Šta je novo?

Hram Svetog Save

@Milisav
Ako je bitna bas, bas tacna brojka ili procenat? ;-)

" Верски састав

Република Србија - 7186862

Хришћанска - 6555931

православна - 6079396

католичка - 356957

протестантска - 71284

остале хришћанске 3211

Исламска - 222828
Јудаистичка - 578

Источњачке религије1237

Остало - 1776

Агностици - 4010

Нису верници (атеисти) - 80 053

Нису се изјаснили 220735

Непознато - 99 714
 
Milisave, ja sam se samo nadovezao na post koji su drugi pisali iznoseci moje misljenje vezano za postanske markice.
Mislim da je u vezi njih totalno irelevantno dal je u pitanju 70, 80, ili 90%,
Jer je cinjenica da se apsolutna vecina gradjana na popisu izjasnila kao vernik, kao i da apsolutnu vecinu cine vernici SPC.
 
To sa markiom nema veze da li neko veruje ili ne. To je cista pljaka kada se za hram tako skuplja
 
Prosto da covjek ne povjeruje da je na bb sta se pise i kako se kuka oko sice koju svaki da ostavite po prodavnicama
 
Zbog takvog razmisljanja sta razbijamo glaavu oko 10 dinara oni su skupili toliko para. Jednoostavno, ako vec pljackaju ljude, nek budu transparentni gde se trosi taj novac.
 
Veeeeliki je trn u oku 'koliko para su ONI sakupili'..
Jer ti 'zlikovci' su rasturili zemlju, opljackali firme, kupuju lazne diplome, seju mrznju...

Dal je iko od 'hejtera' upoznat kolika imovina crkve je nacionalizovana?
Da su citavi gradski kvartovi na crkvenom zemljistu?
Ok, postavimo stvari onda ovako. Nema markica, nema davanja iz budzeta, oporezuje se crkva. Drzava vrati crkvi svu imovinu otetu po raznim osnovama, nadoknadi troskove, materijalne i nematerijalne. Moze tako?
Matematika, prijatelji.

Uz to taj nezavrseni hram jeste jedan od simbola beograda i jeste objekat koji je pored religijskog i turistickog karaktera, za razliku od nekih drugih, koji su kostali znatno vise 'pokusavajuci' da nam se predstave kao 'simbol'.

Ta ista crkva je bila vekovima jedina preostala institucija koja je ovom narodu pomogla da sacuva svoj identitet i svoju tradiciju.
Negirajuci to, vi negirate sebe i svoje postojanje.
 
Po la ko
Svaka organizacija tj. grupacija pa i ova
zbog zatvorenog zida tj ne transparentosti (rashodinika) prikupljenih sredstava jednostavno iritira

Te ,,male,, parice definitivno nece dovesti hram Sv. Save do totalne finalizacije ... svima jasno
,,finaliziran,, hram bez obzira na versku pripadnost svakom Beogradjaninu prijaće kao vrlo dičan objekat ovog grada

Ne tako davni razni novinski članci su isticali razne devijacije ,,klera,, sa cele teritorije bivše ...Jota
avioni, kamioni pozlaceni i zlatni ....
a sve od istog načina finasiranja tj. dobrovoljnog davanja

Naravno da sve to jako iritira kada je netrasparentno
jer prisutan je (ne osnovan) strah da sutra ne osvane i jedan novinski članak ali o markicama

Kada bi bilo javnog rashodnika, svi bi jasno videli da je to prikupljeno ne dovoljno...
al u te poslove se ne meša....
 
Демократија је право на избор, а не сви слободно гласамо па већина терорише остатак.

Јбт, буквално Иран.

Не видим зашто би било ишта лоше да се Црква третира као било која друга организација, дакле са поштовањем и са очекивањем да поштује законе и Устав РС. Зар је то лоше по СПЦ? Ако јесте, онда је сама организација пропала.

Да плаћају порезе!
 
Ja sam za to da crkva placa porez tek kada se vrati sva imovina, a kada se vrati da se dodatno oporezuju svi posedi koji se ne koriste za verske potrebe.
 
