Šta je novo?

Hram Svetog Save

Lepo jeste, samo oni nemaju mozaik na 15 000 kvadrata.
Možda bi bilo previše da se naš hram ovoliko ukrasi.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Да, то сам и ја поменуо. Није само питање прикладности конкретном контексту храма, већ и самој српској средини. Ми нисмо навикли на иконостасе попут овога.

Постојећи иконостас би био савршен, да уместо празних златних мозаичних површина имамо неке детаље - било у рељефу или техници мозаика.

Опет кажем, тај део Храма још нисам видео уживо, тако да судим искључиво на основу слика и снимака.
 
U kratkim crtama, mislim da je ikonostas platio cenu zbog mozaika koji je i bio glavni cilj.
Isto tako i ostala ornamentika u hramu je u tom smislu skromna.
Sad, postavlja se pitanje da li je bilo vredno te žrtve?
Po mom mišljenju, jeste.
Gledajaći veličinu hrama, i taj impresivni mozaik svuda okolo, mislim da je što bi rekao Muhin, uradjeno pravo čudo,kakvog nema nigde u svetu.
Isto tako kažu da hram nikad ne možete da završite, pa tako mislim da će se vremenom dodavati još puno toga, i da ovo sigurno nije kraj radova, već početak.

Послато са F3311 помоћу Тапатока
 
Uživo mi unutrašnjost Hrama lepše izgleda nego na slikama, pa i ikonostas, ali posle odgledanih liturgija na televiziji - nešto mi na tom ikonostasu smeta. Možda je trebalo da bude viši, u visini mermernih romboida - čini mi se 7 metara. Ovako, niti je visok kao galerije, niti je visok kao mermer (romboidi) na svim ostalim zidovima. Ta razlika u visini baš bode oči.

Drugo, oni silni polukrugovi na vrhu ikonostasa nisu bili potrebni. Ikone u njima deluju majušne, i kao da su time hteli da nadomeste nedostatak reljefa, tj rezbarije i ukrasa na ikonostasu. U tom smislu, reljefi na ostalim galerijama morali su biti uzor i naći se i na ikonostasu kako bi na sve četiri strane imali iste ukrase.

Isto tako i tronovi, tj razlika u nijansi kamena od kojih su načinjeni u odnosu na kamen na ikonostasu, takođe doprinose stilskoj neusklađenosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811817#p811817:2wo5ogu6 je napisao(la):
Аполон » Суб Јан 09, 2021 8:04 pm[/url]":2wo5ogu6]
Да. Има врло лепу мозаиком украшену куполу; сами стубићи ми нису по укусу, али главни проблем је свакако величина. Часна Трпеза и сеник (киворијум) су прилично малих димензија, имавши у виду размере Храма, а и самог олтарског простора, тако да је поред стерилности, главни утисак олтарског простора - празнина.
Далеко срећније решење би пружио нешто већи сеник на пуним стубовима, независним од саме Часне трпезе.

Празнина сама по себи није лоша ако се овако велики храм буде користио за значајне празнике када се скупља много свештенослужитеља. Онда та празнина постаје више плус.

А што се тиче пропорција, мислим да су и Часна Трпеза и самим тим сеник могли да буду већи. А и богатије украшени. Некако ми је, сиротињски, аскетско, убого, поготову ако се срављује са храмом уопште.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811862#p811862:14ok2a58 je napisao(la):
Vox91 » Суб Јан 09, 2021 10:41 pm[/url]":14ok2a58]Uživo mi unutrašnjost Hrama lepše izgleda nego na slikama, pa i ikonostas, ali posle odgledanih liturgija na televiziji - nešto mi na tom ikonostasu smeta. Možda je trebalo da bude viši, u visini mermernih romboida - čini mi se 7 metara. Ovako, niti je visok kao galerije, niti je visok kao mermer (romboidi) na svim ostalim zidovima. Ta razlika u visini baš bode oči.

