Šta je novo?

Generalštab

vucko":33lg8vi5 je napisao(la):
Upravo cuh od prijatelja koji je arhitekta da je izgleda tadasnji zakon propisivao da zgrada moze biti pod zastitom najranije 50 godina posle izgradnje,pa je zato 2005te godine tek izglasana zastita a sto nema veze sa bombardovanjem zgrade i ostecenjima.

Bilo bi fino direktore kada bi proverio koji je to zakon koji je tada(a verovatno je i sada?) bio na snazi na osnovu koga je zasticen generalstab.

Vučko, 2005-50=1955, a ne 1965, tako da ili vremenska granica nije 50 nego 40 godina, ili nije bio u pitanju taj kriterijum.
A svaki zakon može da predvidi i izuzetke od osnovnog pravila u posebnim slučajevima..
 
vucko":367sko4l je napisao(la):
Upravo cuh od prijatelja koji je arhitekta da je izgleda tadasnji zakon propisivao da zgrada moze biti pod zastitom najranije 50 godina posle izgradnje,pa je zato 2005te godine tek izglasana zastita a sto nema veze sa bombardovanjem zgrade i ostecenjima.

Да, сад се сетих да тако нешто постоји у законском смилу (не само у Србији, већ и у свету). Мада Генералштаб се градио од 1954. до 1963. године. Мада мислим да није то у питању...
Нисам сигуран колика је временска дистанца предвиђена у нашем закондавству, и да ли се нешто мењало (проверићу). :) Неке земље имају ригорозне временске дистанце, а неке не...
 
Naravno,prevideh da je generalstab izgradjen 1965te godine.U svakom slucaju zanimljivo je sto okrugao broj godina,tacno 40.Da li to ima veze sa zakonom ili je slucajnost,valjalo bi to istraziti.
 
Ok ustanovili smo da bi najbolje bilo obnoviti zgrade, ali moram jos nesto da dodam i zavrsavam diskusiju na ovu temu..

Ako su zgrade Generalstaba najvrednije arhitektonsko ostvarenje u Srbiji u 20. veku, i ako ih mozemo porediti sa manastirima i Kalemegdanskom tvrdjavom, onda najbolje da se skupimo svi ispred Generalstaba i cekamo da se obrusi na nas.
 
n3mke":2v5f9nnv je napisao(la):
Ok ustanovili smo da bi najbolje bilo obnoviti zgrade, ali moram jos nesto da dodam i zavrsavam diskusiju na ovu temu..

Ako su zgrade Generalstaba najvrednije arhitektonsko ostvarenje u Srbiji u 20. veku, i ako ih mozemo porediti sa manastirima i Kalemegdanskom tvrdjavom, onda najbolje da se skupimo svi ispred Generalstaba i cekamo da se obrusi na nas.

Nemojmo mesati manastire i Kalemegdan koji su puno stariji, a STA je to po tebi najvrednije iz 20og veka? Daj nam top 10 pa da vidimo. Ja kao i mnogi ovde ne tvrdim da je sam vrh ali da je vredno i treba sacuvati svakako.
 
beograđanka, siv, zadruga (mislim da je 20 vek), skupština, zgrade pošte (takovska i savski trg), palata albanije....
 
Zadruga jeste sa početka XX veka
...hotel Moskva, zgrada tehničkih fakulteta, SANU, crkva Sv. Marka, "Jugoeksport", klinika u Tiršovoj (izmenjena do neprepoznatljivosti), Tanjug (PRIZAD), BIGZ, K-da RV u Zemunu, Muzej vazduhoplovstva (doduše, malo nezgodan za fotografisanje eksponata, a tek za proširenje izložbenog prostora i depoa...), Sava Centar, VMA...za Riunione ne znam ko su autori, takođe Rusi, Česi... su ostavili mnoge znamenite zgrade (ako se ne ograničavamo samo na domeće arhitekte...)
 
dedinje":1f0u144f je napisao(la):
Geberalštab treba jednostavno pokloniti nekom ozbiljnom invetitoru pod uslovom da ga obnovi i sačuva prvobitni izgled. A šta će biti u nutar zgrade - odlučuje investitor.
Ovako nešto je i moj stav.
Inače, i meni su ove zgrade ružne, ali poštujem to što struka kaže da su vredne, pa nisam za rušenje.
 
