Šta je novo?

Izbori 2024

Slazem se da je to rak rana naseg drustva. I na jakim i nezavisnim institucijama treba raditi sistemski. Rekao bih da su te institucije malo pozda jace nego ranije, ali i dalje nedovoljno da se maksimizuje nas rast.
Па зар ниси приметио да корупција иде од врха власти, да се сви али баш сви главни послови намештају, да нема фер тендера, да имају повлашћене фирме за сваку област и да су све повезане са режимом?
Да ли мислиш да је наше судство добро?
Да ли мислиш да је наша полиција добра?
Да ли мислиш да је наше здравство добро?
Да ли мислиш да је наше школство на свим нивоима како треба?
Да ли си задовољан како раде градске комуналне службе, катастар, инспекције које дају разне дозволе, општински шалтери кад завршаваш било шта административно, пореска управа, царина?
Да ли си задовољан стањем у култури?
Да ли мислиш да имамо добру социјалну заштиту?
Да ли си задовољан стањем саобраћајне инфраструктуре како на нивоу земље тако на нивоу града?
Шта мислиш о стању у спорту, од Џаји, о Вучелићу, о Човићу, о Кокези, о Недимовићу, да ли мислиш да су добри једнако као и менаџменти спорта по Европи и свету?
Да ли си задовољан железницом и ако да куда путујеш?
Да ли имаш проблема са гужвама у друмском саобраћају свакодневно?
 

Ako realno pogledaš u većini ovih oblasti smo napredovali. I samim tim što se ovakve stvari (ništa ne valja i nikad nije bilo gore nego sad) provlače u javnosti, razvodnjavaju fokus sa gorućih problema, i na kraju krajeva pomažu vlastima. Evo npr, neki tvoj Šapčanin pomisli šta sere ovaj Došljak o infrastrukturi, kad sam do skoro išao do Beograda sa glavom u torbi na preopterećenoj magistrali a sada idem autoputem, živeo Vučić...
 
Реално, у већини области јесмо али за 12 година тако нешто је и очекивано и природно, ко год да је тих 12 година био на власти.
Са једне стране СНС секта све представља као њихову заслугу као да пре њих није постојало ништа а са друге опозиција говори о томе како је народ гладан и како никад у историји Србије није било горе што је неозбиљно.
 

Ako realno pogledaš u većini ovih oblasti smo napredovali. I samim tim što se ovakve stvari (ništa ne valja i nikad nije bilo gore nego sad) provlače u javnosti, razvodnjavaju fokus sa gorućih problema, i na kraju krajeva pomažu vlastima. Evo npr, neki tvoj Šapčanin pomisli šta sere ovaj Došljak o infrastrukturi, kad sam do skoro išao do Beograda sa glavom u torbi na preopterećenoj magistrali a sada idem autoputem, živeo Vučić...
Ne znam kako si izvukao vecinu?
Korupcija nikad gora.
Sudstvo , policija ,gore nego sto je bilo, takoreci ne postoje, osim u sluzbi partije.
Skolstvo isto propada. Kultura, blagi uzas.
Privreda polako raste, ali nedovoljno, poredimo se sa Bosnom i Albanijom,plate jesu vece, i zaposlenost,pitanje je dal i realno vece, a jos vece pitanje je koliko je odrziv ovakav nacin rasta privrede na duzi period, pogotovo sto sve ovo ostalo navedeno ne prati to , tako da ce se u jednom trenutku srusiti ko kula od
karata.
Jedino sto ostaje iza njih jeste saobracajna infrastruktura, i to na nivou Srbije, uglavnom samo autoputevi,u Beogradu do sad jedna velika nula
 
Boga mi, zaboravili ste vi kakva je to korupcija bila. Pa ja sam za banalne stvari, tipa upisa deteta u vrtić morao da potežem vezu. Građevinsku dozvolu si mogao da dobiješ samo ako ih sve redom podmažeš. Birokratija je bila čist horor, za neku bedu od naknade za prvo dete si morao da se razvlačiš dve nedelje od institucije do institucije. Sad se to završava za 5 minuta u porodilištu. Za prvi pasoš Srbije mi je trebalo pet dana čekanja u redu da bih uopšte došao na red da ga podignem. Za specijalizaciju su lekari morali da jure veze do samog ministra. Sudstvo nikad nezavisno, rak rana ovog društva, mnogo gora od pandura. Srozavanje školstva nam je donela Bolonja i tržišno nadmetanje fakulteta. Sad svaka bu**** može da završi fakultet. Diploma više ništa ne znači, sve je do pojedinca, da li hoće ili neće nešto da nauči. Meni dođe na razgovor za posao čovek koji ima diplomu BU i nivo znanja mog deteta koje ide u osnovnu školu.

