Šta je novo?

Generalštab

n3mke":3m29e6o9 je napisao(la):
I treba da vas bude sramota zbog onog posta.. A pogledajte trenutni rezultat ankete vise od 45% glasova je za rusenje a 30% za rekonstrukciju.

Буахахаха. :D
Прво, немој изврташ моје речи. Прочитај пажљиво све...
Друго, много су ти приземни ставови, па нису ни вредни коментара...
Треће, анкета Беобилда је врло дискутабилна, а о релевантности да не говорим...
Толико.

vucko":3m29e6o9 je napisao(la):
531 potpis je do sada u peticiji na
http://www.peticije24.com/inicijativa_p ... neralstaba

Stavih je i u potpis da bi vise ljudi videlo.

Хвала на помоћи, Вучко. Пуно значи. :)
 
Ok, neka bude smesno.. Ja rekoh sta imam, a i nasa misljenja nisu bitna, videcete i sami kako ce zavrsiti zgrada. To nije moja zelja to je cinjenica.
 
n3mke":mb704rem je napisao(la):
Ok, neka bude smesno.. Ja rekoh sta imam, a i nasa misljenja nisu bitna, videcete i sami kako ce zavrsiti zgrada. To nije moja zelja to je cinjenica.

То је све, само не чињеница... На твоју жалост.
 
n3MKE zgrade treba OBNOVITI jer je to moguce jer su samo ostecene .Kao sto treba obnoviti komandu vazduhoplovstva u zemunu jer ona ima status predhodne zastite ,kao sto smo onbnovili avalski toranj,zgeradu vlade ,zgradu ispod vlade itd.DRZAVA ima para za obnovu jer je predhodnih godina spucala silne milone u kupovinu prostora za razne agencije ,Zgrada na banjici nije adekvatna za generalstab i nema dovoljno prostora slunatovac je htjeo da dogradi istu pa su ga isprozivali sto neobnovi porusene za te pare.Para ima samo se pogresno trose .30%je za onovu stim da je 23% za obnovu i dogradnju stoje zajedno daleko vise od 45% za rusenje
 
Jedina moja zelja je da zgrada ne ostane ovakva kakva jeste. Najlepse bi bilo da se obnovi ali budimo realni, znate kakva je situacija i gde zivimo, male su sanse za to. Nego nervira me kad dodje neko i pocne da prosipa pamet po forumima, isteruje digitalnu pravdu..
 
To istjerivanje pravde po forumima nadam se da se ne odnose na nas sto ostarismo sa forumom .Para ima nema politiceke volje jer smo banana drzava i to trula .Od dosta stvri politicari odustanu kad se narod pobun i sam seik je rekao ako se narod neslaze da nece raditi
 
Geberalštab treba jednostavno pokloniti nekom ozbiljnom invetitoru pod uslovom da ga obnovi i sačuva prvobitni izgled. A šta će biti u nutar zgrade - odlučuje investitor. Prostor može na pr. izdavati raznim firmama pod jedinim uslovom - da ne postavljaju nikakve reklame na fasadi. Moguće su i razne prodavnice, prostor za razna kulturno - umetnička dešavanja, nešto kao vojni muzej itd. U onj kuli prema Birčaninovoj ostala bi vojska. Kako sam čuo zgrade su povezane tunelom ispod Nemanjine - i on bi se mogao koristiti. Sve ovo nam sada zvuči krajnje neobično jer smo navikli da je to važan vojni objekat normalno obavijen velom tajanstvenosti. Sada bi ta tajanstvenost potpuno nestala i ljudi bi slobodno ulazili. Moguća je i manja pozorišna sala i multipleks bioskop. Sećam se davno je neko dobro primetio kako u Nemanjinoj ulici, osim onog gornjeg dela kod Slavije i dela ispod ugla sa Balkanskom nema apsolutno ničega namenjenog običnim, svakodnevnim potrebama čoveka. Sve su to ogromne državne zgrade u koje ulaze samo zaposleni. Prenamena Generalštaba (naravno uz očuvan spoljni izgled) bi tu situaciju dehumanizirane Nemanjine znatno popravila. Tome će doprineri i muzej grada Beograda koji će biti u onoj zgradi na uglu Nemanjine i Resavske gde je bila vojna štamparija. Ko danas šeta Nemanjinom ulicom?
 
