Šta je novo?

Hram Svetog Save

Karadjordja u karadjordjev park. Pozicija karadjordja mi je nepoveziva sa hramom u sustini i nema smisla da se on nalazi ispred glavnog procelja crkve. Treba naci novo mesto za njega.
 
Kad ti nesto smeta pozelis da to zaklonis i sakrijes,zabasuris.Cini mi se da upravo to za cil imaju oni koji ovo zele da realizuju.Zatrpati drvecem i sadrzaima da narod nema gde da se okupi,preslikana prica sa trgom republike,tada su smetali protestanti a sada ce smetati vernici u narednim "veselim" godinama pred nama.Kontam da ce sve raskopati bas kad prvorodjeni parafira.
 
Из ког ракурса се види оваква слика, ја покушавам али...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704024#p704024:2lbo9c21 je napisao(la):
Veliki Vracar » Yesterday, 21:33[/url]":2lbo9c21]Е због овог погледа на храм мислим да је одлично решење:

file.php

Po mom mišljenju Hram mora ceo da se vidi sa ove lokacije.

Takođe, po mom mišljenju lokacija Karađorđevog spomenika mi je očajna.

Inače, ova šumica mora redovno da se "šiša". Imamo li mi uopšte mašine za to fino šišanje?
 
Са те локације данас се види трећина половине Храма... Када се убудуће крене овом стазом веома брзо ће се видети цео Храм. Значи вуче те да кренеш ка њему... :)
 
Karadjordja pomjeriti prema biblioteci samo ja tu trenutno ne bi nistsa dirao osim sanacije ploca dok se ne urade preduslovi a to su
1.izgradnja garaze u skerlicevoj
2.novog depoa NBS
3.neki od planova mislim bas bobicev po kome je uradjen prostor ispred hrama sad je predvidjao valjda ukopavanje bul Oslo ispred hrama na osnovu razlike u terenu ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704047#p704047:15icd4yl je napisao(la):
Biciklistkinja » 01 Feb 2020 21:26[/url]":15icd4yl]Rešenje je APSOLUTNO katastrofalno i ne dopustivo za ostvarivanje jer bi se uništio veliki park koji je prepun ljudi i dece u svim godišnjim dobima. Dosta je više popločavanja svega, Beograd treba da živi, a ne da bude pista gde će neko da se slika za instagram bukvalno.

Ovo rešenje ima lepih elemenata, ali nama trega GRAD i PARK, a ne isključivo mesto za turiste i "buiti kul" ekipe.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704059#p704059:15icd4yl je napisao(la):
Biciklistkinja » 01 Feb 2020 21:48[/url]":15icd4yl]Nije fora u broju stabala nego u tome što nestaje PARK a parkova i tako ima premalo u celom gradu.
Nema ovo mnogo veze sa pistama za instagram, već sa time da se što više mesta (lokacija) u gradu napravi tako da budu pogodni za piste za iznajmljivanje. Na televiziji se ubiše sa pričama o tome kako će da posade milion puta više mladica i žbunova nego što poseku "kapitalaca". I to sve pod izgovorom da su mnoga stabla dotrajala i da su počela da trule iznutra, te da ne može baš sve da se vidi golim okom. Ja sam odavno ubeđen u to da imamo i drvnu mafiju. Jer kako drukčije objasniti to da se po mnogim delovima grada "napadaju" upravo ta velika višedecenijska stabla. Dovedu "stručnjaka" i on proceni da je neko ogromno stablo trulo iznutra i da pod hitno mora da se poseče. A hvala bogu, toliko puta sam imao priliku da se uverim da to i nije baš tako. Od svog tog posečenog drveća, samo trećina je zaista trula. Meni izgleda da je neko video da može da se dobro zaradi na drveću, da imamo dosta "kapitalaca" koji su zdravi i da se to "utopi", bilo za drvnu građu , bilo za ogrev.
Eto recimo kod mene posekli nekoliko tih ogromnih, a mesecima stajalo nekoliko trulih stabala, i reagovali su tek kada je nakon jednom prilikom vetar oborio vrh stabla, koji na svu sreću, nije nikog povredio, a pao tik pored pešačke staze.
Onda, ne znam koliko se sećate, one seče stabala u Studentskom parku, kada se ekspresno stalo pošto se narod pobunio. Tada je bilo objašnjenje kako nema ovo veze sa gradnjom podzemne garaže na Studentskom trgu, nego se uklanjaju trula stabla. Pa onda tu je fijasko sa Bulevarskim platanima, pa onda Cvetni trg, pa stogodišnji kapitalac sa Kalemegdana i stabla u parku Ušće zarad Gondole, pa park vojvode Vuka, pa Košutnjak... Generalno, tamo gde nam manjka stabala i zelenila, zdušno se trude da ga bude još manje. I koja je onda poenta toga što će da posade nove mladice tamo gde već postoji šuma ili veća / manja površina pod zelenilom, kada će i dalje sve biti isto? Vazduh i klima će i dalje nepovoljniji tamo gde nam manjka stabala i zelenila.
 
