne poklapa sa tvojim i ne svodi na to da je stekla "naknadnu savest". Naknadno jeste objašnjavala da je svoje otpore pružala frejmiranom izveštaju još u vreme dok je izveštaj pravljen... Tako da je uopšte ne stavljam u isti koš sa Ahtisarijem, koga opet ne vidim kao zlotvora...

Šta bi tek po Arkanu mogli sve da zaključimo o Srbima?

Uporedio sam društvo sa puno kontrole i jedno društvo u kome se oseća duh slobode i ti pominješ Ahtisarija i Rantu... Imaš li koga za Švedsku ili Norvešku da spomeneš, pošto su ta društva uporediva sa Finskom?

Eto ugledaj se na Švedsku, ako sa Finskom imaš problem...

Možda Norveška nije najbolji primer zbog Brejvika...

Ali Island je sigurno idealni primer... Ko još ima šta da zameri Islandu? Koliko severno treba da odem da bi primer bio prihvatljiv? 😄

Kakve veze ima dvoje individualnih ljudi imaju sa društvom, koje su tamo kreirali...

Moguće je da je depresija veća na severu... Ja nikad ne bih menjao ovo leto (meni ni ovo nije dovoljno toplo) sa standardom, ali standard Finci imaju i dobre društvene vrednosti gaje, malo jesu flegmatični za nas ovde... ali i mi smo za Arape prilično na distanci... Tamo se muškarci drže za ruku kad idu ulicom kao znak prijateljstva... Što je manje sunca, manje je prisnosti i strasti a više odmerenosti, racionalnosti, distance... Sve što sam stariji više sam za sunce, ali njega ni u Rusiji nema... Tako da, možda bi u okviru Evrope južna Španija bila najbolje mesto za mene...

Eto oni čak nisu priznali ni Kosovo... Mada jesu u NATO... Ipak nadam se da niko neće imati problem sa bratskom Španijom...
 
Немој Норвешку да спомињеш, Кнут Хамсун је подржавао Хитлера.
А Шпанци, мада нису признали Косово, побили су индијанце.
И тако...

Само ја и ти ваљамо - а не знам баш за тебе...
 
Poslednja izmena:
Ili ajde, ako gledamo "zvanična istraživanja", Finska je uglavnom na svetskom vrhu kada se govori o srećnom stanovništvu, blagostanju i zadovoljstvu u životu.
A onda vidimo da tu nešto škripi, pa piju kao ludi, stopa samoubistava je visoka i svi su depresivni.
Statistika naša dika, što poželiš to i naslika. :D Kao kada bi neko slušao samo izjave Sliniše Malog i zaključio da je Srbija prva u Evropi po kvalitetu života. XD
Mislim da se razumemo, znam da su im i standard i funkcionalnost država visoki. Ali mislim da sama lepota života i sreća i nisu baš.
 
Pa to su svetska istraživanja, po njima su skandinavske zemlje u svetskom vrhu po kvalitetu života, a i po sreći. Da, baš tako, istraživala se sreća stanovništva, ma šta to značilo..

Ali eto, i u tim rajevima, kad se zagrebe ispod površine, stvari se okreću za 180 stepeni. Je l' im samo sunce fali? Čitao sam neki tekst, mislim da je psiholog u pitanju, koji kaže da Finci prvo treba da se ubiju od alkohola ne bi li pokazali emociju.

A što se tiče Rante, pred kamerama '99. izjavi da se u Račku desio "zločin protiv čovečnosti".. posle se pravdala da je bila pod pritiskom i da ona nije pravnik pa da ne zna stručnu terminologiju.. Kako bilo, mi dobismo bombe, sa njenim doprinosom, a sad može da okajava grehe koliko hoće.

A i Ahtisari beše predsednik Finske.. Znači, ne tamo neki činovnik sa periferije, nego neko koga je taj narod izabrao.

I onda kažete da se ni o Srbima ne treba suditi po Vučiću i Vulinu. A prema kome treba da se sudi? Po Đokoviću? Je l' Vučića izabrao narod na izborima više puta? Jeste, znači sviđa nam se, ko nije izlazio na izbore takođe mu je davao prećutnu podršku.

Je l' Vučić ima dosta osobina prosečnog Srbina? Je l' bahat, pokvaren, muljator, mufljuz? Jeste. Je l' dobar deo Srba jeste takav? Pa jeste. Zato ga i vole ovde, zato je "mesija i spasitelj" za dobar deo Srba.

Ako su i Finci birali sebi sličnog da im bude predsednik, pa onda su možda i Finci u većini kao taj lik.. a kakav je, to smo osetili na svojoj koži..
 
