Šta je novo?

Hram Svetog Save

Vizantisko crkveno graditelstvo je blize litugrijskim potrebama nego zapadno (pogotovo gotika). Gotika je duplirala prostora oko krstasti rebrastih svodova (basicni segment) sa rezultiranjem uzduzneg profila. Samo najudaljeniji prostor gotske katedrale je liturgijski funkcionalan, ostali prostor je vrsta vizualizacija raja.
Vizantijsko crkveno graditeljstvo trazi veliki centralni prostor. Po tom principu bi se moglo odredivati uspesnost prisutpa. Hram Hristos Spasitelja manje je uspeo nego Hram Svetog Save. Sv. Sofija je bez premca. U Sv. Sofji popratne galerije zaklanjaju konstruktivna resenja za drzanje kupole. Da dodam da su sva tri resenja na cetiri oslonca, za razliku kupola u Firenci je sa osam, takode Saint Pauls u Londonu a kupolu Sv. Petra u Rimu drze cak 16 tacke. Do dana danas je kupola Sv. Sofije najveca na samo cetiri oslonca. Odma sledi Sv. Sava.
1280px-Temple_of_Saint_Sava_in_Belgrade_2016_interior_III.jpg

1280px-Interior_Cathedral_of_Saint_Sava%2C_Belgrade.jpg
 
Ево је већ једна мала ексклузива:
Патријарху српском Иринеју у Москви представљају макету олтара за Храм Светог Саве.

Подсетимо, делове мозаика склапају руски уметници у атељеу у Москви, под руководством руског академика Николаја Мухина.

Пројекат о извођењу мозаика у Храму Светог Саве у сарадњи са Руском црквом и Русијом припрема се већ дуже времена, нарочито од 2008. а у Русији је 2014. године на основу расписаног конкурса био пријем тих радова. У децембру су почели да раде мозаик за куполу који представља Христа с апостолима, са анђелима.

У Србију су, после седам дана путовања и пређене више од две хиљаде километара, почетком маја први стигли делови мозаика за куполу Храма.

Десет тона мозаика „Вазнесења Христовог“, упакованог у 62 палете, прошло је од московског атељеа највећег руског иконописца Николаја Мухина кроз Русију, Белорусију, Пољску, Словачку и Мађарску, да би крајње одредиште нашло у нашој земљи.

Мозаик са ликом Христа Спаситеља, површине 1.230 квадратних метара, пречника 30 метара и тежине 40 тона, у куполу Храма уградиће руско-српски тим, а почетак радова очекује се наредних дана.

Посао вредан четири милиона евра, који финансира „Гаспромњефт“, требало би да буде завршен до краја године.

https://rs.sputniknews.com/rusija/20171 ... skva-hram/

Дакле, осим прве реченице, остатак текста је поново пример веома лошег новинарства. Цео текст представља старе информације, које су поновљене на Спутњику и у другим медијима хиљаду пута до сада. Чак су на крају погрешно о мозаику у куполи говорили у футуру, као да није већ готов.

Елем, ако кликнете на линк видећете данашњи снимак представљања мозаика за олтарски део, са све објашњењима Мухина. Мухин прича на руском, можда би неко могао да нам преведе шта је отприлике рекао.
 
Slike danasnje moskovske presentacije. Altarski prostor sa dve polukupolne zone: u velikoj poukupoli mozaik pantokratora, u apsidi mozaik bogorodiea Nikopoia. U trompama blagovesti (milesevske blagovesti kao uzor), desno na zidu milesevski beli arhandeo, a levo studenicko raspece.
 
Наравно, одмах и проблеми, неспоразуми, да не кажем - неистине:

У априлу сам пренео изјаве новоизабраног председника Вучића:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=446915#p446915:27ugtu17 je napisao(la):
Sarajevska » 18 Apr 2017 08:40 am[/url]":27ugtu17]Juče naš presvetli Gospodar reče da će za njegova mandata Hram biti završen. Kaže za mesec dana uplatiće polovinu neophodnog iznosa za završetak radova, a kasnije će biti i ostatak. Kolika je ta polovina naravno nije rekao. Ima li neko predstavu o tome koliko je iznos u pitanju?

