Градња „Холидеј ина” на принудном одмору
Извесно је да Београд у наредних годину дана неће добити још један хотел са три звездице. – Нерашчишћене рачуне између швајцарских инвеститора и српских партнера, а реч је о суми од 960.000 евра, мораће да расплете надлежни суд
Фото З. Анастасијевић
Београд у наредних годину дана сигурно неће добити још једaн хотел „Холидеј ин експрес” са три звездице. Градња таквог здања у Рузвелтовој 23, замишљеног као прва фаза стамбено-пословног комплекса, пре два месеца је застала због нерашчишћених рачуна између швајцарских инвеститора и српских партнера. У међувремену, тик уз објекат који ће и даље остати још једна од недовршених грађевина у центру града, никла је нелегална стамбена зграда.
Швајцарска фирма „Кофис” ушла је у посао тако што је, за рачун два инвеститора из њихове државе, купила „Монтеросу”и постала власник дела парцеле на којој је дозвољено градити око 7.000 квадрата. Преостали сувласници су Југослав Томић, „Торекс ко” и „Јуропијен рил естејт”, који припада групи чији је власник Бранко Станојевић. „Монтероса” је закључила уговор о градњи са извођачем радова, предузећем „Клариден”, такође у Станојевићевом поседу.„Клариденова” обавеза била је да прибави грађевинску дозволу и комуналне прикључке, за шта су им Швајцарци уплатили 1,7 милиона евра.
После добијања грађевинске дозволе у новембру 2010. године, од тог износа остало је приближно 960.000 евра, око којих се већ шест месеци споре Швајцарци и Станојевић. Кофис сматра да уговор предвиђа да се евентуална разлика између трошкова и своте коју су дали преноси у фонд за почетак радова, док „Клариден” тумачи исте одредбе тако да тај новац види као додатак који не улази у трошкове изградње. Адвокат „Кларидена” Жељко Ристић наводи да његов клијент не задржава ту своту као својеврсни бонус, већ ће њоме, кад зидање буде завршено, платити прикључке који ће тек тада моћи да буду уведени.
– Договор је био да по принципу кључ у руке „Клариден” сагради хотел и преда га „Кофису” у власништво. „Клариден” је почео градњу сопственим новцем и стигао до пете фазе, а да Швајцарци нису уплатили ни динара позивајући се на то да за зидање већ имамо 960.000 евра и да нам, док не признамо да је та сума томе намењена, не могу проследити остатак. Градило се, ипак, док је „Клариден” имао својих пара. Откако их је пре два месеца нестало, радови су обустављени – објашњава Жељко Ристић.
Представници „Кофиса”, међутим, жале се како Станојевић од почетка није био искрен партнер.
– Није нас обавестио о снижењу надокнаде за грађевинско земљиште, као ни о додатном попусту ако се тај износ плати одједном. Тих 1,7 милиона евра смо и уплатили зато што је он трошкове приказао вишим него што јесу. Ни технички опис пројекта нису нам дали на увид. Када су почели радови, стручњацима које смо унајмили одбијен је приступ градилишту. Успели смо да утврдимо да је одступљено од стандарда „Холидеј ина”. Покушали смо да се договоримо са „Клариденом” да напусте плац и да ми уведемо нове извођаче, али су они одбили и зато ћемо морати пред суд – каже Адријен Алкабес, извршни потпредседник „Кофиса”.
Да је сваки договор немогућ и да ће судија морати да распетља ову збрку, једино је у чему су сада сагласне обе стране.
– Проблеми су настали пре пола године и Швајцарци су још тада могли да траже арбитражу, само да су веровали да ће на њој добити шта желе. Сада ћемо арбитражу захтевати ми. Клариден никада није био дужан да пријављује тачну висину сваког трошка јер смо се погодили за посао у целини – продају локације, пројектовање, прибављање дозвола и извођење радова. Није истина да им је ускраћиван приступ плацу, нити да су појединости пројекта од њих сакривене. Нема говора да смо одступили од пројекта – тврди Ристић.
Да је хотел ницао тачно онакав какав је описан у пројекту, може да потврди чак и фирма „СГС Београд”, коју су Швајцарци ангажовали као очи на терену, а она никада није уписала ниједну примедбу у грађевински дневник, уверава Ристић. У СГС-у, међутим, наводе другачије.
– Неспоразуми су почели када се показало да је хотелски улаз из Рузвелтове улице пола метра виши него што је требало да буде. Други проблем је то што су на том плацу српски инвеститори почели без дозволе да подижу стамбене зграде и изашли из габарита предвиђених пројектом – истиче Имре Молнар из СГС-а.
Адвокат „Кларидена” наводи да се стамбени објекат није градио ни милиметар даље од онога што предвиђа дозвола за прву фазу. На плацу, ипак, израсло је неколико спратова, које је 26. јула уочила и градска грађевинска инспекција. Она је наредила инвеститорима да поруше надземне делове стамбеног објекта јер немају грађевинску дозволу за другу фазу градње већ само локацијску, „на основу које се не могу изводити радови према важећем Закону о планирању и изградњи”.
– Инвеститори нису почели уклањање објекта јер је достава решења у току, тако да оно није извршно – наводи се у писаним одговорима „Политици” на које смо чекали три дана.
В. Вукасовић
Д. Мучибабић
----------------------------------------------------------
Секретаријат за урбанизам: дозвола само за прву фазу
У Секретаријату за урбанизам потврђују да је грађевинска дозвола издата за прву фазу градње, која обухвата хотел и подземне гараже стамбеног објекта, а да је захтев за грађевинску дозволу друге фазе, односно за стамбену зграду, поднет још у децембру прошле године, али она до данас није издата. Разлог томе је противљење Швајцараца који, као сувласници земљишта и, формално, један од инвеститора – мада по уговору искључиви власници стамбене зграде остају српски партнери – морају дати своју сагласност.
Izvor:
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Gradnja-Holidej-ina-na-prinudnom-odmoru.sr.html