Šta je novo?

Generalštab

ftj":1wusp31a je napisao(la):
Заправо,очување тог наслеђа би требала бити патриотска и грађанска дужност сваког Србина.

Upravo ovo će biti najjači argument protiv rušenja generalštaba na koji će se protivnici pozivati. Ok i za most na adi su mnogi bili protiv al nije moglo da se vikne IZDAJA!!!!

Ah, čuveno određivanje šta treba da bude svačija dužnost...
I ja sam mislio da je dužnost svakog sposobnog muškog građanina da ode u vojsku...
 
Danas nisu nista radili a izgleda da ce cekati ljepse vrijeme ,meni nije jasno da neko ovakve radove pocinje u sred zime evo za koji dan decembar
 
Kada je kod nas nesto otpocelo leti, kada je lepo vreme...obicno se ceka oluja veka i sl. :D
 
Giorano Angelo":vchstwyv je napisao(la):
spatiotecte":vchstwyv je napisao(la):
Tacno, ali sta da radimo sa rusevinom koju ne mozemo popraviti?

Причаш напамет, Анатол. Постоје студије о стању овог објекта. Чак је арх. Бојан Ковачевић поменуо на предавању о Добровићевим кућама. Линк: http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... re=mh_lolz

Gorane,
Ne verujem da bi oni rusili zgradu "A" ako su samo neki segmenti unisteni a da je moguce popraviti doticnu. u tom slucaju bi isto srusili Komandu ratnog Vazduhoplovstva koja je takodje vojni objekat a znas da to nece uciniti.

Ako hocemo realno, mislim da je moguce da se sanira zgrada A ali po kojoj ceni? Da li je ekonomski isplativo uraditi to?

To mu dodje isto kao kad bi neko vozio vrednog oldtajmera i imao udes u kome bi auto bio dobro slupan i sasija savijena. Moglo bi takodje da se popravi, a da li bi se isplatilo?
 
Bio je prilog na RTS ruse se ostatci ulaza u bjekat 2000 mkv to ce se rascititi ,zasaditi trava ,urediti trotar u kneza milosa
 
spatiotecte":1unw15of je napisao(la):
Giorano Angelo":1unw15of je napisao(la):
spatiotecte":1unw15of je napisao(la):
Tacno, ali sta da radimo sa rusevinom koju ne mozemo popraviti?

Причаш напамет, Анатол. Постоје студије о стању овог објекта. Чак је арх. Бојан Ковачевић поменуо на предавању о Добровићевим кућама. Линк: http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... re=mh_lolz

Gorane,
Ne verujem da bi oni rusili zgradu "A" ako su samo neki segmenti unisteni a da je moguce popraviti doticnu. u tom slucaju bi isto srusili Komandu ratnog Vazduhoplovstva koja je takodje vojni objekat a znas da to nece uciniti.

Ako hocemo realno, mislim da je moguce da se sanira zgrada A ali po kojoj ceni? Da li je ekonomski isplativo uraditi to?

To mu dodje isto kao kad bi neko vozio vrednog oldtajmera i imao udes u kome bi auto bio dobro slupan i sasija savijena. Moglo bi takodje da se popravi, a da li bi se isplatilo?

Колико видим износиш свој лични став из фотеље са Јелисејских поља, на шта имаш право и што не спорим. Али је велики проблем што не говориш на основу сазнања или неке провере. Постоји више студија које говоре о оштећењима и врло је дијаметрално са оним што се представља у медијима на пример. Можда ти се не допадају одређени људи из струке, што је твоја приватна ствар, али то не значи да не постоје конкретне и добре студије о овом проблему... Распитај се мало.
И оно што је горе, поготово што си архитекта, више верујеш инвеститорима и власницима (да не кажем евру), а не људима који већ годинама раде истраживања и слично. Ништа лично, али ред је да се мало обавестиш пре севања свакојаких бисера и сличног...

