Šta je novo?

IN MEMORIAM

умро Дасти Хил, певач и басиста ЗиЗи Топа

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7wRHBLwpASw[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Ae829mFAGGE[/youtube]
 
Ode i Lane

https://rs.n1info.com/kultura/preminuo-milan-gutovic/



67536_milan-lane-gutovic-nebojsa-babic_iff.jpg
 
Preminuo doktor Dušan Šćepanović



Preminuo je profesor doktor Dušan Šćepanović, potvrdio je za RTS gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić.

Prof. dr Dušan Šćepanović je bio predsednik Transplantacione mreže Srbije (TMS) i predsednik UO Dečje unuverzitetske kliike u Tiršovoj, u Beogradu.

Ceo život je posvetio medicini, kao vrstan pedijatar – hirurg i urolog.

U Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj bio je zaposlen od juna 1982. godine. Bio je šef ŠEF ambulantno-polikliničke službe (1988 – 1990), šef hirurgije tumora (1990 – 2001).

U aprilu 1990. izabran je za generalnog direktora UDK u Tiršovoj i taj posao obavljao je u tri uzastopna mandata.

U njegovoj biografiji navodi se da je bio najmlađi doktor nauka na katedri hirurgije Medicinskog fakulteta u istoriji.

Master studije „Menadžment u sistemu zdravstvene zaštite “ na Medicinskog fakultetu i Fakultetu organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, završio je u 58. godini života i 7. godini života posle transplantacije srca kao najstariji student u istoriji oba navedena fakulteta.

Vanredni profesor Medicinskog fakulteta postao je 1998. godine, a pre izbora za redovnog profesora hirurška karijera prekinuta 2006. zbog teške bolesti i transplantacije srca u Gracu. Šćepanović je gotovo 15 godina živeo sa transplantiranim srcem.

Doktor Šćepanović objavio je više od 150 naučnih radova.

Doprinos zdravstvenom sistemu
Dao je doprinos zdravstvu Srbije kao direktor UDK u Tiršovoj od 1990 – 2001.

Zatekao je kliniku u katastrofalnom stanju i prostorno – građevinski, tehnološki i kadrovski. Organizovao je najveću donatorsku akciju u istoriji srpskog zdravstva kada je donatorskim i državnim sredstvima u Dečju kliniku uloženo više od 30 miliona tadašnjih DM. Klinika je proširena za tri nivoa ili oko 5000 kvadratnih metara.

Svoj doprinos dao je i kao predsednik UO Instituta za neonatologiju od 2009. do 2013. godine.

Pored toga što je i sam imao transplataciju srca, doktor Šćepanović je dao i veliki doprinos zdravstvenom sistemu u programu transplatacije organa.

Lobirao je za zaveštanje organa i promenu tada aktuelnog Zakona. Podržao je mnogobrojne inicijative u štampanim i elektronskim medijima.

Sa svojim stručnim timom u junu 2013. sastavio je kriterijume i listu bolesti za slanje dece na lečenje u strane ustanove (sve grane dečje medicine). Inicirao i predložio tri zvanične inicijative za izmene i dopune ZOT i celokupne organizacije transplantacije organa u Srbiji.

Sa svojim timom prvi put sastavio kriterijume za transplantaciju srca kod dece, jula 2013.

Održao je predavanje po pozivu u SANU – Odbora za kardiovaskularnu patologiju (KVP) sa temom „Kvalitet života (QOL) pre i posle transplantacije organa“ decembra 2018. i time postao saradnik OKVP SANU.

Sastavio samostalno na 140 strana sa ilustracijama prvi medicinski program i idejni projekat „Tiršova 2“ marta 2019.

Rođen je 28. 11. 1955. godine u Beogradu. Bio je oženjen, otac dvojice sinova i deda troje unučića.

izvor: Nova S
 
Preminuo Čarli Vots, bubnjar Rolingstonsa



Bubnjar Rolingstonsa Čarli Vots preminuo je u 80. godini, potvrdio je njegov publicista.

