Šta je novo?

Generalštab

Stf,Dakle vidiš da može..i postoje firme od kojih možemo dobiti know-how jer se bave održavanjem mermernih fasada zdanja američke administracije,mi imamo domaće firme za izvođenje radova,dakle metoda postoji ,tako da nas bi koštalo angažovanje stranih firmi,posebno ako bi se koristile za oblaganje metro stanica čime bi smo uštedeli novac.
 
stf":1e5oay88 je napisao(la):
Реља,

Позориште није толико оптерећено хабањем као метро станице па је могло да прође. Међутим, то није пракса и урађено је, као што си рекао, због немаштине и послератне хитне обнове.

Подне плоче могу на зид, зидне не могу на под. Питајте било ког керамичара, грађевинса, архитекту.

Naravno, samo dajem primer da je i tako nešto moguće, uz ogradu da je primer specifičan (materijal, primena, okolnosti).
 
2012

Понављам да се тај метод користи у специфичним околностима и за специфичне намене и за пренамену у метро станице би изашло по м2 исто као да купимо нови - дакле не исплати се, а пре свега, то се не ради. Зидне плоче се не стављају на под.

Реља,

Нисам рекао да је немогуће, већ да се то не ради. Могуће је и паркет ставити на плафон ако ћемо тако да гледамо.
 
stf":bcwcm3b5 je napisao(la):
Delija,
Да, али будући да ће да уреде и озелене површину такође значи да зграда још није ни близу продаје. Варварима не верујем, али ти портали свакако треба да се сруше пре реконструкције.
Tan2013-11-26_14173762_2.jpg

Добар део портала је структурно очуван што се и види са слике. Само је онај ходник између портала и саме зграде сравњен са земљом.Мада и десни крај портала је структурно уништен.

Но,све и да грешим није тешко сабрати 2 и 2:

- Доведени смо пред свршен чин и у ово се кренуло у сред зиме без било какве најаве нити дискусије.
- Заводу за заштиту споменика је очигледно забрањено да се огласи
- Нико никакву реконструкцију није споменуо а кренуло се у рушење. Како бисте нпр сви реаговали да су без било каквог говора о реконструкцији кренули да руше рецимо Стари Млин?

Не знам да ли је стручна јавност затечена па још не може да се сабере,јесу ли се људи помирили са судбином или нико не жели да се супротстави тиранији? Све разумем само да се не правимо блесави.
 
е знам да ли је стручна јавност затечена па још не може да се сабере,јесу ли се људи помирили са судбином или нико не жели да се супротстави тиранији? Све разумем само да се не правимо блесави.

Од свега по мало. Зато се у принципу људи и праве блесави.
 
У политици је изашао текст који би ми пријао да нема закључка

Počelo uklanjanje urušenih delova Be zgrade Generalštaba

Uređivanje prostora od oko 2.100 kvadratnih metara i zelene površine ispred objekta kompleksa oštećenog u NATO bombardovanje, uskomešalo arhitekate da bi to moglo da otškrine vrata budućem investitoru koji bi spomeniku kulture promenio izgled ili ga porušio

Raščišćavanje ruševina zgrade Be kompleksa Generalštaba u Ulici kneza Miloša, koje je počelo juče, uskomešalo je arhitekte. Oni koji su ranije bili veoma glasni u raspravama o budućoj sudbini kompleksa, remek-dela moderne srpske arhitekture, juče su utihnuli i odbili da se izjašnjavaju pre današnjeg sastanka Akademije arhitekture Srbije, na kojem će se razgovarati i o Generalštabu. Jedino je Igor Marić, predsednik Udruženja arhitekata Srbije, otvoreno izrazio zajedničke sumnje. Ako se ruševine sa zgrade Be uklanjaju zato da bi se zdanje obnovilo, država će dobiti podršku stručne javnosti. Ali, ukoliko se samo krči teren za budućeg kupca koji bi dobio dozvolu da Generalštab poruši i sagradi nešto novo, arhitekte će se pobuniti, rekao je Marić.

