Šta je novo?

Hram Svetog Save

A da napravimo anketu da vidimo koliko se ljudi to dopada koliko ne prosto
 
Не можемо да направимо анкету пошто људи нису никад чули класична православна звона са храма, значи немају са чим да упореде да би се одлучили шта је боље и шта им је ближе, пристојније.

Јер, ко није чуо никад Битлсе за њега је и Гангам стајл врх музике и звука.

Друго, црквене каноне не може да мења светина верујућа и неверујућа, писмена и неписмена путем анкете.
 
Postoje i velika zvona koja su nezavisna i zvona na drugim crkvama
Kakva su to kakva su to pravoslavna klasicna zvona
Mozemo da napravimo anketu ali 90 % ne bi znalo o cemu pricas
 
@Pasarela K'o velim da se nađe, za napredne čitače. :D

Uglavnom, nisam nigde našao da je zvuk zvona 'kanonizovan', niti da postoje neke tradicionalne smernice na tu temu. Inače, i sam mogu da razlikujem "naš karakterističan zvuk" od drugih. Međutim, čini se da je to više zbir slučajnosti i navika podneblja.

Za kraj off-a: Orthodox bell ringing map
 
Мора да постоји одређен звук и облик звона, као што је православни крст јасно дефинисан и разликује се видно од римокатоличког, то и јесте поента да би се разликовали, такође ово је све битно управо јер ће оним површним ставовима и мишљењима медиокритета на крају бити у реду и ако се на храм постави римокатолички крст !? као какве везе има лепо изгледа !... да није тужно било би смешно.
 
Za kraj off-a: Orthodox bell ringing map
Mapa je bezveze prikrivnene nisko političke prirode

Sa takvim naslovom i prikazom svih kontinenata
je u suprotnosti sa propratnim tekstom .....koj govori samo o Rusiji

Ko da nigde više u svetu nema pravoslavlja ni drugigh ,,Orthodox ,, zvona .... :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565886#p565886:2wwt25fs je napisao(la):
boca-ica » 08 Sep 2018, 20:31[/url]":2wwt25fs]
Za kraj off-a: Orthodox bell ringing map
Mapa je bezveze prikrivnene nisko političke prirode

Sa takvim naslovom i prikazom svih kontinenata
je u suprotnosti sa propratnim tekstom .....koj govori samo o Rusiji

Ko da nigde više u svetu nema pravoslavlja ni drugigh ,,Orthodox ,, zvona .... :(
file.php

Kolega boco, mislim da je tvoj utisak pogrešan. Baja čiji je blog je samo entuzijasta zvuka. On živi u mestu Sergiyev Posad (pobratimu Sremskih Karlovaca), u kojem je središte Ruske pravoslavne crkve, Trojstvena lavra svetog Sergeja. On prosto beleži zvuke, te ako je i vernik, onda ima dvostruko zadovoljstvo dok sluša crkvena zvona.
Na blogu postoje i drugačiji, 'nereligiozni' snimci. Od prikrivene politike, ja ne nađoh ništa.

Za temu 'kako zvuče pravoslavna crkvena zvona', mislim da je to dobra ilustracija.
Pa kaže: "Svako mesto i svaka crkva u Rusiji ima svoj stil zvonjave - jedinstvene melodije majstora zvonara ... koje putujući kroz epohe odslikavaju lokalni identitet ... kako religiozni, tako i sekularni."

Kad sam odslušao sve te zvonjave ruskih crkava i manastira, razumeo sam da nema 'pravila' o tome kako ona treba da zvuče.
 
Па сама чињеница да је Храм Св.Саве први СПЦ објекат са овим глокеншпил или како се већ зове инструментом ..то говори доста.
 
Postoje stari mehanizmi u pravoslavlju za upravljanje sa vise zvona od strane jednog zvonara istovremeno za zamisli previse lako kacis etikete na ono sto se tebi ne svidja
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565983#p565983:2wylz1lk je napisao(la):
direktor » Ned Sep 09, 2018 12:09 am[/url]":2wylz1lk]Postoje stari mehanizmi u pravoslavlju za upravljanje sa vise zvona od strane jednog zvonara istovremeno za zamisli previse lako kacis etikete na ono sto se tebi ne svidja
Звоно и Звона да.. али Глокеншпил је инструмент, разлика је огромна.
 
Skup zvona razlicite velicine karlion i dalje nisi ponudio nista oko kanona spc u vezi zvona ...
 