Генераштабу људи прилазе са великим предрасудама и зато је вликом броју људи зграда "ружна".

Зграда је најквалитетнији примерак свог архитектонског правца код нас и представља изузетно квалитетан примерак тог стила и у међународним оквирима и плус има и локални акценат по чему је оригинална у упоредби са стандардним интернационалним модерним стилом.

Имајући ово у виду, заиста је фасцинантно да неко жели да је сруши.

На крају, и на овој теми ћу поновити да се естетика учи и да није срамота не знати, већ не хтети знати. Ово потврђујем из личног искуства као особа која је некада давно такође сматрала да је Генералштаб "ружан". Данас ми је изузетно леп, монумантално елегантан. Дефинише Београд на једнак начин као и Београђанка нпр.
 
stf":10gvilno je napisao(la):
Зграда је најквалитетнији примерак свог архитектонског правца код нас и представља изузетно квалитетан примерак тог стила и у међународним оквирима и плус има и локални акценат по чему је оригинална у упоредби са стандардним интернационалним модерним стилом.

To je viđenje zgrade iz ugla obrazovanog stručnjaka.

Na žalost, tako sročeno objašnjenje ne fukcioniše kod laičke publike. Sad, ima nekoliko objašnjenja:
- "svi ostali gledaju PINK" - što naravno nije tačno
- ne poštujemo sami sebe - možda, to nema veze sa ovim slučajem, zgrada je namenski građena za JNA, monoumentalnost je trebala oslikava JNA, snagu sistema odbrane i celu državu. Mi nismo sentimentalno vezani za JNA, naprotiv, simbolika je bila lažna, tako da ovo nema veze sa samopoštovanjem, nego sa nečim drugim. Zgrada ne asocira na Dobrovića, arhitektonske stilove, itd, nego na precenjenu i nesposobnu JNA, izazivala je i izaziva odbojnost
- ne poštujemo naše kulturno nasleđe - a zašto "masa" ne doživljava ove zgrade kao kulturno nasleđe, a neke druge zgrade i ruga dela doživljava? Ti si sročio zašto se smatraju za deo nasleđa, bez dileme je Dobrović uložio svo znanje, talenat, iskustvo, zamislio, sklopio sve kockice... i opet, nekako, nema efekta. Zašto? Zato što zgrade nisu lepe na prvi pogled, zato što su potrebna ovakva tumačenja.
A kad kreneš da tumačiš, tako kao si ti sad objasnio, onda običan puk samo uradi ovo :roll: u stilu "o čemu ovaj priča", dodatni trud se doživljava ka prodavanje foliraže, jer zgrada ili deluje, ili ne. E, onda se ti i dalje trudiš, padaš u vatru, ljudima nije jasno zašto se toliko pališ na za njih ružnu betonsku zgradu koja kod njih jednostavno i dalje "nema efekta". I onda postavljaju sebi pitanje "a šta vas to uče na tim fakultetima?", i misle se "jadna nam je kultura ako je ovo vrhunsko delo naših umetnika".
Suština: mnogo truda i strasti za nerazumljivo tumačenje. Tebi, za utehu, ostaje da ste i ti i Dobrović neshvaćeni u ovom priprostom narodu.
- Dobrović je zadovoljio struku, zadovoljio je naručioca, njegov "iskorak" je ostao nesvaćen van struke. Struka je kasnije učila da je "to - ono pravo", niko se nikada nije bavio zbog čega je to delo ostalo neshvaćeno i "nevoljeno" van struke. Sudar sa stvarnošću je bio neminovan.


