Šta je novo?

Hram Svetog Save

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=703694#p703694:3ok4qf1x je napisao(la):
Igor » Yesterday, 15:34[/url]":3ok4qf1x]To je onih milion stabala :bash:

Evo čisto malo matematike, na slici imamo oko 200 stabala, znači potrebno je zasaditi 5000 ovakvih šumaraka.

Ja se slažem da Hram treba da bude što vidljiviji i umest ovakvog zida, možda je bolje napraviti nešto slično, ali da se naprave "proredi"



I dalje mislim da katastrofa što se ne može prići Hramu sa "zadnje" strane? Pa zar je problem da postoje staze u produžetku ove dve uličice?

Mislim da je opet vidljiv sindrom babe sa miljeom koja na svaki slobodan prostor mora nešto da stavi. Šta je sa tim strahom od otvorenog prostora? Pa ima li ičega lepšeg nego kada iz uskih uličica se pojaviš na jednoj čistini gde će Hram dominirati?
 
Znaci, iscupace postojeca izrasla stabla, da bi tu stavili mlade sadnice, da bi prvih 10 godina trg ispred hrama izgledao kao sto sada izgleda novi plato na Slaviji..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=703863#p703863:26kyb96o je napisao(la):
astrodule » 01 Feb 2020 09:30[/url]":26kyb96o]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=703694#p703694:26kyb96o je napisao(la):
Igor » Yesterday, 15:34[/url]":26kyb96o]To je onih milion stabala :bash:

Evo čisto malo matematike, na slici imamo oko 200 stabala, znači potrebno je zasaditi 5000 ovakvih šumaraka.

Ja se slažem da Hram treba da bude što vidljiviji i umest ovakvog zida, možda je bolje napraviti nešto slično, ali da se naprave "proredi"



I dalje mislim da katastrofa što se ne može prići Hramu sa "zadnje" strane? Pa zar je problem da postoje staze u produžetku ove dve uličice?

Mislim da je opet vidljiv sindrom babe sa miljeom koja na svaki slobodan prostor mora nešto da stavi. Šta je sa tim strahom od otvorenog prostora? Pa ima li ičega lepšeg nego kada iz uskih uličica se pojaviš na jednoj čistini gde će Hram dominirati?
file.php

Па кад ништа овде није урађено са неком размером на уму. Апсолутно не постоји ни једно место у БГ да то може добро да се уради, јер сви такви увек зјапе на неку страну, а за максималан ефекат треба да буду окружени и употпуњени. Овде је проблем страна ка Сави, која је тотално отворена, с једне стране Карађорђев Парк, преко пута Парк Милутина Миланковића... Да не помињемо сам широки булевар који још иде низбрдо па се тај простор и не може никако затворити

Помогло би да се на углу Пастерове и булевара направи нешто али опет од тога нема ништа јер то је плански све за комплекс клиника и болница које ће бити увучене.

Сличан пример је и са тргом Републике, мада ту је лакше решење, да се само изгради зграда на месту Стакленца и зелене површине
 
Један од главних пројектних циљева им је био да укину било какво вртно решење и зато има шуме и плочника и спорадичних стабала која расту из плочника, али нигде било шта што подсећа на врт, а сада постоји у виду малих стаза, малих тргова, цветних леја група растиња и наравно травнатих површина и великог водоскока.

Само решење у основи је хомогеније и монументалније, али било би много боље када би уместо шуме оставили постојеће површине са постојећим пејсажним решењем. Такође и простор са леве и десне стране од храма, до угла библиотеке и до мале цркве би изгледао много лепше са травнатим површинама и растињем како је сада. Уместо пуних плоча, могло би да се примени поплочање растер плочама које омугућавају чврсту подлогу, али и раст траве у шупљинама плоче.

Можемо само да верујемо да ће се и овде поновити разумна одлука која је донета у случају врта на ТОПЛИЧИНОМ ВЕНЦУ !
 