Pasarela":1u24sbjo je napisao(la):
Мора да постоји одређен звук и облик звона, као што је православни крст јасно дефинисан и разликује се видно од римокатоличког, то и јесте поента да би се разликовали, такође ово је све битно управо јер ће оним површним ставовима и мишљењима медиокритета на крају бити у реду и ако се на храм постави римокатолички крст !? као какве везе има лепо изгледа !... да није тужно било би смешно.
Dodatno objasnjenje bi bilo pozeljno.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
За ову расправу о звону, као додатак, препоручујем стару, али лепу емисију о звонима Храма:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p4jVSh0PSKI[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=566386#p566386:1bjg3vvc je napisao(la):
laki72 » Pon Sep 10, 2018 3:56 pm[/url]":1bjg3vvc]
Pasarela":1bjg3vvc je napisao(la):
Мора да постоји одређен звук и облик звона, као што је православни крст јасно дефинисан и разликује се видно од римокатоличког, то и јесте поента да би се разликовали, такође ово је све битно управо јер ће оним површним ставовима и мишљењима медиокритета на крају бити у реду и ако се на храм постави римокатолички крст !? као какве везе има лепо изгледа !... да није тужно било би смешно.
Dodatno objasnjenje bi bilo pozeljno.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk

Ne razumem komentar, ako može malo preciznije, hvala.
 
Napisao sam da bi uzevsi uobzir da je ovo gradjevinski forum, uz tvrdnju o jasnim razlikama katolickog i pravoslavnog krsta, bilo lepo i pozeljno dati pojasnenje, objasnjenje.

Ovo prvenstveno zato sto sam ja eto bio ubedjen da ne postoji katolicki ili pra oslavni krst, jer sam takvu informaciju dobijao od svestenih lica SPC, a i sam patrijarh ima takav stav.

Ovim ne tvrdim ni jedno ni drugo, jer nemam znanje iz te oblasti.
No bez obzira, smatram da kao odgovorni ljudi moramo da se potrudimo da neki stav potkrepimo nekim objasnjenjima i dokazima.

Nadam se da je sad jasnije.


Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=566516#p566516:2jixnj6f je napisao(la):
laki72 » Uto Sep 11, 2018 8:40 am[/url]":2jixnj6f]Napisao sam da bi uzevsi uobzir da je ovo gradjevinski forum, uz tvrdnju o jasnim razlikama katolickog i pravoslavnog krsta, bilo lepo i pozeljno dati pojasnenje, objasnjenje.

Ovo prvenstveno zato sto sam ja eto bio ubedjen da ne postoji katolicki ili pra oslavni krst, jer sam takvu informaciju dobijao od svestenih lica SPC, a i sam patrijarh ima takav stav.

Ovim ne tvrdim ni jedno ni drugo, jer nemam znanje iz te oblasti.
No bez obzira, smatram da kao odgovorni ljudi moramo da se potrudimo da neki stav potkrepimo nekim objasnjenjima i dokazima.

Nadam se da je sad jasnije.


Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk

Јасније је, хвала, па ево да ти одговорим овако, што се тиче Храма Св. Саве он је посебан по свему, осим звона посебан је и по крсту на куполи који је јединствен јер је са оцилима СССС који више симболизује српство него православље. Стварно не знам како је успео Патријарх да изјави да нема разлике између православног и римокатоличког крста, вероватно је то рекао у филозовском смислу мада га многи оптужују за екуменизам и лагано пристајање уз латине. Римокатолички крст је раван са продуженом доњом страном, некад са приказом распећа, док је православни монашки крст са једнаким странама као "плус" + обично у кругу и такође нама најпознатији је онај са крстићима на сваком краку и облим врховима, такав се код нас добија на крштењу. Исто тако православци се крсте са три прста а римокатолици са целом шаком, мада ме не би чудило да сад говоре како то није битно више.. пропаст.
 
Hvala.
Izjavu patrijarha mozes naci brzim pregledom interneta.
Ja sam jos 96 to pitanje postavio jednom visokom svestenom licu i dobio odgovor da podele na pravoslavni i katolicki nema, te da postoji vise teritorijalna podela koja nema veze sa pravoslavljem ili katolicanstvom, vec vise sa onim sta je u kojim krajevima vise prihvaceno kao lepo.
Ponavljam, ja o toj tematici ne znam gotovo nista, pa sam zato i pitao.

