Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

Ako smo kod plata i odnosa prema radnicima tu je IKEA vise koplja ispred mnogih a pogotovo domacih u koje se mnogi sada ponovo kunu valjda je tako sada popularno.

Radnici IKEA-e u kod nas imaju odlican tretman i sve moguce beneficije kako zakonski propisane a tako i dodatne koje IKEA pruza na globalnom nivou.

O sirem ekonomskom uticaju necu govoriti posto sam samo hteo da odgovorim o uslovima rada i ko koga kako tretira.
 
Bedna plata ne zavisi od tajkunske ili netajkunske firme, vec od pollitike firme i polozaja na trzistu. Ako tajkun gradi nesto sto bi bila srpska Ikea i pruza trzisne uslove radnicima, ako je tajkun srpski Ingvar Kamprad, koji vozi Volvoa starog 25 godina. Ne drzi pare i decu napolju i placa razuman porez- on je za mene heroj broj 1 u zemlji. Za takve u Srbiji ja ne znam (mozda postoje ali nisu u medijima). E to je srpski problem. Zamislite da ste vi srpski tajkun, da li bi vi radili nesto drugacije od Misk. Beka...tesko.

Kada tajkun, cak i onaj "dobar" napravi megafirmu, ona dalje ima svoj autonoman zivot, koji zavisi od upravnog odbora koji se menja. Danas je Ikea je poznata u Britaniji kao najgore mesto za rad. Po nacinu rada IKEA sve vise postaje Wallmart.

Sa druge strane postoji primer, gde je tajkunska firma postala samoupravljacka. Verovari ili ne i to u sred carstva kapitalizma u V. Britaniji.
Radi se o velikom prodavcu kucnih stvarcica i namestaja John Louis, koja je u jednom trenutku svoje poslovne istorije postala samoupravljacka firma. JL prodaje kvalitetnije i skuplje stvari od IKEA, i omiljen je medju srednjom klasom. Kupovti u u JL je stvar prestiza (srednje klase ) i socijalne odgovornosti. Staf je neverovatno prijatan i tretiraju vas kao jedinu musteriju u radnji. Radnici u radnji jedne druge nazivaju neobicnim imenom - partner.

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Lewis_Partnership
 
Naravno Igore.
Mislio sam na rad kod 'tajkuna' u odnosu na rad kod lokalnog 'ad-hoc gazde' i 'instant privrednika'.
Ali imamo i primer Deleza gde nema pomaka ni u platama, ni postovanju prava radnika.
Jednostavno zatecena situacija je ostala ista, po sistemu:
"A ovde to moze tako? Pa super"

Edit:
Mislim, izgubismo poentu.
Svakako da ikea kao i drugi lanci treba da dodju, naravno ako to zele i vide interes.
Sa druge strane, drzava nema nikakav interes da subvencionise stranog prodavca robe iz uvoza.
Nebitno bila to ikea ili neko drugi.
Drzava treba i mora da subvencionise samo i iskljucivo ulaganja u proizvodnju!!!
Jer samo proizvodnja je stvaranje nove vrednosti!!!

Znaci, vezano za temu:
IKEA da, subvencije i olaksice za nju NE.
 
IKEA - danas Ne (zabraniti pristup), za 5 godna - mozda.
Sada nam trebaju jedna, dve ili tri male srpske IKEA, po mogucstvu sa ispostavama na Ruskom trzistu. Uz drzavnu subvenciju.
 
Danas i da hoces ne bi mogla biti otvorena IKEA za 3-5 godina verovatno
 
Zašto uopšte pričamo o subvencijama kada je direktor sektora za nekretnine i razvoj "Ikee" u jugoistočnoj Evropi Vladislav Lalić, posle potpisivanja memoranduma u Vladi Srbije, jasno izjavio:

"Svrha ovog memoranduma je podrška za rešavanje putno-komunalne infrastrukture, konkretno naplatne rampe Bubanj Potok, kao i infrastrukture, pre svega saobraćajne i druge, vezano za samu lokaciju. O subvencijama nismo pričali, mi kao kompanija finansiramo naše investicije, uspešni smo u tom poslovanju i za sada nismo imali nikakve konkretne razgovore, i ja ne verujem da ćemo imati takve razgovore na temu otvaranja robne kuće"."

