Šta je novo?

Izbori 2024

Ako imaš 10 ljudi ispod 600e i jednog političara od 2000e, on jeste malobrojan ali je digao prosek na 720e :) Naravno da je normalno da visokoplatežni ljudi dižu prosek. Zato stari grad ima najveći prosek jer tu živi najviše platežnih ljudi iz cele Srbije. Problem i jeste mikrookruženje jer ljudi koji zaradjuju manje obično znaju više tih što zaradjuju manje, a visokoplatežni se druže sa visokoplatežnim. Zato se gleda i medijalna i prosek.
 
Ako imaš 10 ljudi ispod 600e i jednog političara od 2000e, on jeste malobrojan ali je digao prosek na 720e :) Naravno da je normalno da visokoplatežni ljudi dižu prosek. Zato stari grad ima najveći prosek jer tu živi najviše platežnih ljudi iz cele Srbije. Problem i jeste mikrookruženje jer ljudi koji zaradjuju manje obično znaju više tih što zaradjuju manje, a visokoplatežni se druže sa visokoplatežnim. Zato se gleda i medijalna i prosek.
Ne moras mi objasnjavati kako funkcionise statistika. Politicara sa zvanicnom platom od 2000e i nema toliko da bi bili statisticki relevantni. Poslanici imaju manje od toga a njih ima 250 u celoj Srbiji. Ej predsednik drzave zvanicno ima 170k platu. To sto dosta njih kroz razne kombinacije uzme visestruko vise od toga je druga prica ali pitanje je sta se od toga vidi kao plata.
 
Ne mora da bude "političar", dovoljno je da bude na javnoj funkciji sa velikom platom. Da, slažem se da kroz muljanje, a pogotovo "dnevnice" uzmu dosta više gde se ne vidi, isto kao i radnik koji zaradi na crno dodatno. Eto centarfor ima zvanično platu 600e, na crno dobaci do 1000e ali tih 400e ne udje u statistiku tako da bi prosek bio još veći :)
 
Od 2016. porodica koja je uzela kredit, 150-200 rata skuplja, 100 vise na benzin, 200 min eura vise u prodavnici eto ode 500e to je vec 120.000.
Ovde neki ljudi kao da nemaju kuceta ni maceta nego ceo dan sede u stanu placaju internet (a i to je otislo duplo, da bi se nadomestilo besplatna mts kablovska koja se deli), i jedu kifle od 40 dinara. Eto pojeftinio je gradski prevoz, doduse poraslo ucesce u zivotnom osiguranju koje je pozeljno za ulatzak u isti.
Što se mene tiče svi da imaju 5000 eura i da zivimo kao bogovi nista ne bi imao protiv.
Svaki politicar koji drzi do sebe ima platu i jos 4-5 odbora i razne fincije na kojima uzima pare.
 
Zato se i nekim ljudima čini da je 60k pre 10tak godina kao sada 150k. U neku ruku i jeste jer oni koji su zaradjivali tada 60k i danas 60k razlika je poprilično velika jer im danas ne pokriva troškove života. Oni koji su zaradjivali 1000e tada i 1300e danas samo im je opala kupovna moć. Realno je to kao što kaže Defke oko 90k, možda malo više u zavisnosti od potrošnje.
 
Ako ćemo po Big mek indeksu, pre 10-11 godina Big mek obrok bio 350 dinara.

Ali to je ipak bilo dosta davno, obično se upoređuje sa 2019, a tu mislim da Gojetov red veličina stoji.
 
Znaci nista od navedenog nije 150% skuplje, da bi opravdalo izjavu 150k je ono sto je nekad 60k bilo.

Na stranu sto za dosta navedenog ne znamo prethodnu cenu. Koliko su bile jagode, koliko su bile banane, koliko je bila kirija?
Кирија била 250е сада 500е. Конкретно за тај стан, у просеку је отишла за дупло по људима које познајем.
За банане сам морао да консултујем интернет, каже 2022. банане биле најниже 110 дин.
Јагоде узимао за испод 250 прошле године.
За производе које сам навео цене, њих мораш пронаћи у одређеним продавницама. Рецимо банане су негде константно не испод 150, за сардине сам већ навео да можеш у лидлу пронаћи јефтиније, остали већи маркети држе јаку цену.

Што се тиче туризма, ол инклузив у Турској платио 900е 2022. сада тај идти хотел 1020е.
Колега је рекао да је пре пар година плаћао 450е негде у Турској, сада је око 900е та иста понуда.
 
