Šta je novo?

Hram Svetog Save

Vidi se zgrada tirsove zgrada 2 os suda je iza hrama u njoj je nekad bila vojna ustanova koja je preseljena u Žarkovo...
 
Meni ovo deluje vasarski, mislim da nam se kultura srozava ovakvim "manifestacijama"......jos samo da su instalirali cirkusku satru i organizovali novi festival u Guci...
 
Ne bih da budem pokvaren, ali meni sve ovo oko Hrama ruzno izgleda. Sve nekako izgleda jeftino i sklepano. Mozda gresim. Istina je da je smisao Bozica sasvim nesto drugo, al ako vec prave Bozicni market, ne treba izmisljati toplu vodu. Ko slavi, mir Bozji, Hristos se rodi :sesir:
 
Није згорег бацити поглед на други монументални мозаички пројекат који се тренутно израђује у Русији - онај за велики храм Оружаних сила. За разлику од мозаика за наш Храм, који су скривени као да су војна тајна, ови који се раде за храм руске армије су значајно транспарентнији за грађане. :D

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=N-NU5qgiFD4[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZdZ_7xjCAE0[/youtube]

Поредећи са мозаицима из нашег Храма, рекао бих да су ови за руску војску мало уметнички слободнији и разноврснији, али да су ови наши (Мухинови) ипак у концу лепши. :)
 
Сабирах мало површине, угрубо, водећи се оним главним конкурсним документом.

Рецимо да до отварања крајем године неће завршити или неће никада радити припрате (северна, јужна, западна), проскомидију, ђаконикон, лође звоника (четири комада) и бочне просторе галерија.

Рецимо да ће бити завршена купола, сводови, главни пандантифи (1), пилони (2), исток-апсида и све у том делу и лук (3) и галерије са њиховим великим луковима и конхама, малим пандантивима, канонима, зидовима и лунетама - јужна (4), северна (5) и западна (6). Изостављене су неке мање површине са орнаментима/златном површином, јер кад се све саберу не могу да дају драстично већу цифру.

Површина би била:

1 - око 1786 метара квадратних + тамбура
2 - 465
3 - 1209
4 - 846
5 - 846
6 - 908

укупно: 6060 м2
 
Mislim da će ipak završiti sve mozaičke radove. Ceo Hram je u skelama, a da ne rade sada sve površine - ne bi ih svuda ni postavljali.. Zapeo Vučić da se sve završi za vreme njegovog mandata, to je glavni razlog.
 
Mogu li da pitam vas nesto mozda vi mozete da mi bolje odgovorite?:

Zasto poslove sklapanja mozaika dajemo da rade Rusi kada mi imamo odsek na Akademiji Umetnosti koja se bas bavi mozaickom umetnoscu?

Da li je to zbog nekog odrzavanja Srpsko Ruskog bratstva ili ?
 
Sustina je dimenzija u kojoj se radi. Zbog pragmaticnih razloga je patrijarh Irinej u martu 2011 pitao Putina da pomogne. Putin je na to 29 April 2011 izdao ukas Pr-1197 koji je omogucio odrzavanje konkursa u Moskvi. Isti se tamo odrzao 2014. Muhino resenje je bilo izabrano. Povrsina hrama pod mozaikom prevaside sve finansijske mogucnosti Srbije. 30% celokupnih troskova za hram idu samo za mozaik. I sama kolicina smele se ne bi mogla raditi u Srbiji. Malo bogatiji Rumuni kupuju tesera u Veneciji, a njima u Bukuresti dosta rade Italijani, sa hram dizu iz Strabaga. Smela koju rade Moskovljani zadrzi dosta skupih pigmenta plemenitih metala i poluplemenitih minerala. Potrebno je i cisto srebro i zlato. Nije Srbija onolikva velika i bogata drzava i sila da 6000 m² oploci zlatom i srebrom. A u Rusiji ima i one druge minerala za bojanje smele za tesera. Ne treba podcenjivati koliko to u stvarnosti kosta. Vidim po slikama da Muhin radi vrhunski, ovo mu je remek delo i kapu dolu za svoju viziju i koliki je dao umetnicki pecat poslu. Muhin je u zrelim godinama, radio je vise od 20 hramova a njihova koordinatorka Glebova je sa Muhinom radila hram Hrista Spasitelja. Imaju iskustvo sa velikim povrsinama u najvecim hramovima. Zato mislim da je najbolji moguci izbor bio bas Muhin. I nas najpoznatiji mozaicar je 2017 u Moskvi ocenjivao da je njihov posao vrhunski.
 
