Šta je novo?

Izbori 2024

Realno, dobar potez SNS-a da dovedu Malog.

Da sam samo gledao ovu debatu, glasao bih za BB ili MI 😁
 
Jeste al za dvoje zamalo. Moja na belo 600 i zenina 500. Strci tih 50 ojra :) to je taj beogradski minimalac i zna najbolje nas kolega @Bender Rodriguez
A ne, ja samo prenosim stručnu ocenu uvaženog kolege Space Motion. On je autor prošlogodišnje tvrdnje da je Beogradski minimalac tada iznosio 60.000.

Nisam dobio odgovor od njega koliko iznosi ove godine. Cenim da je, po njemu, premašilo 90.000.
 
Републички завод за статистику:

“Медијална нето зарада за март 2024. године износила је 72 979 динара, што значи да је 50% запослених остварило зараду до наведеног износа.”
 
Medijalna zarada u Beogradu je veca, plus je prosecna uvek veca od medijalne. Ako je prosecna na nivou drzave 800e sad uopste nije neverovatno da je u Bg-u 1050e. U centralnim opstinama i vise.
 
Iz statistike za realnu prosecnu zaradu treba izbaciti iz racunice politicke namesnike - poslanike i sve koji su postavljeni u i za ime politickih namesnika kao i zaposlene kod privatnih lica (sa zaradom vecom od 3 propisana minimalca) koji imaju ugovorene poslove sa drzavom a i povezani su sa politickim namesnicima.

Moram da pohvalim @Vračarac koji je pomerio ili je dojavio ekipi da malo pomeri kontenere pa se ne vide bas paralerno sa klupom vec se sada vide kada se se upotrebi kicma za pomeranje glave.
 
Eto vidiš, baby steps. Još par decenija pa ćemo imati normalan politički razgovor i vlast u službi građana.
 
Medijalna zarada u Beogradu je veca, plus je prosecna uvek veca od medijalne. Ako je prosecna na nivou drzave 800e sad uopste nije neverovatno da je u Bg-u 1050e. U centralnim opstinama i vise.
Ja evo ne znam nikog da ima toliku platu, to je totalno nerealno za Beograd
 
Pa u pekarama je 100.000 plus i to ne za burek majstore oni idu vise.
Ja iskreno ne poznajem nikoga od 30-40 godina ko ima manje od hiljadu evra platu a znam ih dosta koji imaju vise i to dobrano
Ali opet nije bitna plata nego troskovi zivota.
Pre 5-6 godina se bolje zivelo sa 60.000 nego sada sa 150.000
 
Ja evo ne znam nikog da ima toliku platu, to je totalno nerealno za Beograd
Oko mene skoro svi imaju vise od toga, cesto i nekoliko puta vise.

Pa u pekarama je 100.000 plus i to ne za burek majstore oni idu vise.
Ja iskreno ne poznajem nikoga od 30-40 godina ko ima manje od hiljadu evra platu a znam ih dosta koji imaju vise i to dobrano
Ali opet nije bitna plata nego troskovi zivota.
Pre 5-6 godina se bolje zivelo sa 60.000 nego sada sa 150.000
Jeste da standard nije rastao srazmerno platama ali i to da je sve poskupelo preko 100% je isto glupost.
 
Pa u pekarama je 100.000 plus i to ne za burek majstore oni idu vise.
Ja iskreno ne poznajem nikoga od 30-40 godina ko ima manje od hiljadu evra platu a znam ih dosta koji imaju vise i to dobrano
Ali opet nije bitna plata nego troskovi zivota.
Pre 5-6 godina se bolje zivelo sa 60.000 nego sada sa 150.000
Pričam za Beograd. Nije da ne znam ljude sa manjim platama ali mislim da se baš ne trude ili baš ne znaju da rade ništa specijalno. Ili se plaše promene posla i zarobljeni su u istoj firmi dugo godina.
Sve ljude svojih godina koje poznajem imaju 90 000 dinara plate pa naviše. A to ide i do 2-3000 evra.
Zanatski poslovi su u platnoj ekspanziji zbog znatnog deficita. Lakše naći advokata nego električara ;)


Baš sam pominjao skoro da je na Amanu na Karaburmi godinu dana stajao oglas da se traže radnici.