Sve se to zaboravlja, al i treba tako, inače bi čovek poludeo s ovom partokratskom mafijom.
 
Koji fakultet BU je u pitanju i koliko godina ima taj lik? I koji posao je u pitanju
 
Sve se to zaboravlja, al i treba tako, inače bi čovek poludeo s ovom partokratskom mafijom.
Saglasan 100%. I ja mislim da je tako bolje, bolje je sto su ljudi zaboravili te godine. Zamisli samo da ljudi na aktuelne probleme razmisljaju jos i o tome. Mnogi bi flipnuli, ali doslovno. Shodno tome ja potpuno razumem ljude koji su jednostavno zaboravili devedesete i dvehiljadite i koji posledicno tome ne vide i ne osecaju poboljsanja. Ja zbog toga i ne ulazim mnogo u ubedjivanje sa ljudima tim povodom, jednostavno preskocim takve postove za odgovaranje.

Neke stvari ce se popraviti, neke nece nikad (ili nece narednih 5-10 generacija) jer su deo naseg mentaliteta jos od doba Turaka i Tita. Ta 2 perioda su najvise izmenila mentalitet Srbia - u vreme Turaka smo postali aljkavi jer smo se tada trudili da otezamo Turcima bivstvovanje u Srbiji tako sto smo izmedju ostalih koristili pasivno agresivne metode poput izbacivanja djubreta na sokak ispred svog dvorista (zbog toga smo sada aljkavi i ljude u proseku ne zanima nista van svoje kuce/dvorista, mnogi su potpuno ravnodusni na smece na ulici, prljavstinu, ekologiju, sve dok je to van njihove kuce/dvorista...), a posle u Titovo vreme ljudi su postali neradnici zatrovani mentalitetom kolektivizma (sve je nase i sve je nicije). Ta 2 perioda su oblikovala mentalitet danasnjih Srba i mene jako zanima to da proucavam kako bi neke stvari shvatio i razumeo (forumi poput BB mi takodje znace da shvatim neke stvari u mentalitetu ljudi).

Kada sve to imamo u vidu mi smo jos i dobri kao nacija, istina polako se dovodimo u red i polako "nezeljeni efekti" oba perioda nestaju, ali mislim da je glavna stvar koja ce ubrzati tu promenu mentaliteta zapravo ekonomski razvoj. u tom slucaju mozda se oslobodimo tih stvari i za manje od nekoliko generacija, mozda ce nam biti potrebno samo 1 ili 2 generacije, umesto 5-10 da bismo potpuno izasli iz tog mindset-a koji nas koci a koji je posledica 500 godina pod Turcima i 50 godina pod Titom i komunizmom.
 
Boga mi, zaboravili ste vi kakva je to korupcija bila. Pa ja sam za banalne stvari, tipa upisa deteta u vrtić morao da potežem vezu. Građevinsku dozvolu si mogao da dobiješ samo ako ih sve redom podmažeš. Birokratija je bila čist horor, za neku bedu od naknade za prvo dete si morao da se razvlačiš dve nedelje od institucije do institucije. Sad se to završava za 5 minuta u porodilištu. Za prvi pasoš Srbije mi je trebalo pet dana čekanja u redu da bih uopšte došao na red da ga podignem. Za specijalizaciju su lekari morali da jure veze do samog ministra. Sudstvo nikad nezavisno, rak rana ovog društva, mnogo gora od pandura. Srozavanje školstva nam je donela Bolonja i tržišno nadmetanje fakulteta. Sad svaka bu**** može da završi fakultet. Diploma više ništa ne znači, sve je do pojedinca, da li hoće ili neće nešto da nauči. Meni dođe na razgovor za posao čovek koji ima diplomu BU i nivo znanja mog deteta koje ide u osnovnu školu.

Sve se to zaboravlja, al i treba tako, inače bi čovek poludeo s ovom partokratskom mafijom.
Мислим да нико не заборавља корупцију од пре, само када је ставе у поређење са садашњом схвате да она од пре премија, не баш занемарљива али значајно мања. Са садашњом се ништа не може поредити.
 