Da ne ispadne da manipulišem, celu ovu izjavu, od reči do reči, možete videti na Tanjugovom snimku sa konferenciji za štampu: http://www.tanjug.rs/videodet.aspx?galI ... oID=814653. Tu je i snimak druge izjave, koju su naši mediji takođe iskulirali, a gde Lalić kaže da nisu odustali od ideje o pokretanju proizvodnje u Srbiji: http://www.tanjug.rs/videodet.aspx?galI ... oID=814648

Inače, ovo što kaže za Poljsku je potpuno tačno. Tamo ima sedam "Ikeinih" robnih kuća, pa opet je vitrina koju sam kupio u jednom domaćem salonu nameštaja proizvedena u toj istoj Poljskoj. Vidim, "Ikea" im ubila industriju...
 
Колике икеа држи плате?
Костићев МК има просек од 57 000. Верујем да други тајкуни нису ништа слабији. То није никаква цифра, али не верујем да ће ови дати више. Хоће ли?
 
Šta znači uopšte prosek zarada u nekoj firmi?

Ikea treba da se poredi sa Formom Ideale i sl. I to koliko platu ima prodavac u F.I. i koliku će imati u Ikei?
 
U Ikei ne postoje prodavci.

Mislim ima tamo par ljudi koji ti pomognu da nađeš nešto u onom poslednjem delu gde su velike vitrine odakle uzimaš stolove i ostale kabaste stvari, ali klasičnih prodavac nema.

Tu su kasirke, zaposlene u kuhinji, magacioneri i slično osoblje.
 
ok. Poenta je bila na sličnim poslovima, ne treba da poredimo babe i žabe, samo zato što su babe u domaćoj firmi a žabe u stranoj i sl.
 
vezano za forma ideale.


pre više godina monteri na terenu koji su sklapali nameštaj su plaćani po učinku.

jednom kad su nagurali veliki učinak i imali ogromnu isplatu, gazda se predomislio pa je počeo da ih plaća fiksno...


treba li da pominjem da od kad je počeo da ih plaća fiksno da ga je to izlazilo skuplje nego kad je plaćao po učinku.
 
Evo jedna slika iz hrvatske IKEA-e, unutra je bila guzva (nedelja popodne), na svih 30000m2 i u restoranu, cene su pristupacne, ima sta da se nadje, veliki broj gostiju iz obliznjih zemalja...da napomenem da u bistrou na donjem nivou, iz automata za sokice i kafu moze da se nadopunjuje beskonacno puta! samo mora da se kupi casa za 5 kn (0,7 evra), sto opet nije problem, jer mozete uvek poneti svoju :)

168011020455753959910645.jpg
 
dosen":1a4hfw8w je napisao(la):
Ikea je simpaticna ali ce da devastira domacu proizvodnju. Ta radna mesta u njihovoj prodavnici / skladistima ne znace nista sem bedu za nekvalifikovane radnike. A za zemlju uvoz od 200-500 me. Srbija treba da podrzi Ikeau uz uslov da prodaje 50% proizvoda iz Srbije, 25% dizajniranih u Srbiji, plus duplo vise srpske robe da izvozi nego sto uvozi. U suprotnom bi ih terao sto dalje, pa makar nas j. oni iz EU. A pokusaje uvoza strogo kontrolisao na granici. Davanje subvencija IKEA-i da pravi uvozno-prodajni centar u Sr. je odprilike isto kao kad u zatvoru napravite u gacama rupu tamo gde vam je ono usko mesto.

Najbolje bi bilo kada bi neko iz Srbije iskopirao Ikea-u i nazvao je recimo Sikea. Gde bi domaci dizajneri, serijski proizvodjaci i domaci uvoznici pravili dodatnu vrednost za vrtice, bolnice i penzionere. Srpski IQ nije bas za busanje, jer su Hrvati vec davno iskopirali veci deo tih lanaca Getro, Pevec, sa mnogo domace robe i domacim uvozom. Njima IKEA nece u velikoj meri naskoditi domacoj proizvodnji, jer imaju dosta jace igrace i bolje su integrisani u proizvodnji trgovini...

Da budem jasniji, jako mi se svidja dizajn i duh dobrog dela njihove ponude, i opremio sam bar dva stana sa Ikeom dok sam ziveo u inostranstvu. Obozavam skandinavski dizajn iz svih istorijskih perioda. Ali to nije vredno izgubljenih radnih mesta, ekonomskog porobljavanja i isisavanja profita iz ove upisane zemlje.