Mislim da je to glupost da Srbija ne moze da plati to i zavrsi hram, nego uvek moraju da nam se "pricepe" braca kao pomoc, da ne bude da smo im dali NIS za 400 miliona samo.
 
Ти баш не волиш Русе шта год да ураде не ваља?
 
Прле":3jaoor2s je napisao(la):
Ти баш не волиш Русе шта год да ураде не ваља?

Nije tu poenta lljubavi i mrznje, zaista bi bilo idealno da smo sami zavrsili mozaik, ili makar da smo mnogo vise ucestvovali u procesu. Cesto kazu da su najlepse freske kod nas u manastiru Sopocani, za taj period. I to jeste tacno, ali te freske su naslikali umetnici iz Carigrada, a ne lokalni umetnici. Tako da one ne pripadaju srpskoj kulturi, nevezano sto su Sopocani deo nase istorije. Isto vazi i za Decane, jedan od najlepsih nasih manastira, koji je izgradio/projektovao fra Vita iz Kotora, katolik. Mi mozemo reci da smo mi imali vecinski udeo tu, ali ipak oni nisu celokupan produkt dela i misli srpskog naroda. Sto nista nije lose, i cak je u duhu pravoslavlja da vise naroda radi u slavu Boga, ali sa neke "sebicne" i rodoljubive strane, bilo bi lepo reci da je najveci pravoslavni hram u Srba izgradjen potpuno od nase ruke. Ne znam, mozda gresim...Meni tako sve deluje... jer za 500 godina kad nasa deca pogledaju te mozaike, da li da budu ponosni na nas, ili na nasu bracu ruse :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696889#p696889:26xap9q8 je napisao(la):
Elnamor » 09 Jan 2020 01:30 pm[/url]":26xap9q8]
Прле":26xap9q8 je napisao(la):
Ти баш не волиш Русе шта год да ураде не ваља?

Nije tu poenta lljubavi i mrznje, zaista bi bilo idealno da smo sami zavrsili mozaik, ili makar da smo mnogo vise ucestvovali u procesu. Cesto kazu da su najlepse freske kod nas u manastiru Sopocani, za taj period. I to jeste tacno, ali te freske su naslikali umetnici iz Carigrada, a ne lokalni umetnici. Tako da one ne pripadaju srpskoj kulturi, nevezano sto su Sopocani deo nase istorije. Isto vazi i za Decane, jedan od najlepsih nasih manastira, koji je izgradio/projektovao fra Vita iz Kotora, katolik. Mi mozemo reci da smo mi imali vecinski udeo tu, ali ipak oni nisu celokupan produkt dela i misli srpskog naroda. Sto nista nije lose, i cak je u duhu pravoslavlja da vise naroda radi u slavu Boga, ali sa neke "sebicne" i rodoljubive strane, bilo bi lepo reci da je najveci pravoslavni hram u Srba izgradjen potpuno od nase ruke. Ne znam, mozda gresim...Meni tako sve deluje... jer za 500 godina kad nasa deca pogledaju te mozaike, da li da budu ponosni na nas, ili na nasu bracu ruse :)

Prvo sopocane su oslikali monasi zografi koji su slati u carigrad na ucenje kod domentijana i na svetu goru. Drugo, fra vito kotoranin je bio srbin katolik koji je logicno shodno trgovackom karakteru podneblja bio pod uticajem zapadne crkve i umetnosti pa je taj duh preneo i na svoja dela.
 
