Šta je novo?

Hoteli Beograda

Da, mislio sam na Tulip Inn Putnik. Greska, nisam znao da mislis samo na 4/5*.

Znam da su BW hoteli samostalni, cak im i na dokumentima pise da se upravljaju samostalno, tj da je vlasnik taj i taj. Ali postuju neke BW standarde, nije samo marketing u pitanju.
Uostalom i Tulip Inn je u privatnom vlasnistvu.

JohnnyLee":32in8spl je napisao(la):
обична Славија је тешка рупа са 2*, мада не заслужује ни 1*. Лукс је пропао због неодржавања. реално, Праг и Пјаф могу да ставе високе цене јер су у центру града. а од хотела са 4* у центру имамо Москву, Палас, Мажестик и Балкан. једини хотел релативно близу центра са пристојном ценом за своју категорију је Србија (3*)
Zavisi sta smatramo centrom. Od 4*, Tu su i BAH, Square Nine[mozda i 5*, ukoliko uopste imaju kategorizaciju trenutno], Queen Astoria, Life Design, Crystal, pa i MrPresident, Zira, Nevski... Cak i ona Evropa u Sremskoj.


Od onih sa 3* i pristojnim cenama, nisu losi ni N, kao ni Rex, koji je blizu centru.
Kasina ima super lokaciju, ali i "renovirane" sobe zahtevaju renoviranje, a tek one ostale...

Ne znam da li napokon zavrsise Excelsior u kompletu?
 
Сквер 9 је са 5*, Ексцелсиор је 4* колико знам.
ок, у овом случају под центром сматрам линију Мостар-Команда-Крст-Вук-Цвијићева и даље до Дунава
 
JohnnyLee":14827zm1 je napisao(la):
обична Славија је тешка рупа са 2*, мада не заслужује ни 1*. Лукс је пропао због неодржавања. реално, Праг и Пјаф могу да ставе високе цене јер су у центру града. а од хотела са 4* у центру имамо Москву, Палас, Мажестик и Балкан. једини хотел релативно близу центра са пристојном ценом за своју категорију је Србија (3*)

заборавио си и Будимпешту где има: Меркур (неколико), Иберостар, Новотел (пар комада), Софител, Мериот, ИнтерКонт, Хилтон (пар комада), Карлтон, Рамада, Радисон Блу, Мериотов Кортјард.
али се Будимпешта, Букурешт и Софија не могу поредити са Београдом, јер они имају једну битну предност: то су главни градови држава чланица ЕУ, самим тим више пословних путника који одседају у тим хотелима. исто је и са Загребом, главни град државе која 2013 постаје члан ЕУ

Nisam zaboravio Budimpeštu, namerno sam je izbegao, jer je to ipak velika svetska turistička destinacija. Za nju je dovoljno reći da ima Four Seasons, ostali hoteli se ne moraju ni spomenuti, već se podrazumevaju.

Što se tiče EU, ovde je reč o velikoj zameni teza. Svi ti gradovi su imali te lance mnogo pre nego što su postali članovi evropske zajednice, a članovi EU su postali/postaju iz razloga što su gledali u budućnost, pa ako hoćete i u smislu hotelijerstva.

Po ne znam više koji put pokušavam da objasnim ljudima da EU nije cilj sama po sebi, da mi stvari treba da radimo zbog nas samih, pa će nas samim time i Evropa lakše prihvatiti. Ko nama ograničava dolazak poslovnih ljudi? Jer EU stavila neki embargo na njihovov dolazak? Naravno da nije, mi smo sami dovoljan embargo kada se pogleda infrastruktura ove zemljice, kada se vidi kako ni sporazume o slobodnoj trgovini nesposobno primenjujemo (hint: Rusija) isl.

JohnnyLee":14827zm1 je napisao(la):
едит: не може тек тако да се доведе неки ланац у земљу. преговори само трају око 2 године, па онда изграња (до 2 године), па фаза пред отварања (до годину дана), укупно око 5 година. исто важи и ако је неки хотел изграђен па хоће да узме франшизу, преговори, па реконструкција по стандардима тог ланца, па опет пред отварање (овде је краће за неких годину дана)

Sve se to može mnogo mnogo mnogo brže. Samo je potrebna volja, rad i znanje. :)

I još jednom, da citiram samog sebe iz neke prethodne poruke:

442doBGD":14827zm1 je napisao(la):
hazard":14827zm1 je napisao(la):
A sto mora da postoji Sheraton? Sto patimo od tak'ih kompleksa?

