Šta je novo?

Gradski prevoz u svetu

Baš jezivo. Setim se odmah i one nesreće kad je zglobni autobus sleteo u Dunav u Beču. Jeste bilo davno, al opet.
 
1962.

Screenshot (2867).png
 
1000032212.jpg
1000032215.jpg
1000032213.jpg
1000032214.jpg
1000032217.jpg
1000032218.jpg


Izgradnja tramvajske pruge prema hrasnici, i revitalizacija trolejbuske mreze u toku, trenutno je osam od 11 pristiglih stadlera u upotrebi, bkm-ovi zbog rekonstrukcija ulica vecinom voze van mreže, a prvobitna informacija da je man dobio tender za deset solo i deset zglobnih autobusa
 
Dal je moguće da ovim našim muljatorima ne ide baš tako glatko, i za potpune laike iz aviona vidljivo, nameštena nabavka prvoklasnih vozila iz bratske nam Turske. Kad su već toliko tupavi da tender nameštaju kao da bi prijavljeni trebali biti deca uzrasta od 6 do 9 godina, neka se bar malo sad koprcaju i muče. Plašim se da će na kraju isterati svoje, al barem ovaj put imamo malo jaču reakciju potencijalnih učesnika na tenderu. Za 300 vozila i te kako će da se otimaju, pa iako nabavka tolikog broja vozila odjednom ima svojih nimalo naivnih mana, eto bar i jedne, pogotovo u našem slučaju, vrlo dobre i bitne prednosti. E kad bi kraju svi zainteresovani i isterali svoje.
 
Ne znam da li si mislio da sam napisao da je beogradski tender oboren. Ja sam se osvrnuo na sarajevsku nabavku, gde je po info koje sam dobio pobedio MAN, ali je Sejari podneo žalbu koja je uvažena, tako da je odluka o pobedi MAN-a poništena. Takođe po info koje imam Sejari u BiH zastupa Isuzu.
 
Poslednja izmena:
@Student
Ja sam razumeo da je to bilo kod nas, pošto je Sejari zastupnik za MAN. Taman si me bio obradovao, a sad razočarao😁 Valjda će i kod nas biti bar neke reakcije.

Neka dođe i Isuzu, ako baš mora Turčin, bolje ćemo proći nego sa BMC-om. To mi tek ne ide u glavu, da ako i mora toliko iz Turske, da ne može bar od onog boljeg solidnog dela njihove autobuske industrije.
 
@Student
Ja sam razumeo da je to bilo kod nas, pošto je Sejari zastupnik za MAN. Taman si me bio obradovao, a sad razočarao😁 Valjda će i kod nas biti bar neke reakcije.

Neka dođe i Isuzu, ako baš mora Turčin, bolje ćemo proći nego sa BMC-om. To mi tek ne ide u glavu, da ako i mora toliko iz Turske, da ne može bar od onog boljeg solidnog dela njihove autobuske industrije.


Tender je pao zbog toga jer je uvazena zalba, zbog nedovoljnog objašnjenja tacaka u vezi elektronske naplate i sistema za brojanje putnika u vozilima, jer u bkm-ovima i novim stadlerovim tramvajima je ugradjena ta oprema

Vaznije je da nece doci neki turski otpad svakako, jer je naucena lekcija iz slucaja bkm, pa je i ovaj sto je pao i sljedeći tender ce biti pisan za favoriziranje evropskih proizvođača na osnovu iskustva osoba iz ministarstva saobraćaja u posjeti specijalizirane busworld izlozbe

Screenshot_20240605-210900.png


Vec se pocinju praviti novi planovi za novi ciklus do 2030e sa ebrd ide nabavka novih tramvaja i trolejbusa, plus izgradnja kraka pruge prema dobrinji koja je zapoceta krajem 80tih godina

Predstavnici ebrda su isto tako bili u posjeti trolejbuskom i tramvajskom depou, gdje uskoro pocinje rekonstrukcija kompletnih depoa, u tramvajskom depou se radi zamjena svih šina i kontaktne mreze, objekata, sada su izgradjene kancelarije za stadler bih, i plus nabavljena je oprema od stadlera koja ce ici u nove objekte

Dodatnu oprema koja će biti isporučena čine mašina za obradu točkova na tramvaju, laserski mjerač oblika točka, 12 komplet dizalica za podizanje tramvaja, rotaciona skretnica za obrtna postolja, priručni alati za skidanje opreme sa krova tramvaja, uređaj za pročišćavanje i punjenje ulja u hidrauličnim kočnicama, uređaj za punjenje klima uređaja, uređaj za punjenje i kontrolu akumulatorskih baterija, te uređaj za punjenje masti točka.

Sto se tice trolejbuskog depoa

Screenshot_20240605-214615.png


U toku je tenderska procedura za izvođača radova za oba depoa cijena po depou kosta oko sest miliona eura, vec su pare obezbijedjene prije dvije godine od strane ebrd kredita
 
 
Vrh