E sad, ja se nadam da će ga obnoviti i da će dobiti neku pametnu primenu.
Samo ovde se krenulo pogrešnim putem - pogrešnim ako hoćeš da postigneš cilj.
Struka želi se da se zgrada sačuva i obnovi, zato što je spomenik struci, a bez jasnog plana - šta sa njom? Taj spomenik kulture, ili kako god, ne može biti prazna rekonstruisana zgrada. Naručioci dolaze kod arhitekata da bi se gradilo, a ako arhitekte budu jurile invstitore da plate rekonstrukciju zgrade od koje nema koristi, jasno je da od ovoga nema ništa.
Pouka: smislite plan, ne očekujte da drugi planiraju kako će da ispune vaše želje.
 
Reljo veliki plus, odlično sročeno.

Послато са LG-E400 користећи Тапаток 2
 
relja":jwd47np1 je napisao(la):
stf":jwd47np1 je napisao(la):
Зграда је најквалитетнији примерак свог архитектонског правца код нас и представља изузетно квалитетан примерак тог стила и у међународним оквирима и плус има и локални акценат по чему је оригинална у упоредби са стандардним интернационалним модерним стилом.
To je viđenje zgrade iz ugla obrazovanog stručnjaka.
A izvini ko treba da odlucuje sta je nesta kulturno dobro, a sta nije, sta vredi paznje a sta ne, osim strucnjaka? Cvecari mozda? samo gledam kako vecina upada u zamke licemerja, sa jedne strane kazu 'kako se eto u Srbiji ne pitaju strucnjaci' a sa druhe strane 'to je samo vidjenje obrazovanih strucnjaka' u smislu ko njih treba da slusa, bitno je sta 'narod' kaze.
relja":jwd47np1 je napisao(la):
- ne poštujemo sami sebe - možda, to nema veze sa ovim slučajem, zgrada je namenski građena za JNA, monoumentalnost je trebala oslikava JNA, snagu sistema odbrane i celu državu. Mi nismo sentimentalno vezani za JNA, naprotiv, simbolika je bila lažna, tako da ovo nema veze sa samopoštovanjem, nego sa nečim drugim. Zgrada ne asocira na Dobrovića, arhitektonske stilove, itd, nego na precenjenu i nesposobnu JNA, izazivala je i izaziva odbojnost
Super. Beogradsku tvdjavu su gradili, mrski nam, Rimnjani, Turci, Austrougari, izgubila je svoju funkciiju, fortifikacioog objekta, a jos je i toliko puta razrusena, pa bi je trebalo sravniti sa zemljom. Jos zamisli koliko nekakv 'Seik' tu moze da sagradi poslovnih objekata, hotela, stanova, na 'iljade bi zaposlio. Ne znam sta vise cekamo, ajmo odma da vadimo ciglu po ciglu. Suriran sam da se slazes sa ovim. Ili ipak ne? Ako ne, znaci li to da po licnom ukusu biras sta moze da ostane a sta treba sravniti sa zemljom?
relja":jwd47np1 je napisao(la):
- ne poštujemo naše kulturno nasleđe - a zašto "masa" ne doživljava ove zgrade kao kulturno nasleđe, a neke druge zgrade i ruga dela doživljava? Ti si sročio zašto se smatraju za deo nasleđa, bez dileme je Dobrović uložio svo znanje, talenat, iskustvo, zamislio, sklopio sve kockice... i opet, nekako, nema efekta. Zašto? Zato što zgrade nisu lepe na prvi pogled, zato što su potrebna ovakva tumačenja.
Posto vidim da se povinujes ukusu 'mase' a ne znanjem, kulturom, pa ta 'masa' ne razume ni pozoriste, ni balet ni operu. I za to su potrebna tumacenja, a umetnici daju svoj maksimalni doprinos. Ali zato savrseno razumeju kursadzije, pa bi umesto svih predstava u Narodnom pozoristu, trebalo izvoditi Kursadzije, jer eto narod ih razume. A Beogradsku filharmonuju treba raspustiti, jer narod ne razume sta oni sviraju, a muzicare poslati da sviraju po seoskim svadbama i na koncerte Ceci i Lukasu. I jos ne bi vise ziveli kao bede, zaradjivali bi bolje. Tri muve jednim udarcem! Siguran sam da ces se oduseviti ovom idejom.
relja":jwd47np1 je napisao(la):
- Dobrović je zadovoljio struku, zadovoljio je naručioca, njegov "iskorak" je ostao nesvaćen van struke. Struka je kasnije učila da je "to - ono pravo", niko se nikada nije bavio zbog čega je to delo ostalo neshvaćeno i "nevoljeno" van struke. Sudar sa stvarnošću je bio neminovan.
Neshvaceni su ovde, Relja, da ti pravo kazem, SVI koji su malo drugaciji, napredniji, koji nisu ceda kulturnog proseka ispod prosecne Srbije.