Ja ipak ne mogu da izdržim a da ne ostavim finalnu misao na ovu temu... jedna je stvar da li su te zgrade vredne ili nisu, mogao bih i da kažem ok ja sam laik, nisam arhitekta, neću se mešati u stvari koje ne razumem, ali jedno znam: svako ko misli da će "tek tako" da se pojavi "investitor" koji će da otvori kesu za više desetina miliona eura da popravi laičkom oku ružnu zgradu čiji izgled ne sme da menja i čijim je gabaritima ograničen, je u velikoj, velikoj zabludi ili ne razume kako kapitalizam funkcioniše i koliko ti ljudi pažljivo rukuju sa svojim novcem. Svako će radije napraviti skroz novu zgradu koja odgovara tačno njegovim potrebama.

Događaji su legitimisali ovakvo razmišljanje, jer za 14 godina (od 1999.) ili 13 godina od 2000. ili 8 godina od 2005. kako god da se postave stvari, koliko je poznato apsolutno niko nije izrazio interes da zgrade popravi u postojećem obliku.

Ostaje dakle, da se ostane pri uzaludnoj nadi da će se obnovilac pojaviti, ili da se ide na prodaju zemljišta. Nemam nikakve sumnje da će na kraju pobediti "kompromis" - da se ne uradi apsolutno ništa. Ne bi bio prvi put da se, u pokušaju da se dođe do kompromisa i pomiri jako polarizovana javnost, dođe do rešenja kojim apsolutno niko nije zadovoljan. :kafa:
 
Ali čekaj, ako ti nekome pokloniš zgradu, a on uloži recimo 10 miliona evra i na kraju njena vrednost bude recimo 20 miliona, zašto se ne bi našao investitor? Lako će on zadržati spoljašnji izgled ako ima dovoljno 'motiva'.
Ali poenta je tu da je nemoguće da i država zaradi i obnovi se generalštab i investitor zaradi. 2 od 3 mogu, sva tri - ne bih rekao.
 
По свим урбанистичким нормама и ограничењима, на месту Генералштаба не може да се изгради зграда веће квадратуре. Садашња спратност здања је 8 спратова а куле 22 спрата. По новим урбанистичким правилима на тој локацији се не може градити преко 6+1. Наравно, будући да је садашња изграђена по другим правилима, може се дозволити да нова евентуално испрати норме предходне.

Прво питање:

Да ли се иједном инвеститору исплати да руши толико здање , које је преко 90% читаво да би саградио зграду исте квадратуре? Волео бих да видим тог инвеститора самоубицу.

Једино решење за инвеститоре је да се дозволи већа квадратура, која би у сваком случају била урбанистичка катастрофа за тај део града. Постоје два могућа решења:

1. Да се дозволи спратност новог комплекса од 22 етаже, што ће направити кањон Мораче и у панорми изледати као онај телекомуникациони тумор у Катићевој
2. Да се дозволи попуњеност парцеле од 90% (сада је око 60%), што значи да се зграде набију до улице по старој регулациониј линији чиме губимо драгоцени јавни простор и заклањамо визуре на зграде Владе и МСП. (овај сценарио се наслућује по изјавама Господина Панића)

Сада друго питање:

Да ли ико на форуму то заиста жели?

Треће питање:

Да ли је толико очегледних чињеница потпуно запостављено због превелике мржње према самом здању Генералштаба?

Ако се позивамо на "реалност" да нико неће улагати у заштићену зграду, хајмо мало реалности према чињеници шта се ваља иза брега, тј. шта ћемо добити уместо....
 
Ja baš i hoću da kažem da država može da odigra pametno i nađe investitora koji će postojeće zgrade da rekonstruiše tako da zadrži gabarite i spoljašnji izgled.
Ali ako država propisuje takve uslove, onda ne sme da zacepi cenu.
 
stf":1c1q8g69 je napisao(la):
Прво питање:
Да ли се иједном инвеститору исплати да руши толико здање , које је преко 90% читаво да би саградио зграду исте квадратуре? Волео бих да видим тог инвеститора самоубицу.

Beograd je pun napuštenih gradilišta zbog investitora koji su precenili svoje mogućnosti - dodatni razlog da se ide u rekonstrukciju. Ovo je mnogo veliki zalogaj...

stf":1c1q8g69 je napisao(la):
Сада друго питање:
Да ли ико на форуму то заиста жели?

To je bitno samo za diskusiju, a koliko je ona bitna....

stf":1c1q8g69 je napisao(la):
Треће питање:
Да ли је толико очегледних чињеница потпуно запостављено због превелике мржње према самом здању Генералштаба?

