Šta je novo?

Iseljavanje iz Srbije

Kako stoji stvar sa iseljavanjem u Rusiju?
Tamo ima dosta manjih gradova koji imaju sve, i bolnice i skole itd.
 
Kada razmisljamo o iseljenu cesto slusamo price o tzv "srecnim zmeljama".
O cool ljudima koji se "osmehuju".
U ove srecne zemlje spadaju one gde bhiovi stanovnici u anketama kazu da se osecaju srecnima.
Recimo Island, Finska, Svedska, Danska...

Postoji zanimljiva koincidencija. Mnoge od ovih zemalja u vrhu su primene antidepresiva po stanovniku.


28358.jpeg
 
Mozda zato sto je kolicina mentalnih bolesti u vecini drustava zaista ogromna? Ove zemlje imaju veci obuhvat samo, reklo bi se. Nema tu nikakve "koincidencije". Kod nas gomila hronicno nelecenih...
 
Nama propisne terapije, stručnjaci i lekovi ne trebaju jer mi u Srbiji ni nemamo depresiju. Zato što depresija i anksioznost ni ne postoje. To su izmišljene bolesti. Samo pitajte prosečnog Srbendu, ili Miroljuba Petrovića ili NSPM ili tako neke velikane. Oni će vam sve objasniti.

Litar rakije ili boks cigareta dnevno i neće vam ništa moći ne samo depresija, nego bilo koja druga bolest, pogotovu one izmišljene.
 
бу**** са Исланда пије лекове док господин из Србије ужива алкохолизам који води у насиље у породици и тако осигураца овај процес и осталим укућанима и генерацијама.

Исто тако у богатим земљама највише људи умре од срца, али то није зато што им је здравство лоше, него зато што је то уств "умирање од старости".
 
Nije budalastina i mogu da ti kazem iz prve ruke. Zivot u Srbiji je daleko zdraviji nego US, osim par izuzetaka (tipa Havaji). Island, Norveska i Svedska su horor drzave za zivot. Iskreno pre bi u Bujanovcu ziveo nego u Norveskoj :)
 
Papir trpi sve, internet jos vise. Kakva kolicina gluposti o zdravlju zivota u Srbiji. Od zagadjenja, odsustva kontrole hrane, kvaliteta proizvoda, nemogucnost pravne zastite u bilo kom slucaju... Sramotno je porediti Bujanovac i Norvesku, kao sto nije normalno porediti BNV sa nekim pristojnim arhitektonskim delom. Sizofrenija ili spin, ali je prosto odsustvo dobrog ukusa.
 
Ma vazi. Zivis tamo nemas vitamina D. Pijes lekove. Telo se raspada jer jedes krš hranu posto je normalna preskupa. Opet lekovi. Depresiju iskreno koja vlada u Norveskoj lekovima ne mozes ni da izlecis. Ja zaista ne kapiram ljude koji idu negde gde sunca nema 6 meseci. Nebuloza totalna.

Sedi tu gde si ako nemas neki skill uzmi neki jeftini plac malo dalje i gaji nesto. Koja Norveska kavi bakraci. Nego to ovi nasi kojima je sve bolje al samo ne kod nas.
 
Posto sam ziveo u razlicitim zemljama koje imaju problem sa manjkom sunca, mozda ste culi da je standard takav da svako ide i leti i zimi tamo gde ima sunca? Nisam ovom prilikom govorio o Rusiji...O kvalitetu hrane u Srbiji i uvozu svakog djubreta koji se ovde prodaje govori porast bolest... I u Srbiji se jede krs hrana jer je normmalna preskupa....
 
Слажем се да су ова писанија недостатак доброг укуса, штавише, ако неко ко пореди "здравље живота у Србији" са развијеним светом, има и увид у квалитет здравствене неге поглавито старијих људи у Србији, онда је реч, једноставно, о ђубртету од човека, благо речено. Таквима не дајем олакшице.
 
Iskreno pogotovo o zdravstvenoj nezi ne bi trebalo da polemises a tu bas imam iskustva ali sa USA.

Ja dodjem u bolnicu u US (imao neku infekciju nije strasno) a ono sve ekstra poseban ulaz posebno sve odmah moze samo udjite soba spremno i preko reda naravno. Kad imas United health platinum honors ++ osiguranje ides preko reda dok svi ostali cekaju. Strava sve ja se odusevio kakva bolnica ovi u Srbiji samo da sanjaju itd.

