Šta je novo?

Hram Svetog Save

ових дана се врти по пинку 3.... топло препоручујем. гледаћете из делова, наравно...

документарац је о визанитији и њеној култури и значају за западну цивилизацију и све остале цивилизације.

http://www.youtube.com/watch?v=aWljhb1DEQ8
 
Odluka žirija na čelu s Dačićem: Hram Svetog Save oslikaće ruski i beloruski slikari Video
Beta | 06. 10. 2014. - 14:20h izmena vesti 15:08h | Foto: MSP | Komentara: 64

Enterijer Hrama Svetog Save zajedno će urediti umetnici iz Rusije i Belorusije, odlučio je danas žiri u Moskvi, kojim je kopredsedavao ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/500314 ... ki-slikari
 
SRAMOTA!!!!!NEMA DOMACIH UMETNIKA;PA ZATVORITE ONDA UMETNICKE AKADEMIJE,SP, LIKOVNU I PRIMENJENU KAD VEC SVE RADOVE PREPUSTATE STRANCIMA ZA SHAKU EVARA
 
ZvezdaracMare":1m6mlq6m je napisao(la):
SRAMOTA!!!!!NEMA DOMACIH UMETNIKA;PA ZATVORITE ONDA UMETNICKE AKADEMIJE,SP, LIKOVNU I PRIMENJENU KAD VEC SVE RADOVE PREPUSTATE STRANCIMA ZA SHAKU EVARA

Saku rubalja.
 
Freskno slikarstvo je danas vise zanat nego nesto za sta se studenti specijalizuju na akademijama umetnosti,
njihov posao je nesto drugo.
Ipak ima puno domacih umetnika koji bi sigurno rado radili freske u hramu, ali izgleda da su bas hteli da oni budu iz Rusije i Belorusije iz nekog razloga koji mozda nisu samo finansijski.
 
Pa koji su to freskopisci i mozaicari crkveni kod nas veliki umetnici pa da ih angazujemo?
 
Па који год да су, наши су...
Можда је најбоље да ово постане храм Руске православне цркве, а држава да престане да постоји и да будемо њихова област.
Јер који су то фрескописци, који су то свештеници, који су то возачи, који су то производи... који смо то народ!
 
Imamo toliko neoslikanih crkvi gde su naši mogli da vežbaju. Možda ne postoje naši fresko slikari, a i da se ne lažemo, Hram treba da oslikaju profesionalci, a ne verujem da ih mi imamo u ovoj oblasti.
 
Borcanac, kako ne razumes igre brojeva... Mi smo drzava od 7 miliona stanovnika... Taj broj ljudi pravi odredjen broj crkava sa odredjenim kvalitetom ukrasavanja...

Ti parametri ne mogu da iznedre najkvalitetne umetnike koje Hram treba da oslikaju...

Pa fasadu hrama u Podgorici je radila jedna porodica, tj jedan covek koji je znanje preneo na sina ako se dobro secam... Jedva su nasli ljude koji tako rade sa kamenom...
 
Зашто Астродуле могли су? Зар више не могу да вежбају наши на тим црквама?
Пре свега је питање, зар ми журимо негде са оваквим стварима?
Да ли то мора данас?
Ја немам против да се храм гради колико год је потребно, а да то буде то и да то раде наши људи, да буде наше достигнуће. Бар у највећој мери, па нека буде огледало тога ко смо и колико можемо!
То је важније него да га ураде супер...али неки други светови, па макар и блиски нам Руси.

Феанор, овде лежи и одговор за тебе. Квалитет можемо и да сачекамо... од недовршеног храма неће стајати саобраћај у граду. Нека улазнице наплаћују неке друге генерације ако ми не знамо. Али нека наплате квалитет са нашим идентитетом и нека наплате добро. У супротном, и кинезима можемо да дамо да граде, цртају...а биће и повољнији. Није све ствар тржишта, ваљда!
 
Летос сам обишао Саборне храмове у Требињу, чије је осликавање унутрашњости у току, и у Подгорици, где је недавно завршено. Не знам ко је радио фреске, али, солидно су урађене, у Подгорици и с црногорским и руским свецима, и с много позлате (рекао бих да је и ту доста руских пара прислужено) - http://www.youtube.com/watch?v=nuoOifoBEQI, а у Требињу тематски занимљиво (српски писци, научници, војсковође и херцеговачка ношња на неким фрескама).