Ako i ima mržnje, a mislim da je ovde postoji samo divljenje i ravnodušnost...
Da, zanemaruje se da bi glavni razlog za rušenje i izgradnju potpuno novih zgrada bio povećana kvadratura (spomenuo sam na nekoj od prethodnih strana), što bi ukratko bio korak unazad...
 
relja":3gymj03x je napisao(la):
Zadruga jeste sa početka XX veka
...hotel Moskva, zgrada tehničkih fakulteta, SANU, crkva Sv. Marka, "Jugoeksport", klinika u Tiršovoj (izmenjena do neprepoznatljivosti), Tanjug (PRIZAD), BIGZ, K-da RV u Zemunu, Muzej vazduhoplovstva (doduše, malo nezgodan za fotografisanje eksponata, a tek za proširenje izložbenog prostora i depoa...), Sava Centar, VMA...za Riunione ne znam ko su autori, takođe Rusi, Česi... su ostavili mnoge znamenite zgrade (ako se ne ograničavamo samo na domeće arhitekte...)

Па онако реално и искрено :) Москва, Св. Марко, ЕТФ, и САНУ, итд. НИСУ архитектура двадесетог века него нешто друго. Ја бих свакако додао и халу на сајму али мени овај генералштаб није тако далеко иза БИГЗа али јесте испред Музеја ваздухопловства а вероватно и ВМА. Како год окренеш чини ми се да ова зграда јесте део наслеђа.
 
Ne zaboravi - u zgradi "ETF", tj u zgradi tehničkih falulteta se nalazi i Arhitektonski fakultet...
Na stranu crkva Sv. Marka, ali XX vek je počeo pre I svetskog rata...

Sajam - svakako.
 
mekbejn":3rgtlg90 je napisao(la):
Ja baš i hoću da kažem da država može da odigra pametno i nađe investitora koji će postojeće zgrade da rekonstruiše tako da zadrži gabarite i spoljašnji izgled.
Ali ako država propisuje takve uslove, onda ne sme da zacepi cenu.
Чини ми се да држава, тј. данашњи политичари намерно не желе да нађу модел по којем би се зграда реконструисала. Већ су набројана улагања у куповину нових зграда за администрацију, а набројане су и институције које немају простор. Значи да држави итекако треба простор а овај им у њиховом дворишту зврји празан.

Питање је зашто?

Да није због чисте сујете садашњих политичара? То је монументално здање предходика другачије идеологије а маркетиншки циљ нове идеологије је да сатанизује предходну. ДА историја почиње од њих, а пре тога је било "мрачно доба"? Значи да треба са предходницима раскрстити и њихове трагове побрисати, а нарочито монументалне да не би случајно у народу изгледали моћнији од нових.

А где ћеш бољи начин него оставити рушевину намерно годинама, иако ти простор треба "као леба", да би се народу згадила и онда нађеш спасоносно решење у виду шеика који ће да препороди Београд са једним хотелом за златним веце шољама...
 
relja":15kjpq2x je napisao(la):
Ne zaboravi - u zgradi "ETF", tj u zgradi tehničkih falulteta se nalazi i Arhitektonski fakultet...
Na stranu crkva Sv. Marka, ali XX vek je počeo pre I svetskog rata...

Sajam - svakako.

Pa evo sta je radjeno u jednom Bafalu (Cikago kao veliki i bogat velegrad vec u to vreme da ne pominjemo) 1906-te, dakle pre prvog svetskog rata.
300px-LarkinAdministrationBuilding1906.jpg

Poenta je da su i Moskva i Skupstina i masa drugih zgrada zaostavstina nekih drugih, predjasnjih, vremena i neka "starija" arhitektura a ne nesto sto bi vecina publike prepoznala kao arhitekturu XX veka. Naravno, ne osudjujem da su te zgrade gradjene tako kako su, to su jednostavno bila neka druga epoha i vremena, i drustvo koje je imalo jaku potrebu za evropskim identitetom (vizuelnim i svakim drugim), a samo nekoliko decenija ranije se definitivno otelo otomanskom castvu i prestalo da bude njegova potlacena provincija.

Sto se tice ETF, ja tu malo namerno dzaram, jer ispred je ipak spomenik Tesli a ne nekom velikom nacionalnom arhitekti :mrgreen: . Arhitektura nam je zapravo slaba tacka, imamo i astronoma, i drugih naucnika, i knjizevnika ali arhitekata svetskog glasa nesto i nemamo, treba biti iskren. Isto tako nemamo nesto preterano dostignuca dobre arhitekture XX veka, tim vise razlog da se ova nesrecna zgrada generalstaba sacuva. Moje skromno misljenje.