3 meseca kasnije keva dolazi kod mene na turisticku vizu i sa putnim osigurnjem. Dobila osip po telu ja reko nema sta da brines sad ces da vidis kako je dobra bolnica sve ce oni tebi to za cas.

Odvezem je ja kad prvo kazu a ne ona mora tamo iza coska ja reko ok i odemo tu bukvalno iza coska kad ono unutra naromani, beskucnici, prljavo i sve redom blagi horor nad hororima. Svi nadrndani na*ebani i slicno. Kad oni kazu necemo da je primimo, te ne valja joj zdravstveno, te kao guzva nam je, nemamo doktore, nije joj to nista i slicno. Haos zivi. Bukvalno moras da se raspravljas. Jedva sam ih naterao da joj izvade krv i mokracu sa provere. Ma debilana totalna.

Na sve to su brze bolje poslali racune na $6,300 da plati. Naravno pokrilo putno osiguranje iz Srbije bez pitanja.

Prakticno ako ne spadas u 1% u Americi i nemas neko bas dobro zdravstveno odiguranje procices gore od tih domova zdravlja na koje non stop kukate.

Ja sa mojim sega mega osiguranjem (koje kosta boga oca) i jos bekap osiguranjem pa opet borba da sve pokriju. Prvo zovnes da pitas da li su in network. Kazu jesu odes i krenu i prodju pregledi. Kad dodju racuni oni ti kazu jeste doktor je in network ali uredjaj koji je koristio je out of network. Mislim katastrofa totalna.

U Srbiji barem imas Medigroup i par privatnih odes zavrsis za par sati i zdravo. U Americi ako nemas to sega mega osiguranje ima da cekas na pregled da se us*res. Ja cesto pored svega toga idem u Medigroup na kontrole jer ovi ovde mnogo smaraju.

Svakako u US imas co-pay koji te kosta otprilike koliko bi platio Medigroupu. Ovde je to zdravstvena mafija. O zubarima tek ne bi polemisao.

Sve to tako deluje bajno i sjajno kad gledas online ili na filmu ili kad ti neko kaze posalje al kad prodjes to iskustvo shvatis da to i nije bas sve tako. Ako imas dovoljno novca u Srb da platis pritvatno sve procices mnogo bolje od lecenja u US. Drzavno nase je u rangu onoga sto vecina ima dostupno u Americi (lose). Mali broj pojedinaca u US imaju luksuzno osiguranje i sa nekim tu i tamo doplatama (vacarenjem) mozes da se lecis bas kvalitetno. Sve u svemu najvaznije u US je da ti ne trebaju lekari.

Moj sin je imao noro virus i racun je bio $330,000 i da nisam imao osiguranje svakako bi morao iz dzepa da platim. Ovako “samo” out of pocket maximum. Za decu jedino sto je dobro imaju posebne bolnice i tu nema ima osiguranje svakako ce roditelje da izjure za pare.
 
Vi sto se nikada niste makli iz Srbije zaista ne razumete u cemu je stvar.
U skoro svim zemljama je stanje lose, samo su ljudi nesrecni zbog drugih stvari.
U ovoj stvari @vradovic je potpuno u pravu.

Tacno je i ovo sto kaze @LeninVaskrse za alkohol.

Jednostavno, to je sprski mentalni sklop.

Ako kazem: "tamo je lose", oni odmah pitaju "zar je u Srbiji dobro"
Ako kazem "u Srbiji je nesto lose", oni odmah pitaju "A u xxxx?"

Sto kaze jedan novinar:
Istocnjaci razumeju tezu, antitezu i sintezu.
Nemci i Rusi tezu i antitezu
Srbi samo antitezu.
 
Дакле, видите врадовићи и остали, нереално је колико сам трпељив јутрос, добро сам спавао ваљда, иначе, за релативизовање и хваљење здравствене заштите у Србији - с обзиром на породична искуства са њом и на укупно познавање њеног функционисања - терам у 3 пм без пардона.

Да ли сте ви свесни шта пишете? Знате ли да има људи чији су се ротитељи нпр. лечили у Србији? Или умирали у Србији - знате ли колико то кошта, у болници за умирање (држава вам даје 14 дана да умрете на Звездари, после морате напоље)? Поредите с Норвешком? Из државне болнице за рак те пошаљу на хемиотерапију на приватну клинику у Ресавској улици. Одмах иза ћошка! Хитна помоћ дође и човеку који ће умрети за 5 дана препише сируп од бршљана за искашљавање.

"Ако имаш пара, боље је у Србији..." Јесте ли нормални, релативизатори? Да ли сте ебено нормални? Које гљиве сте појели од јуче?
 