Ako Srbi nisu u stanju da iskopiraju dobre stvari iz Ikea, i da sami uvoze ono sto nam oni prodaju iz Kine i Tajlanda, onda bolje da se sele odavde, jer nece biti za skole i vakcine, o penzijam da ne pricamo.
Drzava obozava IKea-u jer ona ne sakriva promet i ODMAH placa PDV, za razliku od domacih kabinet-majstorica i malih/srednjih/vecih domacih firmi. Naizgled sve je bajno, ali se na drugoj strani gubi 5 ili 10 puta vise u izgubljenoj DOMACOJ dodatoj vrednosti koja ostaje u zemlji. I gle cuda ta DOMACA dodata vrednost se opet vraca kroz PDV, ali malo kasnije.

Коју домаћу производњу ће да девастира Икеа и који ће то људи остати без радних места? Овакве тезе без одговарајуће аргументације звуче прилично популистички.

Симпо као највећи произвођач намештаја у Србији одавно снабдева Икеу. Њима долазак Швеђана не смета. Драган Томић, човек са вероватно најдужим стажом и искуством у индустрији намештаја у СРБ је рекао да навија за долазак Икее или руског партнера јер би то помогло Симпу да преживи. Других произвођача код нас скоро и да нема, ако изузмемо мале приватнике који производе скуп намештај од пуног дрвета или коже попут Даласа или Дралонија чија циљна група углавном преферира гипсане лавиће и орлиће.

Апеле на колективну свест нације да се организује, окупи дизајнере и понуди народу нешто лепо и јефтино не бих коментарисао јер у стварном свету не бива тако :violina:

Иначе пракса је показала да долазак међународних ланаца у Србији има повољан ефекат на домаћу привреду и производњу јер се наши производи под њиховом робном марком пласирају по другим земљама где раније нисмо били присутни. Добављачи су у бољој позицији јер су наши тајкуни често одуговлачили са роковима плаћања и тако правили огромне штете домаћој производњи.
 
@ Macak Felix

Otidite na sajam namestaja i videcete domacu proizvodnju, nije sjajna ali ne postoji grana industrije gde imamo vise potencijala.
Mnostvo porodicnih firmi koje su vece od IKEA i KIKA supplier-a. Problem je sto nemaju znaje, ne znaju kako da pristupe trzistu, i kubure sa skupim obrtnim sredstvima. Svako od njih se boji da napravi seriju. Najvise rade za unapred pogodjene poslove.

Simpo ne snabdeva IKEA, mozda je to radio u proslosti, i mozda je u nekim pregovorima da to radi, ali to ne znaci apsolutno nista.
To su subcontractor poslovi, gde sav profit ide napolje. Penali za neispunjavanje ugovara, sto je cest slucaj sa radom zapadnih i sr. firmi, prave siguran minus. Simpo je radio sa IKEA da bi zaposlio deo kapaciteta, a pare zaradjivao na drugim stvarima. Retke su firme koje mogu da prate IKEA, to su prakticno greenfield firme tipa Yura sa subvencijama i besplatnom radnom snagom, sa profitom koji prvog dana ide napolje. Ja to ne bih voleo da vidim u Sr.

Postoji potencijal za domaci dizajnirani namestaj, ali ne u meri IKEA, i ne po toj ceni. Nasi dizajnirani proizvodi su skuplji za 30%. Niko u Srbiji, ali ni u Svetu ne moze da napravi takve serije, i da bude u poziciji da nametne takve uslove podizvodjacima. Posto trenutno opremam neke objekte, koristim male firme i pravimo interesantan namestaj. Skuplje jeste ali necu Ikea iz principa. Ikea je Wallmart za kucnu opremu. Tamo gde stigne pokosi sve, i nametne svoja pravila igre. Nama je potrebna objedinjena prodaja razlicitih proizvodjaca, koji deluju zajedno.

Ako IKEA dodje, vrlo su male sanse za nase proizvodjace da se ukljuce u taj proces. Pre svega sto nije isplativ. Narocito u Srbiji.
Imate primer KIKA koja je manji brati IKEA, i koja je na trzistu vec godinama. Tu se prodaje namestaj iskljucivo iz uvoza, Nemacka, Poljska, Hrvatska, Slovacka cak i BiH. Nema ni jedne dascice iz Srbije, posle svh tih godina. Bio je pokusaj da jedna Kragujevacka firma radi krevetice, poceli su veliku seriju i posle 6 meseci bankrotirali.
Uvoz je jeftiniji od domace proizvodnje, jer je subvencionisan, olaksan jefinim stranim kreditima i dodatno subvencionisan sa kursom dinara. Ovde se proizvodnja ne isplati.
 
dosen":1lc9fyez je napisao(la):
@ Macak Felix
...Ako IKEA dodje, vrlo su male sanse za nase proizvodjace da se ukljuce u taj proces. Pre svega sto nije isplativ. Narocito u Srbiji...