Lepo ili ruzno je relativan pojam, i mogu da ga iznose piljari, cvecari, zubari, ekonomisti, pravnici...svi oni kojima arhitektura nije struka. I to pravo niko ne sme da ospori. Ali to im nedaje za pravo da odlucuju koja ce se zgrada srusisiti a koja graditi. To mogu za svoju kucu, ali ne za nesta sto je kulturno dobro.

Takdje, kulturno dobro se ne stice po pitanju sta je nesta lepo, vec po ptanju kvaliteta i nacina rada i pristupa.
Ovaj, zaista dosta masivni, objekat(i), su zapravo primer kvalitetnog odnosa i postovanja prema drugim objektima, a to je zgrada Vlade i Ministarstva spoljnih poslova koji su naspram Generalstaba. To se ocitava u tome sto su zgrade povucene sa regulacione linije, otvarajuci ne smetan pogled ka ovim dvema naspramnim zgradama, formirajuci mesta gde posmatrac moze da zastane i u celini ih sagleda, ni u jednom trenutku ih ne ugozavajuci. Time je Dobrovic pokazao postovanje prema postojecim objektima, sto je mnogo veci stepen arhitektonskoh promisljanja jer se odnosi na celokupnu arhitektonsko urbanisticku kompoziciju, a ne pukum stilskim preslikavanjem.
Jos nesta, ako se neko u nesta ne razume, onda je poenta potruditi se i nauciti, pa tek onda kritikovati.
 
Relja odlično kao i uvek. A ovo što si napisao može se preneti i na novi beograd, podebno stepenasti blokovi. Džaba struka može da priča kako je to odlično rešenje kad je tržište dalo drugačiju ocenu. Stepenasti blokovi pored svih širokih bulevara, blizina centra, parkovi i ko zna još čega na tržištu vrede manje od miljakovca.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Milanche, ti i Đordano ste toliko slepo uspaljeni da ne možete da ni da pokušate da shvatite ono što vam pričam:
a to je zbog čega ljudi ne doživljavaju ove zgrade kao vi, zašto su pomalo ravnodušni i najvažnije - zašto nemate podršku kakvu želite.

Vi se branite od onoga ko vas ne napada, izvlačite iz konteksta da bi se svađali. Žali bože truda.
 
Реља,

Више пута си поновио да је за тебе реконструкција комплекса скроз ОК, па се поставља питање, чему онда толика количина утрошене енергије у контрирање архитектама на овој теми?

Да ли је то твој лични обрачун са архитектонским мишљењем и архитектуром као струком? Трудим се да разумем, али другачије не могу да га схватим.


Од човека који толико зна о Београду, потпуно ми је несхватљиво да одбијаш да прихватиш чињеницу да овај објекат испуњава све предуслове да буде културна баштина, све те оправдане разлоге релативизујеш и банализујеш. Потпуно неочекивано од једног беобилдовог интелектуалца.

Делује као да имаш личне разлоге....

...јер, ниво образовања и културе који поседујеш једноставно не иде са твојим ставом на овој теми.


Пресликавајући твој став на нпр: Грачаницу, можемо рећи да се атеисти никако не проналазе и не саживљују са тим објектом те би је требало срушити ако дође шеик и жели да подигне мол?
 
Oni su mene čačkali prvi zato što sam se drznuo da kažem šta mislim (kao sam smeo da se usudim?), a onda me napali kako ne poštujem čitavu njihovu struku pozvavši se na knjiško znanje (npr - sve ono što je Milanche napisao o "očitavanju" je verovatno pročitao, ja bih odnos zgrada tako opisao zatvorenih očiju).
Ako je Generalštab test za podelu laika na kulturne i one koji to nisu, onda - do .... a, btw, onaj odvartni print screen još uvek stoji na prethodnoj strani.