Ministarstvo građevinarstva je prošle godine, neposredno pošto je najavljeno da bi šeik Muhamed bin Zajed na mestu Generalštaba možda gradio hotel, podnela inicijativu da se zdanju ukine status spomenika kulture. On dozvoljava da se kompleksu promeni namena, ali zabranjuje da mu se menja autentični izgled. O inicijativi još nije odlučeno. Raščišćavanje zgrade Be počinje nepunih nedelju dana posle spekulacija da bi Donald Tramp tu mogao da pravi hotel. Ali, to je pucanj na preveliku udaljenost, jer američki superbogataš, kada je izjavio da bi mogao da investira u Srbiji, sigurno nije ni čuo za tu lokaciju.

– Uredićemo prostor oko 2.100 kvadratnih metara, od nivoa suterena do vrha ulaza u zgradu Be, kao i zelenu površinu ispred tog objekta. Tu površinu ćemo kasnije nasuti humusom i zasaditi zelenilo, a postavićemo i promotivne panoe za naše kampanje. Stručne službe ministarstva su procenile da će uklanjanje oštećenih delova potrajati 70 radnih dana – objašnjava Jovan Krivokapić, iz Ministarstva odbrane.

Na pitanje zašto je potrebno 14 nedelja za odnošenje šuta, Krivokapić kaže da se moraju ukloniti i delovi armirane konstrukcije koji vise sa zgrade Be.

Glavni projekti kojima će se definisati da li oštećene delove Generalštaba treba rušiti ili sanirati, mada je Ministarstvo odbrane još ranije obezbedilo novac za njihovu izradu, nisu završeni. Na raščišćavanje zgrade Be ministarstvo se odlučilo u skladu sa zaključcima starijeg elaborata, kojim je konstatovano da se ti delovi zdanja ne mogu obnoviti, već da ih je neophodno ukloniti.

– Radovi će koštati 38 miliona dinara i ta svota je već izdvojena u našem budžetu za ovu i sledeću godinu. Odluku da se radovi sprovedu kako bi se prostor uredio i obezbedio doneo je ministar odbrane. Ne mogu reći kada će glavni projekti, od kojih zavisi šta će se u celom kompleksu sanirati a šta rušiti, biti završeni – kazao je Krivokapić.

Za ovu intervenciju saglasnost je dao gradski Zavod za zaštitu spomenika kulture, jer je objekat u njihovoj nadležnosti.

– Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda saglasan je sa radovima na uklanjanju samoniklog rastinja, elemenata infrastrukturne mreže, građevinskog šuta, eventualnih eksplozivnih naprava i slično, a u svrhu otklanjanja neposredne opasnosti po život ljudi i po bezbednost saobraćaja – navedeno je u dopisu koji je zavod prosledio Vojnograđevinskoj ustanovi „Beograd”, izvođaču radova, za koje je investitor Vojnograđevinski centar.

Raščišćavanjem urušenih delova na zgradi Be, kako tvrde u zavodu, ništa se ne menja kada je reč o zaštićenom statusu objekta. Zavod se nije saglasio da se Generalštab, arhitekte Nikole Dobrovića, izbriše iz registra kulturnih dobara, ali zvanično stručno mišljenje o toj inicijativi trebalo bi da Ministarstvu kulture dostavi Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. U toj ustanovi su odgovore na naša pitanja obećali za danas.
Sudbina Generalštaba ujedinila arhitekte

Da zdanje zadrži status spomenika kulture, zalaže se stručna javnost, a sudbina Generalštaba ih je ujedinila kao nijedno profesionalno pitanje do sada.

– Kuće arhitekte Nikole Dobrovića izuzetno su delo moderne arhitekture kojima treba očuvati izvorni izgled i nikako ne dozvoliti da mu se ukine status spomenika kulture. Kompleks može da se proda i da mu se promeni namena i protiv toga se ne bunimo – ističe Igor Marić, predsednik Udruženja arhitekata Srbije.
objavljeno: 27.11.2013
Politika

Šta god da stručne službe preporuče i kakvo god stanovište da zauzme Ministarstvo kulture, konačnu reč daje Vlada Srbije. Ona je 2005. godine kompleks Generalštaba proglasila kulturnim dobrom, četiri decenije otkako je sagrađen i šest godina pošto je oštećen u NATO bombardovanju.
А знамо какав став имају у влади.
 
Тај закључак довољно говори о трагедији наших простора. Ако Немањина 11 каже да права није најкраће растојање између две тачке, то је тако... Ко ј... стручњаке.
 
