Šta je novo?

Generalštab

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ju.sr.html
Mihajlo mitrovic o arhitekturi beograda i generalstaba itd
Реч којој архитекте верују
Монографија Михајла Митровића у којој је аутор представио најзначајнија београдска здања изграђена између 1950. и 2012. године промовисана у Клубу књижевника Србије


Палата Савезног извршног већа, Генералштаб, зграда „Политике”, Дом штампе, опера „Мадленијанум”, храм Светог Василија Острошког, хотел „Холидеј ин”, „Сава центар” и бројне стамбене зграде, део су богатог пописа најзначајних градитељских дела која су сабрана у монографији „Архитектура Београда 1950-2012” Михајла Митровића. За писање ове књиге представљене публици у препуној сали Удружења књижевника Србије није коришћења литература – летопис je настао тако што је архитекта Митровић кроз субјективну пројектантску призму и уз прегршт чињеница, цртежа и фотографија сваке куће, писао у време када су оне настајале.

– На једном месту сакупио сам своје текстове о најзначајнијим објектима који су објављени у „Политици”, бројним стручним часописима, на Радио Београду, а то можете постићи само ако вам Бог да да поживите 91 годину. Потрудио сам се да о свакој кући оставим писани траг који је повезује са догађајем на месту на коме је она саграђена. Овај архитектонски дневник плод је мог дежурства на важним градилиштима Београда – каже Митровић.

Монографија човека који верује да је „архитектура једина уметност у којој не може бити плагијата” непроцењив је дар, сложне су архитекте, за стручну јавност, историју архитектуре али и националну културу.

– Ово је књига којој се може веровати. Посебна је зато што је Митровић повезао архитектуру и уметност представљајући у монографији неколико скулптура у отвореном простору. Величина овог ерудите огледа се и у спремности да своје ставове јавно износи и да се бори за њих и онда када је у мањини – истиче Бојан Ковачевић, архитекта који је између осталих говорио о књизи.

Митровић је за монографију добио награду Вукове задужбине за уметност у 2012. години, а синоћно дружење организовали су Академија архитектуре Србији и издавач књиге „Службени гласник”.



1958. Дом штампе на Тргу Републике, архитекта Ратомир Богојевић



1963. Генералштаб на углу Кнеза Милоша и Немањине, архитекта Никола Добровић

2000. Стамбена зграда у Кумановској улици, архитекта Бранислав Митровић



1999. Храм светог Василија Острошког, архитекта Михајло Митровић

Д. Мучибабић
 
Интересантан текст чланка. Мада поменута књига има и неких штампарских грешака око назива објеката, блокова и слично... Али је за сваку препоруку...
 
Živojin Kara Pešić, naš istaknuti prevodilac i pisac, nadahnuto piše u "Politici" od 2-III-2013 o "ansamblu Generalštaba" u Nemanjinoj. Između ostalog - navodim kratak odlomak taksta. "Čime je ovaj ansambl zadužio beogradski predeo? Središte grada izdvaja se od okolnog gradskog tkiva upravo po jedinstvenosti zgrada u njemu, a ove su i više od toga. Usidrene u ušće raskršća dvaju bulevarski raskošnih poteza čijoj živosti odolevaju, čvrsto su pozađe razlivenom gradskom prostoru: on je ne samo omeđen, nego i obgrljen, ukroćen tom snažnom razdelnicom između gornje i donje ambijetalne potceline Nemanjine ulice. Novopridošlima u grad, koji se sa praga železnička stanice bojažljivo otiskuju u iskušavanje neznanog okružja, te su zgrade oslonac visoko uočljivog, lako upamtljivog i nezaboravno neponovljivog gradskog belega. Reč "ansambl" ima dalekosežno značenje, jer se Beograd ne može pohvaliti doslednije sprovedenim prostorno-kompozicionim potezom (dve zgrade i kula) koji ostaje celovit uprkos preskoku širokog uličnog koridora. Ovo su samo neki od razloga za široko učešće - nadležnih državnih institucija, staleških udruženja, istaknutih pojedinaca - u konzilijumu za sanaciju teško ozleđenog"
 