Inače, u decembru rekoše da je za završetak radova neophodno oko 19 miliona:
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/za-zav ... ra/d68xx0t

А данас јадан Мухин и новинари констатују следеће:

- Сада предстоји проналажење донатора и уговарање посла. Мухин очекује да би сав посао могао да буде готов до средине 2019. године.

- Површина олтара износиће, како је Мухин навео, близу 3.185 квадратних метара. „Чекамо наставак финансирања, пошто је део трошкова за материјал велики. И чим будемо имали на располагању потребна средства, почећемо да радимо. Ви сте вероватно приметили да донатори још нису пронађени, а да су скице већ урађене. Све је у Божијим рукама“, рекао је Мухин.

https://rs.sputniknews.com/zivot/201712 ... jarh-hram/

Па мајку му, где су бре те паре што их Вучић најавио? А друго, зашто црква најављује завршетак до 2019, ако се још чека донатор?
 
Nije sve za medije i sve odma i malo nesuglasje izmedju duhovne i svetovne vlasti nije cudno
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=498475#p498475:25iu3ca7 je napisao(la):
direktor » 05 Dec 2017 11:58 pm[/url]":25iu3ca7]Nije sve za medije

Уз дужно поштовање, са овим се апсолутно не слажем. Нарочито када је у питању Храм, за који су толике генерације издвајале донације не би ли се изградио. Све је за медије, а нарочито истина, сва истина.
 
Pa nemo ze da kaze da je neko donorao novac dok se neko predomislja bilo bi neozbiljno sta mislis
 
Ako je AV pre više meseci rekao da uplaćuje novac, a rekao je-gde su novinari da pitaju šta je sa tim? Imamo li mi uopšte pametnih i obrazovanih novinara u ovoj zemlji..prepisuju stare vesti, ne razumeju se u tematiku, RTS po običaju ne ume da isprati važne teme itd. Potpuna neorganizovanost. Jedina nam je nada da Igor ode i napravi ozbiljnu reportažu, da konačno saznamo šta je planirano da se uradi zaključno sa 2019. i proslavom autokefalnosti, a šta se ostavlja za kasnije i koliko kasnije..
 
Са данашњег састанка:

Патријарх Иринеј је такође захвалио поглавару РПЦ и за помоћ коју Руска црква пружа у украшавању Храма Светога Саве.

Руски патријарх је, с друге стране, нагласио да је украшавање београдског Храма један од приоритетних задатака, истичући да ће он бити симбол српско-руског братства.

„Колико ми је познато, купола је већ завршена, покривена мозаиком. У куполи је приказ празника Вазнесења Господњег, што је и небески заштитник града Београда, и то има своју јаку симболику. Надамо се да ће тај мозаик у Храму Светог Саве бити симбол нашег, српско-руског братства и пријатељства. Као што вам је познато, не својом кривицом, Русија је сада у једном посебном економском положају и без обзира на те околности, које нам ускраћују неке могућности, ми сматрамо да је украшавање катедралног Храма Светог Саве приоритетан и важан задатак“, рекао је патријарх Кирил.
 
Primetih i da su "matrice" za neke delove oltara već spremne:



 
Мислим да је најважније да се ради квалитетно, па колко траје нека траје. Једном се зида Храм.
 
Zna neko kada ce biti ugradjen luster u hram i kako ce izgledati? Svaki veliki hram ima i veliki luster.

Evo kako izgleda u novom hramu Srpske pravoslavne crkve u Podgorici.

1263873_10201237481516303_322596714_o.jpg
 
Malo poredjenje kako izgledaju novi hramovi Srpske pravoslavne crkve.

Podgorica
1147594_10200996759258397_526041816_o.jpg


Bar
14055552_10210344901444317_1584597708_n.jpg


Valjevo
6345901806_888129bda0_b.jpg


Novi Sad
25809090.jpg


Novi Sad
79368.jpg


Nis
60778874.jpg


Zvornik
133638523.jpg
 
Osim ove u Valjevu, sve druge crkve su meni lično užasne. Naročito ove u Podgorici i Baru, na šta to liči. Umesto da su se ugledali na stare uzore na tim podnebljima, pa napravili nešto sa ukusom. U Vojvodini naročito nije trebalo graditi u vizantijskom stilu..
 