Ja sam ti dao realno poredjenje sa US. Iskreno ne bi dobio ni tih 14 dana nego mars na ulicu jer nema sta da ti drzava daje. Zdravstveno je privatno (kompletno) a ti ako nemas para za neko luksuzno ides bolestan na ulicu pa sta ti bog da.

Imam iskustva iz oba sistema i iskreno ovaj u US je bas nehuman. Ok je za mene licno, zenu decu i to ali za ljude generalno je horor zivi. Bukvalno nehumano. Svakako idem i u Medigroup koliko
god mogu posto je ovo ovde sve jedan javasluk.

Jel treba ja sad kad neko pljuje zdravstveno u Srbiji da teram isto u 3 pm? Pa ne naravno samo
kazem u sebi da su clueless ili ti u prevodu da nisu svesni svoje nesvesti.

Ovo za zdravstveno i zubara u US je opste poznato tako da ne znam kako ne znas da je tako.

Kljucna razlika je to sto je u Srbiji jos uvek socijalisticki sistem i svi dobiju kakvo takvo zdravstveno osiguranje a u Americi ti nemas “obavezno odbijanje” za zdravstveno od plate nego ako hoces a mnogo njih to nece jer je skupo to mesecno da placaju.

Ima stvari koje su bolje u zapadnim zemljama al ti potrefi najgoru mogucu stvar!
 
Poslednja izmena:
lol kad nemas argumente za diskusiju kreces sa licnim napadima.
 
Ма, знам ја вас такве "из расејања", да не кажем дијаспоре још из прошлог века: нпр. двоје богатих Парижана родом из Косјерића, који 2000. године, кад је плата у Србији 40 марака, иду около и вичу како је боље у Србији него у Паризу. Познајем, као што рекох, рђаве људе, екстремно безобзирне лицемере одавно, не изненађујем се на форуму.

Опасно је једино ако би неко нпр. из Немачке или Аустрије решио да се, кад оде у пензију, читајући шта пишете (ако је пглу или неук) врати у Србију "да старе дане проведе у родном крају" - јер, то може да буде и самоубиство (и богме су људи масовно одустали од те праксе, будући толико одговорни према себи).
 
Prijatelj sa diplomom Filozofskog, dvoje dece i platom 650 evra spakovao kofere i sad vozi kamione po Amerikama za 9k mesecno. Umesto da od pomenute kikiriki plate placa skenere, magnet i ostalo Medigrupi, on sada placa $500? osiguranje.
 
Дакле, видите врадовићи и остали, нереално је колико сам трпељив јутрос, добро сам спавао ваљда, иначе, за релативизовање и хваљење здравствене заштите у Србији - с обзиром на породична искуства са њом и на укупно познавање њеног функционисања - терам у 3 пм без пардона.

Да ли сте ви свесни шта пишете? Знате ли да има људи чији су се ротитељи нпр. лечили у Србији? Или умирали у Србији - знате ли колико то кошта, у болници за умирање (држава вам даје 14 дана да умрете на Звездари, после морате напоље)? Поредите с Норвешком? Из државне болнице за рак те пошаљу на хемиотерапију на приватну клинику у Ресавској улици. Одмах иза ћошка! Хитна помоћ дође и човеку који ће умрети за 5 дана препише сируп од бршљана за искашљавање.

"Ако имаш пара, боље је у Србији..." Јесте ли нормални, релативизатори? Да ли сте ебено нормални? Које гљиве сте појели од јуче?

To je istina. Implant zuba ui holandiji kosta 3000E, u Srbiji 800 E.
 
Hajde da reformulisemo:

neki aspekti zivota u Srbiji su bolji nego u drugim zemljama, a neki su gori.
Npr, u Srbiji je trudnicko boloanje godinu dana, a npr u Holandiji 16 nedelja.

U Srbiji nije toliko lose zbog zakonskih stvari i postavke sistema nego zbog korupcije i nemorala.
Cuo sam za slucaj gde je nas lekar cekao da se bolestan od raka uspanici da bi ga lecio privatno.
 
Poslednja izmena:
^^^ Da, apsolutno. Sve ima svoje prednosti i svoje mane. Bitno je samo da covek na vreme spozna sebe, sta mu odgovara, sta mu treba i samim tim sta mu vise lezi.

Nekome nije problem da ode i potpuno sam na drugi kraj sveta ako ima garanciju da ce njegov trud biti nagradjen i da ce moci da napreduje u karijeri. I ako mu ne smeta da bude sam. Nekom drugom pak tako nesto jeste problem, ima ovde prijatelje, porodicu, i ne smeta mu da zivi malo skromnije ali da zadrzi zivot i bazu koje je ovde izgradio.

