Šta je novo?

Izbori 2024

Gledam da izbegavam ovu temu, ali nisam siguran gde je najbolje da ostavim link ka ovom članku. Dosta dobra i realna analiza od strane briselskog Politico-a: https://www.politico.eu/article/aleksandar-vucic-diplomacy-a-la-carte-serbia-china-russia-west/

"Vučić’s ability to be all things to all people has served him well on the geopolitical stage." Ovo boldujem jer je to bukvalno potvrda da je, voleli ga mi ili ne, ozbiljan igrač!
In neighboring Bosnia-Herzegovina and Montenegro, there are concerns that Serbia is positioning itself as a protector of the substantial Serb populations in those countries.
Vučić rejects such accusations out of hand
 
"Srpski svet" je na fin nacin zamena za katastrofalnu politiku "Velike Srbije" koju sprovodio Seselj. Zato Vucic radi na finjaka, ulaze, cuti i radi, u Srbiji i u drugim ex-yu drzavama gde su Srbi vecina ili u znacajnom procentu. Isto to rade Hrvati u Herceg Bosni, Boki, Vojvodini-Subotici i Zemunu.
Seselj je samo blebetao i kvario sliku: "Hrvatima cemo kopati oci tupim kasikama" gradeci losu reputaciju Srbima.
Mnogo je drugacije sada nego pre 30 godina. Mislim da je lekcija naucena, zato jeste tacan clanak nekako, covek ima 50 godina, nije vise povodljivi klinac od 20... dakle, 30 godina u politici. Od 2008. kad se odvojio od Srs poceo da gradi svoju pricu i fura svoj fazon. Ima znanje i iskustvo, s tim da ima i to nesto ludacki... ne mozes mu se usprotiviti. Mora njegova rec biti poslednja. Svakako smo mesavina diktature i kapitalizma. Srbija je vracena u kapitalizam, tamo gde je stala 1944. Tu joj je i bilo mesto - na Zapadu.
 
Tacno. Ko je danas suveren? Mala smo zemlja. Valjda smo danas malo pametniji, nego ranije da mislimo da mozemo da ratujemo s celim svetom. Fale nam politicari koji su ucili u Parizu, Londonu, Harvardu, Jejlu i Prinstonu.. a ne ovi ko Gljivica Dlacic sto engleski ne zna da bekne ;) Treba ih slati u inostranstvo kao pre 1.i 2.sv.rata. Izem ti zemlju kad je vojska solidna a diplomatija - nula.
 
Tacno. Ko je danas suveren? Mala smo zemlja. Valjda smo danas malo pametniji, nego ranije da mislimo da mozemo da ratujemo s celim svetom. Fale nam politicari koji su ucili u Parizu, Londonu, Harvardu, Jejlu i Prinstonu.. a ne ovi ko Gljivica Dlacic sto engleski ne zna da bekne ;) Treba ih slati u inostranstvo kao pre 1.i 2.sv.rata. Izem ti zemlju kad je vojska solidna a diplomatija - nula.

Ne volim tu liniju razmišljanja. Tako Hrvati i Slovenci razmišljaju i istorijski su uvek bili spremni da žrtvuju suverenost zarad standarda. Srbija je ipak zemlja koja je istorijski pokazala kičmu čak i u veoma nepovoljnim okolnostima.
 
Složio bih se da je priča o suverenosti lažna i jedan vid podmetačine.
Bas tako. Svim ex-yu drzavama su oteti resursi i bukvalno su sve opljackane (prodate budzasto). Ostalo je ponesto, kod nas Telekom, Eps i zemljiste/rude. Vode smo prodali ako se ne varam.
Bas bih voleo da mi neko otvori oci ko je to suveren. Pa ni Nemacka nije suverena, za sve odluke mora da pita Vasington.. zato se guse. Da se pitaju, i dalje bi imali jeftine energrnte od Rusa i sacuvan a ne urnisan Severni tok.
 
Ne samo po pitanju resursa već striktno politički. Da ne pominjem što bi nas nacionalisti koji najviše pominju suverenost rado videli kao rusku guberniju ali bi se to zvao "bratski savez".
 
