Šta je novo?

Hram Svetog Save

Проблем је што то не плаћају Београђани, већ цела Србија(тако сам разумео), која нема користи од тога. Тако да то што ја плаћам то као атеиста, ал као туризам па као иде и мени јер живим овде не пије воду. Да ја живим у некој муслиманској земљи која је секуларна (готово да не постоје, али хајде да замислимо) која почне да ми узима паре за неку џамијетину а глуми неку секуларност и непристрасност...па мислллииим, мислио бих свашта.
 
Tako je,cela Srbija,cak i oni koji jedva sklapaju kraj sa krajem.

A eto i primera MilisaVa da ce njegova firma dati po 2000 eura mesecno za ovu stvar,a nigde nema kontrole trosenja novca pa ce skoro sigurno ispariti kao i oni ranije na donacijama za hram po istoj semi.
 
drum1 wrote ,, Проблем је што то не плаћају Београђани, већ цела Србија(тако сам разумео), која нема користи од тога.
која нема користи од тога. која нема користи од тога. која нема користи од тога. која нема користи од тога.
која нема користи од тога. која нема користи од тога. која нема користи од тога. која нема користи од тога.

. :shok:

Koristi imaju svi u zemlji i van nj.
pa čak i oni koj pored svojih očiju je ne vide, bez obzira u šta veruju ili ne veruju . . .

Istina je da u redovima sveštenstva ima svašta :(
te nemoj mešati službu i veru jer hram Sv. Save nije zidan samo za sveštenstvo :)

Vučko
Otkud Lenjinu sanduk zlata (po nekim izvorima ) sa koim je došao u Rusiju radi podizanja oktobarske revolucije ?
eto . . . .oduvek bilo kontrole trošenja :laugh: :lool: :laugh:
 
boca-ica":4hzuzebv je napisao(la):
Istina je da u redovima sveštenstva ima svašta :(
te nemoj mešati službu i veru jer hram Sv. Save nije zidan samo za sveštenstvo :)
Када атеисти ово успеју да схвате, можда неће бити толико исфрустрирани на сваки помен цркве.
 
Da, ali ateisti nemaju nikakve veze ni sa službom, ni sa verom (crkvenom).



Svaki prilog crkvi na dobrovoljnoj bazi poštujem jer svako ima pravo da troši svoj novac kako želi.

Ali da po Ustavu sekularna država primorava nekoga ko mora da pošalje poštu (npr. neka firma), u zemlji gde imamo samo jednu poštansku kompaniju (ne računamo kurirske službe, jer kad bi njima išao običan mail više ne bi bilo nijedne firme u Srbiji - sve bi bankrotirale) je... :blah:
 
Pre par nedelja sam u Beogradu igrao ulogu turistickog vodica pa sam imao priliku i da udjem u hram.

Koliko god mi se spolja ne svidjaju hiljade kvadrata belog mermera bez ikakve plastike toliko mi se unutrasnjost hrama zaista dopada.

Ogromna betonska katedrala, impresivna zapremina i blaga jeza hibrisa.

Sirov beton je uglavnom kvalitetno izliven uz dobar izbor oplate te zidovi imaju elegantnu teksturu. (par delova mozda treba zamazati/nasminkati)

Sto se mene tice ovde nista vise ne treba dirati (isto vazi i za prokop :D ), hram iznutra sjajno izgleda, fali mu samo dobro osvetljenje i poplocanje poda.

Mislim da bi zaista bila steta pokriti unutrasnje zidove freskama/mozaicima (osim mozda kupolu) vec da sa dobrim osvetljenjem moze da se postigne jedinstvena lepota. (Uostalom i crkva svetog marka ima "gole" zidove)
 
Тренутно је скупљање средстава за храм, иначе прикупљање средстава путем доплатних маркица се радило и раније за многе друге фондове. Фирма у којој радим има додатни рачун за такве ствари јер се маркице често наплаћују па рачун служи да би се све убрзало...Мислим да то није лош начин да би се помогло деци, старима а и свима осталима с обзиром да иде у прилог завршетку нечега што нам свима значи...
 