Pa to i govorim, da statistika često predstavlja realnost taman koliko i, bm li ga, narodni poslanici u Skupslini predstavljaju narod... Ili njihove plate - standard običnog naroda.
I onda kažete da se ni o Srbima ne treba suditi po Vučiću i Vulinu. A prema kome treba da se sudi? Po Đokoviću? Je l' Vučića izabrao narod na izborima više puta? Jeste, znači sviđa nam se, ko nije izlazio na izbore takođe mu je davao prećutnu podršku.
S tim što treba imati u vidu da nisu svi Srbi izabrali Vučića, nego većina izašlog glasačkog tela. Za Vučića je glasalo 2,3 miliona ljudi. Ali preko 3,5-4 miliona drugih nije. E sad, da u Srbiji ima jako puno ljudi nalik njemu i njegovim pajacima, ima. Ali to ne znači da su reprezent i prosek Srbije.

Ovo ne kažem da bih terao mak na konac ili umanjivao problem primitivizma i zatucanosti dela naroda. Već kažem baš zato da ne bismo upadali u stavove i mentalitete ''a jbg, ionako je cela Srbija ko SNS, dakle nema ni nade ni poente bilo šta raditi i menjati, samo se prepustimo struji pa nek nas odnese gde god...'' Ako se tako dignu ruke od svega i uđe u taj defetizam i pojednostavljene poglede na sve, SNS će samo biti još jači i još više uništiti i unazaditi Srbiju.

Kao što o Novom Sadu ne treba suditi na osnovu jedne nevaspitane i primitivne nekolicine, tako ni o Srbiji ne treba suditi i izvlačiti prosek na osnovu glasača SNS ili pobede na izborima sa tradicionalno bednom izlaznošću i tradicijom krađa i muljaža.
 
Византијска култура нажалост због дисконтинуитета се изједначава са Азијом и ако је у оно доба то био врхунац Европске цивилизације.
To je isto kao da kazes da je sadasnja dominacija Bajerna u Bundesligi vrhunac portugalskog fudbala.
Besmislica svoje vrste.

Inace, kao sto sam rekao, dzaba istoj sva razvijenost kada je bila orijentalna centralizovana despotija - i Katar je sada razvijen do besvesti, pa to ne menja cinjenicu da je anticivilizacijski konglomerat brutalnosti, tiranije i despotizma.
 
Finska......daleko joj lepa kuca kao i celoj Skandinaviji
Ne bi ziveo tamo ni za milion eura mesecno
 
Ево и овде мисаоне гимнастике, са Ахтисаријем и са Рантом. Још једна Нађа Команечи. Да видимо, евентуално, лик и дело Урха Кеконена, можда се он више преклапа са Вучићевим (тј. не можда него сигурно).
А знате онај виц из осамдесетих:
- Како је било на журци?
- Супер - играли смо, певали смо, скакали смо, највише је скочио Мати Никенен...

Могли бисмо овако и о перуанској политици, Љоса је доста писао о томе и ко га је читао није се много зачудио што се Алан Гарсија убио. И онда да правимо претпоставке о Перуанцима, и да их бранимо.

Чему ово, људи? Кога убеђујете тако? Шта ће вам бре ово у животу?

(Није одговор Зајону, његов пост је ОК.)
 
Ono što je za tebe misaona gimnastika, za mene su činjenice. Šta to, od ovoga što sam napisao o Ranti i Ahtisariju, nije tačno?

Mislim, ne moraš da odgovoriš, ne bi ti bilo prvi put.

Ipak, ostaje zapisano da je ta žena pred kamerama celog sveta lagala i tako doprinela našoj satanizaciji i ubrzo potom, bombardovanju.. Kao što je tačno da se kasnije posipala pepelom.. Kao što je tačno da su i Amerikanci pisali da je Ahtisari bio potkupljen od strane Albanaca, i kao što je tačno da je rekao da smo krivi kao narod, ili država- ne menja mnogo, suština je ista. Svojim planom je predvideo otcepljenje Kosova, znači doprineo cepanju Srbije. I nisu išli Srbi da lažu i cepaju Finsku, nego su oni došli ovde.

Sve je to tačno, istorijska istina.

A nadalje, diskutujući o dobrim i lošim državama, možemo samo da zaključimo da u današnjem svetu dobrote i poštenja ima jako malo, da se sloboda čoveka ugrožava na sve strane, da su sva društva manje ili više totalitarna - samo su neka zaogrnuta navodnom demokratijom, a druga su ogoljena, da se obično iza dobre fasade krije trulež, bolesni i, u ovom slučaju o kome se priča- nesrećni i depresivni ljudi.

Pa ti takvi nesrećni za predsednika biraju Ahtisarija, a mi ovakvi nesrećni biramo Vučića, a drugi nesrećni biraju Bajdena, a treći Putina, a četvrti Makrona itd, itd.

Ceo svet je u... da ne kažem čemu.
 
Znaš ono kad dvojica sede u kafani, jedan kaže 'Večeras finale NBA lige', a drugi - 'Ma, 'ebo ih Klinton'.

E, to je to.
 
Vrh