Šta je novo?

Hram Svetog Save

Gledam uzivo opelo patrijarhu Irineju iz Hrama pa kamera preletela i fokusirala se na sv..Stefana Decankog i jos neke svetitelje pored, da izvinete ispali su kao neki likovi iz stripova, sta je bre ovo?
 
Ne može se unutrašnjost Hrama gledati kroz fotografije. Mora se otići i videti uživo. Jer su mnoge kompozicije radjenje sa mišlju da će se gledati sa velike daljine i iz odredjenih uglova. Imate primer recimo mikelandjelovog Davida koji ima veliku glavu i šake, a to je zato što je prvoodbitna ideja bila da stoji na vrhu katedrale, pa je Mikelandjelo uzeo u obzir tu ideju i napravio nesrazmerne ruke i glavu. Isto važi i za mozaike na Hramu. Najbolje je da odete i vidite uživo. Jer do sada nijedna fotografija koju sam video nije prenela istinsku atmosferu iz Hrama. Imajte na umu da umetnici nisu napravili Hram da bude lep na fotografijama i snimcima, već da ostavi neki utisak na osobu koja se u njemu moli. A utisak je, ako vidimo komentare ljudi, zaista pozitivan. Tako da možda Stefan Dečanski izgleda kao strip junak na televizoru, ali je meni dok sam ga gledao sa poda Hrama izgledao kao svetitelj i naš molitvenik pred Gospodom...mada možda grešim...
 
Овако изгледа први гроб у Храму:



 
Evo jedna poslastica, nazalost forum mi ne dozvoljava da stavim full hd slike. Zaboravila sam napisati da mi se jako dopada što su natpisi u Hramu mahom na srpskom jeziku, tako da mogu lepo da procitam opise mozaika, nazive svetaca itd. Mislim da je to za nove generacije jako vazno, da ne bi mislili za protojereja da je "staford". :lol:

P.S. Uspela sam da postavim hd slike.

GyR6SRJ.jpg

jq6gvt3.jpg

BFK5Qhl.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20201101_110509.jpg
    IMG_20201101_110509.jpg
    534,2 KB · Pregleda: 6.047
Да ли неко поседује информације о гробницама? Да ли ће у свакој гробници бити по један Патријарх или више њих ће делити вечни дом? Јер је ово ОГРОМНА рака за један ковчег, притом није посут земљом као на сахрани блаженопочившег митрополита Амфилохија? Мене сад то баш занима.
 

Prilozi

  • dst_1549.jpg
    dst_1549.jpg
    127,6 KB · Pregleda: 5.842
JOHN-5-PALAEOLOGUS-MOSAIC-IN-HAGIA-SOPHIA-FEATURED.jpg

Seraphim-and-head-of-John-V-Palaeologus-in-Hagia-Sophia_01.jpg

Just-behind-the-cable-and-above-a-patch-of-painted-plaster-is-the-ghostly-image-of-the-head-of-John-V-Palaeologus-in-Hagia-Sophia-3.jpg


Мозаик цара Јована V Палеолога (од недавно рестаурисан) са источног лука у Аја Софији.
Пише: ''Јован у Христу Богу, побожни цар и аутократор Ромеја, Палеолог''

Eng6ehjW8AUu61y

Eng6eiLWEAELjHh

Eng6elbXEAUIwZD


Био је делимично откривен, али као што се види на горњим сликама једва се видела глава од малтера или креча нисам ни сигуран шта је то, мада није ни толико битно. Елем још су браћа Фосати средином 19. века направили цртеже мозаика који су се појавили током рестаурације и реконструкције Аја Софије и забележили су и овај мозак цара Јована V Палалеога, нажалост након чишћења види се само глава која је такође видно истрошена и оштећена.
Цртежи мозаика које су направили браћа Фосати и дан данас се чувају у Француској, а недавно гледах неки документарац где су били неки јапанци који су вршила скенирања одређених подручија са неким специјалним скенерима у потрази за новим мозаицима испод малтера.
Нажалост, има их много испод малтера које вероватно никад више нећемо видети, и са овом главом цара Јована Палеолога је пука срећа, јер се набасало на то услед лошег стања на том делу цркве, турцима наравно неће пасти на памет да скидају или уништавају одређене делове малтера због мозаика.

Ово је иначе на северном делу источног лука цркве (уколико ме оријентација служи), тачно тамо где су дуги низ година биле скеле, које мислим да и даље стоје тамо.
 
Швајцарској, грешка не Француској. (Везано за цртеже браће Фосати).
 
