Šta je novo?

Hotel Jugoslavija [ Hotel ]

Буквално лупате глупости. Београд на води, односно Савски амфитеатар и ова локација не могу да се пореде, ама баш ни мало.
 
Могу једино по томе што постојећи хотел има још израженији ефекат зида према реци и од БнВ шифоњера.

UNESCO Heritage of the World
 
Буквално хистерија идентична као што је била за објекат на Славији, а реалност је потпуно другачија.

Притом не знамо какав ће бити пројекат, знамо само неке основне информације. Сам објекат хотела је криминалан у сваком смислу. Титоманија и митоманија и даље живе.
 
Ovde se uopšte ne raspravlja o hotelu "Jugoslavija", jer je u toku tek rani javni uvid i još ne znamo šta će tačno da se gradi, već je iskorišćen momenat da se ponovo pokrene histerija o tome kako se zelenim površinama duž novobeogradskih obala Dunava i Save, bliži kraj.

Ista ta histerija je svojedobno pokrenuta kada je prvi put najavljena izgradnja par sportskih terena na Ušću. Dokazivalo se tada isto tako kilometarskim postovima kako to znači kraj parka i zelene oaze.

Kada je park konačno renoviran, ponovo su "proroci apokalipse" krenuli da udaraju, ovog puta potpomognuti političkim oportunistima, pa se tako dobri naš Dobrica na jednoj televiziji javno bunio jerbo je park Ušće betoniran. Da, tako je, drugarice i drugovi forumaši, upotrebio je baš tu reč betoniran. Baš taj isti Dobrica, naš bivši forumaš za kog sam i sam glasao, i za koga ću, j*bo me pas da me j*bo, opet glasati, jer svim drugima verujem još manje.

A kad se izvuče argument:

1_iauS7OClW0Ssy4zcQGvmyA.jpg


Tada mi se opasno nakoži ježa. Prvo, jer mislim da je krajnje neumesno da se ovde spekuliše ko ima, a ko nema decu, i ko brine o njima, a kome je samo bitno da pije kafu u Starbaksu 🤮

A meni je malo šta u ovom univerzumu važnije od moje dece, i evo iskustveno mogu da potvrdim da im je park Ušće otkad je, kako to Dobrica kaže "betoniran", jedno od omiljenih mesta u gradu, i da često volimo tamo da pobegnemo, skupljamo kestenje, trčimo po travi, duvamo maslačke, veremo se po drveću, ali da - i da idemo na igralište, ljuljamo se na ljuljaškama, spuštamo na toboganima, lupamo po onim instrumentima na muzičkom igralištu, leškarimo po onim ležečim klupama...

A mene su, kao srednjoškolca, čuvari u MSU bukvalno spašavali od čopora pasa lutalica koji se nameračio na mene i par prijatelja koji smo krenuli na jednu izložbu, pre nego što je muzej zatvoren zbog rekonstrukcije. Eto, to je bila ta divna zelena oaza pre nego što je park "uništen", "betoniran" i "prenatrpan sadržajima".

I mislim da tih 140 hektara parka neće uništiti ni hotel "Jugoslavija", ni Prirodnjački muzej, ni Filharmonija, ni akvarijum... a ti projekti (izuzev hotela, razume se, koji je važan za nešto sasvim drugo), ukoliko se uopšte ostvare, veoma raduju i decu i roditelje.
 
Zašto potežete argumente koji nemaju veze onim što je suština primedbi? A to je šta treba da bude na desnoj obali Dunava od starog Zemunskog keja do Hotela Jugoslavija? Kakav je urbani ambijent primeren takvom mestu? Za mene je ključna informacija 240.000 m2. To govori apsolutno sve što je u ovom početnom trenutku potrebno znati o očigledno već izabranoj budućnosti Dunavske obale Zemuna i Novog Beograda uzevši u obzir bogato iskustvo koje imamo sa ljudima koji su i do sada birali projekte, njihove već sasvim jasne motive, teorijske urbanističke koncepte i političke prioritete. Imao sam malu nadu da će možda bar ovde biti drugačije zbog duge tradicije obližnjeg Zemuna, na turističkom tržištu važnog eko ambijenta reke i Ratnog ostrva, ogromnih urbanih nedostataka posleratnog Novog Beograda kao i mnoštva njegovih stanovnika koji zbog toga od ove zelene i za sad nešto šire javne obale ključno zavise.