„Sa ogromnom tugom objavljujemo smrt našeg voljenog Čarlija Votsa“, navodi se u saopštenju, prenosi BBC.

„Preminuo je mirno u londonskoj bolnici ranije danas okružen svojom porodicom“, dodaje se.

U saopštenju se naglašava i da je Čarli bio „dragi muž, otac i deda“ i „jedan od najvećih bubnjara svoje generacije“.

„Ljubazno tražimo da se u ovom teškom trenutku poštuje privatnost njegove porodice, članova benda i bliskih prijatelja“, dodaje se.

Podsetimo, bubnjar popularnog rok – benda „The Rolling Stones“ Čarli Vots, hitno je operisan 5. avgusta ove godine, pa je zbog toga morao da se povuče sa turneje u SAD.

Kako navodi BBC Vots je 2004. godine lečen od raka grla.

Bio je član Rolingstonsa od januara 1963. godine, kada se pridružio Miku Džegeru, Kitu Ričardsu i Brajanu Džonsu u njihovoj novopečenoj grupi.

„Da nema Čarlija Votsa, ne bi bilo ni Rolingstonsa“, rekao je gitarista Kit Ričards svojevremeno o svom kolegi iz benda.

Čarli Vots je počeo kao džezer. Pre nego što je Ričardsa, Džegera i Brajana sreo u nekom od londonskih klubova gde je svirao, radio je paralelno i kao grafički dizajner za jednu marketinšku agenciju i taj njegov dar može se videti i na ranim pločama Stonsa, poput omota za „Between the Buttons“ (1967).

Već je svirao u Stonsima kada je objavio i strip o legendarnom džez saksofonisti Čarliju Parkeru. U pauzama rada sa „kamenjem“ odlazio je i na turneje sa big bendovima i drugim džez sastavima, a krajem sedamdesetih nakratko se, zajedno sa Kornerom, priključio i grupi Ijana Stjuarta Rocket 88, orijentisanoj na bugi-vugi.

izvor: Nova S
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874607#p874607:1i93o91w je napisao(la):
Žika » Sre Avg 25, 2021 7:04 pm[/url]":1i93o91w]Ode i Lane

https://rs.n1info.com/kultura/preminuo-milan-gutovic/




file.php

Nisam dugo postovao, pa kasno pišem, ne zamerite mi za to, ali za sledeće napisano verujem da neki hoćete...I ako ćete...

O ovom čoveku, da se ne napiše nijedan post - SRAMOTA! Napustio nas je ovakav umetnik, šoumen, glumac, komičar,...Ono što nam je ostavio i podelio sa nama je mnogo više od njegove ,,lične karte", uloge Srećka Šojića.

Lane je bio čovek koji je bio svoj oduvek. Nije se ulizivao nijednoj vlasti, uvek je govorio ono što misli, nije se promovisao kao neki koji mu nisu bili do malog prsta na nozi...A i tek kako je imao čime da se promoviše.

Ne samo njegove uloge, kojima nas je uglavnom nasmejavao, nego i mnoga gostovanja u emisijama, gde su njegove kultne izjave bukvano mogle da odu u obrazovne knjige...Samo su neke od stvari koje je za života sa nama podelio i beskrajno mu hvala na tome.

Niti je kroz medije ispracen njegov odlazan na večni počinak kao nekih koji su od njega mnogo manje vredeli u svakom smislu, niti su se ljudi od njega oprostili kao od nekih koji su to mnogo manje njega zaslužili.

Ali...Lane je sada ne nekom mnogo boljem mestu od ovog...Neka mu je večna slava i pokoj duši. A njegovi lik i delo, živeće mnogo posle njega. Zbogom legendo...
 
A što bi pisao o njemu, čovek nije umeo ni da mi se javio, da pišem o nekom ko je savremenik i koji mi nije nikada rekao dobar dan, dao prihode, izmislio struju ili bilo šta učinio? Ne druže, on je nama trebo se zahvali što smo bili njegova publika, čak i da nam plati za utrošeno vreme koje ga gledamo, a on ga je od nas dobijao džabe. I na sve to nije umeo gledaocu da kaže ni dobar dan na ulici, ili bar većini.
 