Prolazio danas pored Hrama i gledam - neuporedivo lepše izgleda uživo, nego na slikama..Biće to dobar kontrast izmedju svedene spoljašnjosti i raskošnog unutrašnjeg uredjenja. Samo okolina da se lepo poploča i sredi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696889#p696889:2avbv30h je napisao(la):
Elnamor » Чет Јан 09, 2020 4:30 pm[/url]":2avbv30h]
Јer za 500 godina kad nasa deca pogledaju te mozaike, da li da budu ponosni na nas, ili na nasu bracu ruse :)

Ако за 500 година буде наше деце и ако још буде храм на месту, биће сигурно поносни на нас и на генерације пре и после које су храм изградиле и сачувале за њих. Тек неколицини ће бити интересатно ко је радио мозаике. На примеру тих истих Сопоћана, никад се нисам питао ко је насликао већ шта је насликано. Наравно да осим невероватне лепоте постоји и техника која је и после отвореног крова више од 250 година фреске су остале у одличном стању. Хвала ктитору што је довео такве мајсторе, хвала народу српском који је чудом светињу сачувао до данашњег дана а пре свега хвала Богу што нам је дао све то.

Један куриозитет. Наши уметници имају посебан стил и фреске и мозаици имају посебан стил. Делимично је то због поднебља у коме живимо. Наше небо је плавље (тамније) него рецимо у Москви где је више светло плаво (северније). Отуда су наше фреске интензивније насликане него рецимо Руске које су често или светлије плаве боје или чак розе-беж. Делимично и зато што је овде на северу зими ноћ дуга и сунца нема па тамне боје додатн притискају пространство.

Али, што се тиче употребе злата, Руси имају континуитет али и средства и могућност, тако да мислим да је добра сарадња на крају на славу Божију.
 
Plava boja na freskama tu bizantinski plava dobijala se nekad od kamena lapis lazulija koji je bio veoma cijenjen i skup
 
Dokle cemo da koristimo lazni termin Vizantija ili Bizantija kada je pravilno Romeja? Uostalom, "Vitantijci" su sebe uvek nazivali Romejima
 
To je termin Vizantija koji se odomaćio u domaćoj istoriskoj praksi ja sam greskom napisao bizantski
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=696889#p696889:3s430gwl je napisao(la):
Elnamor » 09 Jan 2020 02:30 pm[/url]":3s430gwl]
Прле":3s430gwl je napisao(la):
Ти баш не волиш Русе шта год да ураде не ваља?

Nije tu poenta lljubavi i mrznje, zaista bi bilo idealno da smo sami zavrsili mozaik, ili makar da smo mnogo vise ucestvovali u procesu. Cesto kazu da su najlepse freske kod nas u manastiru Sopocani, za taj period. I to jeste tacno, ali te freske su naslikali umetnici iz Carigrada, a ne lokalni umetnici. Tako da one ne pripadaju srpskoj kulturi, nevezano sto su Sopocani deo nase istorije. Isto vazi i za Decane, jedan od najlepsih nasih manastira, koji je izgradio/projektovao fra Vita iz Kotora, katolik. Mi mozemo reci da smo mi imali vecinski udeo tu, ali ipak oni nisu celokupan produkt dela i misli srpskog naroda. Sto nista nije lose, i cak je u duhu pravoslavlja da vise naroda radi u slavu Boga, ali sa neke "sebicne" i rodoljubive strane, bilo bi lepo reci da je najveci pravoslavni hram u Srba izgradjen potpuno od nase ruke. Ne znam, mozda gresim...Meni tako sve deluje... jer za 500 godina kad nasa deca pogledaju te mozaike, da li da budu ponosni na nas, ili na nasu bracu ruse :)

Не постоје "етнички чисти" производи културе ни у Србији нити игде у свету. Не можемо преносити концепте 20. века у 13. век.
 
Било је раније дискусије о језику на мозаицима, па и критика.

Ево, на пример, испод четворице јеванђелиста биће текст на модерном српском:

 
Slab tekst, ništa nije rečeno.. i dalje planovi, projekti, datum za početak radova..Znači teško da će ove godine išta uraditi. Ovaj Stojčić je posebno talentovan za izjave koje nemaju poentu - šta znači da će "plato biti funkcionalno povezan sa mnogo zelenih sadnica"? Nadmašio je i Brnabićku, ma kako to teško bilo..
 
Vrh