Šta je novo?

Hram Svetog Save

CBET":3j79995f je napisao(la):
Српска православна црква има назив какав јој у потпуности приличи. Види се да су део српског народа. Оно што би требало да ураде данас, они оставе за прексутра, и то у најбољем случају.

Граде цркве и храмове по сто година. Питам се да ли тако зидају и по дијаспори, пре свега у Америци и Аустралији. Нешто сумњам да би им власти тамо дозволиле да се тако понашају.

Елем, то њихово зидање Скадра ме неодољиво подсећа на оне силне недовршене куће широм Србије. Људи започну да граде кућу, онда негде на половини схвате да немају довољно пара, па тако оставе да стоји годинама. Исто ради и Српска православна црква. И то је оно што јој ја замерам. Али, ивер не пада далеко од кладe. И они су део народа.

OK, za manje crkve i opstu aljkavost u planiranju se slazem. Ali gradnja jedne ovakve crkve je tipicno visedecenijski ako ne i visevekovni poduhvat svugde. Sagrada familija u Barseloni je zapoceta 1883 a zavrsetak se planira za 2026-2028, tako da su nas Katalonci zeznuli :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Sagrada_familia
 
Zaboravih market Idea na NBG u omladinskih brigada
 
Sve postanske posiljke od pre neki dan do kraja avgusta se dodatno naplacuju za 10 din,a taj novac ide na izgradnju hrama.
 
najbolje je u tom slučaju ubaciti kovertu u poštansko sanduče i ne platiti taj harač.
 
чист харач! што пошта не издвоји паре? или барем да пита грађане...фуј!! та црква стварно...
 
Сви сте платили 2500 динара за УМП а да вас нико није ни питао за то а ових 10 динара за здање које подижемо вековима у славу човека који је ударио темеље српској нацији називате харачом. :rant: Треба да вас је срамота. А кад бисмо ставили све на папир и погледали колико нам и овакав недовршени храм зарађује од туризма свака дискусија би била сувишна.

И да не буде забуне,атеиста сам и не подносим попадију у швапским колима која у име Бога узима паре од сиротиње. Поштујем само оне свештенике који чувају српски баштину на Космету и другим угроженим (некада) српским земљама.
 
izvini ali ne radi se o 10 dinara vec o principu. mi placamo porez drzavi i to nije stvar dobre volje nego moranja a vlast sa tom kintom radi sta misli da treba a onda mi na izborima kazemo sta mislimo o vlasti i njenim potezima.

i ja sam ateista pa sam dobrovoljno dao prilog za izgradnju hrama ali da posta otima od gradjana da bi dala crkvi e to je druze moj skandal i sad sledi ona poznaat srpska mantra "da je ovo normalna drzava i narod neko bi zbog ovoga morao da odgovara, ali posto nije.."
 
То ти није ништа друго до обична демагогија из простог разлога што тако можеш да поставиш ставри за буквално сваки издатак.

Ето држава узима од народа да би се појединци богатили...па ти сад изабери која ти је мафија најмилија,да'л путна,грађевинска,предузетничка,банкарско-зеленашка,високо-школаска... Ја лично највише волим ову урбанистичко-планерску мафију . :rolleyes:

Дакле, да сте сви ви тако принципијални на орвом месту не бисте имали ни личну карту .
 
ja sam druze ateista, ne bu****

sem sto se pojedinci u vlasti bogate od mog poreza naprave i neki mostic kojim ja posle prolazim, bolnicu u kojoj se lecim, plate mog postara, mog lekara i meterologa i profesora, policajce koji me cuvaju i djubretare koji nose djubre koje ja napravim

tako da pusti ti demagogiju
 
Neka raspisu samodoprinos na nivou grada ako hoce,ali niko iz Srbije niti ateisti imaju pravo da placaju ovo.

Jos bolja ideja,nek oni koji imaju slobodne dane na poslu zbog slava umesto te dnevnice sto dobijaju nek imaju obavezu da uplate svake godine po jednu dnevnicu u fond SPC i eto brda novca za izgradnju hrama a vuk site i ovce na broju.
 