Od 2016. porodica koja je uzela kredit, 150-200 rata skuplja, 100 vise na benzin, 200 min eura vise u prodavnici eto ode 500e to je vec 120.000.
Ovde neki ljudi kao da nemaju kuceta ni maceta nego ceo dan sede u stanu placaju internet (a i to je otislo duplo, da bi se nadomestilo besplatna mts kablovska koja se deli), i jedu kifle od 40 dinara. Eto pojeftinio je gradski prevoz, doduse poraslo ucesce u zivotnom osiguranju koje je pozeljno za ulatzak u isti.
Što se mene tiče svi da imaju 5000 eura i da zivimo kao bogovi nista ne bi imao protiv.
Svaki politicar koji drzi do sebe ima platu i jos 4-5 odbora i razne fincije na kojima uzima pare.
Ovako, ako imas nekakvu potrosacku korpu, kako god da je sastavis, jedini nacin da imas 150% vece troskove, je da apsolutno svaka stavka u toj korpi poskupi 150%. Ako je nesto poskupelo 30%, nesto 50%, nesto 100% a samo nesto 150%, nikako ne mogu troskovi biti 150% veci, ako ti je potrosacka korpa ista.

U ovom trenutku ti se raspravljas sa matematikom i nacinom na koji procenti funkcionisu.
 
Дефинитвно је та изјава за 60.000 > 150.000 преувеличана да одзвања јаче у ушима гледалаца.
Оно што је сигурно је да су цене почеле нагло да расту последње две године рецимо а да плате то нису испратиле.
 
Дефинитвно је та изјава за 60.000 > 150.000 преувеличана да одзвања јаче у ушима гледалаца.
Оно што је сигурно је да су цене почеле нагло да расту последње две године рецимо а да плате то нису испратиле.

Ovde imas statistiku neto plata, kao i razliku izmedju nominalnog i realnog (smanjenog za inflaciju) rasta. Najveci udar na standard je bio 2022-2023. I tada su i zarade realno pale i pored nominalnog povecanja od 15%. Trenutno mi se cini (a i statistika pokazuje) da su poskupljenja usporila, dok plate i dalje nominalno solidno rastu (za sad).

Prosecan standard jeste bolji nego 2019. samo ne ni blizu 80% bolji kao sto bi nominalna prosecna zarada nagovestila. Imamo taj psiholoski momenat gde se pad uvek percipira jace od rasta, pa je tesko o tome racionalno pricati. Na zalost, deluje da opozicija ni na tome ne uspeva da poentira.
 
Ne uspeva da poentira jer se bave glupostima i prepucavanjima ko će da uzme više. Ko je gledao debatu jasno mu je o čemu pričam. A i ta "debata" je čista glupost, sat vremena nije dovoljno da svako iznese i obrazloži svoj stav za razne teme. Izgleda kao čisto mazanje očiju javnosti u smislu "eto dali smo i opoziciji da priča na nacionalnoj televiziji" ali smo im smanjili vreme da mogu da pričaju. Od sat vremena bar 40minuta je otišlo na prepucavanja Malog i Save.
 
Ovde drzava pre svega uopste ni ne zna ko koliko zaradjuje. Da li su nesposobni da racunaju ili se prave ludi da bi im prosek izgledao veci, ne znam.

Npr. za ljude u Nordeusu misle da zaradjuju vise nego sto stvarno zaradjuju jer racunaju neki prosek i procenat od bruto plate, a ti ljudi zaposleni tamo ne primaju tolike plate nego manje.

Sto radnicima nekad ispadne super sto drzava misli da im je veca plata nego sto jeste, na primer kad ostanu u drugom stanju.

Takodje, to sto je u vasem okruzenju tako neki prosek mozda, i u mom je da se razumemo, to ne znaci da ima veze sa realnoscu.

Ne znam sto se onda toliko ljudi hvali tim platama od 100 do 150k, to npr. cujete ljude da su zadovoljni, da su se snasli, napredovali i hvale se okolo tim ciframa.

Mojoj mami isto tako neka prijateljica kada je zadovoljna sinom ili cerkom i kaze da je napredovao/la na poslu i sad ima 1000 ili nesto preko 1000 evra platu.

Ko se hvali prosecnom platom, jel se pre par godina neko hvalio sa 400 evra?

Jel u BG-u prosek da budes neki vodja tima, direktorcic...?