Zamišljam kako neko ko je javna i u narodu poznata ličnost, ide gradom i sve vreme dok je napolju samo se zahvaljuje ljudima.
Sa druge strane, čitajući komentare pojedinaca o smrti nekih naših poznatih ličnosti, ispade da niko nije dobar, da su svi teška đubrad koja su samo zarađivala na nama.
 
Preminuo glumac Žan Pol Belmondo



Glumac Žan Pol Belmondo preminuo je u 88. godini, prenose francuski mediji.

Smrt francuskog glumca potvrdio je njegov advokat Mišel Godes za agenciju Frans pres.

„Već neko vreme se nije osećao dobro. Otišao je tiho", rekao je Godes.

Belmondo je bio jedan od najistaknutijih glumaca francuskog novog talasa, a proslavio se ulogom u filmu Do poslednjeg daha reditelja Žana Lika Godara iz 1960. godine.

Kasnije je napustio industriju umetničkih filmova i postao visoko pozicionirani glumac u komercijalnim filmova u Francuskoj.

Najviše se pojavljivao u komedijama i dramama.

Zbog načina na koji je igrao, kritičari su ga prozvali francuskim Džejmsom Dinom.

Žan-Pol Belmondo rođen je u predgrađu Pariza 9. aprila 1933. godine, kao sin vajara Pola Belmonda, čije statue krase mnoge parkove u glavnom gradu Francuske.

Umetnička atmosfera u kojoj je odrastao u velikoj meri je uticala na budućeg glumca.

Nije bio dobar đak, pa se okrenuo boksu.

U kratkoj bokserskoj karijeri, pobedio je u 15 od 23 meča, pre nego što je odustao od ovog sporta da bi se posvetio glumi.

Belmondo je prvu glavnu ulogu odigrao u kultnom filmu Žan-Lik Godara „Do poslednjeg daha"

Kvrgavi nos, po kojem je bio prepoznatljiv, ostao mu je kao uspomena na burnu mladost - međutim, bila je to uspomena na tuču u školskom dvorištu, a ne u ringu.

Glumačke dane započeo je na pozornicama provincijskih pozorišta.

Proboj u svet filma omogućila mu je uloga Lasla u filmu Marsela Karnea Mladi grešnici (Les Tricheurs) iz 1958. godine.

To mu je donelo prvu glavnu ulogu, i to u Godarovom filmu Do poslednjeg daha.

Jedan kritičar ga je opisao kao „očaravajuće ružnog čoveka".

Imidž koji je gradio doneo mu je uloge u nekoliko akcionih filmova, kao što su Zarobljeni strahom (Les Distractions) i Lettere di una novizia.

Odlučan da se ne podređuje stereotipima, Belmondo se prihvatao i zahtevnijih uloga kao što je intelektualac-idealista ​​u filmu Dve žene (La Ciocara)Vitorija de Sike iz 1961. i mladog seoskog sveštenika u filmu Filipa de Broke Kartuš (Cartouche) godinu dana kasnije.

Ostvario se i u žanru komedije, na primer, u Godarovom filmu Žena je žena (Une Femme est une Femme) i de Brokinom Čoveku iz Rija (L'Homme de Rio), gde igra nepogrešivog tajnog agenta.

Do sredine šezdesetih, potpuno se prebacio na komercijalni film i osnovao produkcijsku kuću Serito.

Čak je i izvodio sopstvene vratolomije u filmovima kao što je Les Tribulations d'Un Chinois en Chine, ali je odustao od ove prakse posle povrede tokom snimanja filma Velika pljačka 1985.

Zajedno sa Alenom Delonom, još jednom velikom zvezdom francuske kinematografije, igrao je u filmu Borsalino iz 1970.

Iako su ga često tražili za akcione filmove, Belmondo se sam odmakao od tog žanra tvrdeći da ne želi da bude da „leteći deka francuske kinematografije".

