Šta je novo?

Hram Svetog Save

SIZIFE nadam se da si u pravu ono sto je dosad uradjeno je okej ali sad predstoji veoma pipljiv posao :kafa:
 
Ako na internet forumu nemas pravo da kazes sta mislis a da te neko ne vredja onda ne znam gde imas.

Inace, samo da se zna, bio sam ja u Hramu i nisam ni malo ubedjen da je sve sto je unutra uradjeno 'vrhunski' - pogotovo one crvene i zelene mermerne ploce.
 
nisam video kako izgleda sada Hram, nikako da odem. ovo mi mnogo kitnjasto izgleda, više mi se sviđa jednostavnost Mileševe, Studenice i Žiče
 
sizif":mvdodpgm je napisao(la):
Sve sto je do sada uradjeno unutar Hrama odradjeno je vrhunski. Zbog toga mislim da ljudi koji su do sada vodili racuna o tome sta se gde radi zasluzuju makar toliko postovanja da se na delu vidi sta ce biti, pa tek onda da ih se pljuje. Naravno, to sto ja mislim tako, ne znaci da pojedini forumasi nece ispasti "interesantniji" i "moderniji" zbog spremnosti da blanko pljuju po uredjenju zdanja u koje ocigledno jos nisu ni usli. Sterija je imao lep izraz za taj tip ljudi - pokondirena tikva.
Ocigledno po Sizifu pripadam grupi pokondireninh tikvi. Ja sam komentarisao ono sto sam video na renderu. Druge rendere nisam video, pa pretpostavljam da su preuzeti od projektnog tima da bi bili stavlieni u jedan ozbiljan magazin - dakle niko nije seo i nacrtao taj render za NIN, nego on postoji kao zvanicna verzija. Bez obzira da li je sala ili zbilja - render je, malo je reci - katastrofa. Zapravo samo odslikava stanje nase treuntne drustvene svesti: sareno, orjentalno, pompezno, skupo... itd. (pre bih rekao za tim koji je to radio da su pokondirene tikve, kada se usudjuju da jedan takav hram, te velicine i vaznosti za vernike SPC izvrgavaju ruglu na ovaj nacin). Ogradjujem se ponovo od komentarisanja kanonskih detalja koje su po kazivanju strucnjaka nedopustive - govorim samo o kicu koji je nacrtan i prema tome ima sve sanse da ce tako biti i izveden. Da li ce neko imati pameti da to i spreci ne znam, ali mi sve do sada uradjeno u ovom gradu daje za pravo da pomislim da nece. Predlog izgleda po ovom renderu je katastrofalan i treba reci onako kako jeste a ne kao bi mi svi voleli da bude. Toliko o tome da je pametnije cekati da se vidi da li ce glupost biti sprovedena ili ne. Na ovo treba reagovati na vreme, da se spreci, a ne da se nadamo srecnom kraju. Bice kasno... A sto neko rece, ovaj hram se ne radi za naredhih 20 godina pa cemo istrpeti glupost do tada. Uostalom, ako ljudi rade dobro kao sto kazes (u sta ne sumnjam) zasto nema rendera koji ce pokazati neki drugi, primereniji, smireniji i manje vasarski render? Na osnovu cega grade? Sigurno se ne sastanu ujutro pa kazu ajde sada da uradimo pod kako treba. Verovatno imaju crteze, a pretpostavljam da su upravo iz njih ovi renderi i uradjeni. Inace, radove u hramu nisam komentarisao.

I na kraju, svako ima pravo da iznosi svoje misljenje, sve dok ne vredja nekog drugog forumasa. Mislim da svojim recima nisam nikog povredio jer sam komentarisao cinjenice koje se vide, dok ti jesi. No, nije ni bitno necemo otvarati off topic zbog toga - sve je u redu.
 
Mislim da bi 'nova' fontana iz Pionirskog Parka ODLICNO legla izmedju ona dva 'kandelabra' ... onako, taman... :notok:
 
@gradjanin
Stilovi unutrašnjih rešenja su se menjali kroz vekove i izazivali različite kometare.
Ta raznovrsnost je naše bogatstvo predhodnih vremena, Zasto ne dozvoliti da i ovo vreme ostavi trag iza sebe kao i svako drugo do sada.