Da se ja pitam ne bi ni patrijarsija ni parohijski dom bili na lokaciji, prostor bi izgledao nesto poput ovoga:

https://www.google.com/maps/@-37.805922 ... 312!8i6656

centralni prostor ispred hrama bi bio oslobodjen pravilnog oblika nesto poput ovoga:

https://www.google.com/maps/@44.7979553 ... 656!8i2828

https://www.google.com/maps/@-33.872082 ... 704!8i4352

ili ovako:

https://www.google.com/maps/@59.9263729 ... 704!8i4352

Engleski vrtovi su nekako najprimereniji kontekst uredjenju prostora srpskih manastira, takav primcip bi primenio i ovde. Nekako mi je taj vrtni pristup ali ne na nacin na koji je to mitrovic artikulisao jer jedino sto je on artikulisao je onaj pravougaonik ispred, pored toga nista drugo nije logicno i sve je obicno cementirane trga sa haoticnim postavlanjem drveca. Tasmajdan je takodje jedan od odlicnih primera, koji su velicanstveni u beogradu ali nije imao ko da prepozna tu vizuru pa i da to istakne u prostoru. Sustina je u proporcijama:

https://www.google.com/maps/@44.8092949 ... 000!8i5000

Nije poenta da sljasti nego da bude primereno. Mermer sljasti, granit sljasti, zeleni mermer u enterijeru, zlatni detalji i bakarna kupola. Ne treba i podloga da sljasti ispred hrama, bas treba nesto grubo poput granitnih kocki ili slicno sto ce da ublazi malo to presijavanje, a niko se time nije bavio do sada niti zasao na nivo detalja, jer upravo tu je onaj projekat gore najslabiji.
 
Ovde je veoma teško definisati odgovarajuće rešenje, jer treba da postoji i dovoljno veliki slobodan prostor za okupljanje vernika pri svečanostima i praznicima, treba da postoji i mnogo drveća radi hlada, a treba da postoji i više slobodnih vizura ka Hramu i novom objektu Patrijaršije.

Da su u projektu smanjili broj visokog drveća na račun slobodnog prostora, svi bi kukali kako samo znaju da betoniraju i seku rastinje..Sad su opet predvideli dovoljno hlada, a opet mnogima ne odgovara "voćnjak, šljivik, prašuma"..

Treba shvatiti da je teško osmisliti idealno rešenje u ovom slučaju.
 
Da bi nam bilo zanimljivije uradio sam preklapanje sadašnjeg stanja i novog rešenja. Evo nekih podataka.

- Sa Bulevara oslobodjenja se delom narušava vizura na hram iz perspektive pešaka kada se ide iz pravca Slavije, medjutim, otvara se centralni koridor koji vodi ka hramu širine nekoliko desetina metara, čini mi se bolje pozicioniran nego stari.

- Ispred i oko hrama formira se skoro pa čist prostor, plato, približnih dimenzija 150 x 100 metara, što formira trg površine možda i veće od trga republike.

- Buduća zgrada patrijaršije, ako bude lepo isprojektovana zakloniće ovaj, po mom mišljenju ne baš reprezentativan niz fasada sa leve strane, tako da bi to moglo da bude plus.

- Šuma od sto stabala, ne mora nužno da bude loša. Pariski trg Place de la republique je "pošumljen" ali izgleda sasvim lepo i pun je naroda. Jedino da se ne pretera sa visinom drveća me strah.

Moja ocena za rešenje izmedju trojke i četvorke.
 
Bravo Posmatrac ! Odlicna brza analiza !

Meni jedino smeta to "rasuto" zelenilo na novom platou...bolje povaditi sve i lepo i kulturno posaditi simetricno prema novoj projektovanoj matrici...
 
Да, Посматрачева анализа је најбоља за сад, по мом мишљењу..
 