Uopšte nije reč o kompleksima, ali jedan ozbiljan grad/destinacija MORA da ima međunarodne lance hotela prisutne u njemu. Razlozi za to su jednostavni i višestruki, a navešću samo dva koja su vrlo bitna:

* prisustvo hotelskog lanca daje osećaj sigurnosti naročito kada se putuje na egzotične destinacije: ljudi su navikli na određene standarde i poznato okruženje, i znaju da im takvi hoteli takve mogu pružiti. ovo je bitno kako za individualne posete, a višestruko bitnije kada su u pitanju kongresi, organizacija velikih događaja isl. - to je jedan od načina i da se sagleda konkurentska prednost određenih gradova za organizaciju istih.

* znanje - kada imate prisutne lance hotela, konkurencija je veća, tako da i "lokalni" hoteli moraju da se prilagođavaju tim višim standardima, i uzimaju "znanje" iz tih hotela. tu se vraćamo na prethodnu stavku, tj. da kada neko bukira hotel, ako je u tom gradu prisutno i 10 hotela iz lanca, ljudi će lakše bukirati i lokalni hotel.
 
Na Bezanijskoj kosi bi uskoro trebao da se otvori jedan manji hotel. Blziu groblja, kod Maxija. Nisam odavno isao tamo, ali oni sa BK su verovatno primetili gradjevinu...

Video sam da se cesto spominju neke cene od 20-30€ po nocenju, za 3* u Beogradu... Nece da moze. Pogotovo kada se hotel renovira, pa pare treba da se povrate "u roku od odmah"...
Ta cena nije ni u onim hotelima na Batajnickom drumu (EuroGarni, Oasis, Bali) - nisu oni losi, ali ako je na toj lokaciji ta cena, sta ocekivati u centru Beograda).
Slicno je i sa hotelom Lav u Zemunu, ili Elegance na Zrenjaninskom putu. Doduse njihhove cene su ~60€ za dvoje, tako da je to i prihvatljivo, samo je pitanje kako stoci do grada, sa obzirom na mostove... Vikend paketi su im prihvatljivi, ali nisu za poslovne korisnike... Hotel Slodes - 7400za dvokrevetnu. - sta reci...

Ono sto ja preporucujem onima koji hoce u centar grada, a nece u hostel, to je Vila Terazije u Prizrenskoj - novo, lepo.... 60€ dvokrevetna. Nema dorucka, ali ima Toma u blizini, i minimaxi u prizemlju :D Iznajmljivanje stanova, ili ovakav smestaj su najbolja alternativa (pre)skupim hotelima.

Doduse, kada bi bili u kozi hotelijera, i videli racunicu, mozda nam se onda hoteli i ne bi cinili skupim...
 
pedja":e91hatb7 je napisao(la):
Na Bezanijskoj kosi bi uskoro trebao da se otvori jedan manji hotel. Blziu groblja, kod Maxija. Nisam odavno isao tamo, ali oni sa BK su verovatno primetili gradjevinu...
О том будућем хотелу сам писао на истој овој теми у поднаслову "Пројекти у изградњи" на страни 46 пост број 1.126 од 12. августа.

Налази се између улица Недељка Гвозденовића, Матије Вуковића и Веспућијеве у трећој месној заједници. Зграда где је овај будући хотел је троугластог облика, пола зграде, ужи део је тај хотел, а друга половина, шири део, је стамбена део. Ову зграду је иначе градило грађевинско предузеће "Неимар В" из Београда. Улаз у хотел, као и два улаза за стамбени део је из Веспућијеве улице, то је са десне стране обе слике.
Иначе и овај део зграде, где је хотел, је требало да буде стамбени, али је неко купио пола зграде, још у току градње, и претворио у хотел. Део подземних гаража је преуређен у фитнес центар и теретану.

Ево две сличице те зграде, односно дела где ће бити хотел, на првој слици заокружио сам црвеним кругом:

hosting images

free image hosting
 
gago tebi plus za slike..

a za hotel mogu samo da stavim ovog smajlija :bash: .


elem hoteli u bg su preskupi.


pre metar dana sam bio u veroni u hoteu sa 3* za mene i ženu 54 eura noćenje sa doručkom. hotel je bio na 15 minuta peške od centra verone. doručak je bio dosta dobar čak mnogo bolji od hotela koji smo bili u hrvatskoj dan pre toga. soba nije bila ništa naročito krevet sa nekim malim lcd televizorom i klimom. kupatilo je bilo sasvim dobro.

e kad može to u veroni da bude 27 eura po osobi i da ljudi zarade onda sigurno može i u srbiji.
trenutno postoji dogovorena cena između hotela pa su visoke cene noćenja....

ali da ja imam par miliona eura sigurno bih uložio u hotel 3* sa oko 300 ležajeva na nekom pristojnom mestu na novom beogradu i cena naravno oko 25-30 eura. siguran sam da bi to imalo računicu. kao što sam rekao ako može u veroni može i u beogradu.
 