Drugo, oni silni polukrugovi na vrhu ikonostasa nisu bili potrebni. Ikone u njima deluju majušne, i kao da su time hteli da nadomeste nedostatak reljefa, tj rezbarije i ukrasa na ikonostasu. U tom smislu, reljefi na ostalim galerijama morali su biti uzor i naći se i na ikonostasu kako bi na sve četiri strane imali iste ukrase.

Isto tako i tronovi, tj razlika u nijansi kamena od kojih su načinjeni u odnosu na kamen na ikonostasu, takođe doprinose stilskoj neusklađenosti.
То је тај ефекат чорбе у чије спремање се умешало превише кувара..

Осветљење је највећи део проблема кад је реч о телевизијском преносу, али постоји и низ конретних недостака, који су првенствено последица недовољне складности различитих елемената. То указује на проблеме на нивоу руководства, јер ниједан од елемената које смо критиковали није толико споран сам по себи, колико у ширем конрексту.

Занимљиво је да је мања верзија иконостаса далеко боље легла у параклисима.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811864#p811864:14ok2a58 je napisao(la):
Прле » Суб Јан 09, 2021 10:48 pm[/url]":14ok2a58]Празнина сама по себи није лоша ако се овако велики храм буде користио за значајне празнике када се скупља много свештенослужитеља. Онда та празнина постаје више плус.

А што се тиче пропорција, мислим да су и Часна Трпеза и самим тим сеник могли да буду већи. А и богатије украшени. Некако ми је, сиротињски, аскетско, убого, поготову ако се срављује са храмом уопште.
Да, и ја мислим да простор сам по себи није споран, али пропорције су у најмању руку упитне. Ја сам се надао да ће управо тај део Храма понајвише блистати, али ето..
 
Jos dva planova iz Pesiceve publikacije
 

Prilozi

  • zvonik.JPG
    zvonik.JPG
    69,8 KB · Pregleda: 5.140
  • luk i polakupola.JPG
    luk i polakupola.JPG
    82,5 KB · Pregleda: 5.126
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=683475#p683475:1i59rb4n je napisao(la):
orjen » Sre Nov 27, 2019 4:32 pm[/url]":1i59rb4n]Mozda ce ovako i izgledati
file.php

Jedan od prethodnih planova Ikonostasa. (str 73)

Sadašnji je uklopljen, polukrugovi, al do potpunog neupečatljivog stapanja. Po meni ovaj raniji ima više umjetničke hrabrosti ali je i iz takvog perioda.
 
Мени се тај ранији уопште не допада (посебно те лозице), мада би се свакако боље слагао с постојећом архитектонском пластиком.

Допада ми се што је иконостас који имамо сведени. Проблем је што изгледа прилично стерилно, посебно под рефлекторима, а донекле и то што практично да нема никаквих додирних тачана с околном каменом пластиком (што је озбиљан пропуст, али не боде толико очи јер у Храму доминирај мозаик).
 
Можда ће кад прекрију ромбове сивим каменом, окаче кандила и, надам се угасе (за свагда) та светла
боље све изгледати
 
Ovaj ikonostas bi se savršeno uklopio. Iako sam ja generalno samo za jedan red ikona na ikonostasu. Jer su i naši srednjovekovni manastiri bili katedralne crkve pa su imale samo 4 stuba, jednu prečagu i po dve ikone sa svake strane. To je ceo ikonostas bio.

Ali ok, razumem da ne možemo potpuno da zanemarimo ni period visokih ikonostasa koji potom dolazi.
U tom smislu mi jedan red malih ikona iznad prvog reda u velikim crkvama kao što je Hram, ne smeta.

Ali krstača na ikonostasu - ne, nikako! Krst na tom mestu samo bespotrebno zaklanja ono što se nalazi oslikano u oltarskoj apsidi.
Ako baš postoji želja da se krst stavi na ikonostas, on se aplicira na poprečnu gredu. Ukleše se u nju ili se izrezbari ako je drvena prečaga u pitanju.
Dakle ne treba da izlazi van gabarita osnovnih kontura ikonostasa.
 
