Šta je novo?

Generalštab

Придружујем се фасцинацијама тим насељем, Први пут када сам зашао тамо, само што нисам забалавио. Када се узму у обзир сви параметри, убедљиво најбоље насеље за живот.

Архитекта изгледа да је имао инспирацију у старој традиционалној архитектури. Нарочито леп детаљ је кров од ћерпића. Оно што трајно спречава надрградњу је претпостављам, ливено армирано-бетонско поткровље. На ово насеље ми доста личи један блок у Његошевој, сличан естетски потпис.
 
JohnyBgood":2phs8k3y je napisao(la):
Jel' znas za jos neki projekat tog arhitekte? Stvarno kapa dole za to kako je ovo isprojektovao :kk:
http://binged.it/14nWlLQ ovo na vracaru, inace pod zastitom :) /ne znam koji stepen/

svetogorska_medium.jpg
ovu zgradu sa opekom u Svetogorskoj

http://binged.it/XQ2TTy i ovu najvisu zgradu u Parkiskoj, prekoputa Kalimegdana.
stambena_zgrada.jpg


Prema prici jednog prof. sa Arh. fakulteta, za to uciteljko naselje, predvidjeno je bilo da budu visoke kule, koje bi 'strcale' iz sume. Mirko je uspeo da ih ubedi da je bolje uklopiti se u ambijent, a ne negirati ga.

Imam skripte sa tim osnovama negde, ali Giorano je mini enciklopredia sto se toga tice, tako da vam on moze mnogo vise reci :)
 
milanche":2gz1xcru je napisao(la):
Prema prici jednog prof. sa Arh. fakulteta, za to uciteljko naselje, predvidjeno je bilo da budu visoke kule, koje bi 'strcale' iz sume. Mirko je uspeo da ih ubedi da je bolje uklopiti se u ambijent, a ne negirati ga.

"Štrčanje" manje- više, time nije nagurao veliki broj stanovnika na mali prostor - više nego veoma važno za prijatno mesto za stanovanje.
 
razgradjevinar":34co0y82 je napisao(la):
iako je off topic i ja da se nadovezem na ovo naselje iznad sumarskog fakulteta.. za mene ubedljivo najprivlacnije mesto u gradu i uvek sam zeleo da udjem u neki od stanova i vidim kako to izgleda iznutra

Ево да пробам да повежем ствари.

Пре свега јако ми је драго да су изгледа сви који су видели то насеље сагласни. То је по мени један врхунац и репер из једног времена коме треба да се враћамо и из њега учимо и инспиришемо се по питању стамбених насеља ван центра. Трагично је колико су каснија времена донела сече дрвећа и паркова, колико су крмачице попуниле и последњи квадратни метар и наднеле се над саму улицу, колико су аутомобили зајашили и оно мало тротоара што је на крају остало. Квалитет живота у овим зградама и у неким новим нагураним само пар стотина метара више према Голфу су небо и земља. О еколошком аспекту и рецимо језивим бујицама које се стварају при сваком пљуску да не говорим, па где и да иде сва та вода кад све забетонираш?

По мени Генералштаб даје на неки начин аналогну вредну лекцију о томе како градити у центру. Ту је једна јако добро одмерена идеја УКЛАПАЊА. Та зграда се савршено уклапа остатку доњег дела Немањине по својој монументалности, а опет се не претвара да је старија него што јесте нити се стиди саме себе. Дакле, конверзација са старим и доградња града али не и насиље, што је нешто што овом граду треба до бола, и све ће више требати како се буде промишљала Карађорђева, Савамала итд. И слично овом насељу на Бановом брду, идеја чувања мере и хуманости. Не мораш баш све да дотераш до самог ћошка него може и да се остави и мало ваздуха, простора, траве, и направи један пријатан амбијент. На крају, као што ми у овом насељу пријају цигле, на Генералштабу ми прија и тај црвени камен у комбинацији са белином а и са алуминијумским прозорима.