Svojevremeno,kao tinejdzer, dobio sam krstic za privezak i bio ubedjen da je katolicki, upravo na osnovu argumenata koje si ti izneo.
A onda mi je tadasnji paroh pokazao da ni krst koji on koristi u sluzbi 'nije po pravilu' koje je kruzilo medju nama.

Sa druge strane opet, Irci, veliki katolici imaju keltski krst, koji je vizuelno mnogo slicniji onom koji se tradicionalno koristi u pravoslavnim zemljama Balkanskog poluostrva.

A opet, kod slovaka i madjara ima nekih drugih elemenata koji vise podsecaju na ove prostore, nego na zapad.

Mislim da bi nam za ovu tematiku trebali ozbiljniji strucnjaci za donosenje ne zakljucaka, vec ozbiljnijih utemeljenih pretpostavki.

Inace, sto se tice nacina krstenja, pored razlike tri prsta ili cela saka, i smer je razlicit.
Izgleda da je kod hriscana jos davno doslo do onog stadijuma kada je bilo bitno samo da bude kontra.
Pa se posle cudimo sirenju islama u evropi

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Ono sto ljudi misle da je "srpski" krst jeste onaj koji na svakom kraku ima "krune" tj tri manja kraka.

Ne znam da li postoji neka razlika jos, al najozrazenija je na raspecu jer rmk stavljaju prekrstene noge (stopala) kao da su zakucane sa jednim ekserom, dok
su kod pravoslavnih bar spc obe noge.
 
A da fino stavite fotke umjesto opisivanja ...
A katolicka vs pravoslavna zvona ....
Polozaj oltara itd ...
 
Katolički krst je bitno tanjih i dužih krakova, naročito je donjih krak značajno duži u poređenju sa pravoslavnim. Bitna razlika je i čest prikaz figurice raspetog Isusa kod katolika, dok je u Pravoslavlju skulpturni prikaz Isusa, a i uopšte bilo kakav skulpturni prikaz svetaca striktno zabranjen, jer se skulpture smatraju za idolopoklonstvo. Mada, i to se sve češće viđa, nažalost :( . Na drugu stranu, freskovni prikaz svetaca i ikone su i u Pravoslavlju oduvek dozvoljene, dok recimo protestanti i to smatraju za idolopoklonstvo ( Nemoj imati idola, niti kakva lika, nemoj im se klanjati, niti im služiti ). No, dobro....
 
Ja sam jos 96 to pitanje postavio jednom visokom svestenom licu i dobio odgovor da podele na pravoslavni i katolicki nema,

Види, наша црква је у јако лошем стању, за монаштво не могу да кажем ту још и има правих Хришћана, православаца.. али свештенство нам је криминално, али буквално смо ми сви овде анђели са неба за многе од њих, то је страшно, можете да ми верујете а и не морате, неке ВЛАДИКЕ су умешане осим у секс скандале и у трговину наркотицима ! и то Хероином! , нека то буде чаршијска гласина али требамо обратити пажњу апсолутно..
Сад замисли да си једном од њих пришао и питао га нешто везано за симболе и каноне.. човече ти си буквално разговарао са демоном у мантији.
На жалост тога је све више.
О римокатолицима не желим да трошим речи, постоје сведочанства на Ју Тјубу колико хоћете од поштених фратара који јавно говоре да у служби не можеш да напредујеш ако ниси педер или педофил или то одобраваш.. Комплетан Ватикан је морбидно место 1/1 чист сатанизам.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=565886#p565886:hwcl13pt je napisao(la):
boca-ica » Sat Sep 08, 2018 9:31 pm[/url]":hwcl13pt]
Za kraj off-a: Orthodox bell ringing map
Mapa je bezveze prikrivnene nisko političke prirode

Hello,

I'm the author of this bell ringing sound map, as well as the oontz.ru website - and it's my pleasure to greet its readers and listeners in Serbia and beyond. Zdravo prijatelji!

However, I'm a bit disappointed by remarks speculating about the political or religious bias hidden in this map.

I'm a field recordist with a little knowledge of programming to be able to restrict this map to a certain area. But I hardly think there's a need to do this - mind you, this map records ringing patterns presented at the ringing festival, and I'd be happy to add more patterns from Orthodox churches, no matter which city or country they represent. This is just a hobby, please do not overthink it.

Sorry, I don't read or write Serbian but I'll try my best answering your questions in English or Russian, if you have any. Vladimir.
 
Vrh