Šta je novo?

Izbori 2024

Ne objavljuju medijanu za Beograd ali ako je odnos slican kao na nivou drzave onda je oko 800e.
Ako imaju sve podatke u poreskoj ne kapiram zasto ne izbace i medijanu?

Ali tesko da je slicno kao na nivou drzave jer je udeo ekstrema u populaciji znatno veci,
Apsolutna vecina centrala svih firmi je u beogradu pa su i menadžeri i direktori koji primaju drasticno vise od proseka tamo prijavljeni...
 
800 EUR u BG je ništa ako nemaš svoj stan. Kirije sad za stanove koji se ne raspadaju ne idu ispod 400 EUR.

Ako je medijana 800 to znači da pola grada živi od plate do plate i sklapa kraj sa krajem.

Inače ko ne veruje da su plate u BG u proseku 1000 EUR dovoljno je da pogleda oglase za nisko plaćene poslove. Eno Skroz Dobra plaća prodavce u pekari 80-90k neto.

Valuta je devalvirana jako, imati sad platu 800 EUR u BG je kao 500 pre tri godine što se tiče troškova.
To odavno pricam, Evro ne vredi vise od 70 dinara.
 
Inače ko ne veruje da su plate u BG u proseku 1000 EUR dovoljno je da pogleda oglase za nisko plaćene poslove. Eno Skroz Dobra plaća prodavce u pekari 80-90k neto.
Pa to tako kad kazes, onda zvuci kao da jeste 1000 evra prosek.

Jer ako neki pekar ima 90k, koliko li tek onda ima neko visokoobrazovan...

A onda vidis proteste prosvetara jer je kod njih prosek 700 evra.

Itd. itd.
 
Preko 80 profesora je u mojoj gimnaziji, a 20 je odeljenja. Znaci, ni svaki cetvrti nije razredni.

,,U februaru ove godine, prosečna plata zaposlenih u Srbiji iznosila je 94.125 dinara, a u obrazovanju 86.735 dinara".

To je 738 evra.

I kolika je razlika izmedju 80 i 90k dinara i 1050 evra?

Imam utisak da ljudi to olako racunaju kao nesto slicno jer 1050 evra racunaju tu nesto preko 100k dinara.

1050 evra je 123 000 dinara i znacajno je vise od 80, 90k.

Pa kad se u pekari nadju prodavac sa 85k recimo, prosvetni radnik sa isto 85k na primer, sledeca osoba koja udje mora da ima 200k platu da bi to troje imali prosecnu BG platu.
 
Pa kad se u pekari nadju prodavac sa 85k recimo, prosvetni radnik sa isto 85k na primer, sledeca osoba koja udje mora da ima 200k platu da bi to troje imali prosecnu BG platu.

Da ali o tome se radi, prosek ti čine i ovi iznad i ovi ispod. U BG od svih mesta u Srbiji imaš najviše dobro plaćenih pozicija koje vade prosek.
 
Pa to tako kad kazes, onda zvuci kao da jeste 1000 evra prosek.
Pa zato sto i jeste.

Dokle vise ovo. Prosvetari su uvek imali platu nizu od proseka. Kad je beogradska plata bila 50k moja mama je imala 35k dinara.

Ako lazu sad lagali su i tad jer svi ‘argumenti’ koje navodis su i tad stajali.
 
Имате сајт companywall.rs па тамо нађите за сваку фирму у Србији просечне плате (у питању су бруто зараде за 2023. или 2022. за ове који мало касне). Дакле потребно је мало рачунати: бруто на нето, па увећати за раст од датума извештаја.

Свака фирма мора да објави коначан финансијски извештај, никакав то није табу, и свако ко се мало позабавио тиме, може да се увери и сам. Узмите неколико већих фирми из разних индустрија (финансије, дистрибуција, трговина, производња). То су већ довољно репрезентативни примери.

Постоји пуно специјализованих индустрија, у којима су плате далеко веће од просека, и наравно маса оних где доминирају минималци. Свако може до сутра да наводи бабл-примере, али у просеку то је што је.
 
Pa lagali su i ranije, reko sam pet puta.
 
Poslednja izmena:
Имате сајт companywall.rs па тамо нађите за сваку фирму у Србији просечне плате (у питању су бруто зараде за 2023. или 2022. за ове који мало касне). Дакле потребно је мало рачунати: бруто на нето, па увећати за раст од датума извештаја.

Свака фирма мора да објави коначан финансијски извештај, никакав то није табу, и свако ко се мало позабавио тиме, може да се увери и сам. Узмите неколико већих фирми из разних индустрија (финансије, дистрибуција, трговина, производња). То су већ довољно репрезентативни примери.

Постоји пуно специјализованих индустрија, у којима су плате далеко веће од просека, и наравно маса оних где доминирају минималци. Свако може до сутра да наводи бабл-примере, али у просеку то је што је.
Za Nordeus drzava racuna neto veci nego sto radnici dobiju.
 