Имали смо ми скоро посла са првим потпредседником саобраћајним инжењером и урбанистом.Сад имамо посла са првим потпредседником који је и архитекта и културни радник.
 
OK, izazovite Vucica na duel i javno mu to recite. Kao udruzenje gradjana Imamo plan. Samo nisam siguran da i ovde postoji koncenzus oko Generalstaba, na samom Beobuild-u...
P.S ja sam za rekonstrukciju u prvobitno stanje (ne nuzno i za prvobitnu namenu)
 
Ми смо већ јавно били у сукобу са Вучићем али преко удружења љубитеља железнице.У ствари нисмо ми били у сукобу са Вучићем него је Вучић неп(р)озван ушао у сукоб са нама.
 
Nešto nade?

Sa bloga Đorđa Bobića:

17072.jpg


Ako je ovo tačno, može da se menja namena, ali uz rekonstrukciju, bez rušenja.
Verujem da makar oko toga imamo konsenzus na forumu.
 
Ako se Generalstab rusi, mene sada najvise zabrinjava da se ne izgradi jedna nakaza na tom mestu...
 
spatiotecte":5rxukx3k je napisao(la):
Ako se Generalstab rusi, mene sada najvise zabrinjava da se ne izgradi jedna nakaza na tom mestu...
... u stilu "esteteike" Las Vegasa. To i mene jedino brine.
 
Tragicno je da nase drustvo jos uvek nije shvatilo da se istorija ne moze izbrisati ukazom.

Mozete promeniti ime ulice ali staro ime i smisao koji nosi i dalje zive.
Kada svaka nova vlast pokusava nasilno da izbrise svaki trag onoga sto joj je prethodilo razvija se podzemna istorija koja jednog dana ispliva u vidu krvoprolica.

Desilio se to Balkanu bezbroj puta a nazalost opet nastavljamo istim tokom.

Zgrada Generalstaba je spomenik kulture ne zbog svog izgleda, arhitekture, vec zato sto je svedok i ilustracija istorije naseg drustva.
Bas kao sto se na Kalemegdanu vidi nasledstvo vekova tako i Generalstab opisuje modernu istoriju naseg naroda:

- Zdanje je podignuto u srcu XIX. vekovnog administrativnog dela Beograda (suverena kraljevina Srbija) ali kao Generalstab Jugoslovenske Narodne Armije (Socijalisticka Federativna Republika Jugoslavija)

- Kada se SFRJ raspala zgrada je postala Generalstab SRJ i iz nje je direktno vodjen krvavi gradjanski rat

- Na vrhuncu divljanja Miloseviceve diktature, u ratu protiv NATO pakta, zgrada je bombardovana prilikom vazdusnih napada koji su oznacili nadajmo se poslednji rat na Balkanu.

Rusevine zgrade Generalstaba, rupe od raketa na njenoj fasadi, sablasno su svedocenje uspona i pada jednog drustva, od oslobodjenja i ujedinjenja u moci do sunovrata u bratoubilackom ratu i poniznog puzanja pred svetskim silama.

Samo postojanje ove zgrade, u sadasnjem stanju, je pouka ne samo nama na Balkanu vec i celom covecanstvu. Mogla bi postati svetski simbol, bas kao zgrada UN ili hrist u Riu.


E sada ne cudi me da dvojac Vucic-Dacic ulaze sve napore da se sto pre otarasi simbola strasnih vremena i patnji za koje su oni direktno odgovorni.
 
Vec vidim staklenu skalameriju sa 12 spratova u vidu ogromnog kubusa.

Brutalno nasilje urbanizma slicno prodoru NATO rakete!
 