Ono sto bih ti preporucio je da odeš i obaviš u hramu zašta je namenjen
i ako tamo , budeš osetio ambijet , da ti uliva sigurnoist mir i ostalo onda je sve uredu
ako u hramu budeš nesiguran , nemiran ili bilo kako doveden u neprijatno stanje samim ambijentom
molim te to da javno izneseš , jer to je onda opravdana zamerka , po kojoj se mora radit tj menjati obavezno
ajd živeli :)
Edit
Ono što meni smeta, to je trgovina u hramu ( kiosci sa svecama i ostalim artiklima)
njima je mesto VAN hrama, moze i ispred , kako je vec reseno kod mnogih dr hramova , a tako i stoji zapisano.
 
boca-ica":1ri808ov je napisao(la):
Ono sto bih ti preporucio je da odeš i obaviš u hramu zašta je namenjen
i ako tamo , budeš osetio ambijet , da ti uliva sigurnoist mir i ostalo onda je sve uredu
ako u hramu budeš nesiguran , nemiran ili bilo kako doveden u neprijatno stanje samim ambijentom
molim te to da javno izneseš , jer to je onda opravdana zamerka , po kojoj se mora radit tj menjati obavezno
ajd živeli :)
boco, slazem se u potpunosti. ja kao "otpadnik od hrista' nemam pravo na svoj sud o ovoj temi, unutrasnjost nekog hrama je iskljucivo tema za svestenstvo i vernike koji taj ambijent treba da naprave onako kako im odgovara. javljam se ovde sa molbom i nadom da isti princip treba da funkcionise i u obrnutom smeru jer moramo da zivimo zajedno i tolerisemo jedni druge te da podjednako uvazavamo misljenje druge strane, tj voleo bih kada bi vernici i svestenst vo shvatili da i mi drugi imamo puno pravo da kazmo da parohijskom domu u bloku 26 nije tamo mesto, makar ne po projektu koji postoji. neomalterisane crkve koje nicu po gradu nisu samo pitanje za vernike, valjda i mi ostali zivimo ovde i imamo pravo na svoj stav pa makar samo kao prolaznici koji komentarisu.. ta jednosmernost, pravo da svestenstvo kometrarise pristupanje evropskoj uniji ili prava homeseksualaca te naroguseni stav kada se neko drzne da kritikuje fasadu neke crkve govori mnogo o stanju svesti medj "verujucim" svetom.. kad je vec carstvo nebesko iskljucivo vase dozvolite da dolinu suza u kojoj smo svi zajedno zajedno i uredjujemo

edit: da pojasnim, iz ciste pakosti zbog parohijskog doma u bloku 26 ja bih odmah pored hrama roknu jednu nebodercinu od 30 spratova, cisto da se nasllusam kletvi
 
Парохијски дом је саставни део храма одувек био.
 
Zašto kažeš da nemaš pravo za kometarišeš spoljašnjost ( sobzirom da ne koristiš unutrašnjost) da li te nečim vređa boja, veličina , stil....
To što je nešto nezavršeno to je začetak i tek treba da bude rođeno, seti se koliko je dugo trajao porođaj samog hrama S, Save da bi tek danas bio pod ,,krovom ,, i još se formira ...

To da su nikle svuda , jeste , da ima čak preterivanja od strane popova ima, ali oni su službenici to im je posao za to su učili, zanat ko zanat dobije crkvu, stan, stalne prihode ... e zato videceš puno nepravilnosti ,ali samo jedan razlog oni su isto živi ljudi...

Konkretno meni smeta ograda oko mogih crkava. Zato je crkva Sv. Marko i Sv.Sava i još druge bez ograde primer , jer i ja se pitam od koga se brane, kome ne daju pristup, Odrastao sam sa svoim društvom na stepenicama crkve Sv Marka i ako smo retko ulazili .
Gde češ i danas lepšu sliku videti nego decu koja se igraju oko crkve., a ako moraju brzo da pobegnu od manijaka ili neke druge nevolje samo hop unutra u sigurnst i mir.

Ako će biti lepo za oko i kako kažu i za dušu , uz samu crkvu, zgrada ne 30 nego 33 spratova , zašto da ne ...
Nemoj da je rokneš, Nego nek se napravi lepo skladno pa ce i ti ljudi moci da se sviju oko nje . Crkva nije ni cigla ni zgrada ni pop grešan ni ja još grešniji u njoj . Crkva je nešto drugo ali mnogo jasnije zapisano davno... da netupim ovde... uzmi i čitaj... samo će ti se kasti.

Što se tiče ,,dnevnih,, stavova oko trenutnih aktuelnih dešavanja , pa oni su se menjali kroz vekove imali su svoj stav i oko veštica i ravne zemlje , dnevni stavovi su prolazni , bitno je ono sto je od pamtiveka zapisano.....
 
Parohijski dom je nažalost potpuno neuspeo. Dobro je što se odustalo od izgradnje patrijaršije pored parohijskog doma. Lokacija biblioteke (koja je inače arhitektonski sjajna zgrada) nije dobra u odnosu na hram ali kada je ona građena, 1972, zaista niko nije ni pomišljao da će se započeti hram ikad završiti. Ne razumem politiku crkve kad je u pitanju izgradnja verskih objekata. Gradi se mnogo crkava i one dugo ostaju nezavršene. Šta je sa oslikavanjem unutrašnjosti crkve svetog Marka na Tašmajdanu koja je završena još 1938 godine?
 