ОК, ако погледамо наше послератно наслеђе, БИГЗ и МСУ гледани сами за себе су вероватно испред те зграде али је не могу да нађем бољи пример уклапања, дакле градње на једном осетљивом градском месту. И нећу да улазим у то да ли се тај успех мало и "омакао" датом архитекти о коме има доста опречних мишљења. Није битно, имамо један одличан пример наслеђа који не само да документује једно време него и трајно подсећа на неке корисне лекције за будућност. Била би трагедија да се то једноставно збрише, у ком случају ће инвеститор вероватно гледати да то попуни до балчака :bash:

ПС Иначе и станови у овим зградама су јако лепи. Суздржана елеганција и функционалност. Можда има и других типова али ја сам улазио у пар 2,5 собних. Иза ове терасе је, целом ширином, кухиња у коју може да стане и доста велики сто за ручавање, а даље иза у дубини зграде је предсобље из кога се улази у све просторије у стану. Лево или десно (зграда је симетрична тако да постоје два симетрична стана) се са терасе улази и у велику дневну собу којој припадају ова два велика француска прозора и још један који гледа на бочну страну која се не види на овој слици. Та велика соба има ефекат као да је мало на Г јер је због облика зграде један ћошак "избијен", мислим да се то види на овим сликама, хоризонтални пресек зграде није перфектан квадрат него су "ћошкови окрњени". То доста добро изгледа јер су на једној страни два а на попречној један прозор тако да се могу уредити де факто два амбијента. Та велика дневна соба има дакле врата на терасу, ка ходнику, а и приступ малој соби (мислим да су хармоника врата, колико се сећам) близу спољашњег зида. Мала соба има улаз из ходника, један француски прозор (ка бочном зиду на овим сликама) и поменути приступ великој соби. Уз то постоји још једна доста лепа и велика спаваћа соба којој припада трећи француски прозор са бочне стране. Додај још томе и велико лепо купатило које дели један зид са том великом спаваћом собом, дакле улази у унутрашњост зграде у односу на ту собу, и има улаз из ходника и то је дакле тај стан. Негде између 60 и 70 квадрата по мојој процени. Невероватно паметно, функционално, и некако са мером испројектовано...
 
stf":ziz24k8j je napisao(la):
Архитекта изгледа да је имао инспирацију у старој традиционалној архитектури. Нарочито леп детаљ је кров од ћерпића. Оно што трајно спречава надрградњу је претпостављам, ливено армирано-бетонско поткровље. На ово насеље ми доста личи један блок у Његошевој, сличан естетски потпис.

Па исти је аутор. :) Реч је о блоку код Његошеве и Молерове улице.
 
Хоћу и ја нешто да кажем за Дневник.

Овај град није ни Праг, ни Будимпешта да би могао да се игра својим архитектонским наслеђем. Свака оштећена или срушена зграда је страховита рупа у колективној свести народа који је због историјских околности морао мукотрпно да гради своју грађанску свест. И да је среће, трудили бисмо се да поново изградимо и Дом Гарде и Народну библиотеку и зграду поред Москве. Обновили бисмо и Команду ваздухопловства, пошту на Савском тргу, надзидали четири недостајућа спрата на згради поред Мека на Славији. Моји влажни снови.

Зато одговорна власт мора по сваку цену пронаћи модус за обнову оних здања где је то могуће. Ако претходни министар одбране размишља о новој згради министарства (баш му се свидела Бањица као локација), ако нам већ треба седиште Тужилаштва (што баш мора да се прави нова зграда у Кнеза Милоша?) и Парничног суда (што баш мора Карићев Аероинжењеринг?), зар не би ове институције могле да се сместе у део града где и јесте сконцентрисана администрација, у обновљени Генералштаб?

Нисам велики заљубљеник у "црвени кањон" у Немањиној, али би рушење ових зграда представљало губљење монументалности коју је Немањина захваљујући њима имала. На крају крајева, ми смо народ који воли да се курчи, па би обновом Генералштаба адекватно одговорили на америчку обнову Пентагона после 11. септембра (да, Пентагон, а не Светски трговински центар, је право поређење).
 
+ za sizifa. To je bolna istina - mi jednostavno imamo tako malo sačuvanog kulturnog nasleđa, i ne smemo da dolazećim generacijama dodatno uskratimo, kad su već nas osakatili.
 
Браво, Сизифе! Мада се не слажем за зграду Библиотеке, све остало завређује један велики +
 
Indirektno vezano za ovu temu:
http://tangosix.rs/2013/05/03/c-17-ujed ... o-beograd/

C-17 Ujedinjenih Arapskih Emirata posetio Beograd
Petar Vojinović · 05/03/2013 · (2) Komentara
BEOGRAD – Transportni avion C-17 Ratnog vazduhoplovstva Ujedinjenih Arapskih Emirata sleteo je juče oko 15 časova na Aerodrom Nikola Tesla. Globemaster III zadržao se malo više od dva sata da bi, kako saznajemo, istovario helikopter.