Zaista ljudi, zar se obavezno morate razgoropaditi na svaku stavku gde se pomene crkva?
Jbt. apsolutno nista u zemlji ne funkcionise ali kada treba za lendmark Beograda dati 10 dinara onda se ``drzimo principa``?

Daleko je to od ``principa`` vec je ovde rec o cistoj mrznji prema crkvi.

Da se ne lazemo, ko bre danas salje pisma? Jel ih saljete vi, koji ste najglasniji? Verovatno saljete po 10 pisama dnevno svaki dan pa je ovo veliki trosak?

Steta sto su svoju zelju za revolucijom ne trosite za neke stvarno ozbiljne stvari u gradu.

Tuzno.
 
koja bre revolucija, valjda smem da primetim bezobrazluk i da kazem da je to sramota

i ovo apsolutno nema veze sa crkvom, vec sa postom.

a ako cemo o crkvi pitam se kako bi vernici reagovali kada bi od npr svake prodate svece u svim hramovima u srbiji 1 dinar isao za npr lecenje nekog homoseksualca obolelog od side ili intravenoznog narkomana.

EDIT: da ne gusim temu evo editovacu svoj poslednji post

evo ja imam konkretan predlog

ajde da prestanemo da se ovde na forumu raspravljamo ko je veci i bolji srbin, pravoslavac, gradjanin, sta god... ajde da budemo konkretni. hajde da se kao clanovi foruma organizujemo i damo novcani prilog za izgradnju hrama, ko koliko moze, da bude od srca i sa plemeniti ciljem da i mi kao neka zajednica damo svoj doprinos necemu sto je simbol nas i nase zemlje. evo ja cu donirati 1000 dinara, to ovako javno obecavam i na kraju koliko god skupimo neka neko u ime beobuild-a odnese u spc i prilozi.

ako ovo prodje mozemo vremenom poceti da se organizujemo i pomognemo i neku skolu, bolnicu, pozoriste, sta god..

necu forsirati ovaj predlog ali ako se zainteresujete za ovako nesto bice mi zadovoljstvo

a o posti i o njenom monopolu, porezima i sl na nekom drugom mestu
 
Одличан предлог. А ти не мораш да чекаш Беобилд да би дао цркви тих 1000дин за храм.

razgradjevinar":1yhqjqxc je napisao(la):
ja sam druze ateista, ne bu****

Драго ми је због тебе.Само не знам ко ти је рекао да си бу****.
 
@ Razgradjevinar

Nije nam cilj sigurno da se dokazujemo ``ciji je veci``zar ne? :D

Elem, 10 dinara je stvarno bedna cifra za ovu namenu. Pa ebem ga, banke naplacuju proviziju na uplatnice koje su vece od ovog iznosa. Uzimaju masovno pare na osnovu bukvalno nicega...pa nikom nista.

Hram je gradjevina za koju ne bi trebalo niko da ima nesto protiv da da 10 dinara. Vernici, jer je to crkva, ateisti jer je lendmark grada, ekonomisti jer zgrada donosi pare, ljudi iz ostatka Srbije jer to nije samo beogradska zgrada....itd, itd, itd...

Hram nema samo religioznu svrhu a 10 dinara je nikakva para...pa danas je i 1000 dinara nikakva para....zato me iznenade tako agresivni dza bu stavovi... :/
 
stf firma u kojoj radim na dnevnom nivou pošalje preko hiljadu pošiljaka.....


sad nam je na firmu dodat porez na budale od 10 dinara što će da nas izađe preko 100 eura dnevno....


a zamisli koliko će to da izađe firme kao što je mts, telenor, edb, razne sudove, kablovske oparetere.......


kod nas se država hvali niskom pdv-om i onda te na svakom korakui odere, firmarina, članstvo u pks, navodnjavanje?!, pa sad i ovaj crkveni harač.....



inače zanimljivo je da kod prošlih akcija skupljanja para ovim lopovima nije postojala kontrola trošenja para, nego onako uplati se crkvi na račun i oni to posle troše kako oni hoće.
 
