Šta je novo?

IT kompanije i Frilenseri (Freelance) - porezi, propisi

Procitah celu temu i da razdvojimo tri stvari:

=========POREZ=========
Uopste nije sporan.

=========PENZIONO============
Filenseri nemaju nista od penzionog, bukvalno nista jer im se ne racuna staz tako da price o starosti bolesti i sl. su potpuno nebulozne jer penziju mozes da ostvaris tek kad imas 15 godina staza, sve manje od toga, odnosno uplaceno bez staza je poklonjeno drzavi. Kraj price. Sve ostalo je zlonamerno pljuvanje frilensera.

=========ZDRAVSTVENO=========
Mogu i sad da ga placaju frilenseri kao nezaposleni. Koliko se secam poslednji put bilo je 20tak evrica mesecno.
Placanje unazad nema smisla posto na to nisu imali pravo niti mogu da ga iskoriste u proslosti, a tek kamate na sve to nisu ni za komentarisanje.

Kome nije jasno neka ponovo procita deo o penzionom.

P.S. Profa je za ono o cemu prica u pravu, ali on svesno izbegava sustinu. Ponovo procitati deo o penzionom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843527#p843527:h4vq5c50 je napisao(la):
Igor » Tue Apr 20, 2021 6:11 pm[/url]":h4vq5c50]Pa koliki je udeo "frilensera" u privredi Srbije?
onako uopsteno..
pa recimo da u ministarstvu finansija cene (avioni kamioni) da je prosecna zarada frilensera 80 000 din mesecno???
i onda bi mogli da prihoduju 30 miliona evra mesecno x12 meseci=360 mil godisnje.
da bi napravili opravdanje kako su frilenseri opasni utajivaci poreza onda su tu umesali i jutjubere kriptovalutere... frilensere koji su sistem administratori..SEO strucnjaci...produkt dizajneri a u stvarnosti to je mozda tek svaki hiljaditi.
 
Ljude koji se klade :D To mi je najjaci deo. Da slucajno ne propadne Balkan Bet, koji posteno placa pdv u Srbiji a zli "freelancer kladionicari" ne daju pola drzavi. :kafa:
 
Prvo "Freelancer" ne postoji, to je neutemeljena kategorija koja realno ništa ne znači. Ima mnogo argumenata zašto neki posao jeste ili nije freelancing, i niko ne može da povuče liniju i kaže "Ja sam frilanser, nisam privrednik" itd. Ako predaješ engleski Kinezima preko neta, zašto si ti freelancer? Ukrupni bazu klijenata, otvori online agenciju/školu za predavanje engleskog, i kao D.O.O plati 15% plus penzioni/zdravstveno? Šta će Srbiji 200,000 "frilensera" kad bi se u normalnim zemljama taj broj ukrupnio u 2,000 privrednika. Ulažite kapital zajedno ako već nemate, otvarajte "online graphic design studios" ili "Global Language Academy" šta god...Zaradujete strani novac i vučete kapital iz inostranstva u Srbiju, svaka čast. Ali izdvojite tih 15% i uplaćujte za penziju i zdravstvo. Freelanceri nemaju poslodavca, vi nezavisno pružate vaše usluge i nemate obavezu da se pojavljujete na posao od ponedeljka do petka, baš lepo, ali plati porez i shvati da moraš sam da uplaćuješ za društveno osiguranje.

Drugo, priča kako frilenseri jedva dobace 30,000 dinara a mogu tek da sanjaju o 50,000....ako je to istina onda ne može se reći da je to grupa racionalnih pojedinaca. Evo naj banalniji primer, možeš proći gradom i videćeš svaki treći lokal traži "konobare, kuvare, osoblje". Sa bakšišom nećeš (U BG i NS) zaradjivati manje od 43,000. Dalje, u Šimanovcima imaš pozicije sa platom 50,000-70,000 zavisno od firme. Srbija ima hroničan nedostatak vozača, poznajem ljude koje voze kamion za 130,000-160,000 dinara a nemaju ni 25 godina. Kad vam neko kaže da "nema posla", šta želi time da kaže je "neću da TE poslove radim". Nema posla u Liberiji i Avganistanu, za Srbiju taj izgovor pada u vodu. Za one frilensere koje jedva krpe kraj s'krajem, vama se onda ne isplati da radite bez 40,000 dinara minimum, ako je to istina onda gubite i vreme i živce kad možete s'manje truda da zaradjujete više novca a da pritom imate penziju i zdravstvenu zaštitu.
 