Let UAE 1225 aviona C-17 registarske iznake “1225″ iznenadio je juče beograđane preletevši deo grada koji se nalazi na prilaznoj ravni piste 30 beogradskog aerodroma. Transporter je sleteo nešto posle 15 časova i na platformi Nikole Tesle zadržao se taman toliko da istovari neuobičajeni komad tereta – helikopter.

Do objavljivanja ovog posta nismo uspeli da identifikujemo ovaj zanimljivi tovar. Ne znamo da li je u pitanju civilni ili vojni helikopter ali nam je iz dva nezavisna izvora potvrđeno da je juče iz Globemastera izašla takva letelica.

U poslednjih nekoliko nedelja svedoci smo intenzivnije saradnje Srbije i Emirata na raznim poljima od kojih se namenska industrija stavlja u prvi plan. Da li je sigurno predpostaviti da jučerašnja poseta gostiju iz Emirata ima veza sa ovom saradnjom, ostaje da se vidi.

Ratno vazduhoplovstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata poseduje šest ovih aviona koje su naručili 2010. godine. Poslednji “12128″ isporučen je juna prošle godine.
 
Ako je vojni helihopter sto to nisu radili na batajnici
 
Prvo mi je palo na pamet da je šeik poslao svoj helikopter da ima čime da se "šeta" po Srbiji..a onda mi je sinulo - da možda i helikopter nije - poklon?
Ne znam, saznaćemo...
 
Ja sam pogledao kroz prozor i video neku zgradu u ruševinama, preko puta. Pa sam pitao brata Aleksandra mogu li da kupim tu zgradu, ako već ne mogu ovu? Brat Aleksandar je sa radošću rekao da je zgrada na prodaju, ali u paketu sa fabrikom vojnih raketa, a njegov kolega brat Mlađan je dodao da je i taj paket takođe u paketu, sa osam poljoprivrednih kombinata i kreditom za navodnjavanje. Pošto mi se ta zgrada preko puta dopala, rekao sam sekretaru da stavi na spisak i zgradu i kombinate i kredit i rakete. Pa ćemo posle da vidimo šta ćemo sa svim tim. Za rakete nije problem - na Bliskom istoku uvek može da se nađe neko kome to treba. A ni za poljoprivredne kombinate nije problem: ako imaju neku lepu travu, možemo da je stavimo u Mančester siti.

:D
 
Čuj! Kako da nas ne zanima? Šeki nam je 2,mestu po popularnosti od Nevene,Mirne i Sare. :D
 
2012":dyvf5ck7 je napisao(la):
Čuj! Kako da nas ne zanima? Šeki nam je 2,mestu po popularnosti od Nevene,Mirne i Sare. :D

Neki put me stvarno mrzi da Guglam :|
 
Dobro a da li su prvo diskutovali da li je generalstab vec srusen, ili je ostecen i u kom procentu,setimo se tabele Japanske Vlade...juhuuu,da li arhitekte postuju svetske standarde u vezi procene stete.Koji je procenta ostecenja i koja instutucija je stala iza toga,gospodo arh.Stav je jedno, a strucna procena iza koje stoji ovlascena institucija drugo..
Sta je sa vlasnikom zgrade Drzavom tj Vojskom, pa da li se ona nesto pita o svom vlasnistvu i koje standarde i institucije uzima za merodavne u vezi procene stete,to je kljucno pitanje..
Zavod za zastitu spomenika kulture ,drustva arhitekata ,ne mogu da budu iznad procenitelja ostecenja, jer se radi o bezbednosti ljudi.
Svetske standarde molim.. :kafa:
 
Da nije to onaj arh.sto nam je rekonstruisao Savski trg,Sacuvaj Boze.Vidim javlaju se neki mladi arh.pa saobracajni ing... :kafa:
 
Giorano Angelo Bravo stice to i do rts sad im nije jos interesantno dovoljno vruce +
 
2012":h03wwkaz je napisao(la):
Da nije to onaj arh.sto nam je rekonstruisao Savski trg,Sacuvaj Boze.Vidim javlaju se neki mladi arh.pa saobracajni ing... :kafa:

Па не баш... Можда да контактираш аутора те реконструкције ипак...
Линк:
http://www.zarkouzelac.com/work/sava-sq ... -memorial/

direktor":h03wwkaz je napisao(la):
Bravo stice to i do rts sad im nije jos interesantno dovoljno vruce +

Захваљујем. :)
 
Vrh