2012":2vdez9pf je napisao(la):
Zgrada je imovina Vojske Srbije i pod njenom jurisdikcijom,dobar razlog imaju...ugrozavanje bezbednosti ljudi i saobracaja..svakom dovoljno.. :kafa: puna podrska Vosjci Srbije,bilo je vreme.
Beograd ne treba da ostane grad iz koga ce se slati razglednice sa rusevinama..moramo dalje.Ako smo napravili Feniks Toranj na Avali..ili novi Zezeljov most..Generalstab ne moze da se obnovi u orginalu jer je bio zgrada kancelarijskog prostora koju danas niko ne bi mogao da izdrzava niti da joj nadje namenu ,primer je Palata Srbija u koju stalno morate da ulazete veliki novac samo u odrzavanje kancelarijskog prostora.Pa nismo imali snage ili volje ni da obnovimo Narodni Muzej ili susedni Muzej Grada jedva mu popravili krov,fasada jos u ruini..pa mi pricajte nesto.
Mozda ali mozda, ako bi se pomenute kompanije odlucile za lux hotel ,a da zadrze prvobitni izgled ili delove zdanja i ukorporirali u neku novu pricu,ali to bi bilo zantno skuplje od novogradnje,svaka rekonstrukcija velikih zadnja je mnogo ,mnogo skuplja od novog objekta.

Beograd ne mora da ostane grad ruševina. Neka se obnovi zgrada Generalštaba isto kao što se obnovio i Toranj na Avali i isto kao što se vizuelno obnavlja Žeželjev most. I Generalštab itekako može da se obnovi u originali i da se izdražava. Da li znaš kako? Tako što se neće zakupljivati zgrade za razne državne agencije i ministarstva nego će se uložitti u obnovu zgrade Generalštaba u koju će se iste te agencije nakon obnove useliti. Država se previše rasipa sa našim novcima! I ne možeš da porediš Palatu Srbija sa zgradom Generalštaba jer su funkcijski različite. U Palati Srbija veliki deo čine široki hodnici tj. koridori (Od 65.000 kvadrata za kancelarijski prostor upotrebljiva samo četvrtina, a ostalo otpada na ogromne hodnike, salone i centralni protokolarni deo za prijeme.Izvor: http://sh.wikipedia.org/wiki/Palata_Federacije) dok je zgrada Generalštaba namenski građena za kancelarijski prostor i kao takva je itekako korisna za državnu administraciju. Usput, ne treba zaboraviti da bi preseljenjem administracije u jednu zgradu ona većim delom bila na jednom mestu.
I molio bih računicu da je rušenje, raščišćavanje i gradnja nove zgrade skuplja od rekonstrukcije postojeće!
Ne znam zašto se ne prihvati da je kulturno dobro i da kao takvo ne može biti srušeno, svidelo se to nekome ili ne! Kakav smo mi to narod ako svoje kulturno dobro prodajemo za neki luskuzni hotel!? I nemojte da pominjete da bi doneo nova radna mesta jer bi obnova zgrade sa useljenjem donela velike uštede koje bi se mogle iskoristiti za neke druge namene a ne za zakup zgrada!
 
Hmm...ja bih razmisljao strateski,veoma je opasno smestiti celu drzavnu administraciju u jedno zadnje...nadolazece katasrofe,zemljotesi ,polave,komete i sl... :wink: a ovo da je rekonstrukcija skuplja od gradnje nove,posebno ovako velikog zdanja.. je opste poznata stvar u gradjevinarstvu.. :kafa:
 
Зидар, цртање ти много боље иде од тумачења политичких дешавања. Две реченице у средини текста су изразито политички обојене и по мом дубоком уверењу потпуно нетачне, то јест изврнуте. А свакако сувишне...
Наводе ме на мисао да сукоба не само да ће бити, већ ће бити и далеко крвавији... а сама зграда ако је некоме симбол тога што си написао...не знам шта да кажем, а да не направим исту грешку.
 
Iz te zgrade nije vodjen gradjanski rat, odluke su donosenene na drugim mestima u tome i jeste ironija. Tako da zgrada ne predstavlja simbol bilo cega drugog do nase vlastiste sramote.
 
Zgrada simbolično predstavlja vrhunac i kraj Jugoslovenske ideje i nacije. Simbolika je jeziva. Ali se slažem da građanski ratovi odatle nisu vođeni. kao što nisu vođeni ni iz Sarajeva niti iz Zagreba.
Balkanski građanski ratovi su planirani i vođeni iz Brisela, Belrina, Vašingtona i sličnih svetskih centara moći.
 
stf":2r9yola1 je napisao(la):
Balkanski građanski ratovi su planirani i vođeni iz Brisela, Belrina, Vašingtona i sličnih svetskih centara moći.