Sto ce tice onog holiday inna u Ruzveltvoj videh radnike da rade ali skromno na stambenom delu.Ko zna kakva je tu muljaza u pitanju.

U svakom slucaju su jer su izgradjena tri sprata putnici koji cekaju prevoz na stanici GSP-a dobili zastitu od sunca i vetra :)
 
MilisaV":mncubb2i je napisao(la):
e kad može to u veroni da bude 27 eura po osobi i da ljudi zarade onda sigurno može i u srbiji.
trenutno postoji dogovorena cena između hotela pa su visoke cene noćenja....

ali da ja imam par miliona eura sigurno bih uložio u hotel 3* sa oko 300 ležajeva na nekom pristojnom mestu na novom beogradu i cena naravno oko 25-30 eura. siguran sam da bi to imalo računicu. kao što sam rekao ako može u veroni može i u beogradu.

Nije sve kao sto na prvi pogled izgleda.
Probajte laicki da izracunate profitabilnost takvog objekta... I koliko bi trebalo da ga isplatite.
 
hotel sa oko 300 ležajeva je oko 120-150 soba. što mu dođe zgrada od nekih otprilike 6 spratova. sa oko 25-30 soba po spratu. da kažemo 15 kvadrata prosečna soba plus ostale prostorije treba nam oko 3000 kvadrata. e sad ne znam kolko bi to moglo da košta ali da kažemo ako gradimo hotel sa zemljištem oko 3 milki evra, a verovatno manje. plus ostali troškovi milion (a ovo je preterano) ukupni troškovi 4 milke.


ako hotel godišnje radi sa 50% kapaciteta to je oko 150 noćenja dnevno. ako stavimo da noćenje košta 25 to je na godišnjem nivou 1.368.750 eura. znači za manje od 4 godine sa 50 posto kapaciteta se povrati investica. naravno vođenje hotela ima tekuće troškove koji su sigurno veliki pa možemo da kažemo za 5 godina se povrati investicija koju sam ja dosta komforno računao neke podatke.....

naravno da je isplativo...

ali ako se želi da se pare okrenu preko noći onda ćeš da napraviš hotel tipa slodes i da dvokrevetnu sobu naplaćuješ 7.000 din.
 
Nisam siguran da se hotel te velicine, sa zemljistem i ostalim troskovima, moze otvoriti za 4mil€, ali se u to ne razumem, pa da kazemo da moze.

Taj kapacitet je ogroman i trazi dosta radne snage i visoke troskove odrzavanja (koliko samo treba da se zagreje toliko objekat, koliko je tu osnovnih sredstava i sitnog inventara...).
Ako kazemo da je nocenje 25€ (sve i bez takse, osiguranja i dorucka), po odbitku PDVa, to je nesto oko 1,25mil., ukoliko postignemo tu popunjenost kapaciteta. Od toga treba odbiti troskove sobe - spremanje sobe (deterdzent za pranje vesa, hemikalije za odrzavanje), kozmetiku (sapuncic, samponcic, sundjer za cipele, toalet papir, poneki peskir koji gosti odnesu)... Plus troskovi odrzavanja ostalih prostorija, koje koriste toliki gosti (hodnici, restoranske sale, recepcija, holovi...). Da ne pricam o eventualnom bazenu i njegovim troskovima, ili o SPA centru - recimo da ih ovaj nas hotel nema.
Za toliki hotel, moramo imati i dosta radne snage, kako bi odrzali neki nivo zadovoljstva, a samim tim i imali preporuke i ponovne dolaske gostiju. Tu dosta zavisi koliko imamo stalno zaposlenih, a koliko radimo autsorsing, i da li imamo sopstveni veseraj, mesaru, pekaru...
Recimo da imamo 50 zaposlenih, sa prosecnom platom, sve sa porezima, prevozom i sl, od 40000 - to je 20000€/mes, odnosno cetvrt miliona godisnje. Lupio sam 50, ne morate imati svoje knjigovodtsvo, mozete imati i eksterno. Mozete imati i pet zaposlenih na recepciji koji ce spasti s nogu i psihicki oboleti sa tolikim hotelom i 150gostiju dnevno. Ne morate imati svoj veseraj. U restoranu mozete imati minimum konobara i kuvara, ali zamislite kako izgleda izbaciti dorucak za 150 i vise ljudi, svaki dan... Ali isve sto zaposljavate sa strane ima svoju cenu... Konobari i sobarice u sezoni, eksterno knjigovodstvo i veseraj...