Danas dok sam se vozio kroz grad svojim Bentlijem kupljenim od utajenih poreza kao nekadašnji frilenser, mislio sam o sledećem:

Kako izgleda mentalni i intelektualni sklop ljudi koji dižu hajku i raduju se što će država finansijski da osakati i time sahrani 90% frilensera, odnosno ljude koji jedva dobacuju do iznosa srpskog mininalca, a pritom nemaju nikakva prava, nikakav glas, nikakvu penziju, zdravstveno osiguranje, niti staž...

Koliko zajedljiv treba biti za tako nešto... :violina:

Poslednje što ostaje prosečnom balkanskom zajedljivcu jeste dizanje hajke i likovanje kada država uvede nove harače i za klinčadiju koja preko leta radi moleraj i iznosi šuta iz podruma. A s obzirom da se i na tome uveliko radi, uskoro ćemo i to moći da gledamo. Kako se jedan Srbin raduje što će drugome država da otme pare za 200e što je zaradio za moleraj ili nošenje preko letnjeg raspusta.


Mnogo je nesrećnih ljudi u ovom društvu koji kipte od besa i frustracija na svoje šefove, firme, državu ili rodbinu. Ali pošto nemaju hrabrosti i kičme i sposobnosti da se njima suprotstave, leče te svoje unutrašnje probleme sladeći se tuđom nesrećom. Bukvalno se došlo dotle da ljudi koji preziru svoje firme i državu, su toliko inertni i preplašeni, a opet toliko truli iznutra, da će radije da likuju nad nekim kome se otkida pola i od minimalca... samo da oni sami ne moraju da izađu u štrajk protiv svojih šefova ili u protest protiv države, i izbore se za svoja prava i svoje kolege. Tužno. Vrlo tužno.
 
Ja jedino ne mogu da razumem zašto se toliki broj ljudi ostrvio na frilensere zato što su se pobunili protiv države, tražeći regulisanje svojih prava i obaveza.

Svi dobro znamo koliko je država korumpirana i koliko je apsolutno svaki deo sistema potpuno truo i nepravedan. I svako će reći da su cene benzina previsoke, da se EPSu opraštaju milijarde dugova, da se tenderi nameštaju, da se utucavaju milioni evra u KK/FK Partizan i Zvezdu, da bratija po mafijaškom principu pljačka gde god može i koliko može, i još hiljadu drugih primera... ne mareći nimalo za narod.

A onda - kada jedan deo društva podigne glas protiv toga, govoreći "nećemo da nas pljačkate, hoćemo da nam razumno regulišete status pa da svi igramo po tim pravilima, JER STE ZATO BIRANI" - komentatori ovog problema staju u odbranu države, tobož braneći krhki poreski poredak i vladavinu prava. Gde vi braćo živite? U Švajcarskoj? U Diznilendu? Ko normalan uopšte može da stane na stranu ove vlasti u bilo kom konfliktu sa bilo kojim slojem društva?

Veštački i tendenciozno se stvara utisak da su frilenseri bahata grupica ljudi koja ne želi da plaća porez, dok se namerno ignoriše suština problema - imaš obaveze ali nemaš nikakva prava, a državu ne interesuje da poboljša status i sebi i narodu, već ISKLJUČIVO DA UZME PARE. I to se pravda činjenicom da smo svi obespravljeni, pa hajde onda i da frilenserima podmetnemo nogu, da bismo makar svi bili jednaki u svojoj bedi.

Bukvalno sve što čujem je "šta vi sad hoćete, plati šta ti traže i ćuti", i ne mogu da se otmem utisku da je dobar deo komentatora sa ove teme ili zajedljivi loši ljudi, ili žele da održe status quo radi sopstvenih sitnih interesa, kako bismo nastavili da živimo u ovoj žabokrečini dok svi ne pocrkamo ili ne odemo preko.

Siniša Mali da vlada još 400 godina.
 
Zato što nemaju hrabrosti da se sami suoče sa svojim problemima i sa onima koji im ih stvaraju.
A puni su besa i frustracija, pa moraju to negde da izbace. I onda gde će, šta će, ajde da se sve to istovari po frilenserima, gastarbajterima, sezoncima...

Eto to je cela suština.
 