За Храм Св. Саве мермерни украси се израђују у Словенији (ласерском машином које нема у Србији), а наши мајстори их дорађују.
За осликавање и мозаике се вероватно из два разлога узимају руски/белоруски мајстори. Један је обим посла (велике површине) и недовољан број наших уметника, а други да онај ко даје паре (30 милиона евра) бира и мајсторе.
 
Ne radi se o trzistu Borcanac, vec o tome da ne mozes ti da nateras ljude da se bave freskama ili jos gore se nadas da ce u buducnosti neko zeleti da se bavi time i da ce biti na nivou i broju koji je potreban.

U nekim stvarima smo previse mali i to moramo da shvatimo... Ne mozemo da prozivodimo avione, podmornice, ako imamo 7 miliona ostarelog stanovnistva... Sve pare ovog sveta nam ne mogu pomoci da stvorimo dovoljan broj pametnih i strucnih za neke stvari... To mislim kad kazem igra brojki...
 
Борчанац":1w9grc8z je napisao(la):
Зашто Астродуле могли су? Зар више не могу да вежбају наши на тим црквама?
Пре свега је питање, зар ми журимо негде са оваквим стварима?

Nisam se dobro izrazio. Mislio sam "mogli su, a nisu". Zašto to nije rađeno onoliko koliko bi trebalo - pitajte našu Crkvu.
 
Ја ма колико сам за заштиту домаће привреде пре бих пустио да овај посао води неко ко већ има референцу у осликавању Храма Христа Спаситеља у Москви него да се неко учи. Овај посао ће да траје годинама тако да ће вероватно и домаћи фрескописци имати прилики да буду шегрти а успут и науче како се то ради и то знање примене на другим местима.
 
Kako bre da se neko vezba na crkvi? Mi imamo dosta neoslikanih crkvi jer je freskopisanje preskupo, jedva i podignu tu crkvi pa kada bude bice. Ne razumem zasto je problem sto to Rusi rade, pa i srednjovekovne manastire su drugi freskopisali sa zapada ali po pravoslavnim kanonima i u vizantijskom stilu
 
Ја сам разумио да ће све бити у мозаику, нема фрескописања!
 
Ja se sećam da je svojevremeno bila priča da na beton ne mogu da idu freske, samo mozaik. E sa, nemam pojma koliko je ta priča istinita.
 
Kosta Bradic je predlagao prije par godina nacin rada mozaika i u tom stilu uradio bjelog andjela , koji stoji u bibloteci grada beograda u knezu , finta je bila u tom da fuga bude bjela i da linija bude evo slika

svetlost-vizantije-2.jpg
 
Moze freska na beton suv, a mogu i malter da rade ali kvadrat je 400 evra, naravno dobili bi jeftinije cenu ali opet je preskupo i dugo bi trajalo
 
sta, samo bi glupi srbi, kad bi donirali, poklonili 30 miliona evra, dali da to rade tudji slikari???
 
ЦРКВA СВЕТОГ МАРКА УСКОРО ЖИВОПИСАНА

Сада, први пут у 76 година њеног постојања, Црква Светог Марка биће живописана, а у здању су постављене скеле и радници скидају малтер са зидова, који се припремају за осликавање



Пише: Јованка Николић

БЕОГРАД, 17. АВГУСТА /СРНА/ - У Цркви Светог Марка на Ташмајдану у Београду почеле су припреме за осликавање, чиме ће један од највећих православних храмова на Балкану бити живописан први пут током 76 година постојања.

Храм је саграђен у предвечерје Другог свјетског рата и у њему се налазе земни остаци неких од најзначајнијих личности у историји српске државе и народа, па је сам по себи својеврсно свједочанство бурне српске историје.

http://www.srna.rs/novosti/230144/crkva ... isana-.htm
 
проблем са тим руси дају паре - па они и сликају је што се намеће руски културни утицај који је битно другачији од нашег, а наш је сасвим довољно зачаурен и безидејан и ван сваког контекста чак и без руских уметника и утицаја.

под "наш" мислим на спц. пошто то свакако није моја црква, већ највећа црквена организација моје државе.
 
Vrh