A da Teheranu poklonimo Hilandar jbg veliki je to porez na imovinu u inostranstvu :laugh: :p
 
Postoji neka logika u poreskim propisima tako da to nije moguce
 
boca-ica":2ow7m1wh je napisao(la):
A da Teheranu poklonimo Hilandar jbg veliki je to porez na imovinu u inostranstvu :laugh: :p

Hilandar nije pod nasom jurisdikcijom, a na koga se vodi u Grckoj ne znam :D Kada vrate svu imovinu mogu da donesu zakon o oporezivanju verskih zajednica.
 
bio sam u sabornoj crkvi za badnje veče.


cenu jedne ikone su istakli u evrima. 150.



ja sam ostao šokiran kako zakoni ove zemlje ne važe za određene institucije.
 
Kupio ikonu u crkvenoj prodavnici u Bulevaru preko puta AirSerbia prodajnog mesta.
Cene istaknute u dinarima, a dobio sam i fiskalni racun.
Ikone izradjuju ikonopisci, umetnici, a crkva ih samo usluzno prodaje.
 
To nije fiskalni racun nego onaj blok sa grbom SPC, te prodavnice su arhiepiskopije koja koliko znam ne placa porez
 
laki72":1klgrffe je napisao(la):
Ta ista crkva je bila vekovima jedina preostala institucija koja je ovom narodu pomogla da sacuva svoj identitet i svoju tradiciju.
Negirajuci to, vi negirate sebe i svoje postojanje.

ta ista crkva je jedan narod podelila na dva, medjusobno zavadila i evo vec hiljadu godina ih uspesno koristi kao topovsko meso u svom besmislenom ratu. predhodni slovenski identitet zamenjen je novim pravoslavnim odnosno katolickim koji tokom tih hiljadu godina pomorise milione ljude, usput, uglavnom slovena, u medjusobnoj borbi.

nije bitno 20 dinara, nek uzmu, nek naprave vise taj hram pa mozda sledeca taksena marka bude i za nesto sto bih ja voleo a neki pravoslavac mozda manje, ja tako kapiram demokratiju... npr narodni muzej, npr metro, npr prugu do aerodroma, npr vatrogasnu stanicu npr klinicki centar.. bem li ga, kolko vas je pravoslavnih tolko nas je valjda i bolesnih il nam gore kuce
 
Doplatne markice su nesto sto najmanje treba da nas nervira ukoliko je transparentno i ukoliko se zaista koristi u svrhu namene izgradnje objekata od gradskog i nacionalnog znacaja. Moja jedina primedba je ako se markice placaju i van Beograda, jer u tom slucaju i ne vidim zasto ostali gradovi ne bi imali slican metod prikupljanja sredstava za objekte u izgradnji ili rekonstrukciji koji bi predstavljali njihove simbole.

@ milisav
Ispratih malo poslednje stranice. Ti rece da si ateista pa mi nije jasna radoznalost bitisanja u duhovnoj slozi na badnje vece u crkvi.
 
Veeeeliki je trn u oku 'koliko para su ONI sakupili'..
Jer ti 'zlikovci' su rasturili zemlju, opljackali firme, kupuju lazne diplome, seju mrznju...
Činjenica da postoje mnogo veće pljačke i otimačine ni malo ne umanjuje činjenicu da je način na koji je uradjeno finansiranje crkve i crkvenih projekata u Srbiji dosta loš i da je u suprotnosti sa Ustavom, a takođe i veoma pogrešan i podlozan mahinacijama i utaji novca. To je standardan lov u mutnom na nivou kojekakvih mahinacija sa opljačkanim firmama gde se ad-hok uzima novac bez ikakvog racuna i opravdanja i deli po nekom sistemu gde niko nizašta ne odgovara.
Dal je iko od 'hejtera' upoznat kolika imovina crkve je nacionalizovana?
Da su citavi gradski kvartovi na crkvenom zemljistu?
Ok, postavimo stvari onda ovako. Nema markica, nema davanja iz budzeta, oporezuje se crkva. Drzava vrati crkvi svu imovinu otetu po raznim osnovama, nadoknadi troskove, materijalne i nematerijalne. Moze tako?
Matematika, prijatelji.
Ne vidim neku uzročno-posledičnu vezu između nacionalizacije i trošenja para svih poreskih obveznika na jednu religijsku organizaciju. Ako je došlo do ilegalne zaplene imovine i ukoliko se utvrdi da je država dužna da nadoknadi štetu, onda se lepo svedu računi i napravi se plan za otplatu, a ne ovako da se ne zna ni ko pije ni ko plaća, nego se "paušalno" odvaja za nešto što uopšte nije stvar drzave sa navodno moralnim opravdanjem da moramo eto da namirujemo neki dug crkvi.