Evo vam primer odnosa uredjene države i "frilensera". Pa vi gledajte dal vam je baš tako teško u Srbiji. "As a freelancer in Canada, you declare your freelancing payments as BUSINESS income on the Form T2125. Filing taxes as a freelancer As a general rule, you should always set aside 25% of your income for taxes (set aside more if you're in a higher tax bracket and/or collect GST). You're taxed only on your net income which is your total income minus all your expenses".

Dakle, kad mi kažemo da treba da se plati 15% poreza, nismo zatucane Srbende koje ne razumeju vaš dubokoumni "freelance" rad, nego i mi, kao i vi, želimo da se uvedete u poreski sistem i da imate neophodnu zaštitu kao ostali gradjani Republike Srbije, kao i minimalne poreske obaveze prema društvu. Niko ovde ne mrzi frilensere, niko ne želi da plaćate retroaktivno porez ili neke drakonske stope od 60%, ali nemojte se rugati normalnim argumentima pošto vidim na iskrena pitanja nemate odgovore. Opet, ako jedva dobacuju iznos srpskog minimalca, postavlja se racionalno pitanje, kakav je mentalni sklop osobe koji bi da živi u neizvesnosti zbog ne plaćanja poreza, da nema zdrastveno osiguranje i penziju, i da uz sve to jedva dobacuje Srpski minimalac....a pritom sam u prethodnom postu već nabrojao 3-4 posla koji plaćaju mnogo mnogo bolje, uz svu neophodnu socijalnu zaštitu.
 
Kada u normalnim zemljama neko štrajkuje ili protestuje zarad većih i boljih prava, prolaznici i javnost kažu ''bravo, svaka čast, neka se bore!''
Kada u Srbiji neko štrajkuje ili protestuje zarad većih i boljih prava, prolaznici i javnost mu upućuju psovke, kletve, pretnje i kontriranja.


To sam video mnogo puta lično kada bih prolazio pored protesta i štrajkova npr radnika preduzeća ispred Andrićevog venca ili u Nemanjinoj... i to sada isto gledam, samo u drukčijoj izvedbi, u ovom slučaju sa frilenserima.

Državni aparat i partija suptilno i lukavo rade na tome da se u Srbiji stvori atmosfera gde svako ko digne glas zbog bilo čega, automatski biva poistovećen sa lezilebovićima, ili kriminalcima, ili stranim plaćenicima, ili ludacima, ili parazitima (zavisno od potrebe i od okolnosti).

Ljudi koji su prošlog leta izašli na ulice i rekli državi da ne pomišlja da opet uvodi kućni Kovid pritvor, su proglašeni za ludake i ravnozemljaše.
Radnici železnice, ekološki aktivisti, protivnici stran(ačk)ih štrokavih industrija u zemlji, proglašeni su za subverzivne političke aktere.
Frilenseri su proglašeni za parazite i kriminalce. I tako dalje, i tako dalje...

Rezultati i manifesti tih delovanja vidljivi su čak i na ovoj temi. Ljudi se međusobno slade tuđom nesrećom i mukom. I dok jedne teraju u zatvor ili dužnička ropstva, druge, koji zaista jesu kriminalci i paraziti, potpuno ignorišu. Opet, zato što su im država i partija tako rekli.
 
I još ti cinično predlažu da se zaposliš kao konobar, magacioner, šofer... i onda su ljudi šatro bahati što neće da rade te poslove, jer su se školovali za lekara, prevodioca, inženjera, arhitektu a NE MOGU da nađu posao u struci ako i sami ne zaigraju SNS kolo.

Hoćemo li svi da radimo niskokvalifikovane poslove i da se zadovoljavamo minimalnim? Težimo li da živimo kao u Bangladešu ili makar kao u Češkoj i Poljskoj, ako su Nemačka i Švajcarska za naših života već nedostižni? Da li je to život dostojan čoveka?
 
A pa to svakako.

Moj je životni san oduvek bio da nakon 18 godina provedenih u klupi i nad knjigom, radim kao šofer u, gde ono beše... Afganistanu i Liberiji?


P.S.
I da čuvam bilborde i mašem ručicama i zastavicama na serijskim otvaranjima mostova i skverova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843563#p843563:3ib47gsa je napisao(la):
BalkanRoyale » Уто Апр 20, 2021 10:46 pm[/url]":3ib47gsa]Evo vam primer odnosa uredjene države i "frilensera". Pa vi gledajte dal vam je baš tako teško u Srbiji. "As a freelancer in Canada, you declare your freelancing payments as BUSINESS income on the Form T2125. Filing taxes as a freelancer As a general rule, you should always set aside 25% of your income for taxes (set aside more if you're in a higher tax bracket and/or collect GST). You're taxed only on your net income which is your total income minus all your expenses".