Оно што такође не схваташ да се рушењем Генералштаба и Министарства одбране крши поредак и ред (који је нарушен и овако у архитектури и архитектонској професији). Ко гарантује и на основу чега тврдиш да и Брашованову Команду РВ можда неће срушити и претворити у неки хотел? Па не зна се шта ће бити са БИГЗ-ом, а камоли за Команду и друге објекте сличне судбине... А има их доста...
 
spatiotecte":3btsgctn je napisao(la):
Gorane,
Ne verujem da bi oni rusili zgradu "A" ako su samo neki segmenti unisteni a da je moguce popraviti doticnu. u tom slucaju bi isto srusili Komandu ratnog Vazduhoplovstva koja je takodje vojni objekat a znas da to nece uciniti.
E vidiš, ja sam naučio da političarima ne verujem, a kompletna priča oko Generalštaba je od projektovanja, izgranje, granatiranja, namernog zapostavljanja i navale "investitora" u potpunosti - politička.
Da li bi srušili zgradu iako je statički stabilna? Da, bi, budi uveren u to. Zašto? Jer im smeta iz političkih razloga. Vrlo prosto.

spatiotecte":3btsgctn je napisao(la):
Ako hocemo realno, mislim da je moguce da se sanira zgrada A ali po kojoj ceni? Da li je ekonomski isplativo uraditi to??
Da, bi. Opet, logično sagledaj situaciju. Raščišćavanje samo oštećenih delova košta jako puno. Postoje budžetske tabele u ovoj temi. Šta misliš, koliko bi još trebalo sredstava da se i ostatak zdanja poruši? 70% zgrade A i 95% zgrade B ? Te cifre bi bile jezive. I posle svega toga, trebaju dodatna sredstva za gradnju neke nove zgrade (Trampovog hotela primera radi) Da li bi se ta investicija isplatila? NIKADA. Na koji onda način da privučeš investitore? Na jedini mogući. Dozvolićeš povećanje kvadrature novog objekta i zauzetost parcele. Hajmo sada da razmislimo koliko će to negativnih urbanističkih posledica imati? A estetskih? Recimo, bubući da si ljubitelj predratnih arhitektonskih stilova, treba da znaš da više NIKADA nećeš videti zdanje MSP ili Vlade u punom volumenu i u njihovom međusobnom odnosu kao sada.
 
Giorano Angelo":1ujawbhi je napisao(la):
Колико видим износиш свој лични став из фотеље са Јелисејских поља, на шта имаш право и што не спорим.

:shock: :shock: :shock: Zasto takav napad na mene????
Nisam nista napisao sto bi moglo da te uvredi, ovde smo da pricamo i razmenjujemo misljenja...

Inace
Ne sudim na osnovi licnih stavova, mislim ako me vec pitas za generalstab, recicu ti da mi se estetski ne svidja ali postujem delo Nikole Dobrovica i smatram da je ona zgrada koja je obelezila Jugoslovensku arhitekturu i da je reprezentativni predstavnik modernistickog pravca bivse nam drzave. Ima istorijsku vrednost svakako.

Medjutim ta zgrada je zamenila takodje vec postojece zgrade bombardovane u drugom svetskom ratu koje su bile lepe zgrade i veoma kvalitetne i niko se u ono vreme nije pitao da su te stare zgrade bile vredne i da li je trebalo njih izgraditi ponovo.

@stf, istina je da sam ljubitelj predratnih arhitektonskih stilova ali projektujem moderne objekte. :D :)
 
spatiotecte":1dbeio7m je napisao(la):
Medjutim ta zgrada je zamenila takodje vec postojece zgrade bombardovane u drugom svetskom ratu koje su bile lepe zgrade i veoma kvalitetne i niko se u ono vreme nije pitao da su te stare zgrade bile vredne i da li je trebalo njih izgraditi ponovo.
Ok, možemo diskutovati oko vrednosti predhodnih zgrada (arhitektonski prosečne, već nadziđivane, i opet nedovoljnog kapaciteta i još razrušene naspram sadašnjih koje su ipak vrhunsko delo svog vremena, originalnog volumena i dovoljne kvadrature za bilo šta ) ... ali ako osuđuješ varvarizam koji se desio onda (Pošta u Savskoj najpoznatiji primer), zašto bi to ponovio na nekom drugom zdanju? Osveta? Po čemu je to ispravniji ili manje varvarski čin?
 