I onda dođe neki Rus iz Yandexa sa 6.000 $, i pokrije dva vrtića i tri OŠ za prosek.
Znam bar 20 primera manipulacije, ne bih da otkrivam jer to su neki ljudi sa nekim zivotima. Da ne idem u individualne primere, eto ti Nordeus koji ima vecu razliku izmedju bruto i neto od ostalih, ali drzava je ocigledno odlucila da im racuna neki prosek.

I onda tamo devojka ostane u drugom stanju, ode malo po drzavnim institucijama i shvati da joj racunaju vecu platu nego sto stvarno ima, sto joj u tom konkretnom slucaju ispadne dobro 😁

A sto bi rekao Vucic, ako je jedan glas ukraden, izbori su nelegalni, tako i ovde, ako znamo jedan primer, sve se dovodi u pitanje.

Inace, to jeste prosecna plata verovatno, da nije, pocrkali bi ovde. Samo sto to nije zvanicna prosecna plata.

Eto ti Sapic, nekim neprofitabilnim sportom se bavio i to pre 20, 30 godina, posle sta je radio, bio predsednik opstine, sad gradonacelnik, to su neke 100 i nesto hiljada plate.

Zida tamo zgradu prakticno na Bezanijskoj kosi, ima 4 (slovima CETIRI) vile na Kosmaju... a plata 1400 evra.

I on konkretno ne da pare okolo, ali neki tako drugi budza podeli deo para rodbini, prijateljima... pa ljudi prezive nekako mesec.

Postoje te pare u Beogradu, da pomnozis broj zaposlenih sa 1050 evra, vrti se ta lova u Beogradu, samo ove budze to ne prijavljuju sve, a gomila ljudi radi na crno i snalazi se na sve nacine.

I to jeste prosek, samo ne zvanicni. Jer da je to zvanicni prosek, plus sve sto ne ulazi u statistiku, pa ovde bi bila Svajcarska.
 
Жао ми је Беки, толико си срчан, и енергичан, али ниси у праву. Сличну расправу имали смо и око предвиђања изборних резултата.

Мислим да је 3, 4 поста дневно довољно од сваког од нас на било којој теми, па и овој.
 
Ne postoji nacin da dokazem da sam u pravu. Niti vi da nisam.

Niti tvrdim da jesam.

Sad sam ostao kod kuce, ali sinoc sam sedeo u drustvu gde je nas troje imalo prosek nekih tri i po hiljade evra pa mi ne pada na pamet da bilo sta na osnovu toga zakljucujem. To je babl.

Znam kako se zivi.

Vodim se nekom zdravom logikom, vi podacima radikala koji su slagali milion i jedan podatak za milion i jednu stvar. I znam mehanizme koje koriste da lazu.

Slazem se sa svim vasim argumentima, Rusi, IT, prosek izvlace ove gore glavonje... samo sam opet duboko ubedjen da su ovo lazni podaci.

Ne kazem da je daleko od ovoga prosek, nije sad da tvrdim da je prosek 600 evra. Samo kazem da mislim, po mnogim stvarima koje znam, da nije ni 1050.
 
I onda tamo devojka ostane u drugom stanju, ode malo po drzavnim institucijama i shvati da joj racunaju vecu platu nego sto stvarno ima, sto joj u tom konkretnom slucaju ispadne dobro 😁
To je druga stvar, ukupna masa isplaćenih stimulacija i bonusa na nivou firme nekako utiče na plate na trudničkom bolovanju. Što je dobra stvar za trudnice, pogotovo u firmama koje isplaćuju velike bonuse.
 
Pametnije od vas bi bilo da mi je neko rekao koliko ovaj Savo u mom potpisu zauzima prostora i da ga maknem, da ne zauzima pola teme i usporava forum :ROFLMAO:

Tek sad ga vidim, nisam ni ulazio sa kompa.

Nisam ni znao koliko sam ga ispromovisao, mogao bi neku kintu da uplati, da jos vise dignemo prosek :ROFLMAO:
 
Jbt imaš 9130 postova čoveče... 😁

Ali "pametnije od vas bi bilo" 😊 hehehe...
 
Moram da priznam da apsolutno verujem da su prosečne i medijalne plate tolike, isto kao što sam prvi dan kako sam video vest pre par godina, apsolutno verovao dramoseru i ovde napisao da će prosečne plate 2025. biti onolike koliko je i kazao! Očigledno inflatorni model rasta ima taj neki tempo. Najveći deo ovog nominalnog rasta je inflacija, ali ne poričem da postoji i minimalni realni deo rasta, koji se opet najviše može pripisati potrošnji iz straha od galopirajuće inflacije. Kao neko kreiranje potrošačkog društva pod pritiskom (sutra će biti skuplje). Inače verujem da će realne kamate duže biti negativne (veća inflacija od nominalnih kamata) i da nemaju luksuz da to obrnu!