E to se zove demokratija! :kk:
 
Čini mi se da se tema pretvorila u politički forum,a neki se uživeli u ulogu kao u doba socijalizma,pa.. kada pošalju drugaricu iz kolektiva na bijenale,i kada se vrati u kolektiv onda se na partijskom sastanku kaže "drugarica se isticala na na bijenale.."a moj deda je govorio,kada god izaberu drugaricu za predsedavajuću"e..ova će da reši problem.." :D
 
Generalštabu se ne briše status kulturnog dobra - Šeik ili drugi investitor zainteresovan za izgradnju hotela moraće da se prilagodi
Petak, 29. 11. 2013.|11:10 | Izvor: eKapija
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
generalstab_2_281113_tw1024.jpg


Kompleks Generalštaba u Ulici kneza Miloša u Beogradu neće izgubiti status kulturnog dobra, saznaje "eKapija" u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture. Ukoliko bude zainteresovanih investitora, na toj lokaciji će moći da otvore hotel u skladu sa preporukama Zavoda.

- Ministarstvo kulture nam je nedavno tražilo mišljenje po hitnom postupku, da li treba Generalštab brisati iz registra kulturnih dobara. Naš odgovor je bio da se ne briše. Ovaj objekat nije izgubio značaj kao spomenik kulture, tako da mu ne treba skidati status zaštite – rekla je u razgovoru za "eKapiju" Mirjana Andrić, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Prema rečima naše sagovornice, ako se pojavi neki investitor ili država želi da ulaže, kompleksu se može promeniti namena, a Zavod će dati konkretne mere tehničke zaštite.

- Prvi potez bi trebalo da urade statičari, da kažu u kakvom je stanju objekat, odnosno da li je stabilan za rekonstrukciju ili bi trebalo rušiti neke delove ili kompletne zgrade – ističe Andrić.

Iako bi to značilo da će kompleks možda biti srušen, prilikom izgradnje će morati, kako kaže sagovornica "eKapije", da se zadrže neki elementi.

Od kako je u utorak, 26. novembra, počelo raščišćavanje jednog dela zgrade Generalštaba, u javnosti su počele spekulacije šta se dešava na tom prostoru.

generalstab_6_291113_tw1024.jpg


Kako "eKapija" saznaje u Ministarstvu odbrane, reč je o planiranom rušenju ulaza na zgradi B. Iako bi se donela odluka o sanaciji zgrade, taj bi deo zbog bezbednosti svakako bio uklonjen.

- Počeli smo pripremne radove na raščišćavanju zgrade B, postavljanje zaštitnih skela, a uskoro će doći i mehanizacija za uklanjanje suvišnih delova i čupanja zaraslog rastinja. Deo ćemo kasnije betonirati, a deo nasuti humusom i zasaditi zelenilo. Tu ćemo postaviti promotivne panoe za naše kampanje. Stručne službe ministarstva su procenile da će uklanjanje oštećenih delova potrajati 70 radnih dana – kaže u razgovoru za "eKapiju" major Jovan Krivokapić.

Radovi će koštati 38 miliona dinara i ta svota je, kako kaže naš sagovornik, već izdvojena u budžetu za ovu i sledeću godinu.

- Vojnograđevinski centar je investitor, izvođač radova je Vojnograđevinska ustanova, tako da sve radimo sopstvenim resursima. Odluku da se radovi sprovedu kako bi se prostor uredio i obezbedio doneo je ministar odbrane. Ne mogu reći kada će glavni elaborat, od kojeg zavisi šta će se u celom kompleksu sanirati, a šta rušiti, biti završen – napominje Krivokapić.

Krivokapić nam je rekao da imaju saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, što su nam i potvrdili u toj instituciji.

Pogled iz hotela na Vladu

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture je 2005. godine kompleks Generalštaba proglasio kulturnim dobrom, četiri decenije otkako je sagrađen i šest godina pošto je oštećen u NATO bombardovanju.

generalstab_8_291113_tw1024.jpg


Ministarstvo građevinarstva i urbanizma pokrenulo je u februaru inicijativu da se zgrade Generalštaba vojske Srbije obrišu iz registra kulturnih dobara, u cilju preduzimanja neophodnih sanacionih mera. Ta inicijativa je pokrenuta nakon najava prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da je šeik Muhamed bin Zajed zainteresovan za izgradnju hotela na prostoru Generalštaba.