Podgoricka jeste uzor lokalnog graditeljstva sa zvonikom na preslicu barskoj je uzor bila grcka za promjenu ok
Zvornik sa onolikim zvonicima totalno van proporcija
 
Nažalost, stare crnogorske kamene crkvice su po meni neuporedivo lepše i skladnije. Hteli su oni da ova u Podgorici podseća na starije uzore, ali ovo što su napravili je teški mutant. Ova u Baru još veći užas. Trebalo je da se ugledaju na Sabornu crkvu u Nikšiću:Pogledajte prilog 1A Vojvodini nabolje pristaju crkve baroknog stila, a nikako ova loša kopija vizantijskog stila.
 
Trebalo je ovde staviti i crkvu Svetog Save u Kraljevu svakako.

58940659.jpg


A evo i hrama Svetog Save u Kragujevcu.

DSC_0439.JPG


I saborna crkva u Kragujevcu. Nažalost boje fasade prilično loše uklopljene. Ranije je bila nežno žutih i sivkastih fasada.

Saborna-crkva.jpg


Crkva u Čačku.

84993096.jpg
 
Слажем се са већином коментара. Имао сам прилику да разговарам са једним ликом из СПЦ-а који је њихов архитекта и историчар итд. У неким сегментима може се закључити да добро познаје историју, али уз изглед криминалца, понашање му није било ништа боље. Да нисам знао ко је мислио бих стварно да је лик неки дилер или кримос. Своје ставове заступа толико оштро да се не устручава да омаловажава ако се дода некакав предлог. У сваком случају затуцано до бесконачности. Зато и не треба да чуди оваквко стање са архитектуром.

Морам и ја да додам да ми је посебно жао што у Војводини намећу други стил, посебно што у целој тој равници на основу торња можете закључити где се налази друго место. Црква у Никшићу изгледа скроз добро, иако је неки хибрид, опет није кичерица и не ремети дух тог подневља.
 
Crkva Hrista Spasitelja u Banjoj Luci.

Hram_Hrista_spasitelja_Banja_Luka_001.jpg


Crkva svetih apostola Petra i Pavla u Jagodini.

10088970.jpg


Crkva Svete Trojice u Leskovcu.

Crkva-u-Leskovcu.jpg


Saborna ckrva Svetog Đorđa u Kruševcu.

DSC_1889.JPG


Crkva Svete Trojice u Paraćinu.

22133877.jpg


Crkva Svetog Đorđa u Smederevu.

Smederevo_city_church.JPG
 
Uh, zaneo sam se malo, ne zamerite. Zaboravih da smo započeli o novim crkvama... :D

Neko se pitao ranije na forumu koja je treća po veličini crkva u Beogradu. Treća po veličini je ona koja je prva po časti - Saborna crkva Svetog arhanđela Mihaila.
 
Sveti Dimitirije u Beogradu.

47.jpg


Sveta Petka u Beogradu.

Sv_Petka_Padina.jpg


Sveti Vasilije Ostroški Beograd.

1714292.jpg


Sveti Simeon Mirotočivi u Beogradu.

Hram_Sv_Simeona_Miroto%C4%8Divog_%28Novi_Beograd%29_005.jpg
 
Crkva u Zaječaru.

115356101.jpg


I Svete Petke u Pošarevcu.

sv_petka_01.jpg


Požega.

47142650.jpg


Foča, dve nove velike crkve:

foca_crkva-svetog-vasilija-ostroskog.jpg


maxresdefault.jpg
 
Dobro, da ne zatrpavamo temu o Hramu sa svim ostalim crkvama..mnoge koje se sada grade su sumnjivog arhitektonskog kvaliteta, najblaže rečeno..zanimljiva je i gradnja toliko novih crkava po Beogradu, dok su Hram i crkva Svetog Marka i dalje nezavršene.
 
Da. Upravo tako.

Crkva Preobraženja Gospodnjeg u Beogradu.

b575afa8-2a81-424d-871f-d59416d109a6.jpg


Pa Svetog Luke.

73355971.jpg


Pa još jedna Svetog Luke u Krnjači.

63039899.jpg
 
Vrh