Šta je novo?

IKEA Srbija i AVA shopping park

laki72":y0889rxh je napisao(la):
Bravo orion-e
+
Naravno, 10 puta ponovljena laz, postaje istina, pa u tom duhu i ubedjivanje da je za nase dobro da nista ne proizvodimo i da liberalizujemo uvoz svega.
Samo je tragedija sto ne vidimo da ta ista EU i danas ima carine i kontigente za mnogu robu, ukljucujuci recimo automobile!
Zahvaljujuci tome japanski proizvodjaci koji su bili na putu da 'pociste' evropsku autoindustriju isto kao sto su to ucinili u SAD, morali su da otvaraju pogone po toj istoj evropi i uposljavaju evropsku radnu snagu...


Brkaš babe i žabe dragi prijatelju..

KIna, SAD, Rusija, Evropa su globalni ekonomski igrači. Evropa je zajedničko tržište od 500 miliona ljudi, odnosno oko 7 odsto svetske populacije. Globalni ekonomski igrači određuju pravila, ti kao mali gledaš kako da iskoristiš svoje komparativne prednosti i profitiraš što više unutar toga a ne da maštaš da jesi ono što nisi.

Niko nas nije ubedio da ništa ne proizvodimo, to ne zavisi ni od marsovaca , ni od stranac nego od preduzetničkog duha, ideja, raspoloživog kapitala i mogućnosti kreditiranja proizvodnje. Na žalost i od propisa u mnogim slučajevima. Ja sam sa grupom prijatelja pre desetak godina otvorio privatno preduzeće, radimo punom parom (od jutra do mraka) i ne smeta nam nikakva konkurencija. Kod jače konkurencije se bolje vidi ko dobro radi a ko je šoder.

Kod nas je prvi problem što ljudi nisu navikli da rade. Nego da sve država servira. Ako može u neko javno preduzeće ili pod državne jasle pa da kaplje platica za nerad i da se u kafani vodi svetska politika. Milina jedna :violina:

Ko bilo kome u Srbiji brani da otvori mali pogon ajvara, varjača, stolica, klikera ili bilo čega drugog? Problem je prijatelju što živimo u zemlji koja je zatrovana bedom, sistemskom korupcijom, neradom, zastarelim zakonima i gde nikoga nije briga da li ćeš uspeti ili ćeš propasti. Neko ne uči ljude kako da započnu sopstveni biznis, da naprave biznis plan, ne postoji kancelarija koja će te posavetovati šta da radiš i od čega da počneš. A to je na tom prokazanom liberalnom zapadu normalno. Čak dobiješ i poreskog savetnika jer im je u interesu da plaćaš sve dažbine legalno i da ostane i za državu i za tebe, kod nas je to misaona imenica.

Moj drug vodi relativno uspešnu firmu za filmsku produkciju u Srbiji, pokušao je par puta da dovede velike igrače koji bi ovde rado snimali filmove, ali neće baš zbog tog protekcionizma za koji se ti zalažeš. Bugari i Mađari vraćaju PDV stranim kompanijama koje snimaju kod njih, kod nas se ne vraća i onda tamo ispada jeftinije snimanje i svi idu tamo. Time je desetak hiljada muškaraca, žene i njihove dece u Srbiji ostalo bez hleba koje bi dobili da su te iste produkcije došle kod nas.

U korumpiranim društvima protekcionizam nikada nije služio za opšte dobro nego za enormno bogaćenje povlašćenih pojedinaca.

To su naši problemi i to je ono što urušava ovo društvo a ne Ikea, Metro ili ne znam već ko.
 
Sto se tice filma vlada nece da potpise tu uredbu kako bi se pojednincima namjestila prodaja avala filma pa onda da daju povracaj PDVa , ta uredba bi pokrenula filmsku industriju , ali mi imamo preca posla
 
V. Novosti 9. februar:

Uz Ikeu i cela privredna zona

ŠVEDSKA kompanija "Ikea", svoj prvi prodajni centar u Srbiji otvoriće kraj Bubanj potoka do kraja 2016. godine, nemaju dilemu u upravi opštine Voždovac.