Dakle, 1.25 - 0.25 = 1.000.000€ - struja - voda -grejanje - ostala sredstva za odrzavanje -potrosni materijal (kozmetika, sijalice....) , pa raaaaazne takse drzavi (samo isticanje reklame na sopstvenom hotelu kosta, pa vi vidite) E, to je dosta manje od miliona. Plus, moramo uloziti u marketig, ukoliko zelimo da posignemo ciljanu popunjenost - ni to nije jeftino. Ne samo marketing, za stalne goste moramo ponuditi spec uslove, u pogledu cena, ali i raznih drugih pogodnosti - sve to opet umanjuje onu pocetnu cenu od 25€

Mozda troskovi sapuna i sampona izgledaju sitni, ali da su sa toalet papirom i ponekim ukradenim peskirom jednaki i 1€ dnevno, to je oko 50000€ godisnje, na ovaj nas procenjeni broj nocenja...

Ako zelimo postici tu popunjenost, moramo primati i grupe, a to su cesto deca na ekskurzijama i omladina na provodu u Beogradu, sto dovodi do vece amortizacije. Ujedno, grupe spavaju za jos manje od 25€. U suprotnom, tokom leta, i u periodu oko NG (izuzev same NG) imacemo popunjenost dosta manju od 50%. Vikendom se cene dodatno spustaju (ali recimo da su ove vec dovoljno niske)
Ukoliko i bez grupa postignemo visoku popunjenost, to je ogroman broj individualnih dolazaka, uglavnom na noc ili dve, sto povlaci skoro svakodnevno presvlacenje sobe, sto su jos veci troskovi. Kada gost ostaje, soba se presvuce na dva ili tri dana (za 3*), ovako skoro duplo cesce...

I onda, kada dodjemo do neke racunice, moramo uzeti u obzir amortizaciju osnovnih sredstava, redovnu zamenu sitnog inventara, odnosno investiciono odrzavanje i planirano renoviranje.
U zavisnosti od kategorije hotela, standarda kojih se drzimo i sl. hotel se mora odrzavati. OZbiljni hoteli imaju tacan plan kada se sta u njima menja. U kojem periodu se kreci, kada se menjaju duseci, kada pocinje zamena itisona u hodnicima, kada u sobama, kada se otpisuju peskiri, stolice, stolivi, televizori...

E, sve to treba uracunati u redovan trosak, da ne bi dosli u situaciju da jednog dana otplatimo ulaganje u hotel, a ceka nas par miliona € ulaganja... Treba ulagati konstantno...
Mislim da uBeogradu, nov hotel cesto i ne isplati sebe pre nego sto dodje do prvih zbiljnijih ulaganja u renoviranje. Na nesrecu, toga se niko ne pridrzava, vec se renovira i sredjuje tek kada mora.

Sva ova racunica je takva kakva jeste, i to bez nepredvidjenih ulaganja, a desava se sve i svasta. Nesto ce se polomiti, prestati da radi, desice se neka nepogoda (da ima i osiguranje)... Pukne cev, crkne valjak u veseraju, ili ledomat, sporet, TV, nevreme polupa stakla,...

Stoga, i sa 50000+ nocenja godisnje, sto je poprilicno dobar rezultat, tesko da cemo investiciju od 4 miliona (ako je tolika) otplatiti za 5 godina...

I vracam se na pocetak - 25+taksa i dorucak = bar 30€, za dvoje, to je 60€.
Sitna usteda na vec postojece hotele.
Recimo , za te pare /+-neki €/ (sa ili bez paket akcija) moze se zanociti u Balkan Garni hotelu na BBrdu (lep hotelcic), Orasac, Vila Portkalo, Vila Terazije (u centru grada), Queen Astoria (renoviran), hotel N, razni hoteli po Zemunu, ili ove rupe po centru (nekima je i lokacija bitna).
Dakle mnogo je potrebno uloziti u marketing, ali i sniziti cene, da bi napunili toliki hotel.
---
Napominjem da je ovo moja laicka racunica, mozda sam pogresio negde, ili zanemario nesto...
Mito, korupciju i reket sam totalno zanemario, kao u idelanom svetu - ne kazem da tako nesto uopste postoji.