I, kao što znaš, i kao što sam par puta nekima dugima ponovio, ne priznajem takvo logičko preslikavanje.


ps - druže, hvala. Ako smo se nekada "zakačili", .. sve je to virtuelno.
 
@relja: Zaista nemam nameru nikog da cackam, prozivam niti bilo sta, ako je neko to tako shvatio, izvinjavam se. Niti sam uspaljen, nego me samo iznenadjuje nonsalantni odnos prema necemu sto je kulturno dobro, i nemogucnost da se razmisljanje o tome izgidne iznad licnog utiska i stavova poput 'narod to ne shvata' , 'narod ne voli JNA' i ostalo. Na to sam alergican. Dao sam i primere gore sta sve narod u Srbiji voli a sta ne, i to su cinjenice, svidjalo se to nekom ili ne. Siguran sam da i ti nisi deo takve vecine u Srbiji, pa sam ti na slikovit nacin pokusao da prikazem, sta znaci svesti duskusiju i odluke na licna osecanja i ukus. Mada od tvojih stavova nece nikom dlaka sa glave da fali, ali odlukama politicara koji se isto vode licnim ukisima mozemo doci u situaciju da izgubimo objekat koji je kulturno dobro.

Mene licno, bas briga sta narod voli, i sta shvata a sta ne, uvek se vodim principima i pravilima. Trudim se koliko mogu to da prestavim pa hoce da svati, shvatice, ko nece ne mora. Pa sam izmedju ostalog i opisao odnos i postovanje koji je tada 'nov' objekat imao prema 'starim' i u konteksu sadasnjeg 'nepostovanja' Generalstaba.

Na kraju krajeva, bice onako kako ovo drustvo i zasluzuje. Ukoliko se srusi spomenik kulture, to znaci da kao drustvo to i zasluzujemo, da nismo dorasli za bolje.
 
OK, primirje, nismo se razumeli i neka ostane na tome.

Zgrade se neće rušiti, u to sam uveren, osim u jednom slučaju - ne nađe se nova namena, ne napravi se (tj sabotira se) finansijska konstrukcija (npr drugo zemljište za rekonstrukciju zgrade), i posle nekoliko godina rušenje postane jedina opcija, jer će delovi zgrade, prepušteni nebrizi, zaista postati opasnost i tada će rušenje će biti jedina opcija.

A najbolja stvar u svemu je što i i onaj šeik, stvarno velik igrač, je verovatno u međuvremenu i zaboravio na ove zgrade baveći se realnim poslovima...i o potencijalnim investicijama u srpske nekretnine razmišlja kao mi o izboru dobavljača za kancelarijski pribor.
 
relja":uz985iri je napisao(la):
Milanche, ti i Đordano ste toliko slepo uspaljeni da ne možete da ni da pokušate da shvatite ono što vam pričam:
a to je zbog čega ljudi ne doživljavaju ove zgrade kao vi, zašto su pomalo ravnodušni i najvažnije - zašto nemate podršku kakvu želite.

Извини, о каквој успаљености причаш?! Твој је аргумент у свим коментарима НЕ СВИЂА МИ СЕ. Извини, може да ти се не свиђа, али о укусима се не расправља. Ја нисам видео ниједан, а колико видим ни други, ваљани аргумент. :D
Авај, као што сам рекао - то је субјективно, те и не оспоравам... Толико о томе... Не вреди расправљати...

И још нешто, некима се свиђа зграда, некима не. Ја имам доста пријатеља који нису архитекти и свиђа им се зграда. Свако на свој начин доживљава нешто. То је индивидуално...

relja":uz985iri je napisao(la):
Ako je Generalštab test za podelu laika na kulturne i one koji to nisu, onda - do .... a, btw, onaj odvartni print screen još uvek stoji na prethodnoj strani.

Чекај, себи дајеш за право да кажеш све и свашта, а некоме не?! Човек је изразио свој став. У чему је проблем? Једино ти говориш о некој одвратности. У репликама на моје постове рекао си много горе ствари мени, но то говори о теби... Да не причам о нападу на институцију Завода... Дај, молим те, ниси цвећка...