Sve zavisi i varira od coveka do coveka. Mislim samo da ima dosta ljudi koji ne razmisle i ne informisu se bas dovoljno dobro o zemlji i uslovima u koje su se uputili i onda se stalno osecaju kao izmedju dva sveta. Znam nekoliko takvih primera.

A znam i par koji su otisli u svoje zemlje iz snova (Amerika, Rusija, Nemacka) i opasno se razocarali. Zato - temeljna edukacija o svetu ili datoj zemlji (po mogustvu i turisticka poseta licno da se vidi uzivo) i spoznaja sebe, svoje licnosti, svojih zelja i svojih mogucnosti pre svega. Pa tek onda kretanje na put u jednom smeru.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Da dam i ja doprinos. Divni, bliski ljudi, NYC. On ni manje ni više, IT-evac na Wall ST, žena part-time neki sales, nikakva potreba, nego eto hoće, porasla deca, pa valjda neka zanimacija. Koja greška ispostavilo se. Pad i ozbiljnija povreda kolena na poslu. Iz nekog razloga (zaista se en razumem) nije mogla da koristi njegovo osiguranje koje pokriva sve. Cimanje danima , čekanje, snimanje, administracija, epilog, operacija koja je urađena je bila kasno, nešto je tu sraslo, a nju cimali danima. Tek skoro skinuli šrafovi, ostaće posledice za ceo život. Još ona žena spremna, ceo život aktivna, držala i jogu i sl. Naravno i ceh, mada je to u njihovoj situaciji najnebitnije. 100x bi bolje prošla da joj se to desilo ovde.

Nažalost, bio sam i ja ovde (čest) korisnik urgentnih centara. Sportske povrede ugl. Minimalni troškovi ugl, tj platiš minimalno šta treba privatno da ne čekaš. Magnet i sl. Poslednji put 2018. Sudar bajsevima, prelom i dislokacija medijalne falange malog prsta ruke, još otišao onako turistički da snimim, prst kao 3 ćevapa debeo, računam nije ništa, ali kao da vidim ipak. Kad mi reče lekar da mora operacija, oblio me znoj kao da sam pokisao. Onako posle malo nećkanja pristanem odmah, lokalna anestezija, njih 5 skočiše na mene, 3 sestre 20 godina, 2 doktora, stariji možda 35. Njih 4 me drže, nemaju ukupno 200 kg, ono već lepo trne, ipak računam ako me nešto žacne, razbacaću ih sve. Uredno daju još jednu dozu, gledaš starijeg docu kako buši ispod nokta paralno, do šake, grče mu se mišići kao da štemuje zid. :ROFLMAO: Na kraju školski primer kako se radi, da ne kažem savršeno. Iznenađujuće pozitivno iskustvo i vraćanje vere. Sve to bez overene zdravstvene knjižice (što me podseti koliko sam neodgovoran i da je i sad takva situacija), zakon predviđa obavezu pružanja pomoći u takvim situacijama, naravno posle overiš i juriš šta ti treba po DZ i sl. ako treba.

Doživeo sam i ovo što Pantograf priča sa ocem, ali mi smo hteli da pobegnemo van bolnice. Mali marginalni trošak veći, za mnogo humanije uslove. O emotivnoj strani da ne pričam. Da ne ulazim u detalje, doživeo sam i da lekar napravi dve vezane kardinalne greške i dovede najbližu osobu u životnougrožavajuću situaciju, malo je falilo da ode na drugu stranu. Naravno, može biti samo loša sreća i statistika (0.2% x 0.2% za svaku grešku otprilike koliko sam proučavao), a može biti i javašluk. Razmišljao sam o tužbi, ali o čemu da pričamo kad su baš skoro oslobodili doktora koji je dečku sa otvorenim prelomom stavio gips, a dečko dobio sepsu i preminuo. Bilo u medijima. Zadovoljio sam se time što se sve završilo, mada kada mi se izvinjavao i govorio da garantuje za život te osobe, nije mu se svidelo kad sam mu rekao da prihvatam garanciju. Znao je da sam ozbiljan! Recimo na zapadu posle ovoga ne bi mogao da se bavi više tim verovatno, koliko bi mu skočila premija osiguranja.

Mali uzorak za širu sliku slažem se, ipak sve ima svoje, nije sve crno ili belo! Dobra stvar je što ovde postoji alternativa!
 
Vrh