Izvinjavam se sto u temi o izgradnji hotela raspredam pricu o poslovanju jednog...
 
MilisaV":32eh89h1 je napisao(la):
hotel sa oko 300 ležajeva je oko 120-150 soba. što mu dođe zgrada od nekih otprilike 6 spratova. sa oko 25-30 soba po spratu. da kažemo 15 kvadrata prosečna soba plus ostale prostorije treba nam oko 3000 kvadrata. e sad ne znam kolko bi to moglo da košta ali da kažemo ako gradimo hotel sa zemljištem oko 3 milki evra, a verovatno manje. plus ostali troškovi milion (a ovo je preterano) ukupni troškovi 4 milke.


ako hotel godišnje radi sa 50% kapaciteta to je oko 150 noćenja dnevno. ako stavimo da noćenje košta 25 to je na godišnjem nivou 1.368.750 eura. znači za manje od 4 godine sa 50 posto kapaciteta se povrati investica. naravno vođenje hotela ima tekuće troškove koji su sigurno veliki pa možemo da kažemo za 5 godina se povrati investicija koju sam ja dosta komforno računao neke podatke.....

naravno da je isplativo...

ali ako se želi da se pare okrenu preko noći onda ćeš da napraviš hotel tipa slodes i da dvokrevetnu sobu naplaćuješ 7.000 din.

aj da se ne frljamo ciframa i glupostima jer ispadamo naivni klinci koji bi kad porastu da postanu piloti. niste ni hostel otvorili al znate da hotel od 300 kreveta sa 3 zvezdice kosta 3-4 milke i da se to obrce kolko sutra... ja da imam par miliona evra sa mojim fk radom bih uzeo ligu sampiona tri puta za redom i to sa rezervnim timom a ne ko ona bu**** abramovic sto je stuco milijardu pa nista....

sigurno je da za razliku od nas koji ne znamo ni da ih zaradimo oni koji imaju te milione znaju i kako i zasto da ih potrose, te sta kosta 3 a sta 30 miliona
 
dalje kad sam rekao 4 milke investicija mislio sam hotel + sav inventar. po nekoj mojoj više nego gruboj proceni zemljište na nbg od par ari i da se zida hotel od nule za 3 soma kvadrata ne bi bilo više od 3 milke a verovatno i manje. to je soma eura po kvadratu. na drugoj temi pričaju da su cene gradnje čak i oko 350 evra tako da sa sve taksama i zemljištem ne bi bilo više od soma. pa investitori u ledinama naplaćuj 1000 eura kvadrat stana pa siguran sam da tu imaju debelu zaradu. a za četvrti milion totalno opremiti hotel. kreveti posteljina, sitan inventar, kuhinja i slično.....
dalje u računici sam naveo da bi hotel već ostvario preko 4 milke prihoda već nakon četri godine ali da bi zbog troškova održavanja sebe otplatio verovatno oko 5 godine. ne verujem da su troškovi hotela za 5 godina preko milion eura.

imaš preterano veliki broj zaposlenihh. 50 zaposlenih je na 3 gosta po jedan. što je složićeš se previše.....

u hotelu u hrvaskoj u kom sam bio sa oko 40 soba imali su 3 recepcionara, 3 konobara (švedski sto je u pitanju pa nema potrebe za više) za kuvare ne znam i čak 2 čistačice sam snimio. e sad kolko ljudi koji se ne vide još postoje to ne znam.



drugo kad sam rekao 150 noćenja prosečno. znači nekad više nekad manje. to je 50% kapaciteta što mislim da je lako ostvarivo. marketing minimalan. pa koji se hotel u bg reklamira i polaže na marketing. razne akcije takoše ne postoje. to bi bio budžet hotel koji bi sa cenom od 25 eura sa doručkom u startu jedan od najjeftinijih u bgd tako da dodatne akcije nisu potrebne. naravno za grupe bi bile posebne cene......


elem ja ne mislim da taj hotel treba da ma neke luxuze tipa spa centar i te stvari nego regularan pristojan hotel gde možeš da prespavaš i jedeš da to deluje lepo....

i naravno hoteli imaju ogromne prihode od stvari koje se dodato naplaćuju, a to su mini bar, internet, hotelski bar (ako ga ima), pranje i peglanje veša, posredovanje u prodaji raznih turističkih izleta i slično..... takođe neko neće uzeti samo doručak nego možda i polu pansion ili pansion. ako je 150 ljudi dnevno naći će se među njima neki koji će potrošiiti još para na neke dodatne usluge-proizvode.