Министар Селаковић је, следећи устаљену режимску праксу мешања у све у свашта, и злоупотребе истакнутих руских личности уполитичке сврхе, повео Високопреосвећеног митрополита Илариона у обилазак Храма Св. Саве. Сниматељска екипа се, како то бива, спонтано појавила на сцени, како би забележила и овај смоквин лист демонстративног „русофилства“ којим се, бар на трен, настоји прикрити чињеница да је политика актуелног режима, и поред надринационалних и каткад квазирусофилске (у најмању руку, декларативно „неутралне“) реторике, у својој сржи дубого антисрпска и антируска.

Но, све то и не би било достојно неког посебног помена (већ је виђено), да несрећни Митрополит није био приморан да проведе 40 минута у поквареном лифту Храма, заједно са својим помоћником (ипоћаконом, ако се не варам) и петочланом сниматељском екипом, која није чак носила ни заштитне маске.

Не знам за вас, али мене је, када сам синоћ видео „причу“ на Инстаграм налогу Високопреосвећеног (коју је, скоро сигурно, поставио његов мање дипломатски настројен помоћник), поцрвенео сам од стида. Ни сахрану блаженопочившег Патријарха нису могли да испоштују као људи, без лажних суза и сличне драматургије, па сад још и ово.

Надживећемо ми и зло овог режима, као што смо надживели безброј других, али да ли ћемо преживети и све ове срамоте и самопонижења?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795975#p795975:1dpam9wz je napisao(la):
Duleban97 » Уто Нов 24, 2020 12:15 am[/url]":1dpam9wz]турцима наравно неће пасти на памет да скидају или уништавају одређене делове малтера због мозаика.
Разуме се. Колика би им тек једра требала да покрију све те кауре, кад би уклонили малтер и открили им лица.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795599#p795599:1dpam9wz je napisao(la):
Elnamor » Нед Нов 22, 2020 3:53 pm[/url]":1dpam9wz]Ne može se unutrašnjost Hrama gledati kroz fotografije. Mora se otići i videti uživo. Jer su mnoge kompozicije radjenje sa mišlju da će se gledati sa velike daljine i iz odredjenih uglova. Imate primer recimo mikelandjelovog Davida koji ima veliku glavu i šake, a to je zato što je prvoodbitna ideja bila da stoji na vrhu katedrale, pa je Mikelandjelo uzeo u obzir tu ideju i napravio nesrazmerne ruke i glavu. Isto važi i za mozaike na Hramu. Najbolje je da odete i vidite uživo. Jer do sada nijedna fotografija koju sam video nije prenela istinsku atmosferu iz Hrama. Imajte na umu da umetnici nisu napravili Hram da bude lep na fotografijama i snimcima, već da ostavi neki utisak na osobu koja se u njemu moli. A utisak je, ako vidimo komentare ljudi, zaista pozitivan. Tako da možda Stefan Dečanski izgleda kao strip junak na televizoru, ali je meni dok sam ga gledao sa poda Hrama izgledao kao svetitelj i naš molitvenik pred Gospodom...mada možda grešim...
Ово је нешто што се често губи из вида, и апсолутно не грешите. Мозаик на 20 метара висине направљен је да изгледа како треба из перспективе учесника у богослужењу или посетиоца Храму, а не кроз објектив камере која вас, практично, ставља на виртуелне штуле.
 
"Министар Селаковић је, следећи устаљену режимску праксу мешања у све у свашта, и злоупотребе истакнутих руских личности уполитичке сврхе, повео Високопреосвећеног митрополита Илариона у обилазак Храма Св. Саве."

А где си видео да га Селаковић води?

Ја видех само да је са њим био на корву неког од здања Министарства спољних послова (нисам могао да схватим чега је оно кров).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796189#p796189:31jai6xx je napisao(la):
Аполон » Tue Nov 24, 2020 7:16 pm[/url]":31jai6xx]Министар Селаковић је, следећи устаљену режимску праксу мешања у све у свашта, и злоупотребе истакнутих руских личности уполитичке сврхе, повео Високопреосвећеног митрополита Илариона у обилазак Храма Св. Саве. Сниматељска екипа се, како то бива, спонтано појавила на сцени, како би забележила и овај смоквин лист демонстративног „русофилства“ којим се, бар на трен, настоји прикрити чињеница да је политика актуелног режима, и поред надринационалних и каткад квазирусофилске (у најмању руку, декларативно „неутралне“) реторике, у својој сржи дубого антисрпска и антируска.

Но, све то и не би било достојно неког посебног помена (већ је виђено), да несрећни Митрополит није био приморан да проведе 40 минута у поквареном лифту Храма, заједно са својим помоћником (ипоћаконом, ако се не варам) и петочланом сниматељском екипом, која није чак носила ни заштитне маске.

Не знам за вас, али мене је, када сам синоћ видео „причу“ на Инстаграм налогу Високопреосвећеног (коју је, скоро сигурно, поставио његов мање дипломатски настројен помоћник), поцрвенео сам од стида. Ни сахрану блаженопочившег Патријарха нису могли да испоштују као људи, без лажних суза и сличне драматургије, па сад још и ово.