Ali, kad sam čuo za 240.000 m2, postalo je jasno da od toga nema ništa. Ide se na hiper komercijalizaciju tipa "Promenada" sa slobodnom širinom prolazne staze od ~ 4 metra između par kilometara kafana. A "kome to smeta ima donji nivo", kao što smo čuli za Beograd na vodi i kao što u praksi vidimo na "rekonstruisanom" Zemunskom keju gde gore uopšte i nema pešačke staze. Tamo su SAMO kafane. "Promenda" je dakle, i ovde naša budućnost. Ne znam šta bih dalje rekao svima koji misle da da je baš to najbolje za ovakvo mesto. Očigledno da nemamo apsolutno ništa zajedničko u oblasti osnovnih urbanističkih koncepata koji su trenutno aktuelni u svetu. Da ne spominjem sad stvari kao "održivi grad" i slične pristupe što je ovde izgleda naučna fantastika.

A što se tiče stalnog pominjanja mana Hotela Jugoslavija, to je primer logičkog besmisla u tobožnjoj agrumentaciji. Kaže se, doneke ispravno, da je on neprimeren ovom mestu i da čini zid prema reci, pa bi zato nešto usko ali visoko bilo bolje i manje smetalo. Tačno, ali šta DALJE sledi, tj šta je "zaključak" ove premise?

U goroj varjaniti zaključak je da pošto je Hotel Jugoslavija loš, onda treba napraviti i kulu uz punu svest da će Hotel Jugoslavija verovatno takođe ostati jer se tako investoru mnogo više isplati, ima veću korisnu površinu i manje posla. Dakle on smeta, pa je zato bolje i on i kula!?

A u boljoj varjanti, da će da sruše Hotel Jugoslavija ali da zato umesto 40.000 m2 naprave 240.000 m2. Tj 6 puta više. Uz potpunu svest da će toliki ljudi da se preliju na obalu i da će im se tamo napraviti niz prizemnih objekata i aneksa kule pošto kafana ili prodavnica na 10 spratu nikada nije ni blizu toliko komercijalna koliko kafana uz šetalište. Pa, drugim rečima, po toj uvrnutoj logici Hotel Jugoslavija smeta i pravi zid (iako nije viši od zgrada sa druge strane ulice, mada jeste preblizu reke), pa ćemo zato umesto njega napraviti nešto što zauzima sličnu površinu na obali u obliku aneksa kule i drugih okolnih samostalnih kafana, a onda pride još i kulu od 155 metara. Dakle nešto smo snizili visinu priobalnih objekata, ali smo zato dodali DRASTIČNO višu kulu, uz niz manjih objekata umesto jednog, ali za drastično više ljudi i za drastično više sadržaja, pa će sad sve to zajedno kao "manje smetati" od jednog originalnog Hotela Jugoslavija? Pa da li se vi šalite?

Itd, itd, jednostavno ima previše elementarnih stvari koje bi trebalo komentarisati pa se ograničavam na najvažnije i preskačem sve ostalo.
 
Poslednja izmena:
Ali, kad sam čuo za 240.000 m2, postalo je jasno da od toga nema ništa. Ide se na hiper komercijalizaciju tipa "Promenada" sa slobodnom širinom prolazne staze od ~ 4 metra između par kilometara kafana.
У том потезу, колика је сада ширина пролаза?
 
У том потезу, колика је сада ширина пролаза?

TRI metra. Za ceo Beograd koji bi poželeo da prošeta ovuda. Računam stvarno slobodnu i garantovanu širinu za prolaz. Ono što je praktično i svuda upotrebljivo bez obilaženja oko žardinjera, klupa, kroz kafanske bašte ili razne vizuelne trikove u vidu mestimično isturenih terasa. Tj svuda slobodan prostor šetne staze garantovan po projektu.