I sad - celom svetu odgovara IKEA, i bas mi Srbi shvatili da ce da nam pojede proizvodnju namestaja, koja je inace tako fantasticna, pristupacna i prikladna, da prosto ne znamo sta bi bez nje...
 
@Дошен,

Не схватам како можеш да будеш категоричан у ставовима који се базирају на претпоставакама. Довољно је отићи на гугл да се види да Икеа има добављаче у Србији..

Ево ти вест из ове године са РТС-а: У Ћуприји постоји домаћа фирма ”Стандард Фурничр Сербиа” која запошљава 150 радника и снабдева Икеу оклагијама и кухињским даскама. Годишње извозе робу за три и по милиона евра. Праве 30 000 оклагија месечно. Симпо снабдева Икеу са дечијим креветима и столицама за милион и по евра.

За време социјализма нисмо увозили Милка или Нестле производе јер се сматрало да ће то да уништи домаћу кондиторску индустрију. Не видим да је Соко Штарк пропао због доласка Милке или Нестлеа. Чак су се дигли из пепела после несретнихд деведесетих. Бамби прави чоколада више неко икада, исто као и Штарк и Јафа итд. Дакле здрава конкуренција није штетна, а монополи јесу поготово у земљама где немаш довољног избора.

Слажем се са тобом да имамо потенцијал у индустрији намештаја, руку на срце ова земља има потенцијал у свакој грани индустрије. Сложићеш се да свако за своје паре треба да бира чији ће намешта, ципеле, аутомобил или опрему за кућу да купује. Неко јури квалитет, неко цену, неко дизајн. Уосталом пола ствари које се продају у Икеи код нас у продавницама не постоје и нико их уопште не прави: аван за зачине, керамичке ножеве, модуларне сетове за библитеку, лед сијалице, свећњаке, модуларне кутије за гардеробу и документа, кухињске лампе итд итд. Могу до сутра да ти набрајам ствари које пазарим у Икеи а које физички нису доступне у Србији и буквално немају где да се купе. Што бих то куповао код Мађара, Италијана или Хрвата а не код нас? Нема никакве логике.
 
Da u Sr. postoji privreda koja ima pristojan GDP i uravnotezen platni bilans, IKEA mi ne bi smetala. Gradjanin Srbije bi bio u stanju da to plati a da ne zaduzi buduce generacije. To kod nas nije slucaj. Mii ne zanmo nista da napravimo, niti da smislimo i prodamo, narocito sa vecom dodatom vrednoscu. Ako se u Sr. bude trosilo 500 me za:
"аван за зачине, керамичке ножеве, модуларне сетове за библитеку, лед сијалице, свећњаке, модуларне кутије за гардеробу и документа, кухињске лампе итд итд" nece biti za skole. A sve to moze da se napravi i proda u Sr. ili direktno uveze, a mozda i nesto izveze.
Nisam nasao nista o IKEA dobavljacima u Sr. Biti IKEA dobavljac je, biti poslednji u lancu ishrane. Pogotovo za stvari koje mogu da rade srpske firme. Najdrasticnije je kada IKEA uveze sijalicu iz Kine i proda je u Srbiji.
Margina za te srpske frme je toliko mala, da rizikuju da ih jedan kamion vracene robe potopi. Sto se desilo nebrojeno puta.
Takve firme zaposljavaju niskokvalifikovane, i daju male plate i uvek su spremne za bankrot ( tako su konstruisane). Njih ne zanima ulaganje u razvoj vec koriste jeftine resurse. Sva dodata vrednost je napolju.

Milka je i ranije verovatno drzala isti procenat trzista, hrvatske i nemacke fime su danas povecale svoj udeo. Da li treba dokazivati da sem nekih prirodnih monopola Sr. vise skoro nista ne proizvodi.
Soko Stark je toliko jak da je kupljen za tepsiju ribe, preprodat, sav zdravi profit ide u Hrvatsku.

Srbija NEMA potencijal u svakoj grani industrije, postoji dva tri segmenta gde mozemo biti konkurentni, ali polazimo sa vrlo niske startne pozicije i sa slabim finansijskim i ljudskim potencijalom.