Sekularna država Srbija to više nije ni na papiru :blah:
 
Ko sisa ustav,ipak je to samo neki papir za koji glasasmo na referendumu...

I da definitivno je hram onako megalomanski u nasoj zemlji drugi u pravoslavnim zemljama po velicini odmah posle Rusije bas zbog turista a ne domace klerikalne mafijaske drzave i primitivnog naroda.Takodje mi je zao sto nisu pozlatili cele kupole vec samo krstove,eh...Sada smo dalje od boga ne rusi jer oni pozlatise cele kupole u hramu Hrista Spaistelja i ostalim crkvamva.
 
Beobuild Forum » Relax » Smehoteka

Bivis wrote:
Daj nam bože zdravlja , za pamet je i onako kasno :)
 
Ponekad pomislim da je dobro sto nemamo pare inace bi gradili i ulagali u svakakve gluposti.

Smatram da hramu nisu prekopotrebne kich freske, niti pozlate. Ako zele da zarade novac onda neka lepo iznajmljuju prostor. Akustika je odlicna. Ako zekle da privuku turiste onda neka smisle neki nesvakidasnji enterijer koji je jeftiniji od zlata i srebra i bog da ih vidi.
 
@ Milisav

И од свега тога, наравно да је највећи проблем црквени харач, који је далеко најмањи, али је проблем вероватно управо чињеница што је црквени....

На страну то што је јако дискутабилно у данашње време слати рачуне поштом. Непотребно трошење дрвних ресурса.

@ Drakche
Рендери ентеријера јесу дискутабилни, али тешко да они представљају реалну слику. Зидови ће бити обложени мозаиком, као на цркви на Опленцу, која има феноменалан ентеријер управо због тога, и то је чини јединственом у свету, и наравно, привлачи туристе.

Ја бих потпуно разумео острашћеност атеиста да је у питтању харач за неку обичну цркву која служи искључиво верницима. Храм је много више од само цркве и припада нама свима, само по другачијим основама.
 
Svaka kompanija, tj menadzment kompanije ima pravo da deo svog prihoda koji ostvaruje daje u humanitarne ili dobrotvorne svrhe. Svaka kompanija ima legitimno pravo da odredjuje cenu svojih uluga koje pruza. Neko i kompaniji u kojij Milisav radi isto placa za njihove usluge. U cemu je problem?
Nekada se u Srbiji negovalo i cenilo zaduzbinarstvo. Sad je to problem. Ovaj hram nije samo verski objekat, vec ima ogroman znacaj i za Grad, kao i veliku simbolicku vrednost koju nosi. Prosto mislim da makar ovo nije mesto i razlog gde treba da se ispoljava ogrocenost na bilo koga i bilo sta.
 
@stf

daleko da je crkveni harač najmanji. mesečno izađe preko 2200 eura za 22 radna dana. odnosno kad sračunam bliže je cifri od 2500 evra.

a to što postoji gomila para fiskalnih opterećenja ne znači da dodavnje još jednog ne predstavlja problem. treba raditi na tome da te postojeće ukinemo i da ih uvedemo u sistem.....

@milanche

problem je što neko ima izbor da li će da usluge uzme u kompaniji A ili kompaniji B. ovde ne postoji izbor. moraš da platiš pa moraš....

ja ako hoću da dam nešto u humanitarne svrhe ja ću sam dati. ne želim da plaćam harač popovima da bi mogli da kupe nove audije i mercedese.....


ja čak i kad bih bio u prilici da pravim zadužbine to sigurno ne bi bile crkve. i ne smatram da u 21. veku mi treba da gradimo neku crkvu kao simbol. bolje bi bilo ako već odvajamo 10 dinara da to bude za metro, ili prokop.
 
Vrh