Manite me SNS matematike.

Ovo je Beograd

Broj-stanovnika-po-opstinama.jpg


A nije Beograd radim u Erport sitiju pa uzmem onaj mini bus i idem do Dorcola na pice i svi ljudi na poslu, u mini busu i na kafici deluju da imaju para. Tako je ovde neko jednom opisao Beograd i kako svi u mini busu od Belvila do centra izgledaju kao ljudi koji lepo zive.

Krenite malo po 90 posto BG naselja i sela i recite im da je prosecna plata 1050 evra.

Radikali namestaju sve zivo, za par dana su izbori gde ce sluziti sa milion i jednom prevarom da namaknu procente koji im trebaju. Naucili su svaki trik koji postoji u svakom poslu da navuku onoliko koliko im treba za propagandu.

I onda dodje neko i slozi se sa njihovim lazima zato sto on i njegovo okruzenje od pet ljudi se uklapa u tu pricu.
 
Ovde drzava pre svega uopste ni ne zna ko koliko zaradjuje. Da li su nesposobni da racunaju ili se prave ludi da bi im prosek izgledao veci, ne znam.

Npr. za ljude u Nordeusu misle da zaradjuju vise nego sto stvarno zaradjuju jer racunaju neki prosek i procenat od bruto plate, a ti ljudi zaposleni tamo ne primaju tolike plate nego manje.

Sto radnicima nekad ispadne super sto drzava misli da im je veca plata nego sto jeste, na primer kad ostanu u drugom stanju.

Takodje, to sto je u vasem okruzenju tako neki prosek mozda, i u mom je da se razumemo, to ne znaci da ima veze sa realnoscu.

Ne znam sto se onda toliko ljudi hvali tim platama od 100 do 150k, to npr. cujete ljude da su zadovoljni, da su se snasli, napredovali i hvale se okolo tim ciframa.

Mojoj mami isto tako neka prijateljica kada je zadovoljna sinom ili cerkom i kaze da je napredovao/la na poslu i sad ima 1000 ili nesto preko 1000 evra platu.

Ko se hvali prosecnom platom, jel se pre par godina neko hvalio sa 400 evra?

Jel u BG-u prosek da budes neki vodja tima, direktorcic...?

Manite me SNS matematike.

Ovo je Beograd

Broj-stanovnika-po-opstinama.jpg


A nije Beograd radim u Erport sitiju pa uzmem onaj mini bus i idem do Dorcola na pice i svi ljudi na poslu, u mini busu i na kafici deluju da imaju para. Tako je ovde neko jednom opisao Beograd i kako svi u mini busu od Belvila do centra izgledaju kao ljudi koji lepo zive.

Krenite malo po 90 posto BG naselja i sela i recite im da je prosecna plata 1050 evra.

Radikali namestaju sve zivo, za par dana su izbori gde ce sluziti sa milion i jednom prevarom da namaknu procente koji im trebaju. Naucili su svaki trik koji postoji u svakom poslu da navuku onoliko koliko im treba za propagandu.

I onda dodje neko i slozi se sa njihovim lazima zato sto on i njegovo okruzenje od pet ljudi se uklapa u tu pricu.
Jeste, sad su se setili da namestaju, a kad je prosek bio 300e, tada nisu namestali. I tad je medijana nekako bila ista ko prosecna.

Svaki put kad krene da se prica o prosecnoj plati ova prica. Razumite konacno kako statistika funkcionise i sta znaci prosek a sta medijana.

I ne gledam po svom okruzenju, da gledam po svom okruzenju tvrdio bi da je prosek 2k, ali sam svestan upravo te druge strane raspodele koja smanjuje ukupnu cifru.
 
Sto se tice debate, Savo je bas razocarao.

Osim klasicnog radikalskog prepucavanja sa Malim i jeftine demagogije (Mali njemu o Rokfeleru i Sorosu, Savo njemu odgovara sa Blerom i Klintonom), vidi se taj nedostatak programa o kome stalno pricam.

Ok, shvatili smo da grad krade 600 miliona evra. Ok, to ce biti pare kojima ce se resavati odedjene stvari.

Ali lik ne zna osnovne stvari.

Njegov odgovor glasi: Znate, grad krade 600 miliona evra, tim novcem resava problem otpadnih voda. A kako? Pa znaaate, to su svi uradili u Evropi, mi cemo prekopirati, imam ja strucnjaka sa Jejla, verujte mi na rec.