Kod Galerije.

sirina-setalista-bnv-a-ispred-galerije-img_3379-jpg.137044


Najuži deo

IMG_3070.JPG


Međutim uglavnom je nešto širi. Ovo je standard. Mogu da se mimoiđu dva para ljudi i to je to. Dakle otprilike tri metra. Ranije sam znao tačnu vrednost ali davno to beše.

IMG_2497.JPG


Ne znam kako vi ovo posmatrate, ali meni je ovo smešno. Čak ne zaslužuje ozbiljnu priču. I sad neki slična, tobože urbanistička filozofija treba da nam trajno odredi izgled SVIH rečnih obala. I onih koje su još preostale. A ipak sam se mesecima i mesecima natezao sa pola Beobuilda koji su tvrdili kako je ova širina dovoljna. A BNV je tobože moderan i dobrodošao. Zaleđe je ruinirano, staro, i ne zaslužuje da se vidi. Okolna uzvišenja ne postoje kao nešto bitno. Ni "zaštićene" vizure. Livade su za seljake, ne za grad. Ljudi moraju da zarade ... nije ekonomično. "Minimalna gustina" ... Zid prema reci ne postoji. Provetravanje grada je mit. Na donjem nivou ima dosta prostora kome je gore tesno. Pomeranje granice privatnog i javnog zemljišta ka vodi nije problem .... itd ...itd ... Sve isto kao i sada za Hotel Jugoslavija. Međutim tada sam još imao iluzija da je dijalog koristan za sve i da može samo da pomogne. Sada međutim sve više počinjem da razmišljam da li možda ipak uvek dobijamo tačno ono što zaslužujemo. Kao kolektiv, naravno, ne kao pojedinci.
 
Poslednja izmena:
Kod galerije su se bašte proširila zbog korone i nikad nisu vraćene
Kao što nije ni iscrtana bici staza gore u nivou ispred galerije a trebala je biti
 
TRI metra. Za ceo Beograd koji bi poželeo da prošeta ovuda. Računam stvarno slobodnu i garantovanu širinu za prolaz. Ono što je praktično i svuda upotrebljivo bez obilaženja oko žardinjera, klupa, kroz kafanske bašte ili razne vizuelne trikove u vidu mestimično isturenih terasa. Tj svuda slobodan prostor šetne staze garantovan po projektu.

Kod Galerije.

sirina-setalista-bnv-a-ispred-galerije-img_3379-jpg.137044


Najuži deo

Pogledajte prilog 173802

Međutim uglavnom je nešto širi. Ovo je standard. Mogu da se mimoiđu dva para ljudi i to je to. Dakle otprilike tri metra. Ranije sam znao tačnu vrednost ali davno to beše.

Pogledajte prilog 173801

Ne znam kako vi ovo posmatrate, ali meni je ovo smešno. Čak ne zaslužuje ozbiljnu priču. I sad neki slična, tobože urbanistička filozofija treba da nam trajno odredi izgled SVIH rečnih obala. I onih koje su još preostale. A ipak sam se mesecima i mesecima natezao sa pola Beobuilda koji su tvrdili kako je ova širina dovoljna. A BNV je tobože moderan i dobrodošao. Zaleđe je ruinirano, staro, i ne zaslužuje da se vidi. Okolna uzvišenja ne postoje kao nešto bitno. Ni "zaštićene" vizure. Livade su za seljake, ne za grad. Ljudi moraju da zarade ... nije ekonomično. "Minimalna gustina" ... Zid prema reci ne postoji. Provetravanje grada je mit. Na donjem nivou ima dosta prostora kome je gore tesno. Pomeranje granice privatnog i javnog zemljišta ka vodi nije problem .... itd ...itd ... Sve isto kao i sada za Hotel Jugoslavija. Međutim tada sam još imao iluzija da je dijalog koristan za sve i da može samo da pomogne. Sada međutim sve više počinjem da razmišljam da li možda ipak uvek dobijamo tačno ono što zaslužujemo. Kao kolektiv, naravno, ne kao pojedinci.