Dakle, kad mi kažemo da treba da se plati 15% poreza, nismo zatucane Srbende koje ne razumeju vaš dubokoumni "freelance" rad, nego i mi, kao i vi, želimo da se uvedete u poreski sistem i da imate neophodnu zaštitu kao ostali gradjani Republike Srbije, kao i minimalne poreske obaveze prema društvu. Niko ovde ne mrzi frilensere, niko ne želi da plaćate retroaktivno porez ili neke drakonske stope od 60%, ali nemojte se rugati normalnim argumentima pošto vidim na iskrena pitanja nemate odgovore. Opet, ako jedva dobacuju iznos srpskog minimalca, postavlja se racionalno pitanje, kakav je mentalni sklop osobe koji bi da živi u neizvesnosti zbog ne plaćanja poreza, da nema zdrastveno osiguranje i penziju, i da uz sve to jedva dobacuje Srpski minimalac....a pritom sam u prethodnom postu već nabrojao 3-4 posla koji plaćaju mnogo mnogo bolje, uz svu neophodnu socijalnu zaštitu.

Brajko moj, kad ovde bude mogao svako da se pošteno zaposli na mestu za koje se školovao, tad je okej da porediš Srbiju i Kanadu.

Srbija je zemlja sa najvećim brojem radnika na internetu po glavi stanovnika NA SVETU, i to je anomalija i rezultat sve truleži i nerada u institucijama sistema. Na samom vrhu te liste su jednako trule zemlje, kao što su Ukrajina, Belorusija, Bugarska, Makedonija, Jermenija, Filipini... To bi već trebalo da vam dovoljno kaže. Nikako nije slučaj da se gomila prevaranata dosetila kako da prevari državu. Svako se snašao kako je umeo da ne bi crkao od gladi ili bio na socijali, ili u krajnjoj liniji pobegao iz zemlje.
 
Igrom slučaja, znam nekoliko ljudi koji se bave prevođenjem nemačkog preko interneta. I ono što mi govore je da Nemci neće da prevode preko interneta, a te poslove radi isključivo sirotinja iz naših banana država.

Nemac prevodilac sa diplomom filološkog fakulteta za nemački jezik ne želi da frilensuje preko interneta jer ima šansu da se stabilno zaposli kao čovek, zaradi kao čovek, i živi kao čovek. Srbin prevodilac sa diplomom filološkog fakulteta za nemački jezik u svojoj zemlji može da crkne i primoran je da se dovija ovako, kako ne bi životni vek proveo na birou.

P.S. Primer mi možda nije potpuno adekvatan jer Nemac nema šta da prevodi na nemački u Nemačkoj :D
Ali stoji primer školovanog lingviste za bilo koji strani, nematernji jezik. Recimo španski. Nemac će se u svojoj zemlji fino zaposliti i raditi kao prevodilac za španski, sa adekvatnom nadoknadom i svim pravima, Srbin će ostati nezaposlen do sudnjega dana.
 
I da prima etikete, uvrede, kletve i zajedljiva likovanja.


S druge strane, sećam se kad sam pre jedno 8 godina radio kao statista. Na jednom od poslednjih snimanja (hvala Bogu), imao sam priliku da slušam čoveka koji ima neku svoju malu firmu, kako je uspeo da uvrsti svoju firmu u neki program za pomoć malim preduzetnicima i kako muze te pare svakog meseca iako de facto nije finansijski ugrožen. Ne mogu da se setim o čemu je bila reč, jer sam tada o poslovanju i preuzetništvu znao manje nego danas Poreska uprava i Ministarstvo finansija o radu preko interneta. Ali znam da je bila neka priča kako je uspeo da zezne državu i da se ubaci na listu ''ugroženih'' ili možda nešto kao ''ekološko svesnih'' i da dobija povraćaj od države svakog meseca. Verovatno ovo drugo, nešto na konto ekologije.

Ljudi koji su ga slušali su mu se divili i slavili tu njegovu lukavost. Kao, kakav car, kakav kralj, pelješi državu, hahaaa, to care!!! A u ovom slučaju kada frilenseri ništa ni od koga ne uzimaju, nego samo ne daju svoje stečeno, nazivaju se parazitima, prevarantima, kriminalcima, štetočinama...