PS I jako cenim stav gore onih kojima se te zgrade nesto i ne svidjaju ali da bi ih svejedno sacuvali ako vec i strucna javnost a i neki nestrucni sugradjani misle da treba i da im te zgrade nesto znace. Veliki je ovo grad sa puno neuredjenih prostora, tako da zbilja ne vidim kako neko moze da izvuce bilo kakvo zadovoljstvo iz toga da se neki objekat jednostavno ukloni, cak i ako ti nije lep ali dok god je bar PRISTOJAN. Ja licno jedino ceznem da se ukloni staklenac, mada daleko od toga da mi se sve drugo bas svidja.
 
stf":3872hv4k je napisao(la):
mekbejn":3872hv4k je napisao(la):
Ja baš i hoću da kažem da država može da odigra pametno i nađe investitora koji će postojeće zgrade da rekonstruiše tako da zadrži gabarite i spoljašnji izgled.
Ali ako država propisuje takve uslove, onda ne sme da zacepi cenu.
Чини ми се да држава, тј. данашњи политичари намерно не желе да нађу модел по којем би се зграда реконструисала. Већ су набројана улагања у куповину нових зграда за администрацију, а набројане су и институције које немају простор. Значи да држави итекако треба простор а овај им у њиховом дворишту зврји празан.

Питање је зашто?

Да није због чисте сујете садашњих политичара? То је монументално здање предходика другачије идеологије а маркетиншки циљ нове идеологије је да сатанизује предходну. ДА историја почиње од њих, а пре тога је било "мрачно доба"? Значи да треба са предходницима раскрстити и њихове трагове побрисати, а нарочито монументалне да не би случајно у народу изгледали моћнији од нових.

А где ћеш бољи начин него оставити рушевину намерно годинама, иако ти простор треба "као леба", да би се народу згадила и онда нађеш спасоносно решење у виду шеика који ће да препороди Београд са једним хотелом за златним веце шољама...

Ima i toga sigurno ali verujem da su prisutni i klasicni reketaski metodi. Verujem da oni misle (mada je pitanje da li je to tacno, ne bi me iznenadilo da opet neki Mladja kolje vola radi dva kila mesa) da bi bilo profitabilnije to srusiti i tu ugurati neki novi projekat po sistemu da investitor radi "sta hoce". Rezon je da se tako moze bolje omastiti, jer sto veci kolac, to veci deo politicara koji to "poguraju" ili "dozvole" da se radi. Zaista je najsmislenije reci OK, prilagodite unutrasnjost kome god organu to dodelite ali spoljasnost restaurirajte. Ili to dajte na aukciju pa god to pristane da uradi pod najboljim uslovima. E, ali tu su onda izgleda manje pare i mogucnosti za vrludanje.

Inace, moram da kazem da me na konto nase ideoloske zbrke odusevio nedavni primer iz Uzica. Traze ljudi da se vrati Titov spomenik na trg! I evo ja kao (ko god me zna, zna) veliki antikomunista i pobornik slobodnog trzista kazem samo napred! Ovi misevi koji su se smenjivali zadnjih 20 godina na vlasti su to i zasluzili. SVE su rasturili (MSU, NM, i gomila muzeja zatvorena, i sto je jos tragicnije zeleznice, skolski sistem, sport, industriju, sve su doveli do propasti) i evo jos se poradjaju da naprave koridore 10 i 13 i obilaznicu, pa im tako stvarno i treba. Mozda se najzad opamecujemo i pocecemo da ih ocenjujemo po sistemu STA STE URADILI za svog mandata a KOLIKO STE NAS ZADUZILI. Od toga se zivi a ne od toga da li je negde uklonjen trag komunistickog rezima. Hvala im lepo na tome, a uklanjanje sopstvene istorije je i tako zesci primitivizam.
 
@JohnyBgood
Ja sam se nadovezao na "šta je to najvrednije iz XX veka?"

Spora nema, bili smo u zaostatku u svemu, pa tako i u arhitekturi, ali možemo da kažemo i da su naše arhitekte brzo hvatale priključak.
 
relja":2cbq7qg5 je napisao(la):
@JohnyBgood
Ja sam se nadovezao na "šta je to najvrednije iz XX veka?"

Spora nema, bili smo u zaostatku u svemu, pa tako i u arhitekturi, ali možemo da kažemo i da su naše arhitekte brzo hvatale priključak.

Svakako, i to posle oba rata. Ja ne mogu da prezalim sto Albanija nije zavrsena po projektu. OK bio je i jedan jos moderniji dizajn u igri ali bi ovo resenje bilo fenomenalno da je do kraja odradjeno. Meni je i MSU na uscu super, ne znam da li je pomenut. No nekako ipak nemamo nekog velikog arhitektu koji je ostavio neki bas ono, OPUS.

