Овај чланак Дејана Драгутиновића, докторада на Техничком универзитету у Дортмунду, даје одличну анализу зарада у Србији. Саветујем сваком да прочита.
medium.com/@dejan.dragutinovic/зараде-у-србији-анализа-и-међународно-поређење-2c86d79268e3
1. Медијална зарада из августа 2008. године изражена у данашњим динарима износи 61412 динара. Садашња медијална зарада је у односу на ту реално порасла неких 26%, што је за 3 процентна поена ниже него просечна. Дакле, прича да просек расте јер расту највише зараде се чини као врло вероватна. Она половина запослених која зарађују испод медијане, по свему судећи има спорији раст зарада од оне половине која зарађује изнад медијане.
2. Из вести о штрајку просветних радника 2008. године сазнајемо да је плата гимназијског професора око 33000 динара, што у данашњим динарима износи око 83500. Садашња основна плата професора српске гимназије (који је, узгред буди речено, био један од стубова нације у протеклих 200 и кусур година) је 86000 динара. Реални пораст 3%. Па чак и кад бисмо рачунали зараду са разредним старешинством која износи око 93000 динара, то је реални пораст од само 11%.
3. Из наведеног видимо да раста зарада у Србији има, али да у поређењу са неким земљама централне и источне Европе тај раст релативно низак. Или статистика даје искривљене податке, што је проблем друге врсте и показује велику слабост државе. Зараде не расту довољно брзо, па тако не само да не стижемо неке нама сличне земље у остатку Европе, већ и додатно заостајемо за њима. На све то треба придодати да је држава у протеклих 6 година, након завршетка фискалне консолидације упала у манију трошења, па је и наш јавни дуг порастао за преко 12 милијарди евра у том периоду. Све ће то једног дана неко морати да враћа, стога није искључено ни да ће пензије и плате морати опет да се режу како би се постигла фискална стабилност. Не би било први пут да нам лоше економске одлуке у једном периоду, направљене зарад нечијег политичког профита, праве озбиљне дугорочне економске проблеме.