315.jpg
 
nekad je bio lep al sad ono sto je ostalo treba sravniti i lupiti plocu neku spomen o bivsem generalstabu i ako je bilo poginulih na tom mestu :)
 
SASA901 procitaj par strana prije nego sto nesto napises Zgradu treba obnoviti i tacka
 
kako od cega za koga koju vojsku ? ovaj deo gde sa leve strane treba dati seiku a ovaj obnoviti od para koje daseik za plac sa druge strane :)
budite realni ljudi bolje jedna strana nego obe srusene koje mogu da padnu nekom na glavu :)
 
TI stvarno nerazumijes ili se pravis procitaj par zadnjih strana sve smo objasnili
1.zgrade cine cjelinu tako da moraju obe obnovljene
2.para ima samo se pogresno trose imas navedene primjere
3.nemora vojska moze druga administracija a da se oslobode neke druge zgrade koje drzava iznajmljuje od privatnika sto je ludost
4.ili recimo da potrpa sudove a i samoj vojsci nedostaje prostor zbog racjonalnosti sluzbi
5.treba ga obnoviti iz inata kao avalski toranj
citaj malo prije nego sto pitas da bi pitao
 
glupi razlozi definitivno cuj iz inata a para da ima sredilo bi se svasta po drzavi para realno nema ili ajde posto tvrdis da ih ima reci odakle da drzava izvadi pare ? ili gde da se zakine pa da se ustedi za generalstab koji nicemu nesluzi i koji ce uskoro nekom da padnena glavu zbog inata
 
MilisaV":2vn2az25 je napisao(la):
država je kupila zgradu aeroinženjeringa na NBGD za potrebe nekog suda za 8 miliona eura i trebala je da preuredi to. međutim ništa od toga za sada.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=521672

država je platila 4.5 miliona eura zgradu srbijaprojekta (limun) za potrebe agencije za promociju korupcije

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/3039 ... -korupcije


to je ukupno 12.5 miliona eura.

za te pare ovaj generalštab je mogao da se osbosobi za obe ove ustanove da dele zgradu, a verovatno bi još i ostalo slobodnog prostora. znači para je bilo i biće.


a najgore je što država srbija ima još napuštenih zgrada koje je mogla da privede nameni za ove dve ustanove za mnogo manje para, ali......

znate već i sami.


da citiram samog sebe.


para je bilo, i biće, i troše se. samo umesto da se gledaju interesi države, gledaju se interesi limuna i ostalih ljudi u kombinaciji-ekipi.
 
Саша, стварно причитај пар страна уназад. Ако не претиш тему редовно, то је основни ред, ако ти је неко већ указао на то.
 
da malo dopunimo listu državnih organa koji plaćaju ogromne pare za prostor.

RATEL - za ZAKUP će dati 6.5 miliona. zakup traje do 2016 i onda jovo nanovo.... pri tome RATEL koristi samo 1900 kvadrata kanc prostora. to je možda jedan sprat na generalštabu.

to ukupan trošak ovih mojih računanja podiže na 19 miliona eura.


i dalje neko misli da nema para za GŠ.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=662065
 
U ovoj situaciji u kojoj zivimo i 14 godina posle nato agresije, mi vodimo raspravu o tome da li treba ocuvati polu-porusene zgrade.. I onda se nadje par pametnih koji su spremni preko interneta zivotom da ih brane.
E zato cemo uvek biti na dnu!
 
generalstab ne moze da se rekonstrise moze jedino isti da se napravi al to je po meni neisplatljivo
zasto lepo ne dati seiku plac a od tih para koje dobijes za taj plac sagraditi na nekom praznom mestu pun dorcol praznih ili polupounjenih placeva sa barakama ili gore na bulevaru prosiriti malo bg ne mora sve da je u nemanjinoj a i kad imas prazan plac tj plac na kome je rusevina i neko je zainteresovan z anjega i neces da prodas a imas milion drugih placeva na kojima mozes da pravis sta hoces a niko ih neces ti teras inat :O
nije mi to jasno umesto da se trudimo da dovodimo razne investitore sa raznim projektima mi se inatimo ko dete u trecem razredu
ne kapiram svarno da neko becu pragu parizu ponudi da im ocisti plac na kome su rusevine da zarade na tome i jos da dobiju predobar hotel oni bi se lupali nogama o donji deo ledja al mi teramo inat a kad odemo negde u neki evropski grad divimo im se al valjda je to posledica onih viza i one zatvorenosti il ne znam ni ja vise cega je to posledica
 