Gledam da izbegavam ovu temu, ali nisam siguran gde je najbolje da ostavim link ka ovom članku. Dosta dobra i realna analiza od strane briselskog Politico-a: https://www.politico.eu/article/aleksandar-vucic-diplomacy-a-la-carte-serbia-china-russia-west/

"Vučić’s ability to be all things to all people has served him well on the geopolitical stage." Ovo boldujem jer je to bukvalno potvrda da je, voleli ga mi ili ne, ozbiljan igrač!
Lepo si boldovao, served HIM well
 
Ne volim tu liniju razmišljanja. Tako Hrvati i Slovenci razmišljaju i istorijski su uvek bili spremni da žrtvuju suverenost zarad standarda. Srbija je ipak zemlja koja je istorijski pokazala kičmu čak i u veoma nepovoljnim okolnostima.
Сувереност долази из сопствене моћи, интерне владавине права и организованости система а не из политичке незрелости власти. Земља која није у стању да оствари превласт над сопственом мафијом није суверена већ робује криминалним картелима. Грађани морају да моле стране силе да се умешају да им бране интересе и штите од насиља што сваку причу о "народном суверенитету" баца у воду. Србија годинама уназад не може да оствари минимални критеријум једне државе у виду поседовања монопола над употребом силе над својом територијом а камоли да се буса у груди и пркоси стварним државама.

Да је Вучићу и СНС братији иоле стало до "независне Србије" не би провели последњих 5 година покушавајући да силом сломе вољу Србије и наметну рударање литијума од иностране мегакорпорације.

Тако да нас мане више Вучић са својим шупљим флоскулама и драматургијом, "сувереност Србије" може само да дође кроз грађење сопствених привредних/енергетских/правних/демократских капацитета који би омогућили земљи да стоји за себе без ослањања на иностранство. Све остало су будалаштине какве он са времена на време пусти у етар као да баца коску псима да их гледа како се кољу око исте.
 
Mnogo je drugacije sada nego pre 30 godina. Mislim da je lekcija naucena, zato jeste tacan clanak nekako, covek ima 50 godina, nije vise povodljivi klinac od 20... dakle, 30 godina u politici. Od 2008. kad se odvojio od Srs poceo da gradi svoju pricu i fura svoj fazon. Ima znanje i iskustvo, s tim da ima i to nesto ludacki... ne mozes mu se usprotiviti. Mora njegova rec biti poslednja. Svakako smo mesavina diktature i kapitalizma. Srbija je vracena u kapitalizam, tamo gde je stala 1944. Tu joj je i bilo mesto - na Zapadu.
Tako je. I mislim da je nama apoliticnim dosta blizi od bilo koje aktuelne opozicione opcije. Celo moje okruzenje (prijatelji, poznanici, rodbina, kolege) smo apoliticni, ali nam je AV mnogo prihvatljiviji od bilo koje alternative koja trenutno postoji na politickoj sceni. Realno u trenutnim globalnim geopolitickim okolnostima igra dobru igru. Ekonomski isto radi kako treba. Ono sto je najbitnije zeli da iza njega nesto veliko ostane, zato ga zanima infrastruktura, veliki projekti i tako to, lozi ga to, i to je jedna od stvari koju podrzavam (podrzavao bi bilo ko da je na vlasti). Jeste manipulator i autokrata, ali to su meni manje bitne stvari, mnogo mi je bitnije to sto super hendla geopoliticku situaciju i sto ga zanima ekonomski razvoj.
 
Tako je. I mislim da je nama apoliticnim dosta blizi od bilo koje aktuelne opozicione opcije. Celo moje okruzenje (prijatelji, poznanici, rodbina, kolege) smo apoliticni, ali nam je AV mnogo prihvatljiviji od bilo koje alternative koja trenutno postoji na politickoj sceni. Realno u trenutnim globalnim geopolitickim okolnostima igra dobru igru. Ekonomski isto radi kako treba. Ono sto je najbitnije zeli da iza njega nesto veliko ostane, zato ga zanima infrastruktura, veliki projekti i tako to, lozi ga to, i to je jedna od stvari koju podrzavam (podrzavao bi bilo ko da je na vlasti). Jeste manipulator i autokrata, ali to su meni manje bitne stvari, mnogo mi je bitnije to sto super hendla geopoliticku situaciju i sto ga zanima ekonomski razvoj.
jedan cist primer oportuniste. Nema veze sto ce drzava i njeni gradjani biti unisteni usput, vazno je da imamo kulu sa Vucicevim likom. Ako cemo tako gledati stvari, Djilas bi umeo sve to sto si nabrojao, samo jos bolje i efikasnije, sto je dokazao dok je bio gradonacelnik, plus je drustveno bio odgovorniji, jer nije gradio stadione vec vrtice.
 
Vrh