Vozač kombija 100 000 dinara
Mesar 80 000
Fizički radnik 60 000. Kažu niko se ne javlja.
 
Oko mene skoro svi imaju vise od toga, cesto i nekoliko puta vise.


Jeste da standard nije rastao srazmerno platama ali i to da je sve poskupelo preko 100% je isto glupost.
Храна поскупела и нема краја, кафане, кафићи ресторани скоро дупло, брза храна дупло, летовања зимовања више него дупло, молерај, и већина грађевинских услуга тродупло ,можда се још гардероба и обућа држе више мање на неких 20-30 посто поскупљења.
Да не помињем некретнине и ту рупу без дна
 
Ja znam dvoje koje rade za minimalac, neki po 65 hiljada, neki 90-100, brat i snajka zajedno manje od 130.
 
Храна поскупела и нема краја, кафане, кафићи ресторани скоро дупло, брза храна дупло, летовања зимовања више него дупло, молерај, и већина грађевинских услуга тродупло ,можда се још гардероба и обућа држе више мање на неких 20-30 посто поскупљења.
Да не помињем некретнине и ту рупу без дна
Dobar deo hrane nije poskupeo duplo, racuni, gorivo, usluge, kirije, vecina robe isto nije otisla ni blizu duplo.

Nema govora da je 60k pre 5-6 godina kao 150k danas. 90k bi se i mogli sloziti.
 
Ne moze tako da se gleda. Gledas udeo u mesecnim troskovima. Sta me briga sto je ulje ostalo na istoj ceni to mi je trosak 100 dinara mesecno. I racun sto sam placao struju 3000 a sada 4500, to možda nije duplo ali to mi ne opterecuje toliko budzet. Na kraju meseca sve kada stavis na papir, tvrdim da se ranije zivelo bolje sa platom od 60ak hiljada.
Danas se u pekaru ne ulazi bez min 500 dinara mada je i to knap. Za 2000e ranije odem na maldive bez razmisljanja, a prosle godine tivat ode vise od toga. Kirije su otisle kako nisu, belvil pre pet sest godina sam jurio da nadjem nekoga da plati 500 e sada 900 i to me mole da im ne otkazujem
 
Како ви то живите у Београду, још ћу се преселити тамо.
Ево Нови Сад:
- Кирија скочила за 200е (на личном примеру) прошле године. Исти стан се пре мене издавао за 50 мање тако да је реално скочила за 250е за мање од годину дана.
- Сардине нема испод 120 дин осим у Лидлу, пре пар година сам их узимао за око 70 дин.
- Бурек (пита са сиром да не наљутим прекодринце) нема испод 180 дин.
- Јагоде ове године нису биле испод 300 дин, један дам су биле за 200 дин.
- Банане најниже током године 130 дин.
- Онај збрегов протеин пре 4 год узимао за неких 120 дин, сад је неких 250 дин.
- Одређени лек који се редовно узима скочио за четвртину цене прошли месец.
- Јунећи бут се не сећам кад сам узео, био 800 дин сад је 1.100.
- Гирос био 350, сад је 500.
- Такси отишао дупло за пар година.
- Цена квадрата, пример Петроварадина који је 2020. био мање од 1500 еура сада је близу 2000.

Ово је на брзину из главе.
 
Jeste al za dvoje zamalo. Moja na belo 600 i zenina 500. Strci tih 50 ojra :) to je taj beogradski minimalac i zna najbolje nas kolega @Bender Rodriguez
U duelu je lepo Borislav rekao, oustite te priče o prosečnoj zaradi kad 60% ljudi zaradi manje od 600e. Prosek dižu političari i visokoplatežni ljudi u Beogradu.
 