Kao što kaže onaj u ''Tri karte za Holivud'' - ''ovaj narod je neprijatelj ove države!''' tako sada u ovoj ''modernoj'' Srbiji važi ''svi na minimalcu su štetočine i kočničari ove države!!!''
 
Kao da je svima u redu što je ovde sve naopako. Lekar će da radi kao šofer, ali će šofer da radi kao ministar. Inženjer građevine će da obrće prasiće u pečenjari, a vlasnik pečenjare će da bude direktor EPSa. Nije nego!

I još se se neko drzne da iz sve snage brani takvo ustrojstvo države.
 
nisam upoznat sta i koliko ministarstvo finansija priznaje frilenseru kao troskove koje moze odbiti od bruto prihoda.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843581#p843581:1vkesk80 je napisao(la):
tzoran1 » Уто Апр 20, 2021 11:40 pm[/url]":1vkesk80]nisam upoznat sta i koliko ministarstvo finansija priznaje frilenseru kao troskove koje moze odbiti od bruto prihoda.

„Svaki frilenser koji je u prethodnih pet godina zarađivao ispod 56.000 dinara mesečno oslobođen je plaćanja poreza“, istakao je Siniša Mali.

Prema računici ministarstva, frilenser koji je zarađivao 700 evra, plaćao bi na ime duga za poreze i doprinose 7,4 evra mesečno ( po trenutnom kursu to je 870 dinara) tokom narednih deset godina, odnosno na 120 rata.

Mali je ostao pri stavu da je rešenje koje je ponuđeno dobro i fer i da ne targetira one sa najmanjim primanjima.

Frilenseri, pak, poručuju da im – ukoliko ovakva zakonska rešenja budu usvojena, sleduje dužničko ropstvo i veliki nameti u budućnosti.

Cilj ovakvih propisa je, ukazuju – da frilensing nestane.

„Pojeftinili su stari dug, a obračun poreza za naredni period poskupeli toliko da nikome ko zarađuje više od 200, 300 evra mesečno neće biti isplativo da se bavi frilens poslovima, već će morati da se registruje kao preduzetnik“, ukazuju u Udruženju radnika na internetu.

Prema predlogu Vlade Srbije, oličenom u izmenama dva pomenuta zakona, frilenserima bi se, za sve prihode zaključno sa 30. septembrom, priznao neoporezivi deo od 32.000 dinara mesečno (384.000 dinara godišnje) i normirani troškovi (poresko oslobođenje) od 43 odsto.

Prema toj računici, svi oni koji su mesečno prihodovali do oko 56.000 dinara u proteklih pet godina, odnosno godišnje do 674.000 dinara, ne bi trebalo da imaju zaostali dug na ime poreza i doprinosa.

Međutim, od 1. oktobra, neće važiti poresko oslobođenje od 43 odsto, niti 32.000 dinara neoporezovanog iznosa, već će frilenseri na buduće prihode imati samo neoporezivi deo od 18.300 dinara mesečno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843579#p843579:1aoid1wn je napisao(la):
Smederevac » Uto Apr 20, 2021 11:34 pm[/url]":1aoid1wn]Kao da je svima u redu što je ovde sve naopako. Lekar će da radi kao šofer, ali će šofer da radi kao ministar. Inženjer građevine će da obrće prasiće u pečenjari, a vlasnik pečenjare će da bude direktor EPSa. Nije nego!

I još se se neko drzne da iz sve snage brani takvo ustrojstvo države.

Zanimljivo je da ne ceniš dovoljno svoj doprinos ovom ustrojstvu. Dok god je mejnstrim hvatanje krivina, izbegavanje obaveza, nepoštovanje zakona, korupcija, poslovi ispod žita tako će nam biti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843609#p843609:1bty1cl3 je napisao(la):
StariPosmatrač » Сре Апр 21, 2021 9:09 am[/url]":1bty1cl3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843579#p843579:1bty1cl3 je napisao(la):
Smederevac » Uto Apr 20, 2021 11:34 pm[/url]":1bty1cl3]Kao da je svima u redu što je ovde sve naopako. Lekar će da radi kao šofer, ali će šofer da radi kao ministar. Inženjer građevine će da obrće prasiće u pečenjari, a vlasnik pečenjare će da bude direktor EPSa. Nije nego!

I još se se neko drzne da iz sve snage brani takvo ustrojstvo države.

Zanimljivo je da ne ceniš dovoljno svoj doprinos ovom ustrojstvu. Dok god je mejnstrim hvatanje krivina, izbegavanje obaveza, nepoštovanje zakona, korupcija, poslovi ispod žita tako će nam biti.