osudjujem svaki varvarizam, a posta je svakako jedan od vecih.
Generalstab je sve to sto si napisao, i vrhunsko delo svog vremena, originalnog volumena i dovoljne kvadrature. (meni se estetski ne dopada ali priznajem joj sve to, gledam da budem objektivan)
Meni licno ona ne smeta kao takva, anketa koju je sproveo Beobuild je ipak pokazala da Generalstab "nije voljen" od strane populacije, veci deo procenta je glasao za rusenje koliko me secanje sluzi. No vise od zgrade, mislim da smeta to sto ljudi smatraju da se ne uklapa u predratnom okruzenju.

Mislim da kad bi se ta ista zgrada Generalstaba nalazila na Novom Beogradu, da bi mnogo vise ljudi glasalo za njenu rekonstrukciju. Mozda me vara osecaj, ali cini mi se da su ljudi mnogo vezani za ambijentalne celine, ne vole kad nesto strci iz okoline.
 
Sadašnjim rušenjem Generalštaba samo dovršavamo posao koji je NATO započeo 1999. Ipak se nadam da će Generalštab biti obnovljen mada je protiv toga najmoćniji čovek u Srbiji (jedna nedefinisana ličnost o kojoj se malo zna). Kompromis je mogućan. Neka Tramp ili šeik na tom mestu izgrade hotel koji će spolja biti isti kao generalštab dok enterijer može biti bilo kakav i bilo šta - po želji investitora.
 
spatiotecte":2im1rn65 je napisao(la):
:shock: :shock: :shock: Zasto takav napad na mene????
Nisam nista napisao sto bi moglo da te uvredi, ovde smo da pricamo i razmenjujemo misljenja...

Рекох горе да не схватиш ништа лично. Нисам се увредио нити сматрам да је ишта што си изговорио увредљиво. Само мислим да пребрзо узимаш закључке здраво за готово. Три пута мери, једном сеци. :)

spatiotecte":2im1rn65 je napisao(la):
Inace
Ne sudim na osnovi licnih stavova, mislim ako me vec pitas za generalstab, recicu ti da mi se estetski ne svidja ali postujem delo Nikole Dobrovica i smatram da je ona zgrada koja je obelezila Jugoslovensku arhitekturu i da je reprezentativni predstavnik modernistickog pravca bivse nam drzave. Ima istorijsku vrednost svakako.

Веровао или не, „свиђа ми се/не свиђа ми се“ је субјективног карактера. Ни мени се не допадају сва изграђена архитектонска дела широм света, али их поштујем и држим објективан став. Поред историјске, ту је и архитектонска вредност, као и друге вредности. Узмимо у обзир да је то једино дело Добровића у Београду, а при томе јако цењено у региону још увек.

spatiotecte":2im1rn65 je napisao(la):
Medjutim ta zgrada je zamenila takodje vec postojece zgrade bombardovane u drugom svetskom ratu koje su bile lepe zgrade i veoma kvalitetne i niko se u ono vreme nije pitao da su te stare zgrade bile vredne i da li je trebalo njih izgraditi ponovo.

Одлично то знам. али се поставља следеће питање - да ли треба понављати исту грешку од пре пола века? Сумњам да би се рушењем Генералштаба и Министарства одбране добило ново вредно архитектонско дело. Бојим се да не... А верујем да би се отворила бројна питања објеката у сличном стању.


spatiotecte":2im1rn65 je napisao(la):
Meni licno ona ne smeta kao takva, anketa koju je sproveo Beobuild je ipak pokazala da Generalstab "nije voljen" od strane populacije, veci deo procenta je glasao za rusenje koliko me secanje sluzi. No vise od zgrade, mislim da smeta to sto ljudi smatraju da se ne uklapa u predratnom okruzenju.

