Šta je novo?

Generalštab

@ sasa901

Problem je što se ruši arhitektonsko nasleđe jedne epohe, pobogu. I ne samo arhitektonsko nasleđe, ta zgrada je fantastičan skulptorski izraz pre svega, i jeste umetničko delo. Neke stvari nisu za prodaju, ali izgleda da mnogima jesu. Pare se zarađuju, ne prodaje se dedovina. Neka u zgradi bude kakav god sadržaj, nebitno, ali srušiti je, u najmanju ruku, je zločin protiv kulture, arhitekture, istorije i zdravog razuma..
 
gile":8u6h0rto je napisao(la):
@ sasa901

Problem je što se ruši arhitektonsko nasleđe jedne epohe, pobogu. I ne samo arhitektonsko nasleđe, ta zgrada je fantastičan skulptorski izraz pre svega, i jeste umetničko delo. Neke stvari nisu za prodaju, ali izgleda da mnogima jesu. Pare se zarađuju, ne prodaje se dedovina. Neka u zgradi bude kakav god sadržaj, nebitno, ali srušiti je, u najmanju ruku, je zločin protiv kulture, arhitekture, istorije i zdravog razuma..

Потписујем... Сутрашњи дан биће исписан црним (трагичним) словима наше архитектуре...
 
Мени се чини да сте се мало сви истрчали. Једна страна из панике, друга из екстазе среће а немате разлога.

Из саопштења се јасно закључује да се рашчишћавају остаци армирано бетонске конструкције. То му дођу сви ови делови што висе на све стране. Зграда се не руши, рашчишћава се шут, ако је тако једноставније за разумети.

Ово рашчишћавање би се вршило и пре тоталног рушења здања, али исто тако и ради санације, јер тек после уклањања свих порушених делова конструкције може се приступити финалној анализи стања остатка конструкције и тачних корака санације, или рушења.
 
Мени се чини да превиђаш да се руше портали зграде а знаш колико смо овде сви постова исписали на тему њихове конзервације.

Чињеница да се ово ради по хитном поступку и да је то објављено само дан пре целе злочоначке акције говори нам какве намере имају ови плаћеници рушитеља који довршавају посао послодаваца.
 
Ок, руше се портали који су у толико лошем стању да свакако морају да се уклоне пре поновне изградње.
 
STF, + za treći pot iznad.

Pa mi i dalje imamo zaštitne skele na trotoaru u Nemanjinoj. Raščišćavanje je trebalo još davno da se završi.
 
Ускоро ћете бити демантовани.
 
Људи дајте да протестујемо!! Све је могуће спречити ако су захтеви разумни аргументовани и ако нас има довољно!
 
drum1":25virrj3 je napisao(la):
Људи дајте да протестујемо!! Све је могуће спречити ако су захтеви разумни аргументовани и ако нас има довољно!

Ја сам за...
 
Kasno vam je za to..današnja mehanizacija za 3 dana sravni šta god hoćeš,a pominju i dinamit.. :D Uostalom ko bi na ovoj hladnoći protestvovao...neke partije su u rasulu a nemaju ni za kazan ili čaj za "protestante",a oni bi svakako udobno posmatrali iz obližnjeg kafića :D Bolje da sačekate render za neki lux hotel i tc pa da komentrišete da li je projekt dobra ili loš.. :kafa:
 
Ne razumem zasto se protivite rusenju zgrade A koju je ionako nemoguce sanirati zbog prevelike stete?

Normalno je da se ona srusi jednog dana.
Taj dan je dosao upravo sad.
 
Ja se ne protivim i podržavam,a ima i drugih..ne bih voleo da se i dalje šalju slike ruševina iz centra Beograda,moramo dalje.Beograd je rušen neverovatan broj puta i svaki put se obnavljao.Neka bude da se napravi onda još lepša zgrada ako je finansijski teško obnoviti i održavati ovu.
 
Ja se ovaj put slažem sa 2012 i skroz sam protiv te ideje da se ta zgrada štiti i čuva, pogotovo ne u sadašnjem obliku. Uspomena i opomena koja će nas podsećati na NATO agresiju ne treba da bude u vidu ruševine. E sad druga je stvar ta zaštita zgrade kao najmodernijeg i najlepšeg objekta tog vremena kod nas. Iako meni na njoj ništa lepo nije. Mislim da postoji mnogo lepših i značajnijih zgrada koje treba obnoviti i sačuvati.
 