Verujem iz prostog razloga zato što imaju egzaktne podatke za apsolutno svaku prijavljenu platu i odgovarajuće poreze i doprinose. Čvrsto verujem da tu nema muvanja i da se tu ne krade (isto kao što se na izborima ne krade dok se broje glasovi). Sa druge strane, ono što apsolutno ne verujem je tačnost aproksimacija inflacije ovom ili onom metodologijom, mislim da je potcenjuju i za to ima i očiglednih dokaza u samoj metodologiji o kojima sam pisao ranije (efekti supstitucije, hedonizma, način na koji računaju housing cost itd). Uzgred i metodologije se menjaju i ažuriraju češće nego što mislite, ne sad da se može reći da je u pitanju sabiranje baba i žaba, ali svaka nova promena koju sam video/pročitao vest, potceni još malo inflaciju, a javnosti se pokušava predstaviti neki kontinuitet metodologije merenja! Koliko decenija kažu samo brojku, a tu se menjalo ihaha.

Zvanična inflacija za ovih 5 (nepunih) godina je kumulativno nekih par procenata ispod 50%, što ide u prilog ovima koji kažu da je to realna inflacija. Ne slažem se ni sa njima, a ni sa ovima koji kažu da je 150%! Prvo iz razloga koji sam opisao, a drugo što ne pogađaju ta poskupljenja podjednako sve. Bitan je ponder u potrošnji tog prosečnog/medijalnog čoveka, koji je ovde generalno siromašan, a tu je situacija takva da su te najneophodnije stvari i najviše poskupele! Subjektivno, inflacija je između 75 i 100% za taj period! Šta briga Nikolu Jokića što je paradajz poskupeo i 1000% npr, neka pojede i 3kg svakog dana, nebitno ako mu je lupam najveći ponder u troškovima trava za konje i plate radnika koji ih čuvaju, a cena toga se nije menjala uopšte npr? Daću i još 1 subjektivni primer, mi koji radimo sa inostranstvom, ova razlika u inflaciji nas pogađa još više, još veći nam je pad standarda uporedno!

Drugo, najiskrenije verujem da su prosečna primanja i veća, jer ne računaju rad na crno ili prijavljivanje na minimalac! Kako god, prosečna plata nije toliko merodavna, zbog desnih ekstrema, što neko lepo reče. Medijalna plata je ono što je bitno i ona je 600 eur na nivou Srbije, dakle 50% zaposlenih ljudi zarađuje mesečno toliko ili manje! Dakle to je prosečan stanovnik Srbije, taj koji zarađuje 600 eur! Da li je to uspeh? Da li je to održiv model opstanka? Dakle govorimo o zdravim, pravim, radno sposobnim ljudima koji mesečno sa 140K dinara treba da žive i da se reprodukuju sa 2+ dece da ne bi nestali kao narod! Da li je to moguće, šta ako jedan ne radi, ne može da radi? Šta sa onima koji nemaju svoj stan, kuću?

Taj odnos između prosečne i medijalne zarade bi mogao da se koristi možda kao neki koeficijent raslojavanja među zaposlenima (dakle ne uvodi ni kapital kao varijablu, to je posebna kategorija, možeš biti pun kao brod sa prinosima od kapitala i medijalnom platom, ovo je samo odnos zaposlenih.
 
To što je "prosek" 1000e ne znači da svako treba da ima minimum toliko. Tako statistika fukcioniše, imaš dete od 5 godina i dedu od 75 godina, prosek godina 40, a nijedan ne može da je.e. Svi se hvataju za to isto kao i za plate pekara od 90-100k. Kao da je to plata u svakoj pekari, a ne u jednoj pekari sa najvećom gužvom u jednom gradu, sa većinom rada u noćnim smenama i to moraš i da pečeš i prodaješ da bi ostvario tu zaradu. Zar stvarno mislite da prodavac u pekari ima 100k za jednu normalnu dnevnu smenu i da moraju da traže preko oglasa i plakata radnike?
 
Ma, pekar u Bacevcu ima 250k i tajlandsku masazu posle posla placenu od poslodavca.

Enivej, samo da porucim pre spavanja Gojeu/Goji/Gojetu da sad slede prvo Beobuild izbori gde cemo da osurimo, pa nek on na onim Vucicevim u nedelju tacno pogadja, a ja masim 🤣

Drugu poruku bih posvetio Nokiju koji otvara neke kvizove gde moram bar deset poruka da otkucam na svako pitanje koje postavim i da ljudima odgovaram jesu li pogodili i onda mi se tu cudi sto imam 9k postova 😠🥸

Idu izbori, opet nas radikali pletu u svoju mrezu, gledajte jel vam bolje Savino otkopcano dugme na kosulji ili Dobricin fejk ten i glasajte za ono sto vam se svidja vise, manite se Malog doktora i njegovih podmetacina.

Eskpo je onaj glavni Ekspo i to ce biti najveci dogadjaj u svetu 2027. godine, kostace toliko koliko kazu da ce kostati, ali ce nam se to vratiti visestruko jer ce doci 50 miliona Bugara, Mali je doktor nauka, Sapic isto, a prosecna plata je 1050 evra ✅
 
Vrh