Истини на вољу, питање је погрешно постављено са бирањем три могуће опције. Од тога две су биле за „реконструкцију у првобитно стање“ и „копромисно решење у виду обнове и евентуалне доградње“. Сложићеш се да су веома сличне. Тако да се може тумачити да Беобилд навија за рушење Генералштаба и да је намерно направљено осипање гласова на те две опције, а самим тим јачање опције за рушење. О томе сам писао. Само због погрешног постављеног питања се доводи и релевантност гласања на поменутој анкети.
 
spatiotecte":1lb8wptu je napisao(la):
Meni licno ona ne smeta kao takva, anketa koju je sproveo Beobuild je ipak pokazala da Generalstab "nije voljen" od strane populacije, veci deo procenta je glasao za rusenje koliko me secanje sluzi.
То је тачно, али постоје универзални принципи који се поштују. Као што рече Белка у једном посту. "Одакле мени као правнику право да одлучујем о архитектури. Ако струка каже да је зграда вредна, ја то поштујем, иако ми се не свиђа".

Тај став је став образованог, објективног, неострашћеног, разумног и културног човека. Пре свега самосвесног.

spatiotecte":1lb8wptu je napisao(la):
No vise od zgrade, mislim da smeta to sto ljudi smatraju da se ne uklapa u predratnom okruzenju..
Претостављам да је то тачно, али на тај став ја постављам следеће питање: Да ли мислите да би се нова зграда једног шеика или америчког тајкуна уклопила са предратним квартом, или још боље ... са било чим? Ко у то верује тај је жешћи оптимист.
 
Tan2013-11-26_14173762_2.jpg
 
Delija":xkm81cyq je napisao(la):
Ускоро ћете бити демантовани.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=11&dd=26&nav_category=12&nav_id=781880
počeće da uklanjaju armiranobetonsku konstrukciju nekadašnjeg ulaza u taj objekat.
...Што би било ок да у наставку текста пише да ће изнова подићи улаз или макар однети камен са фасаде негде складиштити,међутим:
Želimo da očistimo ovaj deo kako bismo ga učinili uglednijim, jer se nalazi u centru grada. Očistićemo na tom prostoru rastinje, nasuti zemljište i ozeleniti ga, a zatim uraditi novi asfalt kako bi izgledalo pristojnije i uglednije", rekao je Krivokapić.
Дакле,већ сада са сигурношћу могу да тврдим да онај монументални портал Генралштаба више видети нећемо а ви верујте овим преварантима и варварима...

:violina:
 
Pade mi napamet da se brački mermer koji bude skinut sa generalštaba iskoristi za opremanje enterijera metro stanica..sa ovom količinom mogli bi da popločamo nekoliko metro stanica mermerom. :kafa:
 
Delija,

Да, али будући да ће да уреде и озелене површину такође значи да зграда још није ни близу продаје. Варварима не верујем, али ти портали свакако треба да се сруше пре реконструкције.

2012,

То је технички неизводљиво јер плоче за фасаде и поплочавања немају исте карактеристике. Осим тога, плоче било које врсте после скидања са фасаде могу само да се баце, нема ту поновне употребе.
 
Nisam čuo nigde u svetu da se mermer visokog kvaliteta "baca" osim kod Stf-a,posebno što je u odličnom stanju,i mermer je pogodan i za popločavane poda stanica metroa i i zidova..može i na Prokop.Bilo bi nečuveno da se takav vrhunski mermer ne iskoristi za dekorisanje :kafa:Vidi se da je oko 70%mermernih ploča u dobrom stanju,kula je cela netaknuta kao i prednja fasada i bočna..ne vide se nikakva oštećenja,ako te ploče nisu karakteristika za podove onda su za zidove metro stanica sigurno.
 
Ајде мало прочачкај по нету пре него што се још једном направиш као правник паметнији од архитекте у архитектонској бранши. :kafa: :kafa: :kafa:

Мермерне плоче које се каче на фасаде су тање од оних којима се поплочавају тротоари. Разлог је што се тањим мермером смањује тежина фасаде и оптерећење конструкције. За поплочавање фасадни брачки мермер са Генералштаба је превише танак. Тањи је од претанког гранита у Ташмајданском парку.