e sad ja mogu da ti kažem da konkretno postoje pristojni hoteli za oko 25 eura kao što sam već napisao u veroni sam platio 54 evra preko bookinga. znači kad u veroni postoji tako nešto gde je prosečna plata više nego duplo od srbije, gde su režije skuplje, može da bude ta cena i da ljudi zarađuju pare onda sam siguran da to može i u srbiji. samo onda ne bi mogle pare da se okrenu za godinu dana nego možda 5.

a u hrvatskoj sam hotel platio 38 eura sa polupansionom na bazi švedskog stola. a to je hotel koji radi samo u sezoni. znači sigurno 6 meseci ne radi.
i opet i on zaradi jer ne bi postojao da je drugačije.

@razgradjevinar

izvini ovo je tema o hotelima i sasvim je legitimno da malo pustimo mašti na volju pa makar po cenu da neko ko nas gleda sa strane misli da smo naivni klinci. naša diskusija je bila sasvim korektna a tebi ako se ne sviđa i smatraš da je nepotrebna imaš report dugme pa prijavi ako admin odluči nek izbriše postove.

a to šta bi ti uradio sa fk rad piši na temi o sportskim stadionima ili negde slično.
 
razgradjevinar":2fxsmedw je napisao(la):
MilisaV":2fxsmedw je napisao(la):
hotel sa oko 300 ležajeva je oko 120-150 soba. što mu dođe zgrada od nekih otprilike 6 spratova. sa oko 25-30 soba po spratu. da kažemo 15 kvadrata prosečna soba plus ostale prostorije treba nam oko 3000 kvadrata. e sad ne znam kolko bi to moglo da košta ali da kažemo ako gradimo hotel sa zemljištem oko 3 milki evra, a verovatno manje. plus ostali troškovi milion (a ovo je preterano) ukupni troškovi 4 milke.


ako hotel godišnje radi sa 50% kapaciteta to je oko 150 noćenja dnevno. ako stavimo da noćenje košta 25 to je na godišnjem nivou 1.368.750 eura. znači za manje od 4 godine sa 50 posto kapaciteta se povrati investica. naravno vođenje hotela ima tekuće troškove koji su sigurno veliki pa možemo da kažemo za 5 godina se povrati investicija koju sam ja dosta komforno računao neke podatke.....

naravno da je isplativo...

ali ako se želi da se pare okrenu preko noći onda ćeš da napraviš hotel tipa slodes i da dvokrevetnu sobu naplaćuješ 7.000 din.

aj da se ne frljamo ciframa i glupostima jer ispadamo naivni klinci koji bi kad porastu da postanu piloti. niste ni hostel otvorili al znate da hotel od 300 kreveta sa 3 zvezdice kosta 3-4 milke i da se to obrce kolko sutra... ja da imam par miliona evra sa mojim fk radom bih uzeo ligu sampiona tri puta za redom i to sa rezervnim timom a ne ko ona bu**** abramovic sto je stuco milijardu pa nista....

sigurno je da za razliku od nas koji ne znamo ni da ih zaradimo oni koji imaju te milione znaju i kako i zasto da ih potrose, te sta kosta 3 a sta 30 miliona


Bravo! +Milion kada bi moglo. Ali to je i nažalost suština problema u ovoj zemlji... niko se ni za šta ne specijalizuje, a svi misli da su najpametniji po svakom pitanju.

Inače, što se tiče broja zaposenih, teško je apstraktno govoriti, bez procenjivanja situacije, ali postoje neki proseci... a ti se kreću:

8 zaposlenih na 10 soba (hotel 3*)
12 zaposlenih na 10 soba (hotel 4*)
20 zaposlenih na 10 soba (hotel 5*)


Btw, Pedja, pohvala za način razmišljanja.
 
да се не би нагађало пуно око цена коштања и свега, распитаћу се сутра са стручњацима па ћу вам пренети да ли су цене у Београду реалне или не

Somi303":1hd6f1m8 je napisao(la):
Јел може неко да ми каже који је најбољи хотел у БГ-у? :D

зависи која категорија ти треба :)
 
milisave, niko ne spori da je hotelijerstvo profitabilan biznis i da je nemoguce naplatiti 50-60e dvokrevetnu sobu i pri tome nesto i zaraditi, i u veroni i u beogradu. on sto meni smeta u vasem postu je frljanje ciframa i rokovima. izgradnja hotela nije izgradnja stambene zgrade, to je pokretanje biznisa. vodjenje hotela nije za******* i naplacivanje kirije jednom mesecno, to je jedan mukotrpan posao koji treba znati i umeti raditi. na osnovu onoga sto ste napisali rekao bih da vi nemate ni pribliznu sliku sta to sve podrazumeva, koliko to kosta i kada bi vam se investicija mogla vratiti.

kad me vec upucujete na druge teme na forumu savetovao bih vam da pogledate temu akva park u bloku 44. tamo mozete videti sta se desava sa projektima koje su zamislili ljudi sa "par miliona" i stavom "mnogo sam pametan, takoreci vizionar". milioni su se pretvorili u par rupa u zemlji.. kad citam sta pisete ne mogu da se otmem utisku da bi vas hotel doziveo istu sudbinu..
 