Mislim da su izuzetno loše rešeni i prilazi sa južne i severne strane svedeni su na usku stazicu. Vodeno ogledalo nije predviđeno što je velika šteta jer je bilo mesta sa bar dve strane a posebno skrećem pažnju na spomenik Karađorđu koji u ovom projektu kao da ne postoji... Vrlo loš projekat i ja se takođe nadam da će doživeti sudbinu prvobitnog projekta za Topličin venac
 
Eto Karadjordja ispred šumice, a fontana-vodena površina je predvidjena duž šume naspram biblioteke.
 
Oдлично је ово осмишљено и надам се само да ће поплочавање бити квалитетно изведено ..
 
dex libris":1wt7iyxe je napisao(la):
... a posebno skrećem pažnju na spomenik Karađorđu koji u ovom projektu kao da ne postoji...
Koliko sam razumio, cilj je baš bio da se upravo spomenik istakne. Pretpostavljam da tome doprinosi “šuma” iza spomenika, koja zaklanja malo Hram, jer sad Hram ne dozvoljava spomeniku da dođe do izražaja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da ali voda u šumi - to nije vodeno ogledalo, vrlo bitna razlika.. Što se tiče Karađorđa, video sam gde je ali sam prilaz spomeniku i njegov tretman i okruženje su vrlo loše rešeni - meni je ovo vrlo neozbiljno rešenje za spomenik Karađorđu, pogotovo na ovom mestu.
 
Ако је потребно да се повећа број стабала, зар није боље да се шумарци направе на пољани на углу Небојшине, иза библиотеке, ИЗА ХРАМА и иза мале цркве, значи на северној, источној и јужној страни храма, а на западној која је највећа површина, дрвеће може да се смести у делу према Катанићевој - управо на површини која је зелена и празна на рендеру. У преосталом делу је могуће спорадично ниско дрвеће попут жалосног дуда, магнолије, јоргована, хибискуса.

Таквим распоредом би храм био видљив, а било би и доста сеновитих места и доста дрвећа.

Има још један битан детаљ. Површине у угловима храма су и по прошлом и по садашњем решењу - поплочане, а такве површине су потпуно небитне за кретања и токове људи, тако да су савршено погодне за природне целине са растињем. На тај начин не би био заклоњен храм, али би велике хладне и глатке површине зидина, добиле друштво које би храм чинило само још лепшим.
 
Dobro je, nekako plato izgleda monumentalnije. Treba ubaciti klupe izmedju drveća pored biblioteke.

Svidja mi se i kako su ovim usekom ispod Karadjordjevog spomenika postigli da deluje kao da ima postament.

Fontanu još ne mogu da dokučim..
 
Е због овог погледа на храм мислим да је одлично решење:

file.php
 
Za Karadjordja se slazem i to debelo. Previse su ga skrajnuli i on ne zasluzuje da bude ispred "sumice".

Mogu slobodno reci i da je skandalozno gde su predvideli da ga pozicioniraju !

Po meni je ovo bolja pozicija, da ga istakne kao zaista veliku istorijsku licnost.

Ovako:
 
Rešenje je APSOLUTNO katastrofalno i ne dopustivo za ostvarivanje jer bi se uništio veliki park koji je prepun ljudi i dece u svim godišnjim dobima. Dosta je više popločavanja svega, Beograd treba da živi, a ne da bude pista gde će neko da se slika za instagram bukvalno.

Ovo rešenje ima lepih elemenata, ali nama trega GRAD i PARK, a ne isključivo mesto za turiste i "buiti kul" ekipe.
 
Па више дрвећа има по овом решењу, предвидели су да сачувају готово свако постојеће дрво, осим неколико на главној широкој стази ... (наравно где је шумица доћи ће до замене стабала)
 
Nije fora u broju stabala nego u tome što nestaje PARK a parkova i tako ima premalo u celom gradu.
 
Парк се у непосредној близини спушта између Небојшине и Булевара ослобођења скоро до Аутокоманде... А и ова шумица на плану је некакав парк...
 
Vrh