мислим да овде постоји гомила других битнијх дискусија од :rant: 10 динара. еј ДЕСЕТ ДИНАРА за услуге које већина у овој дискусији ретко користи. и немојте да говорите о принципима, јер то нема везе са њима, већ је у питању класично српско инаћарење
 
Na primer i 10 din za završetak
hrama bolesnih tj. Kliničkog centra :)
 
За тај "храм болесних" још пре 10 година су обезбеђене паре, и оне седе на рачуну једне од оних међународних банака, али наша организована и надасве ефикасна државна управа (која у тој области некако све време има везе с оном партијом која сада заговара департизацију), у сарадњи с италијанским пројектантима, не може никако да обезбеди да радови почну. Тако да би тих десет динара плаћао безвезе...
 
Krajem godine oslikavanje podzemne etaže Hrama Svetog Save
Autor: Tanjug, Foto: Ilustracija 17.08.2012. - 17:20

Krajem ove godine trebalo bi pristupiti oslikavanju zidnih površina u alfresco ili al sečo tehnici podzemne etaže Hrama Svetog Save, saopštio je danas Izvršni odbor za dovršenje spomen hrama.

215172-hram.jpg


U saopštenju se navodi da su "tokom protekle godine izvršene pripreme za uređenje i oslikavanje crkve posvećene svetom knezu Lazaru i kripte srpskih patrijaraha, a da će oslikavanju prethoditi izložba umetnika koji se bave duhovnim temama".

Organizator izložbe je Uprava Hrama u saradnji sa umetničkim udruženjima - ULUS-om i ULUPUDS-om i Duhovnom akademijom pri SPC.

Početkom naredne godine, na izložbi sličnog karaktera, svoja dela će javnosti prikazati umetnici - mozaičari.

Ovoga puta biće pozvani umetnici iz svih pravoslavnih zemalja koji se bave slikanjem duhovnih pravoslavnih tema u tehnici mozaika, a među njima i ruski umetnici, budući da je već više puta sa najvišeg mesta potvrđena donacija Ruske Federacije upravo u mozaičkoj tehnici, navodi se u saopštenju.

Izvršni odbor podseća da je Sveti sinod sredinom prošle godine imenovao novi širi odbor na čelu sa mitropolitom crnogorsko-primorskim Amfilohijem, koji je zamenio sve ranije komisije, izabrao uže izvršno telo i dao opšte smernice za dovršenje Hrama.

Za direktora projekta dovršenja Hrama imenovan je arhitekta Miloš Stanković, a za glavnog arhitektu, autora unutrašnjeg uređenja dekan Fakulteta za primenjene umetnosti Zoran Bulajić.

Profesor Vojislav Milovanović i dalje vodi organizaciju izvođenja i finansiranja svih radova na Hramu.

U želji da se u skoroj budućnosti pristupi i uređenju neposredne okoline Hrama, Izvršni odbor je imenovao posebnu urbanističku komisiju koja ima nekoliko zadataka, a pre svega bi trebalo da ispita mogućnosti preuređenja napuštenog višespratnog objekta na uglu ulica Katanićeve i Bore Stankovića, koji bi potom bio predat Crkvi na korišćenje.

Takođe komisija bi trebalo da raspiše konkurs za objekte na novoj regulaciji ulice Bore Stankovića.

U budućim zadacima Izvršni odbor računa na stručnu pomoć Asocijacije srpskih arhitekata, navodi se u saopštenju.

Izvor: 24 sata
 
Jadna crkva, pa joj stalno nesto treba "predavati na koriscenje" :bash:

A i to sa "napustenim" objekntom na TAKVOJ lokaciji mi je krajnje sumnjivo. Da li su tu sredjeni imovinsko-svojinski odnosi?
 
[box]U želji da se u skoroj budućnosti pristupi i uređenju neposredne okoline Hrama, Izvršni odbor je imenovao posebnu urbanističku komisiju koja ima nekoliko zadataka, a pre svega bi trebalo da ispita mogućnosti preuređenja napuštenog višespratnog objekta na uglu ulica Katanićeve i Bore Stankovića, koji bi potom bio predat Crkvi na korišćenje.[/box]
Pošto se ovaj kraj Vračara odnedavno popularno zove "Šutanovac City" možda se i on uključi u tu komisiju a možda i da neki paričku kako bi imao lepše okruženje.
 