Развијени иконостаси имају своју чар, баш као и они једноставнији, и у нашим црквама има места за све.

Ипак, овде је, из наведених разлога, пожељнији нешто мањи иконостас (релативно говорећи), који не заклања прелепе мозаике из олтарске апсиде. То смо и добили.

Лично ми је деизис са Распеђем један од најомиљенијих елемената развијенијег иконостаса, али мањи крст који стоји изнад полукружне преставе Свете Тројице (тј. госпорпимства Аврамовог), боље одговоара овом контексту.
 
Свакако је крст на том месту сувишан. То се учи на факултету.

А неки би свашта качили. Грци, Власи, Роми...
 
Сувишан није, и тешко да Вам је то ико могао рећи на факултету.

Да стари иконостаси нису имали ту врсту крста на иконостасу, свакако, али да је сувишан - не верујем.
 
Прво кажете да није сувишан, а онда на крају да не верујете да је сувишан. А готово сте сигурни да се то тако не учи (тешко).

Врло сте чудни, морам признати...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812695#p812695:2aadoice je napisao(la):
Аполон » Sre Jan 13, 2021 6:45 am[/url]":2aadoice]Р... и у нашим црквама има места за све.

...


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=804947#p804947:2aadoice je napisao(la):
Аполон » Ned Dec 20, 2020 3:35 am[/url]":2aadoice]... На слици се јасно види да није реч ни о канти ни о сметлишту, већ поплочаној просторији, која нуде неупоредиво боље услове за чување од већине депоа српских музеја (знам, јер сам имао прилике да их видим). На слици се, разуме се, не види шта, где и како (прилично сам сигуран да ово није из Врања већ манастира Раковице, који је пре реновације био у крајње јадном стању), па све остаје на нивоу тврдње Вас, као доказано злонамерног појединца.

...


Bilo ti je potrebno samo 6 strana teme da sam sebe demantujes :roll:
 
Danas su počeli nešto kopat iza hrama, teška mehanizacija je tu. Izgleda da misle to popločat uskoro
 
Да ли неко зна: хоће ли ови подови остати овако мат? Зашто нису комплет исполирани него само звијезда на средини храма и олтарски дио? И када ће ставити мемер на ове изгребане ромбове на зидовима?
Поздрав свима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813815#p813815:3iqw8bzz je napisao(la):
Srdjan1984 » Sub Jan 16, 2021 3:12 pm[/url]":3iqw8bzz]Да ли неко зна: хоће ли ови подови остати овако мат? Зашто нису комплет исполирани него само звијезда на средини храма и олтарски дио? И када ће ставити мемер на ове изгребане ромбове на зидовима?
Поздрав свима.

Зато што Храм није још увек завршен, постоје још неки делови Храма где ће се постављати мозаик и док се последњи каменчић мозаика не стави, док не прође последња четкица на иконопису, неће се полирати.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813908#p813908:2me9m397 je napisao(la):
cooyseeteam88 » Sub Jan 16, 2021 7:54 pm[/url]":2me9m397]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813815#p813815:2me9m397 je napisao(la):
Srdjan1984 » Sub Jan 16, 2021 3:12 pm[/url]":2me9m397]Да ли неко зна: хоће ли ови подови остати овако мат? Зашто нису комплет исполирани него само звијезда на средини храма и олтарски дио? И када ће ставити мемер на ове изгребане ромбове на зидовима?
Поздрав свима.

Зато што Храм није још увек завршен, постоје још неки делови Храма где ће се постављати мозаик и док се последњи каменчић мозаика не стави, док не прође последња четкица на иконопису, неће се полирати.

Hvala Vam puno!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813982#p813982:5p31loxi je napisao(la):
Beki » Sub Jan 16, 2021 11:20 pm[/url]":5p31loxi]Prebahata i prebrutalna je unutrasnjost, kao dom najveceg dilera kokaina na svetu.