Ako realno pogledaš u većini ovih oblasti smo napredovali. I samim tim što se ovakve stvari (ništa ne valja i nikad nije bilo gore nego sad) provlače u javnosti, razvodnjavaju fokus sa gorućih problema, i na kraju krajeva pomažu vlastima. Evo npr, neki tvoj Šapčanin pomisli šta sere ovaj Došljak o infrastrukturi, kad sam do skoro išao do Beograda sa glavom u torbi na preopterećenoj magistrali a sada idem autoputem, živeo Vučić...
Да ли смо напредовали у здравству, у просвети, у локалној и републичкој администрацији са којом грађанство има директан контакт?
Из Шапца и даље иду више преко Сремских села него преко новог аутопута, пошто је из угла града долазак до новог моста удаљавање из града. То мисли моја баба да је сада боље, а онда кад је видела где је чак мост запитала се. И сад је више глава у торби на лошој петљи после моста него у Хртковцима и Јарку.
 
Мислим да нико не заборавља корупцију од пре, само када је ставе у поређење са садашњом схвате да она од пре премија, не баш занемарљива али значајно мања. Са садашњом се ништа не може поредити.
Korupcija na višem nivu jača, a ova pilićarska, koja meni direktno remeti život polako nestaje. Tako je i u razvijenim zemljama, ne možeš da podmitiš pandura al zato na najvišem nivou se frljaju milionima.
 
Uzmimo najsiromasniju africku zemlju, tamo pre 15 godina retko ko je imao mobilni a sada ga svi imaju. Da li to znaci da je tamo dobro? Naravno da ne. Moj deda je stalno picao da u mocnoj sfrj u selu je samo majstor imao cekic, i to jedan, a sada odes kod kineza i kupis 20 komada. Neke stvari su se ,hteli mi ili ne , globalno desile i one su zamaskirale neke osnove probleme a koje elite vesto koriste da prikazu kao uspeh. Ne kazu dzaba daj sirotinji jeftin dzins i koka kolu i zavrsio si pola posla
 
Boga mi, zaboravili ste vi kakva je to korupcija bila. Pa ja sam za banalne stvari, tipa upisa deteta u vrtić morao da potežem vezu. Građevinsku dozvolu si mogao da dobiješ samo ako ih sve redom podmažeš. Birokratija je bila čist horor, za neku bedu od naknade za prvo dete si morao da se razvlačiš dve nedelje od institucije do institucije. Sad se to završava za 5 minuta u porodilištu. Za prvi pasoš Srbije mi je trebalo pet dana čekanja u redu da bih uopšte došao na red da ga podignem. Za specijalizaciju su lekari morali da jure veze do samog ministra. Sudstvo nikad nezavisno, rak rana ovog društva, mnogo gora od pandura. Srozavanje školstva nam je donela Bolonja i tržišno nadmetanje fakulteta. Sad svaka bu**** može da završi fakultet. Diploma više ništa ne znači, sve je do pojedinca, da li hoće ili neće nešto da nauči. Meni dođe na razgovor za posao čovek koji ima diplomu BU i nivo znanja mog deteta koje ide u osnovnu školu.

Sve se to zaboravlja, al i treba tako, inače bi čovek poludeo s ovom partokratskom mafijom.
Ako se vracamo unazad , mozemo tako u nedogled. Oni sto su bili 90ih sad su ponovo na vlasti. Nije pitanje kako je bilo , vec da li ove trenutno treba da menjamo. Posto,kao sto rekoh , oko pitanja kako je bilo, granice nema. Pogotovo sto smo vratili one iz 90ih.
Doduse motor za privredu i ekonomiju su zapravo ovi sto su dosli posle 2000ih, Mali , Mihajlovicka, Vesic i td. Oni bi radili isto sto i sad i da su pod Djilasom. Nije da napadam Djilasa, to je jednostavno tako. Vucic je zapravo jedna obicna iskompleksirana bitanga u odnosu na Djilasa. Ti neki hvalospevi da je majstor za spoljnu politiku , su glupost, ispunjava sve sto se trazi od njega, dok nama ovde prosipa budalastine i vredja inteligenciju, i drzi ostatak naroda pod medijskom hipnozom . Zato meni nije jasno zasto ovi “apstinenti” i kao objektivni posmatraci , latentni SNS fanovi, ne glasaju za Djilasa. Vučić je nula za njega, i ovo govorim kao neko ko ne bi voleo da glasa za koaliciju u kojoj je SSP osim ako ne budem primoran takvim izborom.
 
Slažem se, ne treba praviti poređenja pošto je ovo što mi živimo sled i evolucija jednog partokratskog sistema. Nama treba reset da bismo postali normalna zemlja, a taj reset mora da krene od tužilaštva i sudstva. To se već desilo u Rumuniji. Treba nam neko dovoljno hrabar da postane strah i trepet za svakog lopova na vlasti. Čim ne bude nedodirljivih odmah će stvari krenuti na bolje. Al ne, mi ipak mnogo više volimo da sastavljamo besmislene zahteve od 5+ tačaka, pa džoging svake subote, a ovi posle 12 godina vladavine nikad jači...
 