n3mke":3qqxyy9g je napisao(la):
U ovoj situaciji u kojoj zivimo i 14 godina posle nato agresije, mi vodimo raspravu o tome da li treba ocuvati polu-porusene zgrade.. I onda se nadje par pametnih koji su spremni preko interneta zivotom da ih brane.
E zato cemo uvek biti na dnu!
A koji je tvoj predlog kako da budemo "na vrhu"???

Tvoj razmisljanje je i plod strategije vlasti od 1999 na ovamo koja uvek stvari koja zapusti onda lako srusi,posece ili slicno.Recimo Zvezdarska suma je namerno bila zapustena da bije posekli,tako je i generalstab namerno ostavljen da bi bio lakse srusen,pogotovu desna zgrada kod kule koja osim prilaznog atrijuma ima relativno slaba ostecenja.
 
n3mke":12dqdv92 je napisao(la):
I onda se nadje par pametnih koji su spremni preko interneta zivotom da ih brane.
Тих пар паметних не бране овде само зграду као зграду. Ти паметни бране неке основне принципе цивилизованог друштва, основне тековине цивилизације, бране неке проверене вредности.

Покушавају да спрече отварање Пандорине кутије хаоса и потпуног слома културе, вредности и подређивање свега што имамо и што јесмо шаци долара.

n3mke":12dqdv92 je napisao(la):
E zato cemo uvek biti na dnu!

Не, нећемо зато бити на дну. Бићемо на дну зато што тако радо неки желе да се ради шаке долара од којих чак неће имати ни директне ни индиректне, тј. никакве користи, избрише дело културне баштине.

Продати веру за вечеру, ето то је то, ако тај израз боље разумете.
 
Već sam pisao na forumu, nažalost uzalud je neke ljude ubeđivati... Oni su verujem pročitali tekst Živojina Kara Pešića ali ga nisu razumeli. I zašto stalno pominju šeika, pa bez šeika smo obnovili Avalski toranj i ako su stručnjaci rakli da za današnju modernu TV on uopšte nije potreban. Toranj nije ni obnovljen zbog TV antene već iz nekih drugih razloga. Ali oni to ne razumeju...
 
Ne, upravo suprotno.. Namecu nam se ovakve gluposti da ne bi razmisljali o onome sto se stvarno desava oko nas. A ja ne kazem da je lose braniti nesto, i cenim misljenje svih ovde, ali me nervira kad vidim kolko su svi drcni i jaki po forumima, a ovamo cute i gutaju.
Ostalo necu ni da komentarisem. Lako je biti pametan na forumu, voleo bih da vas vidim da stvarno uradite nesto korisno!
 
cekaj ako se generalstab nesrusi sta moze sa njim dal moze za male pare da se rekonstruise koliko se ja razumem u hemiju ona zgrada je osracena osiromasenim uranijumom od bombi dal je pametno da se tako nesto rekonstruise tj dal je pametno da to stoji tako sem sto zraci nebezbedno je i za prolaznike dobar deo zgrade visi na metalnim zicama koje su rdjave a vusko pobrkao si pojmove nije zapusteno isto sto i pogodjeno bombom osiromasenog uranijuma ja sam prbi da se cuva stari bg al nemozes nesto da cuvas sto steti to je isto ko da gajis kancer i neces da ga operises jel se inatis doktorima posto su ti preporucili strane lekove :)
imam jedno pitanje dal je iko ko se razume u zraceje i ko je posten dao svoje misljenje o zracenju zgrade generalstaba posto sam na studiju b slusao neke price kako i nije ta zgrada tako naivna po pitanju tog zracenja
 
