Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583757#p583757:31fg1881 je napisao(la):
zexland » 24 Nov 2018 10:52 pm[/url]":31fg1881]Na predlog jednog naseg dragog forumasa, napravljen je jedan mali eksperiment sa kupolom hrama. Koji bi utisak hram ostavio kada bi sve kupole bile u zlatu:

Evo rezultata :)

Pogledajte prilog 1

i postojece stanje:


file.php

file.php
Cathedral_Saint_Alexander_Nevsky_%2823997180108%29.jpg

Sv. Sava i ovako blesti od mermera, sa zumancem bi tek bi bilo vrhunac reflektivnosti na zemlinoj ljusti ..
 
Није лепо. Изгледа јако јефтино. Прво то и није злато већ нерђајући челик са галвански нанесеним титанијум нитридом. Оно има златкасти изглед али није злато.

Злато би вероватно боље изгледало, али мислим да ни форма купола није баш за то.
 
Možda da su se setili da kupe zlato pre 2000te kada je kilogram bio ispod 10.000 dolara... sad je oko $40.000. Čije pare da bacimo na to?
 
Vec se uporedavaju katedrale u Bukarestu i Beogradu https://www.domradio.de/themen/weltkirc ... n-bukarest
Crkva u Bukuresti je veca, ali moze da primi 5.000 vernika naspram 12.000 u hramu Sv. Savu. Zbog vecih gabarita rumunska katedrala ima duple zidove sa postranim galerijama na tri nivoa. U Sv. Savu kupola sedi na cetiri masivna stubova i cetiri lukova. Glavni nosaci u unutrasnjosti nisu vidljivi. Resultira i u vecom sensibilitetu na svetlost.

Bilo bi zanimljivo znati raspon poprecnih lukova u Bukaresti. U Sv. Savi su 24 m. Raspon u Bukuresti je +/- istovetni. Sa Sv. Sofijom (31 m) su najveci rasponi u pravoslavlju. Raspon kupole u Bukuresti je manji, ali lukovi i pendentifi su +/- istih dimenzija. Zbog ogromong raspona poprecnih lukova Sv. Sofiji kasnije su postavljeni monumentalni spoljasnih sidra. Dan danas ove dimenzije nisu vise postignute. Sv Petar u Rimu ima raspon lukova od 25,58 m. 5 m manje od Sv. Sofije.
1280px-Hagia_Sophia_%28Aya_Sofya%29%2C_Istanbul%2C_Turkey_%289606814712%29.jpg

Spomen_Hram_Svetog_Save_unutrasnost.png

1280px-Temple_of_Saint_Sava_in_Belgrade_2016_interior_III.jpg
 
Evo nadoh plan. 25.20 m sirina broda. Lukovi sa malo manjim rasponu, ako se oduzme 1m na svakoj strani oko 23-24 m. Raspon kupole bazira na donjem krugu od 25,20 m. Povrsina S=6380 mp, Sv Sava = 4500 m².
 
Tacan podatak sirine poprecnih lukova je 23,80 m, istovetni je sa sirinom ikonostasa. Ovo je skoro identican parameter po unutrasnjoj dimenziji prostora dve pravoslavne crkve u izvodenju. Cak je i visina lukova - 40 m u obama identican. Centralni kvadrat ispod kupole u Sv. Savi iznosi 31 m, u Bukuresti 25,20 m. Ikonostas u Sv. Savi imace sirinu od 21,80 m. Zanimljivo je da je duzina Sv. Sava tri puta precnik kupole. Nestorovic je sve dimenzije crkve prilagodijo kvadratu ispod kupole i precnika istovetne. Merila i odnosi forme i prostornih delova u Sv. Savi su uredeni u delikatnim geometijskim rasporedima. Isto je izostalo u Bukuresti.Tu je dimenzija prvobitna ideja tek onda posebni odnosi prostornih celina.
 
dronom u kupoli
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zQ1mbfSKNA4[/youtube]
 
:D U gornjem videu je moguce okretanje perspektive 360° kao u video igrici. Ovi momci su nalepili 360° kameru na dron - svaka cast na izumu.
 