Надживећемо ми и зло овог режима, као што смо надживели безброј других, али да ли ћемо преживети и све ове срамоте и самопонижења?
Зло, срамоте и самопонижења можда и надживимо али ове ваше политичке памфлете, тешко... :violina:
 
Хм која ли је то политичка опција која се овако изјашњава? Ја нешто пропустио? Одмах идем да се учланим у ту странку.
 
Intresuje me mišljenje članova foruma o crkvi Blage Marije u Banstolu. Nisam baš nešto ni stručan ni vernik ali meni je grozna.
 

Prilozi

  • temple-blessed-virgin-mary-serbian-hram-blage-marije-banstol-serbia-banstol-serbia-june-temple...jpg
    temple-blessed-virgin-mary-serbian-hram-blage-marije-banstol-serbia-banstol-serbia-june-temple...jpg
    292,7 KB · Pregleda: 4.479
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=795634#p795634:8k42qzkt je napisao(la):
Sarajevska » Pon Nov 23, 2020 3:20 am[/url]":8k42qzkt]Овако изгледа први гроб у Храму:




Nekako ne mogu se otmem utisku da ploca izgleda fejk. Ne bi se iznenadio ako je izradjena svojevrsna polikarbonatna imitacija za potrebe objektiva u toku sahrane, a kad su se kamere ugasile navucena je prava mermerna ploca. Bilo bi interesantno videti uzivo kako sad izgleda.
 
Eh, da je samo ploča fejk..kad uporedim oplenačku kriptu i ovo cecesijsko čudo, bude mi zlo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796339#p796339:2q2j69ai je napisao(la):
zoranius » Сре Нов 25, 2020 11:23 am[/url]":2q2j69ai]Intresuje me mišljenje članova foruma o crkvi Blage Marije u Banstolu. Nisam baš nešto ni stručan ni vernik ali meni je grozna.
Мену су ове руске „шаторске цркве” занимљиве, али нису претерано практичне. У принципу не желим да се наше богомоље, у погледу изгледа, претерано ослањају на грађевинско наслеђе других народа (Ромеји/Грци су ипак посебна прича), али не видим зашто би некоме сметао овај један храм у хиљаду који је у руском стилу.

Може бити да је ово помало претерано у одређеним аспектима - посебно тај зелени кровни покривач - али могуће је да ствари другачије изгледају уживо. Било како било, ово је једна сеоска црквица коју ће мало ко видети. Ако је локално становништво задовољно, и ја сам. А да је нешто слично изграђено у граду, то би већ била друга прича.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796349#p796349:2q2j69ai je napisao(la):
Vox91 » Сре Нов 25, 2020 11:54 am[/url]":2q2j69ai]Eh, da je samo ploča fejk..kad uporedim oplenačku kriptu i ovo cecesijsko čudo, bude mi zlo.
Е, па, за боље је потребно више средстава. Тако би Храм изгледао у целини, да нисмо добили испомоћ са стране.

Мени у крипти понајвише смета избор подлоге за кровну фреску. Тамнија плава би боље одговарала.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796288#p796288:2q2j69ai je napisao(la):
Плусквамперфекат » Сре Нов 25, 2020 12:54 am[/url]":2q2j69ai]
Зло, срамоте и самопонижења можда и надживимо али ове ваше политичке памфлете, тешко... :violina:
Држите се Вође, и припремите марамицу за његове лажне сузе.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796332#p796332:2q2j69ai je napisao(la):
Прле » Сре Нов 25, 2020 11:11 am[/url]":2q2j69ai]Хм која ли је то политичка опција која се овако изјашњава? Ја нешто пропустио? Одмах идем да се учланим у ту странку.
Нема је. Проблем национално оријентисаних је властољубље и недостатак средстава са стране, а грађаниста, оданост страном фактору. Тако, кад се све дода и одузме, глас за било кога је глас да елдепеовску капитулантску политику и западњачке интересе (никако вредности).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796339#p796339:2roc0gaw je napisao(la):
zoranius » Сре Нов 25, 2020 10:23 am[/url]":2roc0gaw]Intresuje me mišljenje članova foruma o crkvi Blage Marije u Banstolu. Nisam baš nešto ni stručan ni vernik ali meni je grozna.
Уживо изгледа далеко боље и зелена није оволико нападно дречава.
 
Sliku crkve Blage Marije iz Banstola sam stavio da se vidi o čemu pitam. Prolazio sam više puta putem pored nje i uživo mi je još odvratnija. Kao kuće gastarbajtera u istočnoj Srbiji. Još samo labudovi i lavovi okolo fale.
 