+1 Dedinje, sve sto si naveo gore je tacno. Mislim da je SPC vaznije da zapocnu sto vise crkvi pa da onda to zavrse novcem skupljenim od dobrovoljaca.
 
Nazalost istinito.Da li je zapoceta ona crkva u parku kod bioskopa Slavica?
 
Crkva svetog Marka nje oslikana jer je zavrsena pred 2 rat aposlije nisu imali para niti su mogli dobiti dozvole od vlasti za oslikavanje .A nezaboravite da je ispred crkve bila autobuska stanica :kafa:
 
sizif":19qnzqyx je napisao(la):
Sve sto je do sada uradjeno unutar Hrama odradjeno je vrhunski. Zbog toga mislim da ljudi koji su do sada vodili racuna o tome sta se gde radi zasluzuju makar toliko postovanja da se na delu vidi sta ce biti, pa tek onda da ih se pljuje. Naravno, to sto ja mislim tako, ne znaci da pojedini forumasi nece ispasti "interesantniji" i "moderniji" zbog spremnosti da blanko pljuju po uredjenju zdanja u koje ocigledno jos nisu ni usli. Sterija je imao lep izraz za taj tip ljudi - pokondirena tikva.
Slažem se.
 
Hram je predivan i spolja i iznutra! Veličanstveno izgleda! I jako je puno truda uloženo! Jedino što je loše i nekvalitetno odrađeno jeste okolina hrama. Kao da su to radili privremeno na 5 godina pa će se posle ponovo. Sve nešto ispucalo, nedovršeno, makarkako. (Uostalom, kao i sve što se danas radi), A sam je hram izuzetno lep!
 
Još kad se vrata optoče bronzanim reljefima i izrade mozaici iznad ulaza, biće zaista prelepo!
 
Кад сам био пошлог лета унутра се радило на оним каменим рељефима па су највећи део остатка ентеријера били сакрили пластичним покривачима. Ако је то у међувремену завршено волео бих да неко постави слике.

Иначе увек су ми одударала врата светло браон боје тако да једва чекам да видим то са бронзаним рељефима. Још само кад би ноћно осветљење било укусније и дискретније то би било ТО.

И да, волео бих да су цркве отворене дуже да човек може да оде мало да се смири, упали свећу, медитира, помоли се. Ко тако наврати увек остави неки прилог тако да ни црква не би била на губитку.
 
Evo nekoliko fotografija izgradnje hrama, kada budem imao još dodaću. Nemojte širiti dalje

 
@Матеја Бељан
+ 1 :)
Super su sliičice ,samo škljocaj hram je predivan i nema premca

Eh, kad bi smo mogli da imamo j jednog našeg Buonarrotija
pa ne budemo od onih samo lepši spolja, nego i u unutra :cool:
 
Sveti Sava u naslovu teme - malim slovima?
:rolleyes:
 
boca-ica":avngqhwp je napisao(la):
@Матеја Бељан
+ 1 :)
Super su sliičice ,samo škljocaj hram je predivan i nema premca

Eh, kad bi smo mogli da imamo j jednog našeg Buonarrotija
pa ne budemo od onih samo lepši spolja, nego i u unutra :cool:

To su slike iz 86-te
 
Da li je neko upucen zasto sa zadnje strane hrama, uz ulicu Bore Stankovica, stoje ploce za poplocavanje platoa? Koliko sam ja primetio na tom delu poplocavanje nije zavrseno, odnosno nije uradjen prelaz ka obicnom trotoaru ulice. Cini mi se da to dosta dugo stoji tako. Izgleda kao da je zaboravljeno, nema nekih naznaka da su radovi u toku, niti da su planirani. Prolazim tu ovih dana cesce pa cu fotografisati ako se setim.
 
Српска православна црква има назив какав јој у потпуности приличи. Види се да су део српског народа. Оно што би требало да ураде данас, они оставе за прексутра, и то у најбољем случају.

Граде цркве и храмове по сто година. Питам се да ли тако зидају и по дијаспори, пре свега у Америци и Аустралији. Нешто сумњам да би им власти тамо дозволиле да се тако понашају.

Елем, то њихово зидање Скадра ме неодољиво подсећа на оне силне недовршене куће широм Србије. Људи започну да граде кућу, онда негде на половини схвате да немају довољно пара, па тако оставе да стоји годинама. Исто ради и Српска православна црква. И то је оно што јој ја замерам. Али, ивер не пада далеко од кладe. И они су део народа.
 
Vrh