Ово непрестано позивање на пријављивање онога што сам поставио се може тумачити као да имаш нешто против мене. Ово само потврђује да сам био у праву ономад што ти нисам хтео одговорити и што ти убудуће нећу одговарати ни на једно твоје питање. Толико о томе...
И нико ти није извлачио ништа из контекста (бар ја нисам). Апсолутно сам те добро разумео.

MilisaV":uz985iri je napisao(la):
. A ovo što si napisao može se preneti i na novi beograd, podebno stepenasti blokovi. Džaba struka može da priča kako je to odlično rešenje kad je tržište dalo drugačiju ocenu. Stepenasti blokovi pored svih širokih bulevara, blizina centra, parkovi i ko zna još čega na tržištu vrede manje od miljakovca.

Извини, нико овде за поменуте блокове није рекао да су одлична решења. Оно што сам Рељу питао је врло просто - критикујеш то, океј, а да ли знаш како су настали објекти и цело насеље? Наравно није знао и уследило је питање... Да би се нешто критиковало мора се и упознати са тиме, као што је неко напоменуо... То је поента целе приче. :)
 
Nisam cvećka, ali ako nemaš problem sa stavom iz poruke sa print screena, meni nije prijatno da komuniciram sa tobom bez obzira na stručnost, bitnu za ovaj forum, koju ne dovodim u pitanje. Od mene toliko, ne javljam se ni ja više povodom tvojih pisanja.
 
relja":2agx6ntx je napisao(la):
Nisam cvećka, ali ako nemaš problem sa stavom iz poruke sa print screena, meni nije prijatno da komuniciram sa tobom bez obzira na stručnost, bitnu za ovaj forum, koju ne dovodim u pitanje. Od mene toliko, ne javljam se ni ja više povodom tvojih pisanja.

Ја нисам рекао да подржавам став архитекта Павла Васева. То је његово право и не оспоравам. Имаш и ужасне коментаре људи који су за рушење на истој тој петицији, па нисам видео да си реаговао око тога. Или то сматраш исправним?! (опет изиграваш жртву)

И као што сам рекао, администратори могу слободно да ми обришу све поруке уколико сматрају да су недостојне и лоше по све на форуму... Ево опет понављам.

Па не мораш, што се мене тиче.
 
Upravo cuh od prijatelja koji je arhitekta da je izgleda tadasnji zakon propisivao da zgrada moze biti pod zastitom najranije 50 godina posle izgradnje,pa je zato 2005te godine tek izglasana zastita a sto nema veze sa bombardovanjem zgrade i ostecenjima.

Bilo bi fino direktore kada bi proverio koji je to zakon koji je tada(a verovatno je i sada?) bio na snazi na osnovu koga je zasticen generalstab.
 
Као што у сликарству постоје различити стилови па са једне стране имамо нпр. Микеланђа, а са друге Пикаса. Неко више воли Микеланђелов реализан, а неко кубизам, али су оба сликара ушла у историју уметности, и слике оба аутора се поштују, без обзира чије се стил коме више свиђа.

Исто је и у архитектури. Као што постоји једна Београдска задруга, изузетно вредна зграда, тако постоји и Генералштаб, такође једнаковредно здање. Некоме се свиђа Задруга, некоме Генералштаб, али ће само особе свесне вредности оба здања поштовати и једно и друго невезано за личне естетске критеријуме.

Селективно поштовање на основу личног естетског критеријума је био примитивизам и остаће то заувек. А нескривена жеља да се затре нешто вредно само на основу личног естетског критеријума је варваризам.
 
Зграда ми се лично баш не свиђа!!! Треба је сачувати!!!
Зато што је многи овде сматрају вредном, у граду и на форуму, мени је довољан разлог да то поштујем и да зграда остане. Јер ми живимо заједно и себи по мери треба да уређујемо град, правимо компромисе. А шеик има где друго да гради, ако баш хоће!
Или прилагоди своје потребе актуелном изгледу ( што не верујем да хоће )
 
Vrh