Onaj iz MI je ispao daleko ozbiljniji.

Ok je ta prica oko ustede para, ok je i da se prekopira sta valja, ok je da imas strucnjaka, ali mora kandidat da zna dve recenice da kaze oko toga. Narocito sto su vec znali koja su pitanja i narocito sto je jako malo vremena i niko ne ocekuje od njega ne znam kakvo znanje jer cak i da sve zna, nema vremena da sve kaze.

Ok, sprecavamo korupciju i tako dobijamo 600 miliona, ok, to ce voditi strucnjak sa Jejla, ok, kopiramo uspesne primere iz drugih prestonica, ali onda moraju da uslede dve konkretne recenice iz programa sta i kako i da zavrsi sa time da sada nema vremena, ali da se sve detaljnije moze procitati u programu na njihovom sajtu.

I kao sto sa gorem napomenuo, muka mi je i od ko tebe Rokfelerom, ti njega Blerom. Treba radikalima to nabijati, ali isto tako bih i voleo da zbog mene/nas prvo normalno odgovori na to pitanje pa nek posle napada Malog. Jer to i jeste legitimno pitanje i nek da odgovor, kakav god da je.
 
Njegov odgovor glasi: Znate, grad krade 600 miliona evra, tim novcem resava problem otpadnih voda. A kako? Pa znaaate, to su svi uradili u Evropi, mi cemo prekopirati, imam ja strucnjaka sa Jejla, verujte mi na rec.

Onaj iz MI je ispao daleko ozbiljniji.
Baš tako, samo prepucavanja samo ovaj iz Mi je kvalitetno pričao i pozivao na pravu diskusiju. Čak je i Dobrica napadao Malog gde mu deca idu u školu, da li koristi javni prevoz i slično... Ništa konkretno nije rekao.
 
Dobrica je bio dobar na početku u vezi privatizacije i bezbednosti javnog prevoza, čak je i trolejbuse pomenuo. Posle se ućutao i pustio Malog i Savu da se izrvu oko tema koje nisu Beogradske.Po meni je trebao biti asertivniji da ne kažem agresivniji.
Mi lik samo poziva na struku, a struka i sada odlučuje ali po nalogu politike pa smo u kanalu.
Savo samo vrti oko korupcije 640 miliona i slabo zna oko grada, to se videlo nastupom.
Mali došao da pegla Savu i pomalo Dobricu.
 
Mogao da bude gengbeng Malog, samo cinjenice i znanje, a ispao je smor i politicari rade sta politicari oduvek rade.
 
Baš tako, samo prepucavanja samo ovaj iz Mi je kvalitetno pričao i pozivao na pravu diskusiju. Čak je i Dobrica napadao Malog gde mu deca idu u školu, da li koristi javni prevoz i slično... Ništa konkretno nije rekao.
Meni je to bilo ok, i treba da im deca idu u drzavne skole, da se lece u drzavnim domovima zdravlja, da koriste javni prevoz(naravno ne svi i ne stalno) i td, ne znam zasto je to van konteksta
 
Nisam mogao da gledam debatu, ali me bas zanima da li je uopšte vođena kako treba. Voditelj treba tu da postavlja pitanja i da dotiče teme vezane za grad, a da svako odstupanje od odgovora "sankcioniše" oduzimanjem reči. Mogu se oni prepucavati u privatno vreme, mogu iznositi činjenice o urađenom (i neurađenom) u nekoj drugoj emisiji. Ali građane treba da zanima i treba da čuju šta svako od pojedinačnih kandidata ima da ponudi kao rešenje na najveće probleme u gradu. Ovako koliko vidim dobismo rijaliti umesto debate.
 
Nisam mogao da gledam debatu, ali me bas zanima da li je uopšte vođena kako treba. Voditelj treba tu da postavlja pitanja i da dotiče teme vezane za grad, a da svako odstupanje od odgovora "sankcioniše" oduzimanjem reči. Mogu se oni prepucavati u privatno vreme, mogu iznositi činjenice o urađenom (i neurađenom) u nekoj drugoj emisiji. Ali građane treba da zanima i treba da čuju šta svako od pojedinačnih kandidata ima da ponudi kao rešenje na najveće probleme u gradu. Ovako koliko vidim dobismo rijaliti umesto debate.
 
Za 1050 evra platu.

Jos se nadju i budale medju nama da je brane 🤣
 
Vrh