Ako sve uvozite:
"аван за зачине, керамичке ножеве, модуларне сетове за библитеку, лед сијалице, свећњаке, модуларне кутије за гардеробу и документа, кухињске лампе итд итд"
... i za to dizete kredite u inostranstvu koje odplacuju sledece generacije, onda bi svaka polu-razumna drzava to zabranila. Danas se to radi vancarinskim barijerama. Kao sto to rade Hrvatska, Bugarska, Makedonija prema Srbiji.
Isto, prijatelji vazi i za odmore u Grckoj, na kes kredit i bez PDV-a. Pravo je pitanje, da li je tu rupu sto imamo u glavi napravio neko drugi ili smo je sami izvrteli onim dugacikim noktom na malom prstu...
Avan za zacine verovatno imate od svoje babe, samo ga treba doneti sa tavana.

Volim IKEA, ali ako hocemo da ne budemo Afrika za deset godina, moramo da forsiramo domace i da se pametno stitimo.
 
Господине Досен, хвала пуно на предавању.
После овог овако нацртаног објашњења, само контраш и неко ко не жели добро земљи и будућим нараштајим може да приговори. +
Осећам се болесно само зато што то мора да се црта. Што није само по себи јасно...буквално основна логика.
 
Meni je jako žao, ali ja gledam da ja dobro prođem. Zato je za mene dobro da IKEA dođe.

Ako se meni više isplati da odem kolima u inostranstvo i kupim nešto tamo, onda će mi se još više isplatiti da odem do Bubanj potoka.

I bez korišćenja floskula "to svako sa malo mozga zna, osnovna logika" i slično...

Pohvale za post polje najviše govore i tu se vidi ko su kontraši...
 
Evo ja se ne slažem, a mislim i voleo bih da se sve najbolje desi ovoj zemlji. Nama ne treba nikakva zaštita ni carinska ni vancarinska. Nama trebaju niže kamatne stope (imamo uslove za to već godinama ali NBS to odbija da učini), trebaju nam niži porezi, treba nam vladavina prava. Kada naš čovek bude mogao da se zaduži po kamatnoj stopi ili nekoj približnoj kamatnoj stopi po kojoj se npr. zadužuju u Mađarskoj onda ćemo imati mnogo veću stopu investicija i ljudi će se lakše odlučivati za ulaganja. Zatim smanjivanje poreza, tako npr. Mišlen ima dodatni podsticaj da profit koji ovde ostvaruje dalje ulaže u Srbiji a ne da ga deportuje u Francusku i tamo plati porez od skoro 50%. Ima i onaj efekat da će se ovi iz sive i crne ekonomije odlučiti da se registruju kao zaposleni ako plaćaju manji porez na dohodak. I naravno razumni zakoni, zakonski i svaki drugi rokovi. Treba nam efikasno i nezavisno sudstvo, a ne korupcija, krađa i bacanje para na subvencije koje idu u džep a ne proizvodnju. Nama treba tržižte i INSTITUCIJE. Nikakve carine i ostale barijere.

Ono u čemu se slažem, to je da je potrebna mala doza da tako kažem patriotizma pri kupovini. Kupovati domaće ili makar ono što je proizvedeno u Srbiji (Pionir čokolade su jako dobre npr.), ali ni to nam neće doneti bilo kakav osetan efekat bez ponoviću još jednom, tržišta i institucija.
 
Razumem zelju za normalnim zivotom i slobodom izbora. Ali mi smo tu mogucnost/pravo prokockali.
Cak i da imamo trziste i institucije opet nemamo nikakve sanse protiv jacih koji kupe jednim potezemo celo trziste.
IKEA je kupovina trzista uz subvenciju drzave.
Primer je recimo Agrokor koji je kupio pola trzista u Sr. U radnje se polako guraju skuplji hrvatski proizvodi. Posto imaju veliku puchase power u Srbiji kod proizvodjaca, mogli bi jeftiniju robu iz Srbije da salju u Konzum. Medjutim, ove godine u Konzumu ili KTC-u nisam nasao nista iz Srbije.
Podravka je kupila Multivitu, preselila proizvodnju u Koprivnicu, identicna je sa Cedevitom po sastavu i pakovanju. U Sr. danas na policama imate izbor Cedevita ili Multivita obe se prodaju skuplje nego Cedevita u Londonu. Sve legalno uz blagoslov trzista. Sanse da ih neko istera sa monopolske poziciji su minimalne.
 
Sve je to ok. Ali ti mi objasni zasto se u Multiviti stvara pena kada se sipa voda a u cedeviti ne. :)
 
Vrh