Мислим да је "кривац" овај метални покривач са завршницом од титанијумнитрида. Основни метал пре наношења титанијумнитрида може да буде претхнодно матиран, и тада је ефекат (по мени) пријатнији. Овако шљаштећи мало превише боде очи, јер претендује да буде злато, али то није. Јер чак и злато када се покривају куполе је више матирано него шљаштеће.

Добра ствар са тим материјалом што има дуг рок трајања.

И одмах да кажем, такав материјал (шљаштећи) на вечито тмурном руском небу има сасвим другачији естетски утицај него код нас где има много сунца. Не кажем да ми се свиђа, али изгледа боље него ли код нас. Руска перцепција лепоте због оскудније природе је свакако другачија него наша, тј треба више шара, више узбуђивача јер кад ти је све голо 7 месеци и сиво, наравно да хоћеш да се радујеш нечим... Мада, колико смо ми већ генерација несрећни и депресивни, мислим да ће оваква естетика да нађе много својих поклоника.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796339#p796339:4ri8e7bn je napisao(la):
zoranius » 25 Nov 2020 10:23 am[/url]":4ri8e7bn]Intresuje me mišljenje članova foruma o crkvi Blage Marije u Banstolu. Nisam baš nešto ni stručan ni vernik ali meni je grozna.
file.php

Руска школа.
Као колач изгледа.
мени се допада. Попнеш се на Банстол, и ето ненаданог украса.
 
Не разумем потребу за грађењем цркава у том стилу
То никакве везе нема са нашом традицијом и управо због наметања разних стилова мислим да смо се погубили
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796792#p796792:2l53trtq je napisao(la):
Agiorites » Чет Нов 26, 2020 2:49 pm[/url]":2l53trtq]Не разумем потребу за грађењем цркава у том стилу
То никакве везе нема са нашом традицијом и управо због наметања разних стилова мислим да смо се погубили
Није имао ни барок, пре него што смо га први пут пригрлили, па ни ромејско градитељство и романика.

Као што сам навео изнад, треба дати предност ономе домаћем и универзалном (у православном контексту, то је оно ромејско), али не видим зашто бисмо избегавали поједине елементе који су својествени иљкучиво грчком (није све грчко уједно и ромејско), руском, па затим и сиријском, коптском, јерменском, грузијском, па и западном градитељству (које није, путем рашке школе и сличног, већ постало део наше традиције).

А нешто попут конкретно примера изнад, који је у целини у нама страном стилу, није неопходно потпуно избегавати, још мање забранити, али такви изузеци треба да потврђују правило. Три-четири оваве цркве нису проблем; 10-20 њих јесте, и томе бих се противио.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=796696#p796696:2l53trtq je napisao(la):
Прле » Чет Нов 26, 2020 10:55 am[/url]":2l53trtq]Добра ствар са тим материјалом што има дуг рок трајања.
Изузетно је издржив, а притом се и прљавштина мање задржава на његовој површини, тако да деценијама изгледа свеже.

И одмах да кажем, такав материјал (шљаштећи) на вечито тмурном руском небу има сасвим другачији естетски утицај него код нас где има много сунца. Не кажем да ми се свиђа, али изгледа боље него ли код нас. Руска перцепција лепоте због оскудније природе је свакако другачија него наша, тј треба више шара, више узбуђивача јер кад ти је све голо 7 месеци и сиво, наравно да хоћеш да се радујеш нечим... Мада, колико смо ми већ генерација несрећни и депресивни, мислим да ће оваква естетика да нађе много својих поклоника.
Управо тако. Руско градитељство је производ духа народа који га је изнедрио, и контекста из кога је изникло. Ко год је посетио Русију у тмурним јесењим и зимским данима, свестан је зашто Руси прибегавају китњастости и шаренилу.
 
Видео сам неколико пута ту цркву у пролазу и прихватио је као Руску цркву коју су изградили за себе радници из Русије с оближњег градилишта пруге Београд - Нови Сад. Не знам да ли је то тачно, тако сам то у себи спонтано повезао. По крстовима на врху купола би се рекло да јесте.

Ни најмање ми не смета разноликост, добро би било да је има више (нпр. волео бих да је обновљена Синагога у Цара Уроша у Београду, као и да је преживео скромни монголски храм на Коњарнику); но, ова црква просто није лепа. Има, на пример, претежак портал који као да је накалемљен с неке цркве од пре 150 година, и ружне мале лукове изнад главног венца који делују пренатрпано. Црква у истом стилу, доследнијем и чистијем, била би освежење на истом месту.

Моје очи, иначе, много више вређа како је исписан назив ове теме. То јесте одраз одсуства осећаја за језик, културу, традицију, континуитет, визуелну доследност ...
 
Sve bi to bilo lepo, crkva je zanimljiva, samo da nije bas copy-paste. Ovo je ruska crkva u Sofiji u Bugarskoj:
 
И поред очигледног копипејст ово ми се више свиђа
 
Vrh