Vesić najavio početak uređenja platoa ispred Hrama Svetog Save

Ove godine biće završen Hram Svetog Save, 85 godina posle početka gradnje i 179 godina kako je dubrovački Srbin Matija Ban predložio da se on izgradi i mi ćemo započeti sa projektom uređenja platoa ispred Hrama, najavio je danas zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

– Na platou će biti 150 novih stabala, parterna fontana, sediše Svedog sinoda SPC u kojem će stolovati patrijarh kao što je i bilo predviđeno još 30-tih godina prošlog veka i konačno će taj prostor biti uređen. Ovo mesto posećuje ne samo najviše Beograđana i naših gostiju već i najviše stranih turista. Hram Svetog Save, Kalemegdan i Skadarlija su tri najposećenija mesta – podsetio je Vesić.

On je istakao je da je počela i rekonstrukcija Savskog trga i da radovi napreduju po planu.

– Saobraćaj će ići po obodima, dobijamo novu pešačku zonu, rekonstrukcija fasade i krova nekadašnje glavne železničke stanice je već završena, na predlog predsednika Aleksandra Vučića podiže se monumentalni spomenik Stefanu Nemanji i biće zasađeno 300 stabala. Tu će se ukrštati dve linije metroa i to će postati novi centralni trg u gradu, a Beograd će time dobiti više gradskih centara što je odlika svih velikih gradova. Na taj način pokazujemo koliko uređujemo i volimo naš grad, a podsetiću da ćemo ove godine, pored već završenih 500 uraditi još 150 gradskih fasada. To govori koliko se Beograd menja i koliko može da bude lep – kazao je Vesić.

On je naglasio da uređenje grada donosi korist građanima Beograda ali umnogome doprinosi i većoj turističkoj poseti.

– Mi smo prošle godine prešli brojku od milion stranih turusta, na kojoj bi nam pozavidele i neke zemlje koje koje imaju more. Imamo 200 kilometara rečnih obala, mi smo grad u koji turisti dolaze i ako želimo da turisti nastave da nam dolaze treba da nastavimo da ga uređujemo. Mi to činimo deo po deo, Beograđani dobijaju grad kakav zaslužuju i koji je po njihovoj meri, meri čoveka – naglasio je Vesić.

Zamenik gradonačelnika precizirao je da u Beogradu trenutno postoji oko 3000 gradilišta i da je to najveći rezultat sadašnje gradske vlasti.

– Beograd se ponovo gradi i sa skoro 3000 gradilišta obezbeđena je njegova budućnost jer svi plaćaju doprinose za građevinsko zemljište iz kojih mi plaćamo kanalizaciju, vodovod, škole, vrtiće i sve ono što građani zaslužuju ali nisu mogli da dobiju – kazao je Vesić.

izvor: beograd.rs
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704262#p704262:3g8a567d je napisao(la):
ГЛАС ПРИРОДЕ » Ned Feb 02, 2020 4:58 pm[/url]":3g8a567d]
file.php

Malo mavarskog uticaja Alhambre ne bi bilo na odmet :) Prelepo mesto
 
U današnjem pisanom izdanju Blica su objavili članak o aktuelnim radovima. Starešina Hrama kaže da su trenutno završili 70% svih radova na mozaiku i da će do oktobra sve biti gotovo.
 
Logika ovog rešenja je "ae saćemo napravit plato veliki posečemo sve lepo i zasadimo šumu pored pa će to opravdati ovo što smo zabetonirali okolo.
Iskreno tim arhitektama koji su ovo projektovali treba oduzeti diplomu pošto ovakav projekat može svako da napravi.
O tome koliko se zapravo razmišljalo dok se radilo ovo govori i to što na primer nema uopšte prilaza sa istočne strane na to su potpuno zaboravili a tamo ljudi preskakaju onu ogradu koju su postavili debili.
Možda najveći problem i jeste to što ovakav plato ispred hrama NIKO NIJE TRAŽIO
file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704292#p704292:1yh87ge0 je napisao(la):
Vox91 » 02 Feb 2020 04:56 pm[/url]":1yh87ge0]U današnjem pisanom izdanju Blica su objavili članak o aktuelnim radovima. Starešina Hrama kaže da su trenutno završili 70% svih radova na mozaiku i da će do oktobra sve biti gotovo.

Има ли каква фотографија мозаика у Блицу?

Такође, видим у текстовима да владика Стефан помиње, поред главног иконостаса, два "мала" иконостаса. Је л' зна неко где ти мали иду?
 
Слажем се да морају постојати пролази са истока. Пројекат ми се свиђа јер је прост и сведен, највећи акценат треба да да мобилијар.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704297#p704297:fmfwc9u8 je napisao(la):
Sarajevska » Ned Feb 02, 2020 6:22 pm[/url]":fmfwc9u8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704292#p704292:fmfwc9u8 je napisao(la):
Vox91 » 02 Feb 2020 04:56 pm[/url]":fmfwc9u8]U današnjem pisanom izdanju Blica su objavili članak o aktuelnim radovima. Starešina Hrama kaže da su trenutno završili 70% svih radova na mozaiku i da će do oktobra sve biti gotovo.