Posle skoro 30 godina pauze, vratio se na scenu 1987. i do kraja karijere se bavio i pozorištem i filmom.

Dve godine kasnije osvojio je nagradu Cezar, francusku verziju Oskara, za ulogu u filmu Putopis razmaženog deteta.

Godine 1995, Belmondo je igrao i u filmskoj adaptaciji romana Jadnici Viktora Igoa.

Belmondo se od prve supruge Eloi razveo 1965.

Njegov drugi brak, sa Konstantinom, takođe je završio razvodom.

Kasnije je imao duge veze sa glumicama Ursulom Andres i Laurom Antoneli.

Bioskopsku publiku privlačio je šarmom, a američki magazin Empajer svrstao ga je mešu 100 najseksepilnijih zvezda u istoriji filma.

izvor: BBC
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878239#p878239:3by0i01i je napisao(la):
Earthmoving » Uto Sep 07, 2021 2:50 pm[/url]":3by0i01i]A što bi pisao o njemu, čovek nije umeo ni da mi se javio, da pišem o nekom ko je savremenik i koji mi nije nikada rekao dobar dan, dao prihode, izmislio struju ili bilo šta učinio? Ne druže, on je nama trebo se zahvali što smo bili njegova publika, čak i da nam plati za utrošeno vreme koje ga gledamo, a on ga je od nas dobijao džabe. I na sve to nije umeo gledaocu da kaže ni dobar dan na ulici, ili bar većini.

Nisam siguran da te razumem, ali u svakom slučaju, na ovo različito gledamo. Svako ima pravo na svoje mišljenje i pogled na bilo šta i u vezi bilo čega. Ali moj stav je ovaj koji sam izneo. A da li će se to nekome ovde ili u stvarnom životu svideti, deliti mišljenje sa mnom ili skroz suprotno...Svejedno mi je. Bitno je da možemo kao ljudi da razmenimo isto, kako god da je.
 
Izvini Blade, nije bilo upuceno licno tebi vec mislim da ljudi ne trebaju pristati na neravnopravan polozaj da gledaju neke ljude i dive im se a da ti ljudi zauzvrat ni ne znaju da oni postoje, niti su im ista konkretno ucinili da bi im bili zahvalni. U stvari moja je vise kritika idolopoklonstvu ne ni kritika Gutovicu Balasevicu Dzeju Sabanu Sinanu Gagi Mileni i drugima licno. To je sve drzavni projekat , drzavna televizija, drzavno osnovana prozorista , drzavno finansirane serije emisije itd. Slicno kao kad onaj Duci koji je ziveo od profi kosarke sad se setio kritikuje profi sport. Ljudi po meni trebaju bojkot svih tih uticaja: profi sporta muzike, mode, filma... mislim da su drustvene mreze ili YouTube mnogo realniji pokazatelji vrednosti, svako ima pravo da izadje i pokusa dal ce se svideti ljudima, a ne ko ranije da drzava forsira npr Ckalju i to ti je to, a 20 miliona drugih nema priliku se pojavi. Dakle, nista licno ni protiv koga vec protiv takvog sistema uticaja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878239#p878239:3op7ipjy je napisao(la):
Earthmoving » Uto Sep 07, 2021 2:50 pm[/url]":3op7ipjy]A što bi pisao o njemu, čovek nije umeo ni da mi se javio, da pišem o nekom ko je savremenik i koji mi nije nikada rekao dobar dan, dao prihode, izmislio struju ili bilo šta učinio? Ne druže, on je nama trebo se zahvali što smo bili njegova publika, čak i da nam plati za utrošeno vreme koje ga gledamo, a on ga je od nas dobijao džabe. I na sve to nije umeo gledaocu da kaže ni dobar dan na ulici, ili bar većini.