Зато што је рушење архитектоснког наслеђа чин варваризма и примитивизма првог степена.
 
stf":2fsffttk je napisao(la):
Зато што је рушење архитектоснког наслеђа чин варваризма и примитивизма првог степена.

Tacno, ali sta da radimo sa rusevinom koju ne mozemo popraviti?

Nije prikladno da ona tu stoji za vek i vekova u centru grada.
 
stf":xy70mil5 je napisao(la):
Зато што је рушење архитектоснког наслеђа чин варваризма и примитивизма првог степена.

A čekanje da se sruši sam od sebe jednog dana? Šta je to?
 
Срушиш и изградиш поново. Споља мора бити идентична, унутра инвеститор може прилагодити.
 
spatiotecte":2fkz1lea je napisao(la):
Tacno, ali sta da radimo sa rusevinom koju ne mozemo popraviti?
Зграда А се може поправити.Само је један растер критичан и само се он мора цео рушити што није ни 30% зграде А.

Пошто су рекли да ће рушење трајати 70 дана и да то иначе није ни мало јефтина работа која се по хитном поступку изводи могу да закључим следеће:

- Од оба анекса неће остати ништа
- Врло вероватно ће срушити и препознатљиве конзоле изнад Немањине
- Уколико не буду рушили конзоле отклониће нам и сваку сумњу у то да се овде не ради ништа зарад безбедности грађана већ зарад нечијих интереса а све у циљу поганизације Генралштаба под изговором некакве инвестиције
- Овим рушењем зграду ће довести до непрепознатљивости
- Први издајник Србије жели да нас доведе пред свршен чин
 
spatiotecte":kfoiq3x4 je napisao(la):
Tacno, ali sta da radimo sa rusevinom koju ne mozemo popraviti?

Причаш напамет, Анатол. Постоје студије о стању овог објекта. Чак је арх. Бојан Ковачевић поменуо на предавању о Добровићевим кућама. Линк: http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... re=mh_lolz
 
Постоји та тежња злонамерних људи по сусједству да Србији одузму што више југословенског наслеђа.Активирали су се последњих пар година када су они умнији Срби схватили да је без обзира на идеолошку опредељеност наша обавеза да и то наслеђе сачувамо јер је ту било и те како квалитетних ствари за очувати и јер се,на крају крајева ради о нашем стваралаштву у шта свакако спада и Генералштаб. Заправо,очување тог наслеђа би требала бити патриотска и грађанска дужност сваког Србина.
 
Pa, ja sam ga drugačije doživeo.

Kao prvo, nije namenjen arhitektama, niti sam stekao utisak da autor nastupa kao arhitekta, ali mi deluje da je pokušao da uradi domaći zadatak. Mada, pošto ni ja nisam arhitekta, moguće je da se negde 'frljao' izrazima a da ja nisam primetio.

Drugo, ja sam deo Srpska vs Jugoslovenska škola doživeo više kao kritiku aktuelne politike u Srbiji, da se poništava dosta toga Jugoslovenskog. Opet, moguće da gešim.

I na kraju, nisam video kritiku, bar ne oštru, samog Dobrovićevog dela. Već više opšte opisivanje aktuelne situacije, neku vrstu hronologije.
 
Заправо,очување тог наслеђа би требала бити патриотска и грађанска дужност сваког Србина.

Upravo ovo će biti najjači argument protiv rušenja generalštaba na koji će se protivnici pozivati. Ok i za most na adi su mnogi bili protiv al nije moglo da se vikne IZDAJA!!!!
 
Мекбеј,претерао сам мало а и нисам пажљиво прочитао текст. Погрешно сам мислио да је један цитат из текста став аутора.
Но и даље ми смета ово нејасно па и непотребно провлачење нације кроз текст,поготово кад се у обзир узму матичне новине.

Али признајем му да је погодио у центар са покондираним тиквама којима су пуна уста Добровића. Ја сам присуствовао предавању горепоменутог арх. Бојана Ковачевића о генералштабу и могу овде да посведоче неки колики бес у мени је изазвало провлачење ретроградних урбанистичких и архитектонских теза приликом тог предавања о Генералштабу.

Могао сам само да закључим да се јадни Добровић преврће у гробу због таквих браниоца његовог лика и дела.
 
Nacitah se gluposti ,budite pragmaticni a emocije ne ispoljavajte prema objektima i materijalizmu vec ljudima.Sve se obnavlja i gradi primer je toranj na Avali,sada je jos lepsi i noviji od staroga,tako ce i zgrada Generalstaba da bude jos lepsa i interesantnija...i da ne bude kasarna i kacelarije u srcu Beograda.
 
Vrh