Zato meni nije jasno zasto ovi “apstinenti” i kao objektivni posmatraci , latentni SNS fanovi, ne glasaju za Djilasa. Vučić je nula za njega, i ovo govorim kao neko ko ne bi voleo da glasa za koaliciju u kojoj je SSP osim ako ne budem primoran takvim izborom.
Evo iz licnog ugla: meni više paše Vučić od Đilasa i ostatka opozicije i to je to. Verujem da jako mnogo ljudi koji ne izlaze na izbore isto tako razmišlja i jasno mi je da mi tako održavamo njega na vlasti jednako kao i njegovi glasači, ali meni je to skroz OK. Kao što rekoh Vučić mi je prihvatljiviji od ostalih i to se neće promeniti. Kao što rekoh svestan sam da je autokrata, ali nemam problem sa tim, dokle god su druge stvari koje su mi bitne zadovoljene.
 
Evo iz licnog ugla: meni više paše Vučić od Đilasa i ostatka opozicije i to je to. Verujem da jako mnogo ljudi koji ne izlaze na izbore isto tako razmišlja i jasno mi je da mi tako održavamo njega na vlasti jednako kao i njegovi glasači, ali meni je to skroz OK. Kao što rekoh Vučić mi je prihvatljiviji od ostalih i to se neće promeniti. Kao što rekoh svestan sam da je autokrata, ali nemam problem sa tim, dokle god su druge stvari koje su mi bitne zadovoljene.
Ovo sad prelazi granice racionalnog trolovanja, pogotovo zato sto pricamo o Vucicu.Ok, više ti paše.
 
Uzmimo najsiromasniju africku zemlju, tamo pre 15 godina retko ko je imao mobilni a sada ga svi imaju. Da li to znaci da je tamo dobro? Naravno da ne. Moj deda je stalno picao da u mocnoj sfrj u selu je samo majstor imao cekic, i to jedan, a sada odes kod kineza i kupis 20 komada. Neke stvari su se ,hteli mi ili ne , globalno desile i one su zamaskirale neke osnove probleme a koje elite vesto koriste da prikazu kao uspeh. Ne kazu dzaba daj sirotinji jeftin dzins i koka kolu i zavrsio si pola posla

Па да али ако у суседној Грчкој за време моћне СФРЈ није "само мајстор имао чекић" већ већина грађана, док сада и у суседној Грчкој и у Србији свако може "да оде код кинеза и купи 20 комада" значи да се ситуација објективно поправила. Значи да смо сада ближе стандарду развијених земаља него тада. Нпр.:

1727868776280.png


На крају крајева, могућност да одеш да купиш јефтино код кинеза је последица активног копања рукама и ногама да се придружимо глобалном капитализму и слободној трговини што нисмо имали пре. Ђавола би осетили предности ствари које су се "глобално десиле" да смо остали изоловани и самоуправни. И тада смо имали лошији животни стандард него упоредиве суседне земље које су кренуле другим путем
 
Да ли смо напредовали у здравству, у просвети, у локалној и републичкој администрацији са којом грађанство има директан контакт?
Из Шапца и даље иду више преко Сремских села него преко новог аутопута, пошто је из угла града долазак до новог моста удаљавање из града. То мисли моја баба да је сада боље, а онда кад је видела где је чак мост запитала се. И сад је више глава у торби на лошој петљи после моста него у Хртковцима и Јарку.
Sad baba može brže da dođe kod doktora i BG jer i dalje u većini mesta nema specijalista, i sve ih je manje.
 
Bolonja jeste upropastila obrazovanje, sada dobijate znanje u prašku. Faks ti bukvalno ništa ne znači osim ako ćeš biti lekar, veterinar, advokat, projektant, arhitekta, vrhunski programer ili neka usko stručna zanimanja. Ostalo rade ljudi različih struka koji znaju strane jezike i poznaju rad na računaru. To su svetski trendovi, nismo to mi izmislili. Glupi fudbaler danas ima milione, a nekada je bio srećan da dobije stan i kola.

Bar ja znam gomilu ljudi sa pravim diplomama koji rade poslove koji nisu deo njihove struke. Jednostavno ne zadovoljavaju potrebe tržišta. Čak rade i poslove koje obavljaju ljudi sa srednjom školom. Život teče, nema se vremena za čekanje Godoa.
 
Vrh