N3MKE dobar dio forumasa radi nesto korisno ako to nisi prijetio tvoj problem ,neko ovdje je danonocno branio zvjezdarsku sumu ,neki ovdje su urnisali zelenilo prijavama pa sad moraju da posade preko 1000 stabala ,neki su sredili neka stajalista prevoza itd itd .Uradi nesto pa generalizuj za pocetak ocisti snjeg ispred ulaza .
Sasa901 nerzaunijes se u hemiju zgrada nije gadjana osiromasenim uranijumom popravili su zgradu vlade ,zgradu ispod gdje su sad stubovi ,stari generalstab sto nebi i ove
STudio DJ oni nekad nesto pametno a da nije naruceno i spin nisu skoro rekli izuzev crtanih filmova i budni sa Ivon koju su htjeli da sklone pa se Bg pobunio
 
to sto su oni poprpavili to je jedno al dal to valja to je drugo brkas pojmove moj direktore
a ako nije uranijum dal mislis da se u tom bombama nesto zdrava nalazilo ?
 
sasa901":29v026u4 je napisao(la):
cekaj ako se generalstab nesrusi sta moze sa njim dal moze za male pare da se rekonstruise koliko se ja razumem u hemiju ona zgrada je osracena osiromasenim uranijumom od bombi dal je pametno da se tako nesto rekonstruise tj dal je pametno da to stoji tako sem sto zraci nebezbedno je i za prolaznike dobar deo zgrade visi na metalnim zicama koje su rdjave a vusko pobrkao si pojmove nije zapusteno isto sto i pogodjeno bombom osiromasenog uranijuma ja sam prbi da se cuva stari bg al nemozes nesto da cuvas sto steti to je isto ko da gajis kancer i neces da ga operises jel se inatis doktorima posto su ti preporucili strane lekove :)
imam jedno pitanje dal je iko ko se razume u zraceje i ko je posten dao svoje misljenje o zracenju zgrade generalstaba posto sam na studiju b slusao neke price kako i nije ta zgrada tako naivna po pitanju tog zracenja

Ајмо овако...

Прво: Да ли је уопште коришћен осиромашени уранијум приликом бомбардовања ове зграде - конкретан извор? Колико знам није коришћен током гађања ове зграде...

Друго: Врло наиван став. Да ли си свестан шта су овде бацали све током 78 дана? Све је затровано - реке, земља, ваздух... Дакле, овај аргумент не пије воду... Ако мислиш да би рушењем уклонио некакво зрачење грдно се вараш. Затрована је земља (тло) као и на целом простору Србије, али чак и региона... Дакле, рушењем зграде се неће решити тај проблем. И уопште ми није јасно ко ту причу стално сервира?!
Ако је твој став такав, па побогу зашто је обновљена зграда Пословног центра „Ушће”? И она је гађана у два наврата (чини ми се са шест ракета) и она зрачи и убија људе канцером?! Или теби та радијација прија којим случајем? Или пак Авалски торањ и слични објекти?

Треће: Она је оштећена у бомбардовању у два наврата. Разлог што стоји тако говори о нама самима и о целокупном нашем немару као друштва. Све живо пропада. Нажалост, политичке структуре нису биле вољне да је обнове, а од 2000. године па до данас кроз медије се шири невероватна мржња према тим зградама са различитим вулгарним етикетама квазиновинара. Исто тако се причало за ПЦ „Ушће” да се криви и да ће се срушити, Боже мој, али је у питању био жешћи маркетинг како би се добила локација за што мање новца... Чиста манипулација...
 