MilisaV":2qoewk6a je napisao(la):
je soma eura po kvadratu. na drugoj temi pričaju da su cene gradnje čak i oko 350 evra tako da sa sve taksama i zemljištem ne bi bilo više od soma. pa investitori u ledinama naplaćuj 1000 eura kvadrat stana pa siguran sam da tu imaju debelu zaradu.

izgradnja hotela kosta mnogo vise po kvadratu nego izgradnja stambene jedinice iz prostog razloga sto je koncentracija zavrsnih radova i instalacija, a koji su skuplji od grubih, mnogo veca jer recimo svaka soba ima kupatilo, koje odnese mnogo para jer je malo po kvadraturi a zahtevno po opremi i finisima, slicno je sa terasama..... obicno dodje oko 1.5 - 2x skuplje u odnosu na kvadrat stambenog objekta

drugo, cene hotela se racunaju "per key" a ne po kvadratu i takva cena iskljucuje tzv ff&e sto je sva oprema koju ubacuje operater o svom trosku...
 
hvala pufna nisam to uzeo u obzir.

razgrađevinar u predposlednjem postu si pisao kako ljudi koji imaju milione znaju kako da ih potroše i obrnu dok u poslednjem postu navodiš primer ljudi koji su slupali par milki. očigledno da nas ima raznih kako među milionerima tako i među nama normalnima. neko poslednjih 100 evra spuca u kafani a neko kupi leba.

diskusija se vodila u pravcu da sam ja rekao da su domaći hotelijeri kartelski ponašaju jer preskupo naplaćuju svoje usluge našta je pedja odgovorio da to nije baš tako i da HIPOTETIČKI napravim biznis plan šta sam ja uradio i onda smo diskutovali šta sam propustio a šta ne. i onda si se ti tu ubacio da nas prozivaš da smo napaljeni klinci jer bože moj nismo u poslu a pričamo o hotelima. kako smo se samo drznuli......

nego na celom ovom forumu svi pričaju o nekim nepostojećim metroima, mostovima, železničkim stanicama, a većina nije ljudi iz struke. prema tome možeš svima njima da ponoviš ovaj stav koji si nama.

nisam sigurno mislio da sutra zabadam ašov a vas beobildovce zovem da kumujete za ime hotela, a pedju da uzmem za finansijskog direktora da mi hotel ne bi završio kao avetinjsko gradilište.
 
ok, bez ljutnje. ajmo ovako, moja laicka procena je da ste omasili ceo projekat za nekoliko miliona evra, da ste tekuce troskove potcenili u potpunosti te da ste period povracaja investicije omasili za deceniju dve .
voleo bih da JohnnyLee uspe da sazna nesto i napise nam par redova o tome sta kazu ljudi iz struke.
 
MilisaV":jd1ypb8i je napisao(la):
hotel sa oko 300 ležajeva je oko 120-150 soba. što mu dođe zgrada od nekih otprilike 6 spratova. sa oko 25-30 soba po spratu. da kažemo 15 kvadrata prosečna soba plus ostale prostorije treba nam oko 3000 kvadrata. e sad ne znam kolko bi to moglo da košta ali da kažemo ako gradimo hotel sa zemljištem oko 3 milki evra, a verovatno manje. plus ostali troškovi milion (a ovo je preterano) ukupni troškovi 4 milke.
не смеш да улазиш у посао без минимум 5 милиона, и то само за градњу, плус остали трошкови

MilisaV":jd1ypb8i je napisao(la):
ako hotel godišnje radi sa 50% kapaciteta to je oko 150 noćenja dnevno. ako stavimo da noćenje košta 25 to je na godišnjem nivou 1.368.750 eura. znači za manje od 4 godine sa 50 posto kapaciteta se povrati investica. naravno vođenje hotela ima tekuće troškove koji su sigurno veliki pa možemo da kažemo za 5 godina se povrati investicija koju sam ja dosta komforno računao neke podatke.....