Mogu da ih otvorim samo kao obicne slike. Mozda neki direktni link za 360° ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=585714#p585714:1sx1evat je napisao(la):
Drakche » Pon Dec 03, 2018 11:06 am[/url]":1sx1evat]Mogu da ih otvorim samo kao obicne slike. Mozda neki direktni link za 360° ?
Pa ove slike su samo skrinšotovi iz videa, gledaj video koji je postavljen par postova iznad i tu možeš da okrećeš kameru okolo.
 
Opa, piše da su rešetke 6x4 m i da su teške oko dve tone.

Ovo mora da ide na zvonike?
 
Uslikah danas nove "zastore" na zvonicima. Na dva severna su već montirani, na trećem je montiranje bilo u toku.





Ujedno, ovo pretpostavljam znači da se stari više neće vraćati:



Koji su bilo bolji, neka svako prosudi za sebe. Meni je trenutno drago što je bilo šta stavljeno i što otvori na zvonicima nisu zaboravljeni, kao što mi se dugo godina činilo.
 
pogledajte Ruske i Ukrainske crkve pune dekorativnih detalja, pa onda nasu ovu... bas dva totalno drugacija stilova


TBahmZ_EH44.jpeg


70728457-church-of-the-savior-on-spilled-blood-st-petersburg-russia.jpg


Za mene kao nekoga sto voli boje su ruske crkve fantasticne ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586890#p586890:sv4kp12f je napisao(la):
Sarajevska » 07 Dec 2018 05:03 pm[/url]":sv4kp12f]Uslikah danas nove "zastore" na zvonicima. Na dva severna su već montirani, na trećem je montiranje bilo u toku.

Ujedno, ovo pretpostavljam znači da se stari više neće vraćati:

Koji su bilo bolji, neka svako prosudi za sebe. Meni je trenutno drago što je bilo šta stavljeno i što otvori na zvonicima nisu zaboravljeni, kao što mi se dugo godina činilo.

Stari jesu bili lepši ali su bili neakustični, tj. ometali su zvona da šire zvuk ka napolje.

Jedino što su uzeli od crnog gvožđa pa izgleda i dalje kao crna rupa. Trebali su bronzu ili nešto slično.
 
"Jedino što su uzeli od crnog gvožđa pa izgleda i dalje kao crna rupa. Trebali su bronzu ili nešto slično."

Da, dzabe su ista stavljali kada se nevidi
 
Nesto mi se cini da je bio jos jedan tip resetki na zvonicima treba pretraziti fotke ...
 
Jel bilo ikad nesto na otvorima zvonika? Zvona su postavljena 2001, resetke mislim bili su samo na onim gde nisu stavljena zvona. Ove starije restke na zadnjim "zvoncima" je postavio Pesic. Od eloksiranog aluminijuma su. @Sarajevska zanimljivo, kazes da stavlaju i na severnim, pa ce svi biti jednaki. Isto menjaju i resetke na rozetama - bice koliko se secam od mermera.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586976#p586976:1czt8pbl je napisao(la):
orjen » 07 Dec 2018 11:21 pm[/url]":1czt8pbl]Jel bilo ikad nesto na otvorima zvonika? Zvona su postavljena 2001, resetke mislim bili su samo na onim gde nisu stavljena zvona. Ove starije restke na zadnjim "zvoncima" je postavio Pesic.

Bilo je svuda, ali je skinuto kad su došla zvona, ili malo posle, znači tamo negde početkom ovog veka.



 
@Sarajevska hvala. Rekoh bi da nove imaju lepse embleme, motivi su i siri. Po meni elementi na onom starijem eloksiranim aluminijumu nemaju dobru ravnotezu, a i bojacni akcenti nisu najbolji. Mislim da su novi lepsi i zbog forme i zbog jednakosti tonova. Trebalo bi to u prirodi posmatrati. Kakvi su tvoji utisci? Jel mozda menjaju i sve prozore?
 
Vrh