Komisije, odbori, komiteti... nece ovde biti bolje jos neko vreme.
 
HOĆE DA SRUŠE ONAJ ODURNI PAROHIJSKI DOM KADA DOBIJU TAJ NAPUŠTENI OBJEKAT?

Odvratni su...
 
hobotnica":kedwuead je napisao(la):
[box]U želji da se u skoroj budućnosti pristupi i uređenju neposredne okoline Hrama, Izvršni odbor je imenovao posebnu urbanističku komisiju koja ima nekoliko zadataka, a pre svega bi trebalo da ispita mogućnosti preuređenja napuštenog višespratnog objekta na uglu ulica Katanićeve i Bore Stankovića, koji bi potom bio predat Crkvi na korišćenje.[/box]
Pošto se ovaj kraj Vračara odnedavno popularno zove "Šutanovac City" možda se i on uključi u tu komisiju a možda i da neki paričku kako bi imao lepše okruženje.
Ma nek im daju sve objekte koji izlaze na taj park.Malo im je...
 
vucko":3iyrhkhq je napisao(la):
hobotnica":3iyrhkhq je napisao(la):
[box]U želji da se u skoroj budućnosti pristupi i uređenju neposredne okoline Hrama, Izvršni odbor je imenovao posebnu urbanističku komisiju koja ima nekoliko zadataka, a pre svega bi trebalo da ispita mogućnosti preuređenja napuštenog višespratnog objekta na uglu ulica Katanićeve i Bore Stankovića, koji bi potom bio predat Crkvi na korišćenje.[/box]
Pošto se ovaj kraj Vračara odnedavno popularno zove "Šutanovac City" možda se i on uključi u tu komisiju a možda i da neki paričku kako bi imao lepše okruženje.
Ma nek im daju sve objekte koji izlaze na taj park.Malo im je...

Kako je krenulo dace im i park, i pretvoriti u gradjevinsko zemljiste.
 
Ма, боље је било док су владали "црвени". У започетом Храму гаража, а около запуштени јебарник београдских паса. У својој охолости и препотенцији без покрића нисте способни да признате оно чега је свестан сваки од хиљада гостију, али и шетача који даноноћно посећују парк око Св. Саве. Београд је, хвала Богу, на овом месту добио прворазредни објекат уместо утрине. И уместо да на странама водећег портала посвећеног нашем граду водимо расправу о томе како ће бити осликан Храм, читамо приземне баљезгарије доконих критизера и Вулинових следбеника.

У шта, бре, претварате БеоБилд? :violina:
 
Ja koji sam agnostik, navijam za pozlacene kupole... Plato uz sve svoje mane izgleda odlicno... I treba da izgleda jos bolje... Pogotovu sto se hram vidi iz skoro svakog dela grada...
 
Feanor":1ao9etsc je napisao(la):
Ja koji sam agnostik, navijam za pozlacene kupole... Plato uz sve svoje mane izgleda odlicno... I treba da izgleda jos bolje... Pogotovu sto se hram vidi iz skoro svakog dela grada...

Onda bi nas Rusi baš voleli! :blah:

1258509833_4b7b09f2b4.jpg
 
Pa uobicajeno je da se takve kupole pozlacuju...
U stranu to sto ruski hram izgleda "bolje", meni je to relativno...

Ne volim nakiceni stil... Vise volim jednostavnost i masivnost... :D
 
Zar nije kupola bakarna, vec je pozelenela i to je to? Kao crkva Sv. Marka.

Ja i ne znam za neku nasu crkvu sa pozlacenim krovom, je li zna neko? Jedno je carska Rusija a drugo zemlja koja se oslobodila od Turaka tek u 19 veku pa onda stalno ratovala.
 
Зелена боја бакра истиче мермену фасаду, а златан кров би повлачио пажњу на себе, па би изгледало извештачено као ова руска црква.
 
Sećam se kad je kupola podizana, jer sam živeo na mestu sa koga je bio fantastičan pogled. To je bilo nešto toliko veličanstveno, a nov bakar se sijao k'o pasja m.... (da prostite).
 
Vrh