Moj deda je imao prvi televizor u ulici, i dolazile su komšije da gledaju dnevnik. Svi picnuti i doterani. Valjda su mislili da ih voditelji vide. Bio sam ubeđen da je ta zabluda iskorenjena od 1958 do danas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878349#p878349:2pgqwoc3 je napisao(la):
Earthmoving » 07 Sep 2021 20:35[/url]":2pgqwoc3]mislim da su drustvene mreze ili YouTube mnogo realniji pokazatelji vrednosti
Baš je realno da neka pevaljka preko noći (bukvalno) ima milion pregleda svoje nove pesme, a neki daleko kvalitetniji umetnici ni upola toliko ne skupe za desetak godina.
 
Ja sam to skapirao 91e kao dete. Do tad dole po Boki idemo kolima na neku plažu i tata pušta kasete Split82, Oliver itd, i ja iz poverenja u roditelje bez garda prihvatih uticaje ovih. Dođe 91a i sad taj Oliver iz naše najuže porodice, iz kola, počne pljuje Srbe i time i mene. Ja zbunjeno gledam, druže zar se nismo lepo slagali u kolima otkud sad ti tako o meni, čime zaslužih nož u leđa? On ćuti opet ne odgovara. Kažu Srbija potkrada Hr turizam i sl. Ja ga opet pitam druže šta pričate, zar ti nisi od nas dobijao pare za kasete, plaćali boravke na Hr primorju i sl? On opet ćuti. I tad sam shvatio da je čovek nekulturan, neće se javi. I shvatio da su moji roditelju pustili ološa u kola, ugrozivši moral i obrazovanje svog deteta da bude pod uticajem tako lošeg čoveka. Od tad, ako neko hoće ga slušam, gledam na tvu, pozorištu i sl - prvo mora mi plati. Ni kod babe nema džabe, a moje vreme je za njih novac. Za ljude koje volim je besplatno. Ali za njih koji to naplaćuju, i ja isto naplaćujem. Tako da Lane, i svi iz ekipe: bilo je čast imati me za publiku :sesir:
 
Nego, kad ces ti meni da platis sto sam potrosio vreme citajuci tvoj nebulozni post.
 
Не бих рекао да је неки испраћај оставио на мене утисак као овај:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9U04ZsU_IkY[/youtube]

Тако се опрашта од легенде: и стил, и емоција.
 
Preminuo Dušan Ivković



Proslavljeni srpski trener Dušan Duda Ivković preminuo je u 78. godini.

STužna vest probudila je Srbiju u četvrtak.

Dušan Duda Ivković je preminuo, a vest potvrdio prvi čovek Radničkog sa Crvenog krsta:

"U šest časova i 50 minuta Dušan je preminuo u bolnici u Beogradu od posledica vode u plućima i herpesa", rekao je kratko Goran Kalinić za Sport Klub.

izvor: B92
 
PREMINUO MINJA SUBOTA

Milan Minja Subota, čuveni voditelj i kompozitor, preminuo je u 82. godini posle borbe sa teškom bolešću, s kojom se duže vreme borio.

42711_ljubavimoda1327042017_f.jpg
 
Preminula Marina Tucaković



Marina Tucaković, najpoznatiji srpski tekstopisac, preminula je u 68. godini, potvrdio je za Nova.rs njen sin Milan Laća Radulović.

Marina Tucaković se godinama borila sa karcinomom dojke. Pre nekoliko dana joj je dijagnostikovan i koronavirus, zbog čega je bila hospitalizovana u KBC Dragiše Mišović, prenosi Nova.rs.

Tokom karijere napisala je stotine pesama i sarađivala sa najvećim imenima pop i folk scene.

Rođena je u Beogradu 1953. godine, a karijeru je započela pišući pesme za grupu „Zana“. Sarađivala je sa velikim brojem najpoznatijih izvođača sa ovih prostora, poput Zdravka Čolića, Lepe Brene, Džeja Ramadanovskog, Tošeta Proeskog, Svetlane Cene Ražnatović, Željka Samardžića, Željka Joksimovića, Dragane Mirković, Jelene Karleuše i mnogih drugih.