Има ли каква фотографија мозаика у Блицу?

Такође, видим у текстовима да владика Стефан помиње, поред главног иконостаса, два "мала" иконостаса. Је л' зна неко где ти мали иду?
Nema nekih novih slika mozaika, čini mi se. Vidi se da u nekim kutijama stoje manji delovi. Piše da se svakodnevno radi punom parom. Da će do vidikovca ići tri lifta u koje može stati po 12 osoba, da ima 195 raznih hodnika i prostorija i da bez ruske i Putinove pomoći ne bi odlučili da sve bude uradjeno u mozaiku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=703213#p703213:3n7vax99 je napisao(la):
Sarajevska » Sre Jan 29, 2020 9:19 pm[/url]":3n7vax99]Вечерашња слика из Храма, северна припрата. Опрезно сам оптимистичан, ових скела синоћ није било, али делује да ће ипак и припрате под мозаик :D

Мислим да су те скеле због малог иконостаса који треба се постави, а можда ће уједно и мозаик
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704314#p704314:32vonufd je napisao(la):
Agiorites » 02 Feb 2020 06:01 pm[/url]":32vonufd]Ево репортаже из Блица
file.php
U levom gornjem cosku mi se svidaju klipeusi. To su staroanticki i ranohriscanski stilske forme koji su nekad asicoirali na rimskog imperatora, a kasnije je prelazila na prikazivanje hrista.
 
Evo, ovo je za mene recimo objekat, slican nasem Hramu, od koga bi mi zastao dah kada bih lutao nekim gradom i nabasao na njega(mozda bez ovog zlata, mada ima nesto i u tome). Nas Hram je jadan spolja sa plocicama od wc-a i manjkom ili jeftinim detaljima i niko ne moze da me ubedi u ispravnost postavljanja klozetskih plocica. Jednostavno nije impresivan objekat, osim ako namenski nisi tu dosao, nikog nece da impresionira. Tako da, bitnija mi je i dalje spoljasnost od platoa, sumice ili cega god ispred objekta, to se lako uvek sredi i promeni. Ako smo dali tolike pare do sada, daj da damo jos onda da bar lici na nesto.


NDPMJFe.jpg


kronstadt.jpg


YJ8oU6L.jpg


sm1kv3N.jpg


uFfO40r.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704296#p704296:2xqe8u76 je napisao(la):
And7rey » Нед Феб 02, 2020 5:20 pm[/url]":2xqe8u76]Logika ovog rešenja je "ae saćemo napravit plato veliki posečemo sve lepo i zasadimo šumu pored pa će to opravdati ovo što smo zabetonirali okolo.
Iskreno tim arhitektama koji su ovo projektovali treba oduzeti diplomu pošto ovakav projekat može svako da napravi.
O tome koliko se zapravo razmišljalo dok se radilo ovo govori i to što na primer nema uopšte prilaza sa istočne strane na to su potpuno zaboravili a tamo ljudi preskakaju onu ogradu koju su postavili debili.
Možda najveći problem i jeste to što ovakav plato ispred hrama NIKO NIJE TRAŽIO

Када год нешто делује "да може свако да уради" - управо није тако. Говорим о било којој креативној индустрији на првом месту.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704422#p704422:2xqe8u76 je napisao(la):
Beki » Пон Феб 03, 2020 12:23 am[/url]":2xqe8u76]Evo, ovo je za mene recimo objekat, slican nasem Hramu, od koga bi mi zastao dah kada bih lutao nekim gradom i nabasao na njega(mozda bez ovog zlata, mada ima nesto i u tome). Nas Hram je jadan spolja sa plocicama od wc-a i manjkom ili jeftinim detaljima i niko ne moze da me ubedi u ispravnost postavljanja klozetskih plocica. Jednostavno nije impresivan objekat, osim ako namenski nisi tu dosao, nikog nece da impresionira. Tako da, bitnija mi je i dalje spoljasnost od platoa, sumice ili cega god ispred objekta, to se lako uvek sredi i promeni. Ako smo dali tolike pare do sada, daj da damo jos onda da bar lici na nesto.
Мора да си ти космополито био у далеко еминентијим местима од мене, пошто ево све до сада нисам видео да неко има такво купатило.
А био сам у разним господским кућама и вилама. :kafa:


Нереално поређење узевши у обзир да је Петроград планиран (подвући и болдовати у глави) од самог старта и за монументалне објекте су по плану одвојени значајни простори и прилази, док је тек 2-3% Београда урбанистички ваљано скројено. А где је наш Храм? На Авали или у центру града?

Уз то ова скулптура баш сиромашно делује према цркви.
 
Vrh