Uređenje buduće privredne zone podrazumeva pomeranje naplatne rampe južno od Vrčina, izmeštanje Zavojničke reke, rekonstrukciju petlje "Tranšped" sa koje će moći da se pristupi novom prodajnom objektu.

- Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture biće zaduženo za izmeštanje naplatne rampe kako bi se obuhvatila u potpunosti gradska teritorija - objašnjava za "Novosti" pomoćnik predsednika opštine Voždovac Miljan Šišović. - Tako meštani prigradskih naselja neće morati svakodnevno da pristupaju gradu preko naplatnih punktova.

Na placu kraj sadašnje poslovnice za naplatu putarine nići će buduća robna kuća "Ikea". Ta "obala" auto-puta dobiće i paralelnu saobraćanicu od petlje "Tranšped", koja će u prvoj fazi izgradnje voditi samo do tržnog centra.

- Zadatak opštine će biti eksproprijacija parcela koje se nalaze na njenom putu, a dugoročni cilj je da se petljom kod Bubanj potoka predviđenom za obilaznicu oko Beograda, kao i produžetkom tog novog puta do motela "1.000 ruža" omogući potpuna saobraćajna infrastruktura sa obe strane auto-puta za buduće privrednike koji se odluče da svoje delatnosti obavljaju na ovoj teritoriji.

U okviru toga biće urađena i regulacija toka Zavojničke reke, koji će biti izmešten, a uskoro se očekuje i početak eksproprijacije.

- Još čekamo zahteve za eksproprijaciju od Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, kada će biti i utvrđena tržišna cena kvadrata tog zemljišta - dodaje Maja Petković, rukovodilac Odeljenja za imovinsko-

-pravne poslove opštine Voždovac. - Niko neće biti oštećen i verujemo da će sve teći regularno i bez problema.

GROCKA VEĆ SREĐUJE PAPIRE

DOK Voždovac čeka "zeleno svetlo" od Direkcije, granična opština uz Dunav, Grocka, uveliko radi na regulisanju pravno-imovinskih odnosa na svojoj teritoriji, koji se tiču izrade nove infrastrukture oko auto-puta.

- Urađeno je 40 odsto od dostavljenih rešenja iz Direkcije - kaže za "Novosti" Stefan Dilberović, predsednik opštine Grocka.

- Još se ne zna visina naknade dok rešenja ne postanu pravosnažna.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... redna-zona


bg-ikea.jpg
 
IKEA u aprilu dobija građevinsku dozvolu za izgradnju robne kuće u Beogradu
Petak, 27. 03. 2015.|13:12 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... u-Beogradu

Švedska kompanij IKEA u aprilu će dobiti lokacijsku i građevinsku dozvolu za izgradnju robne kuće u Beogradu, najavila je u petak (27. marta 2015. godine) ministarka građevinarstava Srbije Zorana Mihajlović, objavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
- Mi radimo sa IKEA-om na dodatnim poslovima u vezi sa izgradnjom tog objekta - rekla je ona novinarima u Privrednoj komori Beograda i dodala da je reč o poslovima koji se odnose na "Puteve Srbije" i Grad Beograd.

Mihajlovićeva je podsetila da je IKEA pokušavala u protekle četiri godine da dobije dozvole za gradnju pet objekata u Srbiji, od kojih dva u Beogradu, ali da nije uspela, jer nije nađen zajednički jezik sa lokalnim samoupravama, niti je uspela da prikupi i potrebnu dokumetnaciju.

Ona je navela i da je Memorandum sa IKEA-om potpisan pre šest meseci ali da je tek sada promenom Zakona o planiranju i izgradnji omogućeno da se građevinska dozvola brzo izda.

Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije, Grada Beograd i IKEA-e, potpisan je 3. oktobra 2014, i kako je tada najavljeno prva robna kuća švedske kompanije IKEA u Srbiji trebalo bi da bude otvorena krajem 2016. godine

Mihajlovićeva je tada kazala da IKEA planira da uloži oko 300 mil EUR u izgradnju pet robnih kuća u Srbiji, od kojih će prva biti u u Beogradu, u Bubanj potoku i zapošljavaće 300 radnika
 
Ceo ovaj slučaj oko IKEA tržnog centra samo govori kolika smo mi banana država, i da ćemo za navek ostati najgora beda. Ako privatnom investitoru ti napraviš pristupnu petlju, izmeštat reku, neustavno vršiš ekspropriaciju zemljišta, ti time stavljaš u otežani položaj sve ostale trgovce nameštajem jer oni moraju za to da plate i teraš ih u bankrot... Takodje moraš da digneš poreze i otežaš poslovanje svim ostalim produktivnim građanima da bi platio te egzibicije. Da se stvari neće promeniti govore i komentari građana po člancima koji podržavaju takve samoubilačke mere.
 
Pa to je montazna hala vise je tu problem u prilaznim putevima koje mi treba da odradimo to ce kasniti
 
Moram da dodam da se rampa ne pomera zbog ikee, nego zbog nas samih. Plan za pomeranje rampe postoji mnogo pre nego plan za ikeu.
 
Ima vise takvih radnjica u gradu, svojevremeno jedna u tc banjica ima jedna na vidikovcu sigurno verovatno jos negde.

Iz IKEA-e su isli i opominjali ljude za verovatno neovlascenu prodaju njihovih proizvoda i sl u zavisnosti od zakonskih propisa i mogucnosti posto sumnjam da bas ne izdaju racun u tim prodavnicama.
 
Игоре мало сам хтео да се нашалимо на рачун Икеје.
Да била је својевремено и једна радњица код бувљака.
 
I dalje mislim da radi, juce sam video znak. Ne znam da l je dozvoljeno da preprodajes stvari, ali d koriste njihov logo sigurno nije.
 
Феликсе дискутабилно је ко овде меша бабе и жабе. Данас нема економског система који је више пртоекционистички настројен од евроунијатског који је уједно и онај који годинама убедљиво најспорије расте и који је по мишљењу многих политиколога и економиста сада већ и нескривено социјалистички. А више није одржив онај аргумент типа: Нормално да најспорије расте кад су одувек развијени јер су практично сви глобални економски играчи осим мучене Африке достигли одређени ниво развијености. У осталом, ено САД економија нарасла 2.5% што је недостижно за ЕУ.

У ЕУ нема ни л од либералности, ни у политичком и поготово не у економском смислу. И то ће с годинама постајати све израженије како на глобалном нивоу буду све безначајнији, под условом да уопште ЕУ као амерички протекторат опстане.
 
Гага":2ssf6lba je napisao(la):
Па Икеја нас замајава, они већ стигли у Србију :D
ccc, Gago, Gago, dosao si mi u kraj da me spijuniras, a Ikea ti je samo pokrice :p
 
Iako sam generalno protivnik sverca i zalazem se za postovanje svih zakona, gospoda iz firme Ikea nek 'zavezu' ili nek otvore objekte u srbiji.
Generalno, ovi ljudi koji prodaju njihovu robu im cak cine uslugu, jer posredno plasiraju proizvode na trziste.
Da su ponudili nekom od zainteresovanih fransizu za pocetak, mogli su do sada 'sondirati' trziste.
Umesto toga oni se ponasaju kao razmazena mlada...
Licno sam razvio neku odbojnost prema njima zbog njihovih visegodisnjih (decenijskih ?!) najava, najava, najava (...) pa 'onomad' provedoh sticajem okolnosti pola dana ispred jednog njihovog objekta u Ceskoj, bez trunke zelje da zavirim unutra :D
 
Upravu si medjutim nisu oni (IKEA) ti koji toliko najavljuju izgradnju vec politicari koji ih koriste kao neki samo njima razumljiv argument za glasace i paznju.
 
Do mene je stigla ingormacija da je jedna beogradksa firma ugorila neke gradjevinske radove za Ikea_ju kod bubanj potoku.
 
Ovaj komentar mi je najaci ''ali počelo je da nas izdaje strpljenje'' Ja ocekujem da ce Ikea kao bauhaus dici ruke od Srbije na duzi niz godina.
 
Vrh