можеш да повратиш за 5 година ако ставиш 30 запослених са платом од 300€ и да раде по 12 сати дневно. у супротном заборави на повраћај инвестиције у року од 5 година. наравно, треба да урачунаш и трошкове хотела за период од првих годину дана које хотел неће радити, јер се то зове pre opening фаза, када се хотел пушта у пробни рад и када се врше сва испитивања

442doBGD":jd1ypb8i je napisao(la):
8 zaposlenih na 10 soba (hotel 3*)
то ти је стандард за хотеле са 5* а не са 3*. у Швици ти је стандард да у хотелу са 3* имаш 33 запослена на 100 кревета. код нас то није више од 40 запослених. пример ти је Холидеј Ин, који има 56 запослених на 140 соба, а он ти је хотел са 4*.

едит: што се тиче цена по Београду, не постоји неки просек. све зависи од величине хотела, тј. броја соба, као и локације хотела
 
razgradjevinar":3d8sbsun je napisao(la):
ok, bez ljutnje. ajmo ovako, moja laicka procena je da ste omasili ceo projekat za nekoliko miliona evra, da ste tekuce troskove potcenili u potpunosti te da ste period povracaja investicije omasili za deceniju dve .
voleo bih da JohnnyLee uspe da sazna nesto i napise nam par redova o tome sta kazu ljudi iz struke.

Ja sam pokusao laicki da iznesem cifre, iako znam da su realno mnogo vece [malo sam bolje upucen u poslovanje hotela, od onoga sto sam ispisao]. Nisam bas hteo da detaljisem, vec da dokazem kako i prost racun daje dosta drugaciju sliku od one koju je MilisaV zamislio.
Mnogo je tu troskova i stvari koje nisam razmatrao... Sto nije ni bitno. Kako covek i sam rece, malo fantazije, nijedan od nas nece sutra izgraditi hotel.

Sto se radne snage tice, sve zavisi da li hocete biti robovlasnik, ili imati koliko-toliko zadovoljne radnike (a na to ne utice samo plata). Tri radnika na recepciji su nemoguca misija, pogotovo u tolikom hotelu. Pocevsi od situacije 3 smene dnevno, tri radnika, kada su slobodni? NA to dodajte obim posla, odgovorne pozicije (kao sef recepcije i sluzba prodaje, koji za toliki hotel ne bi trebali obavljati i recepcionarski posao...)....
No, ovako pricu dalje sirimo, a ne bih da izlazimo iz okvira teme, a to su postojeci i planirani BG hoteli.
 
razgradjevinar":airqxfqf je napisao(la):
moja laicka procena je da ste omasili ceo projekat za nekoliko miliona evra, da ste tekuce troskove potcenili u potpunosti te da ste period povracaja investicije omasili za deceniju dve

ff&e je velika stavka, ako uzmemo@johnnyLee-jevih 5 miliona, onda na to treba dodati jos par miliona, zavisi od operatera i od kategorije....

u slucaju gradskog hotela ili ako hocemo biznis hotela, single a ne double occupancy je osnova na kojoj se racuna isplativost i return... ja nisam videla studiju ispativosti koja pokazuje povracaj investicije za hotel za manje od 15 - 20 godina

sta je sa kempinskim i jugoslavijom? je l su oni definitivno odustali?
 
Својим пословним партнерима из иностранства, 99% из Немачке, увек резервишем хотел Палас у улици Топличин венац. Хотел има 4 звездице, практично у строгом центру је, сви партнери ми кажу да су собе уредне, лепе и са пуним комфором, имају и бежични интернет. Кажу ми сви да су веома задовољни. То их увек питам, да у случају неког незадовољства, резервишем неки други хотел.

Прошле недеље су ми били немци и једнокреветна соба, наравно са доручком, кошта 6.300,00 динара.
 
^^^ ih bre kakve ste spavalice @igor i @vucko :)

a i ovo: topic: "nike air max 2011 new style"

vec sam pomislila neko zeznuo ghery-ja i njegovu binoculars i napravio zgradu u obliku nike patike :)

btw, nisam znala gde ovo da vam postujem, pa prebacite gde treba....ima li tema za komunikaciju sa adminima? a ako nema, zasto nema? ;)

kad smo kod tema, jasno mi je da je forum BEObuild, ali bi zaista volela da ima tema gde se mogu postovati projekti/objekti i van bg /srbije za koje neko smatra da su zasluzni da se na njih obrati paznja

nedostaje mi da negde ubacim novi apple-ov hq ;)
 
Vrh