Besmislena su takva opravdanja, pošto ispada da su svi gradjani Srbije večiti dužnici jednoj crkvi bez ikakve sudske presude i procene štete
 
@Razgradjevinar
Crkva jedan narod podelila na dva???
Interesantno razmisljanje, mogli bi negde u nekoj adekvatnijoj temi o tome da prodiskutujemo...
Samo meni nikako nije jasno na koja to dva naroda mislis?
A da dodam da se upravo u periodu kada je crkva na nasim prostorima gurnuta na marginu promovisalo i zazivelo deljenje Srpskog nacionalnog korpusa, pa od inicijalne Kraljevine SHS nastade sestoglava (+2) azdaja, a gle cuda nastavlja se i danas opet promovisano od nekih sasvim drugih organizacija, udruzenja i 'organizacija'...

Primetno je i da se malo malo desavaju medjusobni incidenti i tuce, "radikalnih vernika'...

Jer podele su samo verske, zar ne?
 
Dejan011":1ed7fgl6 je napisao(la):
Veeeeliki je trn u oku 'koliko para su ONI sakupili'..
Jer ti 'zlikovci' su rasturili zemlju, opljackali firme, kupuju lazne diplome, seju mrznju...
Činjenica da postoje mnogo veće pljačke i otimačine ni malo ne umanjuje činjenicu da je način na koji je uradjeno finansiranje crkve i crkvenih projekata u Srbiji dosta loš i da je u suprotnosti sa Ustavom, a takođe i veoma pogrešan i podlozan mahinacijama i utaji novca. To je standardan lov u mutnom na nivou kojekakvih mahinacija sa opljačkanim firmama gde se ad-hok uzima novac bez ikakvog racuna i opravdanja i deli po nekom sistemu gde niko nizašta ne odgovara.
Dal je iko od 'hejtera' upoznat kolika imovina crkve je nacionalizovana?
Da su citavi gradski kvartovi na crkvenom zemljistu?
Ok, postavimo stvari onda ovako. Nema markica, nema davanja iz budzeta, oporezuje se crkva. Drzava vrati crkvi svu imovinu otetu po raznim osnovama, nadoknadi troskove, materijalne i nematerijalne. Moze tako?
Matematika, prijatelji.
Ne vidim neku uzročno-posledičnu vezu između nacionalizacije i trošenja para svih poreskih obveznika na jednu religijsku organizaciju. Ako je došlo do ilegalne zaplene imovine i ukoliko se utvrdi da je država dužna da nadoknadi štetu, onda se lepo svedu računi i napravi se plan za otplatu, a ne ovako da se ne zna ni ko pije ni ko plaća, nego se "paušalno" odvaja za nešto što uopšte nije stvar drzave sa navodno moralnim opravdanjem da moramo eto da namirujemo neki dug crkvi.

Besmislena su takva opravdanja, pošto ispada da su svi gradjani Srbije večiti dužnici jednoj crkvi bez ikakve sudske presude i procene štete


Слажем се са свим и додао бих да је држава исто тако многим грађанима одузела имовину, да ли то значи да и они имају "морално право" да не плаћају порез? :notok:
 
'Moralno pravo'?
Pa naravno!
Otme vam neko imovinu u vrednosti nekoliko stotina, miliona, ili stotina miliona...
I onda ocekuje da placate porez?
Pri tom je ta ista drzava 'deklarativno' pre 25 godina priznala da je napravila gresku?!
 
laki, dva naroda, tj jedan podeljen i zavadjen do krvi su juzni sloveni odnosno srbi i hrvati

ali dozvoljavam tvoje pravo da identitet i tradiciju svog naroda trazis iskljucivo u vremenskom okviru po vlastitom izboru
 
Ok, dozvoljavam da je tako, cak vrlo cesto zastupam tu tezu.
Pristaje li na to hrvatski ili srpski narod?

Nadalje, bez ikakvog upliva crkve nastadose crnogorski, makedonski, a u nastajanju je kako vidim i vojvodjanski narod?
Podele se nastavljaju, iako je od 45 do 90 crkva gurnuta na marginu.

Takodje, pogledaj primer ceha i slovaka i njihovog nametnutog razlaza koji nije imao veze sa religijskim vec sa nekim drugim imperijalnim teznjama pojedinih zapadnih drzava.
 
Vrh