Која је овде ширина?

 
Најуже пешачко уско грло крај реке у Београду већ деценијама је управо - шеталиште испред Хотела Југославија, између паркинга и споменика пилотима.

Ал` шта знамо ми што смо одрасли на 500 метара одатле.
 
TRI metra. Za ceo Beograd koji bi poželeo da prošeta ovuda. Računam stvarno slobodnu i garantovanu širinu za prolaz. Ono što je praktično i svuda upotrebljivo bez obilaženja oko žardinjera, klupa, kroz kafanske bašte ili razne vizuelne trikove u vidu mestimično isturenih terasa. Tj svuda slobodan prostor šetne staze garantovan po projektu.

Kod Galerije.

sirina-setalista-bnv-a-ispred-galerije-img_3379-jpg.137044


Najuži deo

Pogledajte prilog 173802

Međutim uglavnom je nešto širi. Ovo je standard. Mogu da se mimoiđu dva para ljudi i to je to. Dakle otprilike tri metra. Ranije sam znao tačnu vrednost ali davno to beše.

Pogledajte prilog 173801

Ne znam kako vi ovo posmatrate, ali meni je ovo smešno. Čak ne zaslužuje ozbiljnu priču. I sad neki slična, tobože urbanistička filozofija treba da nam trajno odredi izgled SVIH rečnih obala. I onih koje su još preostale. A ipak sam se mesecima i mesecima natezao sa pola Beobuilda koji su tvrdili kako je ova širina dovoljna. A BNV je tobože moderan i dobrodošao. Zaleđe je ruinirano, staro, i ne zaslužuje da se vidi. Okolna uzvišenja ne postoje kao nešto bitno. Ni "zaštićene" vizure. Livade su za seljake, ne za grad. Ljudi moraju da zarade ... nije ekonomično. "Minimalna gustina" ... Zid prema reci ne postoji. Provetravanje grada je mit. Na donjem nivou ima dosta prostora kome je gore tesno. Pomeranje granice privatnog i javnog zemljišta ka vodi nije problem .... itd ...itd ... Sve isto kao i sada za Hotel Jugoslavija. Međutim tada sam još imao iluzija da je dijalog koristan za sve i da može samo da pomogne. Sada međutim sve više počinjem da razmišljam da li možda ipak uvek dobijamo tačno ono što zaslužujemo. Kao kolektiv, naravno, ne kao pojedinci.
Зума, колико је широко шеталиште код Хотела Југославија које браниш?
 
Која је овде ширина?


Зума, колико је широко шеталиште код Хотела Југославија које браниш?

Nisam merio, a to ću svakako uraditi, ali šire od onoga na Promenadi. Po Guglu 6 metara, a ne 3 kao tamo. Ali to nije bitno. Da li si dobro pogledao Gugl sliku koju si poslao, što bi trebalo da urade i ostali. Ljudi tamo prolaze po bar još, pa recimo četri dodatne staze. Plus što to, na neizmernu sreću svih pravih korisnika, još nije klasični "park" sa stazama gde je zabranjeno ići po travi, što poništava dobar deo smisla "zelenog područija u gradu". Pa ljudi idu po ČITAVOJ ŠIRINI te zelene zone! I ne samo idu, nego sede na travi, dovode decu, igraju se, video sam frizbi, tenis, igre loptom, sparing partnere u džudou koji vežbaju, čitave ekipa kolektivnih joga i ostalih grupa na svojim kolektivnim seansama, ljude koje vežbaju pse, devojke i žene u beskonačnim razgovorima na ćebetu u travi, u proleće i leto parovu su na svakih par metara u travi, ovde se sunčaju, penzionere ... ČITAV prostor se ovde koristi, tj čitava širina. Pa je svako poređenje sa BNV Promenadom smešno. Gde si baš našao ovu sliku kao dokaz? Vidiš li gde su granice područija koje se ovde kompletno koristi? Jedva se vide. Da li iko veruje da će tako biti kad ubace kulu od 155 metara i 240.000 m2 , samo kao početak, naravno. Onda, kad se "probije led" sledi nastavak ...