То је Дом Господњи, а то што су нарко дилери умислили да су богови, је њихов проблем. Није пребрутално јер очигледно ниси обишао европске сличне.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812709#p812709:2zq8da30 je napisao(la):
Uroš985 » Уто Јан 12, 2021 10:45 pm[/url]":2zq8da30]Свакако је крст на том месту сувишан. То се учи на факултету.
Сувишан није, нити Вам је ико на факултету могао рећи да јесте.

Искрено, не знам о чему уопште говорите? Да ли узимате, рецимо, наше средњовековне иконостасе као мерило, па на основу тога износите тврдњу о тобожњој сувишности крста? Ако је тако, добро, али то није никакав аргумент. Било је и има разних иконостаса, и не постоје никакви канонски прописи који забрањују истицање крста на том месту. Дакле, ко год Вам је устврдио да је крст на датом месту сувишан, изнео је само своје субјективно мишљење, на које има право, али које нема никакву тежину.

А неки би свашта качили. Грци, Власи, Роми...
Јесу ли Вас и то учили на факултету? Стичем утисак да сте ви од Богословског факултета видели само спољну фасаду.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813414#p813414:2zq8da30 je napisao(la):
Sixto » Пет Јан 15, 2021 7:57 am[/url]":2zq8da30]
Bilo ti je potrebno samo 6 strana teme da sam sebe demantujes :roll:
Игоре, да ли ово ниво дискусије који желите да негујете на овом форуму?

Ако је ово место за детињасте испаде приглупих и злонамерних, онда немам шта овде да тражим.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813343#p813343:77issj5x je napisao(la):
Uroš985 » Чет Јан 14, 2021 11:44 pm[/url]":77issj5x]Прво кажете да није сувишан, а онда на крају да не верујете да је сувишан. А готово сте сигурни да се то тако не учи (тешко).

Врло сте чудни, морам признати...
Не понашајте се као дете. Поткрепите своју неосновану тврду архументима или престаните да ширите дискусију испразним понављањем истих неоснованих тврдњи.
 
Moзаик је прелијеп, под такође, по мени иконостас је могао бити мало грандиознији какав је и сам овај храм. Познато је да је то мозаик на 15000м2 да је јединствен и највећи у свијету, Мухин је неколико пута изјавио да је то његово животно дјело с тога се може примијетити да је многе дијелове храма смањио и поједноставио на уштрб мозаика који је по њему морао бити видљив на сваком мјесту гдје је урађен.
Глеао сам један клип гдје он моли блаженопочившег патријарха Иринеја да будући иконостас никако не буде височији од лика Пресвете Богоридице у олтару. Ок, и не треба да буде али је овај иконостас урађен тако да изгледа много једноставно и просто, и ако је урађен у камену има доста равних површина које су опет могле бити урађене у рељефу. Што се тиче расвјете на иконама иконостаса јесте кичасто и ружно али с обзиром да има јос посла моје мишљење је да ће им већ неко сугерисати да га искључе и до самог завршетка храма ураде неко дискретније и прикладнјије освјетљење. С обзиром да Мухин није протонеимар храма, по мени, требали су га задужити само за мозаик који је и урадио перфектно а за остале дијелове посебно ангажовати мајсторе и стручњаке како би се сваки трудио да његов дио посла испадне што љепши и што видљивији. Овако, понављам, он је урадио своје животно дјело са мозаиком па се трудио да све остало буде скромно и неупадљиво како би се мозаик што више истицао (наравно да се истиче јер је већи од било чега другог у храму тако да није било потребно запостављати остало)!
Драго ми је што ће ромбове на зидовима сакрити облогама од сивог камена јер јесу штрчили.
На крају се надамо да ће храм заблистати у свом пуном сјају на понос цијелог српског рода али и васељенског православља и да ће надлежни исправити ове мале грешке које примјећујемо у храму, јер ко ради тај и гријеши па нећемо замијерати али пошто је ово од националног значаја и за државу и за цркву и за народ српски ма гдје се налазио треба водити рачуна да се све лијепо и квалитетно уклопи и уради.

поздрав из Републике Српске.
 
Vrh