A sto se tice stambene arhitekture, koliko god mi je draga vecina Novog Beograda (pre svega izuzev blokova 6x), ima jedno FENOMENALNO naselje 4-spratnica na Banovom brdu izmedju ulica Kn. Viseslava i Radovana Dragovica, blizu skijaske staze. To je tako dobro leglo, prosto da ne verujes. Plus garaze u prizemlju i adekvatan dodatni parking sa strane a da opet ne bude napadno nego je sve prakticno u sumi. Strasno koliko je arhitektura po juznim brdima i drugde degradirana nakon tog vrhunca, usprkos takvim uzorima :(
 
n3mke":m53nkpqa je napisao(la):
Ok ustanovili smo da bi najbolje bilo obnoviti zgrade, ali moram jos nesto da dodam i zavrsavam diskusiju na ovu temu..

Ako su zgrade Generalstaba najvrednije arhitektonsko ostvarenje u Srbiji u 20. veku, i ako ih mozemo porediti sa manastirima i Kalemegdanskom tvrdjavom, onda najbolje da se skupimo svi ispred Generalstaba i cekamo da se obrusi na nas.


Cemu cinizam???
Da se skupimo i cekamo da se obrusi na nas? :shock:
Mozda se i nasim starima nije svidjala (delom) `turska` tvrdjava na Kalemegdanu,
komunistima se sigurno nije svidjalo da im na 200 metara od Savezne skupstine bude crkva S. Marka...

Ponavljam po 100-ti put, zar u Beogradu koji ima toliko rupa koje nisu iskoriscene, ili su sa objektima koji su dotrajali, zar je u takvom gradu bas neophodno da se ruse zgrade koje su arhitektonsko i istorijsko nasledje?
Zar desna zgrada kojoj pored onog prepusta ka nemanjinoj, jedino fali ulazni hol sa stepenistem, zar smo toliko bogati da je rusimo???

I napisacu nesto zbog cega ce me sigurno mnogi prezreti, ali sam ubedjen da sam u pravu.
Ubedjen sam da 5. oktobra nismo promenili vlast (a i sam sam u tome ucestvovao, mada sve cesce preispitujem taj svoj potez), ubedjen sam da bi zgrade do sad bile obnovljene :!:
 
JohnyBgood":2mmlgpia je napisao(la):
A sto se tice stambene arhitekture, koliko god mi je draga vecina Novog Beograda (pre svega izuzev blokova 6x), ima jedno FENOMENALNO naselje 4-spratnica na Banovom brdu izmedju ulica Kn. Viseslava i Radovana Dragovica, blizu skijaske staze. To je tako dobro leglo, prosto da ne verujes. Plus garaze u prizemlju i adekvatan dodatni parking sa strane a da opet ne bude napadno nego je sve prakticno u sumi. Strasno koliko je arhitektura po juznim brdima i drugde degradirana nakon tog vrhunca, usprkos takvim uzorima :(

Џони, мислиш на ове зграде Мирослава - Мирка Јовановића на Бановом брду, према Кошутњаку? Насеље је феноменално!

288827_10150277760378877_1293946_o.jpg
 
laki72":2ocuro1a je napisao(la):
...
I napisacu nesto zbog cega ce me sigurno mnogi prezreti, ali sam ubedjen da sam u pravu.
Ubedjen sam da 5. oktobra nismo promenili vlast (a i sam sam u tome ucestvovao, mada sve cesce preispitujem taj svoj potez), ubedjen sam da bi zgrade do sad bile obnovljene :!:

Bili bi opet pod nekim sankcijama... šta je više trebalo da se desi da ode?
Samo bi imali lošiju start poziciju i lošije opcije da je otišao kasnije...ne opterećuj se time.
 
Esattamente! Hvala na slikama, ove su bas dok je sve bilo novo.

Toliko je dobro da ti dodje da zapalis cigaretu :wink: ... Fasada od cigala koja nevidjeno dobro odoleva vremenu, "francuski prozori", kosi krovovi koji su odbranili naselje od nadgradnje (barem koliko ja znam), automobili koji su za divno cudo u drugom planu valjda zahvaljujuci garazama dole, a sada je jos sve zaraslo u gustu sumu. Boli glava koja idila. A tek posedeti malo leti na tim ususkanim intimnim terasama koje su nekako i prave velicine i oblika, mmmm... Jedno od naselja gde ljudi drze stanove generacijama i niko nece da proda.

Jel' znas za jos neki projekat tog arhitekte? Stvarno kapa dole za to kako je ovo isprojektovao :kk:
 
iako je off topic i ja da se nadovezem na ovo naselje iznad sumarskog fakulteta.. za mene ubedljivo najprivlacnije mesto u gradu i uvek sam zeleo da udjem u neki od stanova i vidim kako to izgleda iznutra
 
Vrh