DA LI VALJA pa da nevalja vjeruj mi svi bi sjedili u palati Srbija na NBG nebi se gurali u centru grada pa kad su demonstracije da se blokira nemanjina a tamo veliki plato dusu dao za demonstracije .I to smo raspravili scime su gadjanje samo treba prelistati malo u rikverc
Angelo +++ hvala na strucnoj pomoci
 
sasa901":b4969pl9 je napisao(la):
cekaj ako se generalstab nesrusi sta moze sa njim dal moze za male pare da se rekonstruise koliko se ja razumem u hemiju ona zgrada je osracena osiromasenim uranijumom od bombi dal je pametno da se tako nesto rekonstruise tj dal je pametno da to stoji tako sem sto zraci nebezbedno je i za prolaznike dobar deo zgrade visi na metalnim zicama koje su rdjave a vusko pobrkao si pojmove nije zapusteno isto sto i pogodjeno bombom osiromasenog uranijuma ja sam prbi da se cuva stari bg al nemozes nesto da cuvas sto steti to je isto ko da gajis kancer i neces da ga operises jel se inatis doktorima posto su ti preporucili strane lekove :)
imam jedno pitanje dal je iko ko se razume u zraceje i ko je posten dao svoje misljenje o zracenju zgrade generalstaba posto sam na studiju b slusao neke price kako i nije ta zgrada tako naivna po pitanju tog zracenja



Osiromašeni uranijum se koristi za izradu PROTIVOKLOPNE TOPOVSKE municije, kalibra do 30mm (kalibar=prčenik topovske cevi odnosno prečnik preseka zrna). Od 30 mm prečnika (3cm) samo je jezgro (znači deo unitar košuljice) od osiromašenog uranijuma, TJ MANJI OD 3CM u prečniku, i njena uloga je da pri udaru u ČELIK OKLOPA tenka buši i topi OKLOP, (piroforično dejstvo), uz veliki pritisak na površinu pri kontaktu usled velike sile udarca a opet usled velike brzine GRANATE.

250px-30mm_DU_slug.jpg

(penetrator od DU za zrno avionske municije)

Takođe, TOPOVI koji ispaljuju ovu municiju imaju visoku brzinu paljbe. 1999 godine su, ako ne grešim, DU topovsku municiju koristili samo A10 i Harijer (tj za Harijere znam da imaju i ovu vrstu municije, ne znam da li je i korišćena). Brzina je tu oko 4000 granata u minuti. Naravno, ispaljuje se u kontrolisanim kratkim rafalima od po nekoliko zrna, tako da top ne ispaljuje ceo borbeni komplet u dva-tri rafala.
Takođe, postoji protivoklopna municija za tenkovske topove sa DU penetratorima, kao i sami oklopi tenkova sa pločama od DU (u "sendviču").

Nečija "pametna" zamisao je bila da se DU, kao nus produkt dobijanja goriva za nuklearne elektrane, a veoma je "tvrd" materijal, iskoristi za municiju na avionima koji bi trebalo da zaustave juriš sovjetskih tenkova iz Istočne Nemačke i Čehoslovačke, tako što će u brzim naletima izrešetati tenkove a umesto da se upotrebe taktičke nuklearbe bombe i započne nuklearni holikaust.

Nikome izgleda nije palo na pamet da će nus pojave po životnu srednu učiniti dobar deo Evrope kontaminiranim i nepogodnim za život, tako da bi svaka takva bitka bila - besmislena.

1999 su A-10 korišćeni protiv tenkova i uopšte vojne tehnike na terenu, tj na Kosovu i okolini, i još ponegde.
A-10 nije rešetao Generalštab topom, nego je neki drugi avion bacio klasičnu avio-bombu.

Vrlo je moguće je da postoje bombe za uništavanje bunkera koje u sebi imaju penetrator od DU ili nešto slično (odavno više ne pratim tu "scenu" pa nisam u toku). Irak, Avganistan... svašta su osmislili posle 1999.

Generalšab nije bunker (liči na bunker, ali nije) već obična betonska poslovna zgrada sa kancelarijama, predviđena za ništa teže od gojaznih štapskih oficira.

Kao što se vidi gađan je ili AVIONSKOM BOMBOM ili KRSTAREĆIM PROJEKTILOM, a ne GRANATAMA.
Nema ni jedan razlog za tako nešto niti postoji niti jedan trag upotrebe DU avionske municije na ovim zgradama.


Kada čujete ili pročitate da je SRJ 1999 bombardovana BOMBAMA SA OSIROMAŠENIM URANIJUMOM znajte da taj koji to tvrdi ne zna o čemu priča, jer tako nešto nije postojalo.
 
Vrh