Još je zanimljivije da nemaš pojma o čemu pričaš. Ja nisam frilenser, ali stajem u odbranu tih ljudi.

A ove bajkovite pošalice o "dok god to radite tako će nam i biti" ostavi za nekog drugog. Ovde će u praksi da se desi da će država da slomi kičmu ljudima koji nečim nisu zadovoljni (i svima ostalima koji u budućnosti podignu glas) i nastaviće da svom snagom ne rešava svaki problem koji postoji, dok se sutra ne sete da i tebi i meni žele da lome kičmu jer su osetili da mogu da nam iscede još para. Oni i njihova braća, sestre i kumovi sve bogatiji, a ti, ja i frilenseri sve bedniji.

Pričamo o državnom aparatu koji sam predstavlja najdrastičniji i najočigledniji primer hvatanja krivina, izbegavanja obaveza, nepoštovanja zakona, korupcije i poslova ispod žita. Paz' da ne poverujem u dobru nameru Siniše Malog i Ane Brnabić da se poštuje zakon i red.

Ne zoveš se ti džabe posmatrač
 
Žalosno je što ne shvataš da je problematika na mnogo većem nivou od frilensera. Naš mentalitet je u kanalu...

Plaćaš redovno struju, dobiješ 5% popusta, ovaj što ne plaća dobije 15% i reprogram.

Frilenserima daju 58000 neoporezivo, a nesrećna kasirka na platu od 32000 plaća 12000 svaki mesec.

Ko je ovde lud?
 
Potpuno si u pravu da je naš mentalitet u kanalu. Kada neko likuje što će ljudima koji jedva dobacuju minimalac, a nemaju nikakva prava, neko da otme pola zarade, to je stvarno znak teškog oboljenja mentaliteta i kulture.

Usput, koliko ti frilensera znaš koji zarađuju tih 56.000 mesečno? Koliko ih znaš koji uopšte prebacuju 32.000 duže od 3 meseca?

Isto pitanje važi i za sve ostale na temi što reže na frilensere.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843663#p843663:1q4a0ux1 je napisao(la):
StariPosmatrač » Сре Апр 21, 2021 1:12 pm[/url]":1q4a0ux1]Žalosno je što ne shvataš da je problematika na mnogo većem nivou od frilensera. Naš mentalitet je u kanalu...

Plaćaš redovno struju, dobiješ 5% popusta, ovaj što ne plaća dobije 15% i reprogram.

Frilenserima daju 58000 neoporezivo, a nesrećna kasirka na platu od 32000 plaća 12000 svaki mesec.

Ko je ovde lud?

Hajde informiši se šta frilenserima daju a šta ne daju, po predlogu zakona koji planiraju da usvoje. Imaš moj post samo malo iznad, pa pročitaj kakav će to biti harač i onda se vrati ovde pa mi prokomentariši, interesuje me tvoje iskreno mišljenje.

"Otpis dugova" i 56.000 neoporezivih za minuli period su samo priznanje da nisu radili svoj posao i nisu umeli da ga rade, pa se sad cenjkaju kao na pijaci. Lud bi bio onaj ko bi platio taj porez iako poreska uprava nije umela da ga sračuna. Zašto bi građanin bio zadužen da snosi posledice zabune koja je nastala krivicom vrhovne poreske institucije jedne zemlje? Ko je trebalo da zna kako da uplati poreze i doprinose ako poreska uprava ne zna?
 
Postaneš paušalac i plaćaš 100-200 evra u zavisnosti od delatnosti. Imaš zdravstveno, penziono, kupiš duševni mir i sve radiš po zakonu... Šta je problem? Ako si talentovan kao neki forumaši ovde zaradiš 50 hiljada evra godišnje, platiš 1-2-3 hiljade poreza i doprinosa. Šta ćeš lepše? Ja (a i ti) na 50 hiljada evra plaćam poreze i doprinose preko 30 hiljada evra.

A najvažnije od svega, ide ti staž i zdravstveno i ne bude ono "pitaće te starost gde ti je bila mladost" da sprcaš šest banki sa nula dana radnog staža.
 
50.000 evra godišnje... :lol: :lol:

Za 90% frilensera, čak i 500 (rečima: PET STOTINA) evra je nedostižan san. A ovde se lup... bubnjari o 50.000 e godišnje odnosno preko 4.000 e mesečno... :lol: :violina:
 
Vrh