Ne moze tako da se gleda. Gledas udeo u mesecnim troskovima. Sta me briga sto je ulje ostalo na istoj ceni to mi je trosak 100 dinara mesecno. I racun sto sam placao struju 3000 a sada 4500, to možda nije duplo ali to mi ne opterecuje toliko budzet. Na kraju meseca sve kada stavis na papir, tvrdim da se ranije zivelo bolje sa platom od 60ak hiljada.
Danas se u pekaru ne ulazi bez min 500 dinara mada je i to knap. Za 2000e ranije odem na maldive bez razmisljanja, a prosle godine tivat ode vise od toga. Kirije su otisle kako nisu, belvil pre pet sest godina sam jurio da nadjem nekoga da plati 500 e sada 900 i to me mole da im ne otkazujem
Pa bukvalno tako i gledam. Ne moze kupovna moc opasti 150% ako je samo 30% izdataka i robe toliko poskupelo, a sve ostalo manje.

Jedino ako ti komplet primanja odlaze samo na namirnice koje su najvise poskupele i putovanje na Maldive, onda mozes reci da je danasnjih 150k jednako 60k pre 5-6 god.

Ako ipak kupujes i neko gorivo, odecu, kiriju, placas racune, hranu koja nije duplo poskupela, onda je ta izjava glupost.
 
Како ви то живите у Београду, још ћу се преселити тамо.
Ево Нови Сад:
- Кирија скочила за 200е (на личном примеру) прошле године. Исти стан се пре мене издавао за 50 мање тако да је реално скочила за 250е за мање од годину дана.
- Сардине нема испод 120 дин осим у Лидлу, пре пар година сам их узимао за око 70 дин.
- Бурек (пита са сиром да не наљутим прекодринце) нема испод 180 дин.
- Јагоде ове године нису биле испод 300 дин, један дам су биле за 200 дин.
- Банане најниже током године 130 дин.
- Онај збрегов протеин пре 4 год узимао за неких 120 дин, сад је неких 250 дин.
- Одређени лек који се редовно узима скочио за четвртину цене прошли месец.
- Јунећи бут се не сећам кад сам узео, био 800 дин сад је 1.100.
- Гирос био 350, сад је 500.
- Такси отишао дупло за пар година.
- Цена квадрата, пример Петроварадина који је 2020. био мање од 1500 еура сада је близу 2000.

Ово је на брзину из главе.
Znaci nista od navedenog nije 150% skuplje, da bi opravdalo izjavu 150k je ono sto je nekad 60k bilo.

Na stranu sto za dosta navedenog ne znamo prethodnu cenu. Koliko su bile jagode, koliko su bile banane, koliko je bila kirija?
 
U duelu je lepo Borislav rekao, oustite te priče o prosečnoj zaradi kad 60% ljudi zaradi manje od 600e. Prosek dižu političari i visokoplatežni ljudi u Beogradu.
Politicari koji zaista zaradjuju dosta su malobrojni (a vecinom ti prihodi i ne ulaze u statistiku jer su muljaza).

Naravno da visokoplatezni ljudi dizu prosek. Tako valjda statistika sustinski funkcionise svuda na planeti. Isti ti ljudi su dizali prosek i kada je prosek bio 300e.
 
Можемо да причамо на два начина:

1. Релативно: Све је поскупело, нешто мање, а нешто и двоструко. Данас се теже живи, плате нису довољно порасле да испрате раст трошкова. Нека занимања су данас ипак доста више плаћена (нарочито занати).
2. Прецизно, уз употребу бројева. У овом случају нема разлога за нервозу. Не може се изјавити да је 60,000 пре неколико година, било више него 150,000 сада, и нападати на онога ко то оповргава, јер почетна тврдња није ни близу тачна. Могло је да се каже да плата 2020. од 100,000 је сличне куповне моћи, као 150,000 сада, и мислим да не би било оволико дискусије.
 
Vrh