Друга ствар. Колико видимо по оштећеним деловима, мермер је лепљен за конструкцију цементним млеком. Поптуно је немогуће тако танке мермерне плоче одвалити од цементног млека а да не попуцају. Све што би се добило је гомила шута.
 
Ne pravim se pametan, već mi je observacija na mestu,lepo sam rekao da je bacanje mermera velika šteta..i da ga treba iskoristiti ,danas postoje razne nove metode pa i skidanja ploča sa lepljenih fasada :kafa:
DETACHMENT:

[b]This is not a failure of the marble[/b], but rather a failure of the
construction system, i.e. the connectors and/or joints. The
definition implies that the failed component survives intact and
may be re-installed using appropriate mechanical techniques
.
Detachment cannot occur with a monolithic piece. Visually,
detached pieces may be separated from surrounding ones.

The failure of anchors or metal connectors which lead to detachment
may be caused and/or accelerated by the penetration of water into
the structure behind the stone, causing rust and corrosion.
Adequate pointing and caulking will prevent leakage and penetration
of water into the system.

Ovo je samo deo tehničkih mogućnosti za rekonstrukciju fasada prema američkom standardu za federalne zgrade(U.S General servising administration) čitajuči ceo tekst...sve vezano za mermer je jako specijalizovano i zahteva specijalizovane firme koje se bave rekonstrukcijom mermernih fasada i know-how. :kafa:
 
stf":1pvegudn je napisao(la):
....
2012,

То је технички неизводљиво јер плоче за фасаде и поплочавања немају исте карактеристике. Осим тога, плоче било које врсте после скидања са фасаде могу само да се баце, нема ту поновне употребе.

Pa sad, kako se uzme. Zavisi od vrste materijala, dimenzija (debljine), stanja...
Ploče sa Nemačkog paviljona na (starom) Sajmištu su iskorišćene za popločavanje Beogradskog dramskog.

Naravno, to je bilo posle II svetskog rata kada se oskudevalo u svemu, transport je takođe bio problem...a i evidentno da su ploče u tom slučaju mogle da se ponovo iskoriste.

Ove ploče sa Generalštaba bi svakako trebalo sačuvati dok se ne odluči da li će se zgrade rekonstruisati. A vojska ko vojska, čuva svavakvo đubre a vredne stvari baca na otpad...
 
U svakom slučaju, ako se na mestu generalštaba bude gradila nova zgrada,onda bi ove ploče trebalo iskoristiti za dekorisanje metro stanica. :kafa:
 
2012,

Такве компликоване процедуре се примењују приликом осетљивих реконструкција и доста су скупе да би се то исплатило. Колико год платили скидање мермера са фасаде он се не може употребити за подно поплочавање јер није довољне дебљине. Такође, успешно скидање зависи и од односа дебљине плоча и површине исте. Као што видимо по оштећењима, плоче су доста танке и лако се ломе. Нити једна бела плоча није одваљена "изцела" за разлику од црвеног камена, који се може лако скинути и сачувати.

Реља,

Позориште није толико оптерећено хабањем као метро станице па је могло да прође. Међутим, то није пракса и урађено је, као што си рекао, због немаштине и послератне хитне обнове.

Подне плоче могу на зид, зидне не могу на под. Питајте било ког керамичара, грађевинса, архитекту.
 
Rušenje i novi objekat ili rekonstrukcija u druge namene ---> Rekonstrukcija
Ostanak u postojećem stanju ili rušenje i novi objekat ---> Novi objekat

Problem je što je Prvi Potpredsednik Vlade, njegovo veličanstvo, Aleksandar Vučić otvoreno za rušenje i izgradnju hotela bratskih emira. Nešto kao Jugobanka na Kopaoniku. Znači to je to. Pogotovo što sa druge strane niko ni da bekne da se zaštiti taj spomenik (iako meni na prvom mestu građevine iz tog perioda su sve samo ne lepe) pa čak ni iz vojske, Zavoda za zaštitu spomenika itd.

A zaista mi je muka od one ruševine. Najgore je da tako da ostane.
 
Vrh