Sirina setalista nizvodno od hotela Jugoslavija.jpg
 
Poslednja izmena:
Најуже пешачко уско грло крај реке у Београду већ деценијама је управо - шеталиште испред Хотела Југославија, између паркинга и споменика пилотима.

Ал` шта знамо ми што смо одрасли на 500 метара одатле.

Zašto pretpostavljaš i uzimaš kao sigurno bilo šta o tome gde sam se JA rodio ili odrastao?
 
Зато што би било трагично да си одрастао у близини, а да не знаш да је ту био чеп, тј. сударање шетачких маса још пре 35 година, пошто су "хумани пројектанти из времена општег добра" уз шеталиште угурали - улицу и паркинг. А иза паркинга, огромну башту ресторана "Ђердап". Беше ли то оно на шта овај форум највише кука - баште угоститељских објеката и аутомобили који заузимају простор? Још кад су, негде 1988. или `89 - доцртали бициклистичку стазу у ту гужву, сви су се крстили шта раде.

Као и у целој твојој дискусији на овој теми - и не само на њој - пронашао си убедељиво најапсурднији аспект приче. Није то ни лако.
 
Poslednja izmena:
Иначе мени је још у живом сећању како та "зелена површина" буде непокошена и до пола лета јер нико не може да се избори са њом па људи ни псе нису пуштали у њу због крпеља а камоли децу

На срећу, Гугл је снимао у близини кеја код Ушћа 2015. пре претварања у парк па можемо бар из даљине да се мало подсетимо како је то изгледало пре "бетонирања" и "вашарског урбанизма", када су још ту људи могли да дођу да "раде јогу, доводе децу, седе на трави" и сл.

 
Uvek se poredi ono što se trenutno planira i ono što bi negde moglo da bude, kad bi se radilo kako treba. A ne ono što se planira i neuređeni, ili tek privremno uređeni prostor. Dakle dve moguće budućnosti, a ne budućnost sa jedne i prošlost sa druge strane.

To je ista logika kao i Vučićevo "Da li vam je draže stecište narkomana, zmija i pacova ili Beograd na vodi"? U pitanju je čak i formalna logička greška koja ima svoje ime. Porede se pogrešne stvari, ono što želite i ono što sagovornik nije ni izrekao pa čak ni nameravao kao svoj argument. Niko nije rekao da mane dosadašnjeg uređenja obale ne bi smele da se isprave. Ali to nije isto kao i ono sa sobom nosi nova ideja o Hotelu Jugoslavija.
 
Poslednja izmena:
Хотел Југославија и приобаље у потезу хотела Југославија никако не може да се каже да је привремено уређени простор.

Тај потез је ништа шири од најужег дела тзв. Променаде.
 
Poslednja izmena:
Uvek se poredi ono što se trenutno planira i ono što bi negde moglo da bude, kad bi se radilo kako treba. A ne ono što se planira i neuređeni, ili tek privremno uređeni prostor. Dakle dve moguće budućnosti, a ne budućnost sa jedne i prošlost sa druge strane.

To je ista logika kao i Vučićevo "Da li vam je draže stecište narkomana, zmija i pacova ili Beograd na vodi"? U pitanju je čak i formalna logička greška koja ima svoje ime. Porede se pogrešne stvari, ono što želite i ono što sagovornik nije ni izrekao pa čak ni nameravao kao svoj argument. Niko nije rekao da mane dosadašnjeg uređenja obale ne bi smele da se isprave. Ali to nije isto kao i ono sa sobom nosi nova ideja o Hotelu Jugoslavija.

Добро, дај нам пример где се "радило како треба" и да би то да ставимо на овај потез приобаља и да знамо за шта се конкретно залажеш да нису само шупље фразе и метафизички недостижне ламентације о приобалном елисијуму
 
Vrh