Ovo nije prvi put da se traži skidanje stausa spomenika kulture sa ovog objekta. Naime, Direkcija za imovinu Srbije je 2007. godine podnela tu inicijativu, kako bi se budućem kupcu omogućilo da gradi po sopstvenom ukusu, bez obaveze da zgradi vrati prvobitni izgled. Kako su tada tvrdili u Direkciji, na taj način bi se zgrada mogla prodati dosta skuplje.

Društvo arhitekata Srbije i Društvo arhitekata Beograda ukazuju da bi bila greška ukoliko bi se sa zgrade arhitekte Nikole Dobrojevića, koja je"ponos srpske moderne", skinuo status zaštićenog spomenika kulture.

- Spoljni objekat bi trebalo da se restauira, jer je reč o remek-delu i sramota je da 15 godina stoji u ruševinama. Najbolje bi bio da se napravi međunarodni arhitektonski konkurs za rekonstukciju, dobila bi se sjajna rešenja i to bi bila svetska senzacija. Unutar objekta mogu da budu raznovrsni sadržaji. To mesto je verovatno najpogodnije za državne službe, nisu bez smisla tu bile institucije na jednom mestu – rekao je za "eKapiju", arhitekta Ivan Rašković.

Ovaj profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu ocenjuje da lokacija u Kneza Miloša nije pogodno mesto za hotel jer bi se, kako kaže, iz hotelskih soba gledalo direktno u Ministarstvo spoljnih poslova i Vladu, što dovodi u pitanje i bezbednost tih institucija.

Na neke komentare da je objekat zaštićen tek nakon što je porušen, arhitekte ukazuju da su mnoge građevine u istoriji rušene, pa su tek naknadno dobile status kulturnog dobra.

Iskustvo sa zaštićenim objektima u Italiji

generalstab_7_291113_tw1024.jpg


U drugim zemljama postoji praksa da se objekti od istorijskog značaja pretvore u komercijalne objekte, ali ne i da se ruše.

To nam potvrđuje i Bojan Starec, direktor "Italiana Costruzioni Balcani", deo vodeće italijanske firme u sektoru obnove arhitektonskog kulturnog nasleđa.

- U Italiji nikom nije palo na pamet da ruši takve objekte. Ako je već planiran hotel, mogao bi da bude prilagođen u okviru postojeće zgrade Generalštaba. U Akvili u Italiji se dogodio razorni zemljotres, ali nije bio slučaj da se kulturno dobro pretvara u komercijalni objekat. Komercijalizacija mnogih stvari je nepohodna da bi se preživelo. Na primer, za projekat koji radimo u "Villa Reale" u Monci je sa vlasnikom dogovoreno da ćemo jedan deo izdavati i organizovati izložbe. Takođe, monumentalne železničke stanice u Italiji, kakve su građene za vreme fašizma, smatraju se delom kulturnog nasleđa i u okviru njih je izvršena određena komercijalizacija, pa ima podavnica, restorana, poslovnih prostora.

Italijanska kompanija, prema rečima našeg sagovornika, rado bi se uključila u velike projekte obnove kulturnog nasleđa u Srbiji.

Od februarskih najava se ništa nije desilo, odnosno šeik se usmerio na ulaganje u druge oblasti srpske privrede. Ovih dana su se pojavile informacije da je i američki biznismen Donald Tramp zainteresovan za izgradnju hotela u Beogradu, ali niko od nadležnih nije potvdio da ga zanima baš ova lokacija u Kneza Miloša.

Šta će biti sa porušenim zgradama Generalštaba, još nije odlučeno - Ministarstvo odbrane samo koristi te objekte te nema nadležnost da govori o planovima, a u Direkciji za imovinu, koja je vlasnik objekata, mesecima nemaju odgovor na naše pitanje šta planiraju sa tim kompleksom. Očigledno je da će Vlada Srbije dati konačnu reč za ove zgrade koje su našle mesto u svetskim arhitektonskim enciklopedijama i ostale jedan od ključnih spomenika posleratne arhitekture.

Suzana Obradović

Izvor: eKapija
 
Vrh