Autorka je i brojnih pesama za predstavnike Srbije na Pesmi Evrovizije, poput „Nije ljubav stvar“, kojom je pevač Željko Joksimović predstavljao Srbiju 2012. godine.

izvor: N1
 
Preminuo glumac Džon Čalis, čuveni Bojsi iz „Mućki“



Britanski glumac Džon Čalis, koji je najpoznatiji po ulozi Bojsija u kultnoj seriji Mućke, preminuo je sa 79 godina.

Kako prenosi BBC, njegova porodica je rekla da je umro mirno u snu, nakon duge bitke sa rakom.

„Uvek će biti voljen zbog Bojsija. Ostavio je za sobom veliko nasleđe, koje će nastaviti da donosi zadovoljstvo i izaziva osmehe još mnogo godina“, navela je Čalisova porodica u saopštenju.

Podsetimo, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je krajem avgusta saopštio da je Čalis podneo zahtev da postane državljanin Srbije.

Džon Čalis je rođen 16. avgusta 1942. u Bristolu. Sa godinu dana se sa porodicom preselio u London. Nakon napuštanja škole, kratko vreme je radio kao agent za nekretnine dok nije započeo profesionalnu glumačku karijeru.

Najveću slavu je postigao ulogom u legendarnim „Mućkama“ kao Bojsi, prodavac automobila i prijatelj porodice Troter.

Bojsi je bio toliko popularan da je čak snimljena i spin-of serija „Zelena, zelena trava“ (The Green Green Grass), u kojoj je pored Čalisa igrala i Su Holdernes, koja je u „Mućkama“ igrala Bojsijevu suprugu Marlin.

„Marlin bez Bojsija – nezamislivo. Džon Čalis je bio moj partner na ekranu i sceni 36 godina, ali i voljeni prijatelj. Počivaj u miru, dragi Džone, nedostajaćeš mi svakog dana“, rekla je Holdernes.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Wfx9pvh-_Ls[/youtube]

izvor: N1
 
UMRO GLUMAC NENAD NENADOVIĆ

Glumac Nenad Nenadović preminuo je u 57. godini života, u Beogradu. On je nedavno oboleo od korona virusa i lečen je u bolnici u Batajnici, a tokom jučerašnjeg dana izgubio je bitku sa opakom bolešću.
Nenad Nenadović je rođen 20. oktobra 1964. godine u Beogradu. U glumačke vode uplovio je još kao dečak, sa 13 godina, kada je dobio ulogu Moljca u seriji "Povratak otpisanih".

cYTktkpTURBXy85MjMxMGIxZjFhOWY0NTlhYjZkYzRjYWIzMzI4NDhhYy5qcGeRkwXNAkLNAYE
 
Preminuo Ivan Tasovac

Direktor Beogradske filharmonije i bivši ministar kulture Ivan Tasovac preminuo je večeras.



Ivan Tasovac (55) preminuo je večeras u svom domu u Beogradu oko 21 sat. Pozlilo mu je iznenada, a ekipa Hitne pomoći pokušala je reanimaciju.

Ivan Tasovac na poziciji ministra kulture i informisanja Republike Srbije nalazio se od septembra 2013. godine do avgusta 2016. godine. Bio je i direktor Beogradske filharmonije.

Diplomirao je i magistrirao klavir na Konzervatorijumu "Petar Iljič Čajkovski" u Moskvi, u klasi profesora Sergeja Dorenjskog.

izvor: B92
 
Iznenada preminuo Vladan Milojević



Vladan Milojević, glumac iz serije “Nadrealna televizija” Neleta Karajlića, preminuo je od posledica koronavirusa.

Vladan Milojević je glumio i u filmovima Emira Kusturice “Život je čudo” i “Zavet”.

Bio je i fudbalski trener i ostavio je veliki trag u srpskom niželigaškom fudbalu gde je trenirao veći broj klubova iz okoline Lazarevca, a radio je i sa decom u školi fudbala “Real” iz Lazarevca, prenose Novosti.

izvor: Objektiv
 
Crna izjava, ali...Ova tema je otišla u one koje se često dopunjuju.
 
Vrh